Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Deinterlace 50i na 50p

Najlvin (61)|27.1.2022 16:59
Ahoj!

Po letech jsem tu zase a opět se jdu poradit ohledně prokládání videa - prokládání je zkrátka moje noční můra :D

Mám videa natočená ve formátu 1920x1080 50i, tedy prokládaná. Poté, co je sestříhám, rád bych měl výsledné video ve formátu 50p. Jde mi o to, že videa posléze putují na YouTube, a ten prokládaná videa neumí, umí ale 50p. A při 50p je zachována původní plynulost obrazu, což je můj cíl. Ke střihu používám Sony Movie Studio 13, taková okleštěná verze Vegasu (ale pro moje blbnutí zcela dostačující). Odstranění prokládání se dá udělat přímo tam, což teď taky dělám. Ze dvou možností je nejlepší asi volba Interpolate a vyrenderování videa do 50p. Výsledek je jako dobrý, zatím to asi stačí. Nicméně...

Pokud si takto zpracované video přehraji v počítači, nemohu si nevšimnout, že třeba u hran objektů v obraze dochází ke vzniku takových zubů - logicky, protože to asi ty půlsnímky dopočítávalo nebo je to jen zdvojilo. Koukat se na to dá, ale moc se mi to nelíbí. Pokud si ale přehraji nezpracovaný klip (tedy s prokládáním, nebo video vyrenderuji opět jako prokládané) třeba ve VLC, je obraz nádherně čistý, bez zubů a plynulý jak má být. VLC tedy umí v reálném čase odstranit prokládání, a přitom zachovat původní ostrost obrazu i plynulost videa jako by to bylo 50p. A takového výsledku bych chtěl teď docílit i pro YouTube.

Takže, moje otázka je taková - existuje nějaký jednoduchý program, který by dokázal video převést z 50i na 50p ve stejné kvalitě, jako to umí VLC v reálném čase? Vůbec netuším, jakou metodu VLC používá (je tam nastaven automat). Ale ta kvalita je víc než skvělá. Podotýkám, že v těch různých programech typu avisynth se ale nevyznám... Pokud mi však dáte stručný návod, jak na to, třeba si s tím poradím. Mám ale obavy z dvojí ztráty kvality (první je render sestříhaného videa a druhý by pak bylo ještě samotné odstranění prokládání). Nejlepší by bylo, kdyby to šlo udělat obojí naráz, což ale v mé situaci nepůjde - Movie Studio umí jen Blend a Interpolate...

Předem díky za rady, a pokud už tu podobné téma je, omlouvám se :-)
RoPo (6061)|28.1.2022 08:06
vivid.sk (11472)|30.1.2022 14:45
Pre kvalitny deinterlace, pozri napriklad QTGMC cez avisynth, nie je to one click riesenie, ale s vysledkom budes pokojny.

http://avisynth.nl/index.php/QTGMC

Program, ktory vie pouzit QTGMC, cez GUI je napriklad StaxRip, skus, mozno to bude pre teba riesenie.

https://www.videohelp.com/software/StaxRip
Najlvin (61)|30.1.2022 22:57
Díky za rady, vše určitě vyzkouším.