Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 2 z 3 PrvníPrvní 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 16 až 30 z 40

Téma: DV AVI do ineho fomatu (25i,25p,50i)

Nováček Avatar uživatele maron
    Registrace
    May 2005

To Saxel: Zatím to vypadá, že se v tom asi utopím. Netuším, k čemu je dobré to odstranění prokládání a jak správně zvolit pořadí půlsnímků. Děkuji ti za informaci- hledám nějaký obsáhlejší návod k tomu Avidemuxu...
    Odpovídat lze po přihlášení

Je tu pořád Avatar uživatele Saxel
    Registrace
    Jan 2005

Něco o prokládaném videu je třeba tady: https://www.tvfreak.cz/prokladani-je...-naposledy/456. Dříve všechny kamery natáčely prokládané video. Dnešní TV si s prokládáním poradí dobře, horší stav je při přehrávání prokládaného videa na PC, kde ne všechny přehrávače to zvládají. Někdy proto může být výhodné starší prokládaný materiál zbavit prokládání a převést do novějších kompresních formátů. Pro zjištění pořadí půlsnímků a mnoha dalších informací o videu je nejjednodušší nainstalovat si malý bezplatný prográmek Mediainfo.

Registrace
    May 2005

Díky za ten článek a cituji jeho závěr. Ten se myslím, týká mého případu- pokud jsem to pochopil správně:

...Na závěr je nutné poznamenat, že tento problém vzniká pouze u TV karet a netýká se záznamu z digitálních kamer, které používají záznam do kodeku DV - tedy miniDV kamery, DVCPRO, D8 atd. Platí to i pro tzv. DV převodníky. Všechna tato zařízení skládají snímky od spodních půlsnímků (sudých řádků).

Registrace
    Jan 2005

Zkus ten Mediainfo, ten ti dá přesné informace.

Registrace
    May 2005

Bohužel mi sem nejde vložit fotku- stále nemohu přijít na to, jak to udělat. Tak jen stručný výpis toho asi podstatného:
    "SCAN TYPE: INTERLACED"
    "SCAN ORDER: BFF/ Bottom Field First"
    ???

Registrace
    Jan 2005

Takže máš jasno - video je prokládané, první je dolní půlsnímek. Zkus si ten avidemux, nastav výstup "Mpeg4 AVC (x264)", v nastavení kodeku zatím není potřeba nic měnit, přidej filtr "Prokládání" - "Yadif", zvol režim "Bob, časová a prostorová kontrola" a pořadí "Nejdřív spodní půlsnímek". Zvukový výstup vyber "AAC (lav)", výstupní formát "MKV Muxer". Po uložení (rekompresi) načti video do Mediainfo a měl bys vidět "Scan type: Progressive" a "Frame rate: 50 FPS". Potom se můžeme posunout dál.

Edit: výstup z mediainfo si můžeš zobrazit jako Text, a ten text sem pak vložit do příspěvku.
    Naposledy upraveno uživatelem Saxel: 16-02-2022 v 10:58

Registrace
    May 2005

Moc díky, večer vyzkouším... VYZKOUŠENO-ALE:

1-CITUJI TĚ:... zvol režim "Bob, časová a prostorová kontrola"...
    ......... Po rozkliknutí "yadif" nemám "Bob, ale " Frame- časová a prostorová kontrola" nebo "Field-časová a prostorová kontrola" ......... CO MÁM VYBRAT ?

2- výstupní formát "MKV Muxer"... JAKÝ VÝSTUPNÍ FORMÁT MÁ NEJLEPŠÍ QV...? (zdrojové DVD bylo uděláno dost neuměle a QV je pod psa)

3- "Scan type"...tak to se opravdu předělalo na "Progressive", ale Fram R. není 50FPS ale zůstalo na původních 25 FPS

4- Potřebuji si ujasnit postup: Mám na DVD soubory (01VOB a 02VOB), které obsahují 5 krátkých filmů, které potřebuji rozstříhat a převézt do formátu pro TV (MKV, MP4 nebo MPEG...)
    Jak mám postupovat?
    A- sloučit (TotalCMDR), rozstříhat (VLC) a nakonec převod např. na MKV (Avidemux)...
    B- sloučit (TotalCMDR) převod např. na MKV (Avidemux) a nakonec rozstříhat (VLC)
    ???
    Naposledy upraveno uživatelem maron: 16-02-2022 v 21:21

Registrace
    Jan 2005

1. Tak jsem si nainstaloval novou verzi Avidemux 2.8 VC++ 64bits a máš pravdu, výběr režimů pro Yadif se pozměnil, už tam není "Bob...". Použij tedy "Field: Temporal & spatial"

2. MKV je pouze kontejner, do kterého se určitým způsobem vloží (muxne) video a audio. Kontejner nemá vliv na výslednou kvalitu. Klidně můžeš použít MP4 muxer, z mého pohledu je zajímavější MKV. Pokud chceš měnit kvalitu enkódování, to se dělá v Nastavení video výstupu. Defaultně je pro x264 nastaven enkodér jako CRF (constant rate factor), což je Avidemuxu trochu divně přeloženo jako "Faktor konstantního toku". Režim CRF se při enkódování snaží průběžně upravovat datový tok (bitrate) aby udržel stálou kvalitu výstupu a má přednastavenou hodnotu na "20", což dává dobrou kvalitu. Jinak čím je to číslo nižší, tím preciznější je enkóding a naopak. V tom nastavení se dá měnit spousta parametrů, ale zatím bych to nechal být.

3. Těch 50 FPS dostaneš viz odstavec 1. Pokud prokládané video na DVD obsahuje 50 půlsnímků za sekundu, je lepší z něj při procesu deinterlace dopočítat plných 50 snímků. Pohyb ve videu tak zůstane plynulý. Při výstupu 25 fps se může pohyb jevit jako trhaný.

4. Já si myslím, že Avidemux je schopný načíst přímo to DVD a zároveň si vše pospojovat. Teď ale nemám jak to ověřit, žádné DVD video tady nemám.

5. Další věc, kterou je potřeba dořešit, je poměr stran videa. DVD video totiž pracuje s pixely, které nemají poměr stran 1:1, říká se tomu PAR (pixel aspect ratio). Video DVD v rozlišení 720x576 pixelů, tedy s poměrem stran 5:4 se při přehrávání automaticky roztahuje na šířku na poměr stran 4:3, tedy cca. 768x576. Při překódování DVD do nového formátu je tedy vhodné video roztáhnou, aby ve výsledku mělo tzv. čtvercové pixely (1:1). Podobně, pokud bys měl na DVD video 16:9, je potřeba ho roztáhnout na rozměr 1024x576. Pro roztažení přidej filtr "Fit To Size" ze sekce Transformace s parametry podle obrázku níže.

Registrace
    May 2005

Moooc ti děkuji- večer budu testovat...

22:30...Otestováno:
    Ano Avidemux umí načíst rovnou VOB soubory z DVD. Pozná, že jich je více a zeptá se zda načíst i ty ostatní. Video se pak ukáže v celé stopáži.
    Tak jsem to vyzkoušel znovu a je to jak jsi psal 50 FPS vč Transformace na 768x576... Dokonce jsem přišel na to, jak to v Avidemuxu rozstříhat.
    Potud díky tvé trpělivosti super.

Trochu jsem si prohlížel možnosti nastavení- je toho fakt vela.
    Ten můj zdroj z DVD je fakt hrůza. Ani nevím, jak jsem to tak mohl dobastlit. Taková lepší S-VHS. No je to spíše pro vzpomínky. Těch DVD mám naštěstí jen několik, protože jsem to raději po editaci nahrál zpět na pásky D8 do kamery.
    Možná by se to dalo trochu vylepšit nějakým filtrem? Ale třeba předbíhám a máš pro mne ještě nějaký další postup...
    ???
    Naposledy upraveno uživatelem maron: 17-02-2022 v 21:36

Registrace
    Jan 2005

Jestli to máš i na páskách D8, proč chceš stříhat z DVD? Stáhni si do PC videa z pásek, to bude mít určitě lepší kvalitu, než z DVD. A pokud máš něco jen na DVD ve špatné kvalitě, moc se s tím dělat nedá. Drobná vylepšení ano, ale spíš záleží na stavu toho materiálu. Digitalizoval jsem svůj rodinný archiv z VHS, tak vím o čem mluvím.

Registrace
    May 2005

No právě, že také digitalizuji rodinný archív. Martýrium s diapozitivy už mám za sebou a tak přišla na řadu filmotéka a potom bude na řadě třídění fotek. Zároveň si lámu hlavu kam to dám- jestli drahé NAS, nebo nějaký externí hdd.
    Ohledně filmů:
    - minimum toho mám na DVD, protože jsem neuměl udělat slušnou kvalitu, tak jsem to začal dávat zpět na pásku do kamery. Ty budu asi znovu nahrávat do PC jako AVI a převádět na MKV, protože nová TV nepodporuje AVI. To bych taky asi mohl udělat podle tvého návodu v Avidemuxu, že ???
    - přemýšlím, jak ti zpřístupnit 1 minut. vzorek na posouzení, co by se dalo udělat s tím matrošem na DVD? Že by přes "uložto"...?

Registrace
    Jan 2005

Vhodné uložení a vytvoření zálohy jsou důležitým tématem. Ideální je přechovávat zálohu na jiné adrese. Rodinnému archivu člověk obvykle věnuje spoustu času, proto by mělo být samozřejmostí vytváření kvalitních záloh.
    Pokud máš v PC nainstalovaný DV kodek, měl by Avidemux pracovat i s videem staženým ze tvých pásek D8. Jestli máš v úmyslu nějak video z kamer prostřihávat, je výhodnější to udělat v některém střihovém programu. Já to třeba s DV-videem dělám tak, že video sestřihám ve Vegas Pro, prokládání odstraňuji přes Avisynth skript QTGMC, pro enkódování a mux používám MeGui (x264).
    Tvůj vzorek můžeš uložit třeba na "leteckaposta.cz" nebo "uschovna.cz" nebo jiné podobné.

Registrace
    May 2005

Ahoj, tak jsem ten vzorek uložil na leteckposta.cz... http://leteckaposta.cz/462554453
    Pokud by tě napadlo, jak by se to dalo vylepšit, budu ti vděčný. Některé nahrávky dopadly převodem na DVD fakt bídně...
    Díky moc

Registrace
    Jan 2005

Nějak se mi nedaří ten soubor stáhnout. Že by leteckaposta nefungovala?

Registrace
    May 2005

Zajímavé, taky mi to nejde stáhnout.
    Dal jsem druhý pokus na uložto a tohle je odkaz:

https://uloz.to/file/1n4yJ7Xu0WHI/vz...AwIQEzD2V1BN==

Strana 2 z 3 PrvníPrvní 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 06-11-2012, 16:43
  2. Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 02-06-2007, 15:37
  3. Jak zálohovat jiná data než DV na DV pásek?
    Od Fuzy v sekci Editace videa
    Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 08-06-2006, 15:10
  4. TV a grabovani z ineho zdroje
    Od exact v sekci SW pro TV karty
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 30-04-2004, 16:00