Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Fialový/zelený pruh ve videu při převodu z VHS do PC

deenius (4)|6.12.2021 10:56
Ahoj

Chtěl bych se zeptat, zda někdo z vás nenarazil na podobný problém, kterému teď čelím já.

Převádím staré VHS prostřednictvím kamery SONY DCR-TRV120E, videorekordéru PANASONIC NV-SV120, FireWire PCI-Express a Adobe Premiere (už jsem to tu uváděl v jiné diskuzi).

Při tomto převodu vznikají ve videu v horní části nepravidelně zelené či fialové pruhy. Někdy je obraz čistý (bez pruhů) a jindy zase s pruhem. Problém se objevuje ve větší či menší míře u všech VHS, viz. screenshoty.

Kamera je s videorekordérem propojena přes S-Video, ale zkoušel jsem i propojení 3.5 jack na 3-Cinch a problém se zdá být zcela stejný. Usuzuji tak, že tady potíž nebude.

Propojení kamery a PC přes FireWire je rovněž bez problému. To jsem si vyzkoušel při digitalizaci DV kazety z kamery.

Jediné, co jsem ještě netestoval je přímé připojení videorekordéru do TV tak, abych vyloučil možnou chybu na straně kamery. Předpokládám však, že problém s kamerou by projevil i u digitalizace DV kazet. Nicméně to ještě vyzkouším, jen pro klid duše.

Mám takový neblahý pocit, že chyba bude na straně videorekordéru, ale je to jen můj amatérský odhad. Za každou radu či informaci budu rád. Děkuji
2021-12-06_9-05-48.jpg 2021-12-06_9-06-49.jpg 2021-12-06_9-10-04.jpg
deenius (4)|10.12.2021 10:33
Update:

Už mohu vyloučit i chybu kamery. Videorekordér jsem propojil přes SCART - SCART kabel do televize a dané jevy se objevují i na ni.
Saxel (2279)|13.12.2021 08:56
Také jsem se s tímto problémem u některých VHS setkal a bohužel jsem neobjevil způsob, jak to nagrabovat bez těch barevných zelených nebo fialových pruhů. U záznamů, které pro mě neměly tu největší důležitost, jsem se smířil s tím, že to tam zůstane. U důležitých soukromých věcí (děti, rodina) jsem to opravoval ručně, což je opravdu velká drbárna, kdy se materiál prochází snímek po snímku a opravuje. Já jsem si pro tyto "opravy" připravil video, kterému jsem pomocí avisynth skriptu "vyhladil" změny barev v čase a tímto videem jsem v editoru maskoval pruhy s chybami - fakt velká drbačka. Takže jsem ti nepomohl ani nepotěšil...
RoPo (6061)|13.12.2021 10:19
Podle mne barevnost v materiálu analogově zaznamenaném je způsobena stářím, nekvalitou pásky a pravidelném nepřevíjením po nějaké době. Pak magnetické domény materiálu pásky v záznamu vzájemně na sebe působí a udělají tyto artefakty v záznamu.