Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Barvy vs stáří

MMKS (15)|31.5.2021 13:31
Nechci po nikom věštění z křišťálové koule, jak je na tom moje TV, jen jestli je to vlastnost plasmových TV po určitém čase.

Na své plasmě Samsung (omlouvám se, typ teď nemůžu najít - nejsem u ní) stáří asi 7 let v běhu každý den x hodin ( jsem si všiml, že obraz je takový "vyblitější", barvy nejsou tak jasné. Dřív jsem měl obraz v režimu "normal", protože ostatní mi připadaly přepálené, teď mám "dynamický" a zdá se mi to slabé.
Je to znak opotřebení u plasmové obrazovky? Je možné, že si to jen namlouvám, byla to chyba zdroje, na obraz jsem si zvykl atd. atd.
"Morální" zastarání pro mě není důvod pořízení nové, obzvlášť, když TV slouží jen jako zobrazovač, protože na příjem mám satelit a na přehrávání používám Kodi z Rapsberry Pi4.
Koupě nové se nebráním, ale nechci se zbavovat staré, jen kvůli pocitu, že barvy nejsou co bývaly.
Dík.
RoPo (6061)|1.6.2021 08:43
U mě na Panasonicu z 2012 troufám si říci, že jsou barvy stále perfektní. Mnoho přátel (neznalců), když obraz vidí, tak si myslí, že je to 4k a nová TV. Opak je pravdou. Starší kousek, ale FHD plazma. Používám dokorigovaný filmový režim.Další "problém" je samozřejmě co je zdrojem připojeného a zobrazovaného signálu.Další plazmu co mám Samsung z roku 2008, ale již od 2012 používaného jako druhá TV, má barvy stále dost jasné. I když je vidět proti tomu Panasonicu, že je obraz horší. Ale to bylo vidět již od prvopočátku. Prostě Samsung...Může to být tedy opravdu stářím. Ale bez přímého porovnání....
MMKS (15)|1.6.2021 09:22
popravdě doteď jsem nic špatného nepozoroval, dokud mě na to neupozornila manželka. A je pravda, že barva začala převládat do červené, což jde poznat hlavně třeba na menu, kde by měl být nápis bílý, ale je tam viditelný nádech celého obrazu. Jako by byla barva daleko "teplejší". Včera jsem to zkusil přenastavit, ale výsledek byli zelení Simpsonovi a tak jsem to raději vrátil do továrního nastavení.
Při signálu SD to není tak viditelné, ale při lepším rozlišení, když mají být barvy živější a jejich okraj jasněji viditelný, to "vystoupí" víc.
Při hledání jsem narazil na dlouhodobý test plasem od Panasonicu a Samsungu. A odpovídá to tomuto, zatímco Panasonic se časem spíš zlepšoval, hlavně v podání černé, Samsung měl tendenci jít víc do červené barvy. Vzhledem k tomu, že test určitě nemohl nasimulovat několikaleté nepřetržitý provoz, tak si myslím, že v mém případě je to ještě markantnější.
RoPo (6061)|1.6.2021 13:19
Jo, tak to opravdu vypadá na stárnutí panelu.