Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hardware (GPU) vs. software (CPU) render; kodek h.264 vs. h.265

PetrK91 (4)|31.1.2021 20:30
Ahoj, měl bych 2 dotazy k editaci videa:

1) Stáhl jsem si zkušební verzi Vegas Pro 18, kde lze při renderingu zvolit "encode mode" Mainconcept AVC nebo NV Encoder. Jestli tomu správně rozumím, Mainconcept AVC je softwarové kódování, tedy pomocí CPU a NV Encoder je hardwarové kódování pomocí GPU. Všude se dočítám, že softwarové (CPU) kódování je kvalitnější, ale když jsem vyrenderoval pokusná videa (originál 4K, 100 Mbps, 25fps), tak se mi zdá pravý opak. Při nastavení NV Encoderu má sice video o trochu větší šum (hlavně na jednobarevných plochách jako nebe), ale jinak působí lépe. Při nastavení Mainconcept AVC je sice méně šumu, ale méně ostré a na jednolitých plochách se objevují drobné kostičky (jako když má video malý datový tok.). Nastavení výstupního videa je v obou případech, pokud to jde, shodné s původním videem. Originálu se rozhodně více podobá nastavení NV Encoder. Mám něco někde špatně nastavené? Nebo mi něco uniká?
Jen pro úplnost - ten rozdíl není zas tak markantní jako je třeba v odkaze (kde tedy řeší problém s trochu něčím jiným), spíše ho vidím, když se na video více soustředím... https://www.vegascreativesoftware.info/us/forum/comparison-between-custom-magix-avc-qsv-and-nvenc-renders--109240/

2) Foťák (Panasonic Lumix DMC-G80) používá kodek h.264 (AVC). Má smysl výsledné video renderovat s použitím kodeku h.265 (HEVC)? Vím, že při stejném datovém toku bude video s h.265 kvalitnější, než s h.264, resp. bude stejná kvalita při nižším datovém toku u h.265. Předpokládám, že pokud nastavím výstupní video s h.265 a 100 Mbps, tak kvalitnější, než je originální vstupní video být nemůže, takže jediný smysl, který by pro mě h.265 mohlo mít, je snížení velikosti výsledného souboru. Je to tak? Dá se říci, o kolik bezpečně snížit datový tok, aby neutrpěla kvalita? Osobně pozoruji, že při 50 Mbps (h.265) už je kvalita nižší, než je originál, u 75 Mbps (h.265) rozdíl nevidím. Snažím se u všeho do budoucna zachovat co nejlepší kvalitu a nerad bych ji jakkoliv zhoršil, proto budu rád za názor někoho zkušenějšího.

Moc všem děkuji za odpovědi a rady. :)