Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký externí disk k multimediálním přehrávačům?

theo2 (119)|12.11.2020 12:30
Už delší dobu se potýkám s problémem, že různý zařízení na přehrávání videa buď vůbec nenačtou externí disky (ať už 2,5 HDD nebo USB flash disky), nebo jede video trhaně (speciálně tohle dělá 4TB externí disk).
Zajímavý je, že každýmu ze zařízení vyhovuje některej z disků, ale z těch čtyř co mám není ani jeden univerzální pro všechny přehrávače (androidbox TX2 mini, Xiaomi Mi TV box, multimedia player SENCOR SHR 9500T, TV Philips 6 let stará).
Chci pořídit jeden disk, kterej by přečetly všechny zařízení a tak moje otázka zní - jakej by to měl být disk?
1) klasickej 2,5"HDD nebo SSD? mají HDD problém s USB napájením z čínských krabiček? Byla by pak SSD výhoda?
2) jaká velikost disku je optimální? Konkrétně 4 TB disk mi načte jen TX2 mini, pro změnu ale nenačte postarší 250 GB HDD (BTW pro tento účel úplně by mi stačil disk 120 - 250GB)
3) jaký parametry mám u HDD pro multimedia hlídat? Je pro správný načtení multimediálního disku klíčová přístupová rychlost nebo vyrovnávací paměť?
Díky za vaše podnětný rady a doporučení.
bastlir (3245)|13.11.2020 04:59
Hmm, 4TB HDD bych spíš dal do nějakého NASu, který tuto velikost podporuje pro zálohu HDD z PC apod. Jako universální HDD bych použil SSD 250GB třeba od Samsungu (EVO). Ten mně z praxe funguje úplně všude. Být Tebou, hledal bych spíš problém v použitém rámečku. ...... Např. použití flashky o velké kapacitě některá zařízení vylučují, a tedy se na nich ani nespustí formátování. A to je další problém - formát disku! Některá zařízení mají svůj nespecifikovaný formát (např. TV), jiná FAT32, NTFS a jiná některý z linuxových formátů. Jenže na FAT32 je omezena velikost souboru do 4GB. Neboli žádná rada Ti stoprocentně nepomůže a při koupi zařízení je třeba přihlédnout i ke společnému souborovému systému.
theo2 (119)|13.11.2020 23:13
Objednal jsem 480 GB SSD a vyzkouším.
bastlir (3245)|14.11.2020 01:48
No snad nebude velký.
theo2 (119)|15.11.2020 20:38
No právě jsem zvažoval, jestli je těch 240 GB nějaká hranice. Zlákalo mě, že když si připlatím 50%, budu mít o 100% větší kapacitu :)
bastlir (3245)|15.11.2020 20:51
No to mě také napadlo. 250GB je právě stravitelná kapacita pro všechna zařízení. Ale snad budeš mít kliku.

---------- Doplněno v 20:51 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:49 ----------

Na Alienexpresu je teď nějaká akce na SSD, tak jsem si jich objednal celou krabici.
theo2 (119)|22.11.2020 00:40
Včera mi eshop konečně nachystal k odběru 480 GB SSD disk, vybral jsem si modrou barvu, která je zřejmě atypická a tak jsem čekal týden. Jen dodám, že stál sympatických 1524,-Kč.
Co je ale nejdůležitější, že ho načtou všechna zařízení, byť je v tom malej háček. Když je to naformátovaný v NTFS, přečtou to všechny 4 zařízení, který jsem tu zmiňoval. Nově jsem si ještě myslel, že by mohl disk spolupracovat i s telefonem, ten si ale chce disk formátovat do exfat. Exfat pak telefon načte, stejně jako všechna zařízení s výjimkou Sencoru, což už je poměrně letitý zařízení běžící pod linuxem (mám ho rád kvůli starosvětsky bytelné konstrukci se spoustou konektorů).
Takže jsem zvolil formát NTFS a jsem maximálně spokojenej. Čínský krabičky některý filmy přehrávaly z 2,5" disků některý filmy trochu trhavě, teď běží krásně plynule i (na moje poměry) celkem velký datový toky. Mimo jiné kopírování taky kopírování 20 GB filmů není časová tortura, jako u 2,5 disků, který jsem dosud používal.
Na Aliexpressu jsem se teď díval, 250GB za 16 USD je zadarmo :) jen so jsem kdy zakoupil přímo v Číně nějaký flash USB nebo paměťový karty, byly hodně pomalý. Snad pořídíš dobře. EDIT
tak tam měli špatnej popisek, z SSD se vyklubal klasickej 2,5"HDD
vivid.sk (11472)|22.11.2020 18:12
Z Ciny moze kupovat "lacne" SSD disky len uplny masochista. Ak ma niekto potrebu na vsetkom setrit, dostane, co si zasluzi.