Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic TX-58HX800E neumí DTS

pribylh (38)|8.11.2020 16:55
Musím si trochu "postěžovat" a malinko nechápat. Mám ji čestvě, chlubí se logem Dolby Atmos (ten mi fakt z flešky přehraje), ale MKV film s DTS zvukem ovšem nikoli - nepodporované audio. Uf, chápe tohle někdo? Umí např. AAC, Dolby Digital či Atmos, ale standardní DTS ne? 6 let stará LG plazma s tím neměla problém. DTS HD MA samozřejmě nečekám, ale podporu "normálního" DTS bych vážně ocenil. Jinak fajn telka, krásnej 4K HDR obraz (má plnou podporu HDR variant), ale ta nepodpora DTS je pro mne celkem nepochopitelná. Sice takových filmů potkávám málo, ale prostě si na ně musím vyhradit specielní flešku a strkat ji do 8 let starého BD přehrávače jež s tím problém nemá. Navíc zjišťuji, že filmy s 5.1 AAC mi pouští do recieveru ve stereu a nevím proč. Některé mi ve stereu pošle i BD přehrávač, některé on ale zvládne v "multi in", tedy prostorově. Huf...
RoPo (6061)|9.11.2020 09:18
[QUOTE=pribylh;540367] do recieveru ve stereu a nevím proč[/QUOTE]Toto, ale i "nepodpora" DTS může být "pouze problém" v neochotě Panasonicu u tohoto modelu platit licenční poplatky alianci za podporu daných audio formátů. Proto na výstupu není popuštěno 5.1 a chybí podpora DTS.
vivid.sk (11472)|9.11.2020 09:26
Robi to tak posledne roky aj SAMSUNG a tusim aj LG. TV je teda nepouzitelna ako media player, treba sa s tym zmerit a pouzivat externy zdroj signalu.
pribylh (38)|9.11.2020 11:49
Jo, tohle mne taky napadlo a je to docela smutné. Stará LG plazma byla levnej kousek a zvládala to. Tenhle Panasonic je trochu vyšší řada, tudíž je to překvapivé, jsou i levnější TV a nepodpora DTS či prostorového AAC fakt kazí značce reputaci a zákazníka zaskočí, zejména když telka má Dolby Atmos. No nic, už mám objednanej 4K BD přehrávač jež by problém měl řešit, dle parametrů by měl vše potřebné zvládnout.
vivid.sk (11472)|9.11.2020 16:44
[QUOTE=pribylh;540372]telka má Dolby Atmos[/QUOTE] Na papieri. Realne ta TV s Dolby Atmos nema naozaj nic spolocne a tie interne speakre za 1$ / kus su naozaj len vysmech reprodukcii audia. Tie speakre realne sluzia len ako nudzove audio, nieco ako PC speaker v dobe ladovej, ked to osadzali do kazdeho PC :), aby si vedel, ze PC ma nejaky problem po starte.
pribylh (38)|9.11.2020 20:00
Tak samozřejmě, Atmos na dvou mizerných repro je pitomina a marketing, ale mám reciever s 5.1.2 aparaturou a v takovém případě se podpora Atmosu hodí - telka ho neodmítne přehrát a pošle do recieveru. Ale upřímně, radši bych kdyby uměla standardní DTS než Atmos jež člověk moc nevyužije. A proč mi to AAC jede jen ve stereu, to mi taky moc nejde do hlavy. Pokud už ten formát TV umí a neodmítne, proč mi 5.1 AAC pustí přes ARC do recieveru jen ve stereu? Nu snad se 4K BD přehrávač Panasonic DP-UB450EG-K v tomhle směru ukáže v lepším světle a dané audioformáty mi z flešky u filmů pustí jak se sluší a patří - dle detailních specifikací by měl obojí umět.
vivid.sk (11472)|9.11.2020 20:21
[QUOTE=pribylh;540376]ale mám reciever s 5.1.2 aparaturou a v takovém případě se podpora Atmosu hodí - telka ho neodmítne přehrát a pošle do recieveru. [/QUOTE] Ale len v pripade eARC. Cez ARC/SPDIF by to z TV neslo, aj keby to interny player chcel posielat. [QUOTE=pribylh;540376]A proč mi to AAC jede jen ve stereu, to mi taky moc nejde do hlavy[/QUOTE] Detto ako v predchadzajucom pripade. Multikanalove PCM (t.j. dekodovane AAC) z TV dostanes len cez eARC. 4K BD player by som dnes urcite nekupoval, jedine ak na prehravanie optickych diskov. Vsetko ostatne bude problem zobrazit naozaj tak, ako to potrebujes, alebo inak: skor ci neskor narazis na nejaky problem s neprehranim niecoho, ci customizaciou niektorej funkcionality podla potrieb. A tu si bez akejkolvek zaruky, ze to vyrobca poriesi. Skor neporiesi.
pribylh (38)|10.11.2020 06:49
Tak když pustím v telce z flešky video s Atmosem, reciever má na displeji DD Atmos. Jestli to tam protlačí formou DD+ či jak netuším.
4K BD přehrávač je třeba, mám doma nemálo optických disků (ač žádný 4K zatím :-)). Že narazím na soubor jež mi ani BD přehrávač z flešky nedá je jasné, kodeky jsou různé, vyvíjejí se a mají mnoho možností nastavení při kódování, ale pár let bych většinu věcí měl přehrát. Ostatně 6 let stará plazma mi neodmítala nic, neuměla jen FLAC a H265 video.
Mimochodem, jak tuhle nejistou kompatibilitu "trvale" řešit? Kámoš má např. u telky komp s bezdrátovou klávenicí a myškou a jede všechno přes něj.
RoPo (6061)|10.11.2020 08:23
[QUOTE=pribylh;540378]Mimochodem, jak tuhle nejistou kompatibilitu "trvale" řešit? Kámoš má[/QUOTE]No a já mám extra připojené malé MMC napojené do AVR a vše jedu přes něj. A TV jestli podporuje to audio nebo ten video kodek neřeším. MMC co potřebuji podporuje. Až budu potřebovat další vymoženosti, tak vyměním "levné" MMC. Teď jsem zjistil, že zvládne i testovaný UHD MUX vysílané v terescialu. Takže TV a projektor jen jako "panel a zobrazovadlo" pro zobrazení video obsahu, co do něj pošle externí zařízení. A na audio AVR. Sice máš více ovladačů... ale i to se dá řešit přes CEC případně nějakým programovatelným DO.
pribylh (38)|10.11.2020 11:30
Asi na to taky někdy dojde (teď snad mne uspokojí nový BD přehrávač co večer zapojím), ale ta MMC mne vždycky trochu odrazovala - hodnocení spokojenosti jsou u nich rozporuplná a jejich nastavení a uvedení k ideálnímu provozu ne vždy jednoduché.
Nicméně, můžu se zeptat, co máš za zázrak? :-) Já nějaké chytré funkce od MMC nepožaduji, stačilo by mi přehrávání video souborů s dobrou podporou audio/video kodeků, tzn. AVI/MKV/MP4/TS a DD/DTS/AAC/MP3/FLAC co bych si pouštěl z flešky.
RoPo (6061)|10.11.2020 15:22
Cosi s S906X3 a podporou H265 a na něm CoreElec s Kodi. Přehrávám na něm všemožné z lokálního serveru a mraky on-line nesmyslů.
vivid.sk (11472)|10.11.2020 18:06
Ak odhliadneme od stavania vlastneho hi-end HTPC koli madVR scalingu, pri ktorom ale mozme ocakavat absolutne spickove vysledky (ale aj velmi vysoke naklady), tak dnes je pre 95% uzivatelov pouzitelna a velmi popularna volba boxov, na ktorych vies rozbehat KODI. Ako pise RoPo vyssie, CoreELEC s KODI vies rozbehat na nespocetnom mnozstve ARM zariadeni, pricom funkcionalita playera je skoro idealna. Navyse KODI sa stale posuva dalej, pridava sa nova funkcionalita, opravuju sa bugy....
pribylh (38)|10.11.2020 19:49
OK, díky za radu. Ale jak jsem letmo koukal do sekce MMC, tak je to trochu pro kutily :-) Nicméně, po zapojení nového 4K BD přehrávače je stav takový, že pochopitelně zvládá z flešky DTS, včetně bezztrátových verzí (DTS HD MA), Atmos taky neodmítnul. Ovšem AAC je zdá se pro současná zařízení oříšek - stejně jako TV opět soubor prostorovým zvukem jen ve stereu. Paradoxně ten samý soubor 8 let starý BD přehrávač rovněž Panasonic poslal jako "multi in" prostorově. Nicméně takhle kombinace TV a 4K BD přehrávače spokojenost. Když narazím na AAC 5.1, pustím to z kompu (mám spojeno přes HDMI do recieveru) či noťasu rovněž po HDMI, reciever má přední AUX HDMI port. Jednodušší ale bude se zkrátka 5.1 AAC vyhnout, tenhle kodek je potížista :-)
pribylh (38)|12.11.2020 11:58
Ještě dotaz, nejsem z toho zrovna úplně chytrej. Citace z návodu při nastavení SPDIF (automaticky/PCM/Dolby audio) - slouží k výběru výchozího nastavení pro signál digitálního zvukového výstupu z konektorů Digital Audio a HDMI2 (funkce eARC/ARC):
- automaticky: výstup signálu Dolby Audio, Dolby Atmos a vícekanálového HE-AAC má formát Dolby Digital Bitstream.
- Dolby Audio: výstup signálu Dolby Audio, Dolby Atmos, HE-AAC a AAC má formát Dolby Digital Bitstream a nebo Dolby Digital Plus Bitstream.

Pokud jsem dal Dolby audio, tak např. u TV vysílání mi mluvené slovo šlo z centrálního repro (a znělo to trochu divně) a nikoli z levé a pravé bedny jako obvykle. A pokud jsem tohle navolil u 5.1 AAC stopy, pak se zvuk ozýval ze všech repro a displej recieveru ukazoval něco jako DD+.
Má hloupá otázka zní - dostávám pak 5.1 zvuk jak je ve video souboru a nebo jde o umělé vytvoření 5.1? To přehrávání 5.1 AAC mi vážně leží v žaludku a rád bych to pochopil proč mi to jede do recieveru jen stereo a zda se s tím dá či nedá něco dělat. Dík.
RoPo (6061)|12.11.2020 17:53
[QUOTE=pribylh;540391]jde o umělé vytvoření 5.1? [/QUOTE] Ano, bude se jednat o toto. Na receiveru můžeš kdyžtak změnit jak se má toto audio hrát, ne?
pribylh (38)|12.11.2020 18:22
Teď upřímně nevím jestli na recieveru můžu něco takhle ovlivnit (zvuk nastaven na auto), ale tady bude asi nevinný, protože současná TV a BD přehrávač mi jeden konkrétní soubor s 5.1 AAC posílali ve stereu, zatímco na původním starém BD přehrávači mi reciever hlásil "multi in" a zvuk šel prostorově. Nicméně zítra až budu doma do něj mrknu, ale tohle bude asi spíše vina TV a 4K BD přehrávače jež to nechtějí poslat v 5.1 přičemž v TV když si zobrazím detaily audia tak to hrdě hlásí "AAC-prostor.zvuk" či tak něco.
pribylh (38)|13.11.2020 18:49
Tak i když zkusím jedinou věc co mne napadá, tedy na recieveru na ovladači dát zvuk "direct", stejně 5.1 AAC jede ve stereu. Přičemž standardně tam je "auto" a pustím-li film v DD či DTS z TV či BD přehrávače, samozřejmě jede 5.1. Takže to vypadá, že s tímhle asi nehnu a AAC v 5.1 ze žádného z těch dvou zařízení nevymlátím.

Jinak kdyby snad někdo řešil na této či podobné TV problém s rušivými rozpadajícími se obrysy kolem rychleji pohybujících se objektů (postava běžící z jedné strany na druhou), pak viníkem je tradičně funkce "zlepšující" obraz, zde konkrétně "intelligent frame creation" jež má optimalizovat frekvenci a zajišťovat čistý a plynulý obraz, ovšem dělá přesný opak :-)