Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rada s upgradem za receiver Yamaha RX-V775

johny.h (41)|18.7.2020 16:30
Žádám zkušenější borce o radu.
Mám TV LG OLED 65B7, receiver Yamaha RX-V775, přední reprobedny mám sloupové okolo 90 litrů se Seas repro stavěné dle návodu p. Sýkory (super) a efektové boční a zadní už menší kupované, takže 7 kanálů bez SW.
MMC Odroid N2 s CoreElec a chtěl bych si vychutnat plnou kvalitu možností TV s HDR.
Receiver je zvukově perfektní 7.2 ch, obrazově 4K propustí, ale u HDR filmu logo na TV HDR nezobrazí a z TV YouTube ano.
Přes receiver jsem musel nastavit na Odroidu v KODI 4:2:2 jinak nejde obraz.
Odroid N2 má pravděpodobně pouze chroma 4:2:2, viz. https://rpishop.cz/multimedia/2480-zonepi-odroid-n2-4gb-coreelec-edition.html.
TV 4:4:4 umí, viz. https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-c7-vs-lg-c8/421/600, ale to HDR určitě přes receiver neprolézá. HDMI kabel mám 2.0, objednáno i 2.1.

Teď se tedy rozhoduju o upgradu mezi receivery Denon AVC-X3700H a Yamaha RX-A880. Nebo čekat na letošní Yamaha AVENTAGE RX-A6?
Denona jsem nikdy neměl, tak nevím, jak je to s kvalitou a výdrží.

Poradíte co bude lepší nebo případně jiné tipy?
vivid.sk (11472)|18.7.2020 21:17
Za mna urcite HDMI 2.1 (futureproof), cize Denon. AVR moze vydrzat 10 rokov, kludne ho predbehne dalsi zvukovy/obrazovy standard, preto HDMI 2.1, ktory tu nejaky cas pobudne, kedze vyrobcovia AVR s nim zacali az tento rok (Denon ako prvy). Dalsia moznost je ozeliet lossless zvuk a posielat si DTS/DD cez SPDIF z CoreELEC a obraz prepojit priamo do TV. Samozrejme, pri tych bednickach to nie je prilis optimalne riesenie, no pri filmoch na tom zasa nebude tak zalezat ako pri samotnom audiu (koncerty). Chroma subsampling 4:4:4 vs 4:2:0 nic nema s HDR, samotny CoreElec HDR10 vie posielat dalej, problem bude v skor v AVR.
johny.h (41)|18.7.2020 23:31
Děkuji moc za tvůj názor odborníka! Je Vás tu pár borců, na jejichž názorech mi moc záleží, ačkoli nejsem moc přispěvovatel a jen čtu vaše odborné názory a moc za ně děkuji!
whitesak (406)|19.7.2020 10:29
Mám podobnou konfiguraci. Také mám Receiver Yamaha ze stejné řady, ale slabší typu, komkrátně RX-V475 a řešil jsem tedy obdobný problém. A ano je to tak, problém je v Yamaze, která sice podporuje 4k ale nikoliv HDR. HDR přes tuto Yamahu neproleze. A protože jsem s Yamahou spokojeny, tak jem problém jsem vyřeši nejlacinější variantou. Koupil jsem druhý TV AmLogic box. Jeden mám napřímo zapojený do TV a zvuk tím pádedem do receiveru přes HDMI ARC. Tento box používám na HDR filmy a přesně jak píše RpPo oželuji HD tvuk, vystačím si s normálním DTS a DD. A druhý box mám zapojený do Yamahy, a na tomto boxu zase pouštím PURE HD zvukové formáty, ale zase pro změnu ne HDR filmy. Ideální to není, musí se člověk rozhodnout zda chce HD audio nebo HDR film. Ale pokud se nechce nahrazovat poměrně drahý receiver, je to možnost...
johny.h (41)|19.7.2020 20:10
Jo taky zvažuju, jestli má cenu kvůli HDR filmů, kterých stejně moc nemám, ale dají se sledovat online ne Kodi, investovat cca 30k Kč do nového receiveru. Ale když už jsem koupil tak božskou telku OLED ( fantazie ), tak je škody nevyužít vše co umí. Ty barvy a černá nemaj chybu :) Zvažoval jsem i možnost koupení splitteru a rozdělit signál z Odroidu na 1. do receiveru a 2. do TV. Ale cena splitteru je cca 250 USD a nevím jestli by nebyly nějaké komplikace, tak radši komplet.
Jo kdyby byly oddělené předzesilovače s přepínači AV vstupů tak by bylo vyhráno. S novým receiverem budu mít možnost otestovat i Atmos.
vivid.sk (11472)|21.7.2020 20:48
[QUOTE=johny.h;540069]Zvažoval jsem i možnost koupení splitteru a rozdělit signál z Odroidu na 1. do receiveru a 2. do TV. Ale cena splitteru je cca 250 USD a nevím jestli by nebyly nějaké komplikace, tak radši komplet.[/QUOTE] Toto neviem, ci by slo (zrejme zavisi od splittra), kolega s rovnakym problemom skusal rozne druhy splitrov, ked konecne nasiel funkcny, co prenasal korektne HDR, tak vravel, ze HDR sa disabluje okamzite, ako zapne AVR (tiez YAMAHA).Novy AVR si skor ci neskor kupis (treba si spravit radost, zivot je kratky :D), no mozno by som pockal na druhu generaciu AVR s HDMI 2.1, je to prilis cerstve a mozu sa objavit nejake problemy o na ktore sa pride casom. Zatial to vies poriesil barlickami (ako pise whitesak). Taktiez cena pri EOL klesne, minimalne o 1/3, ako pri vsetkej dnesnej elektronike, ktora ma rocny zivotny cyklus.
johny.h (41)|9.8.2020 09:56
Ještě jsem našel vlákno, kde se rozebírají zvukové formáty a "hobbykodi" tam píše o pořízení splitteru, který umí rozbočit signály. https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-dolby-truehd-dts-hd-dtsx-dolby-atmos , https://www.amazon.de/gp/product/B07K5RKQB7/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&th=1
Hledal jsem dál a našel vyšší model, který zvládá i ARC a 2x 4K, 5VAX01201HDMI 2.0 HD-Audio Extractor, https://www.amazon.de/FeinTech-VAX01201-HD-Audio-Extractor-Dolby/dp/B07PPVCFHF?th=1
Za ty prachy by to nemusel být špatný test :) Třeba to pomůže někomu se stejným problémem a nebude se mu chtít investovat do nového receiveru.
whitesak (406)|11.8.2020 12:35
[QUOTE=johny.h;540122]Hledal jsem dál a našel vyšší model, který zvládá i ARC a 2x 4K, 5VAX01201HDMI 2.0 HD-Audio Extractor, https://www.amazon.de/FeinTech-VAX01...07PPVCFHF?th=1[/QUOTE] Hmm, to vypadá velmi zajímavě, a že to je přesně ta krabička kterou bych potřeboval, abych nemusel manuálně řešit dva TV boxy... Tak jestli do toho jdeš, tak dej vědět zkušenosti!
johny.h (41)|12.8.2020 18:32
Tak splitter je doma. Zatím jsem otestoval HDR obraz je OK, zvuk včetně True HD 7.1 je OK, když je tam i Atmos, v TV problikne i nápis, ale receiver ho neumí, takže zatím True HD.
Jen funkce ARC z TV mi zatím funguje pouze manuálně po stisknutí tlačítka ARC a CEC mi nevypíná receiver, jinak vše OK.
Kdyby kdokoli chtěl něco otestovat, tak pište, protože pokud to nebude chodit včetně ARC a CEC pořádně, tak budu vracet.
Saxel (2279)|13.8.2020 09:24
A nebylo by lepší zapojit další hdmi kabel z TV-ARC přímo do receiveru a hdmi výstup z Extractoru do jiného vstupu TV (ne ARC)? Tím by se mohl vyřešit i problém s CEC.Edit: Kdo by to řekl, na stránkách výrobce je přímo obrázek zapojení, o kterém píšu: https://feintech.eu/hdmi-hd-audio-exctractor-und-arc
whitesak (406)|13.8.2020 16:58
@Saxel: Taky se mi zdá, to co píšeš jako logické. Takto by to mělo fungovat bez problémů. A z toho taky vlastně plyne, že ta podpora ARC na tom extractoru je vlastně zbytečná ...? :-)
johny.h (41)|14.8.2020 06:55
Abych pravdu řekl, podle obrázku co je přiložen k splitteru zůstával ARC z receiveru do TV odpojený, tak to ani fungovat nemohlo, ale nemám tolik času, abych to v jeden den dotáhl celé do konce, tak jsem si na včerejšek dával za úkol to nějak zapojit. Byl jsi rychlejší a na stránkách výrobce to bylo nakreslené, tak jsem to včera asi hoďku zase testoval. Výsledek je zatím takový, že se mi to celkové propojení chová jak chce. Zapnul jsem ovladačem TV, receiver se zapnul, na pár vteřin i zvuk a pak ticho. Z TV jde zvuk přes ARC do receiveru. Musel jsem přepnout zvuk ručně. Pak jsem testoval Odroida s Kodi, kde bylo vše OK, jen jsem musel upravit v TV nastavení zobrazení pro nový HDMI vstup ze splitteru. Pak test Horizon Go na android krabičce taky OK. Pak přepnu TV na normální vysílání a TV se mi asi 4x snažila vysvětlit, že se chci dívat na Kodi. Tak jsem musel vždy přepnout zpět na TV vysílání. Pak jsem potřeboval udělat ještě něco do práce, vypnu jako vždy ovladačem od TV, začlo postupné vypínání všech zařízení a hle, popár vteřinách se zase zapla TV. Tak jsem musel opakovaně vypnout. Tolik prozatimní zkušenosti s blázincem kolem ARC a CEC. Zatím mi z toho vychází, že nevím jestli není receiver zblblý, ale já jo a pokračování odpoledne :)
RoPo (6061)|14.8.2020 07:25
Špatně nakonfigurovaná CEC zařízení nebo ne zcela dobrá kompatibilita CEC protokolu na zařízeních. Zkusit vše vypnout - vytáhnout ze zásuvky na několik minut. Pak vše pozapojovat a zapnout.
johny.h (41)|14.8.2020 08:39
To mě včera taky napadlo, ale nepamatoval jsem si, jak přesně to CEC přepsat, takže díky. Jinak před splitterem vše fungovalo perfektně, takže odpol. podle času povypínám a uvidím co bude dál. Kabely mám původní 2.0 a nové 2.1, takže tady problém taky nebude. Objednával jsem kabely pro nový receiver, ale pokud bude vše fungovat, tak zatím nový počká ;)
Saxel (2279)|14.8.2020 08:46
@johny.h Budu očekávat tvoje zjištění a info, docela mě ten produkt zaujal, protože mé AVR také nepodporuje HDR a video 4K umí jen do 30p.
RoPo (6061)|14.8.2020 09:02
johny.h> Kabely pro CEC můžeš použít dnes jakýkoliv (je v kabelech od verze HDMI 1.2a). Pro komunikaci CEC protokolem je v kabelu vyhrazen jeden drát.
johny.h (41)|14.8.2020 09:36
Kdyby někdo chtěl ten splitter kupovat, sehnal jsem i v ČR https://www.odkarla.cz/hdmi-audio-splitter-feintech-b07ppvcfhf. Nevím, jestli náhoda, ale pro mě výhoda, proti odkazu na ebay ;)
RoPo (6061)|14.8.2020 10:10
johny.h > to byl jeden bazarový kousek s bazarovou zárukou. Lepší ten Amazon.de
johny.h (41)|15.8.2020 13:03
Tak několikrát vypnuto nejdřív asi na půl hodiny, zapínáno postupně, nejdřív TV, pak receiver, takto vše funkční. Jakmile připojím splitter je konec. Přestane se přepínat zvuk na zdroj signálu, musím ručně přepnout, navíc to sežere zvuk přes ARC, protože receiver přepne na optický vstup z TV místo ARC. Po vypnutí sestavy TV ovladačem vše vypne, ale zapínání rec. už nefunguje, takže to asi podělá i CEC. Když odpojím napájení splitteru, tak po vypnutí a zapnutí sestavy funguje vše opět správně. Tak u mně asi konečná. Laboruju s tím už pár hodin, po změnách vytahuji ze zásuvky, ale nic nepomáhá. Jinak obraz a zvuk z Kodi přes splitter OK.
Saxel (2279)|17.8.2020 09:00
Tak to je škoda, ale díky za informace.