Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

V čem renderovat

petrt (63)|7.7.2020 13:20
Prosím poraďte.
Z kamery Sony mám záznam AVC 1920 x 1080 50i. Ve Vegas 12 udělám střih ( projekt nastaven stejně ) a pak mi nastává problém. V čem udělat render, abych to mohl dát na flash disku přátelům.
- Nabídne mi to Sony AVCHD 1920 x 1080 50i. ( .m2ts ) Jenže pak to jde přehrát pouze na PC nebo přes Multimedialní centrum. V TV ani přes STB to přehrát kvalitně nejde.
- Když vyrenderuji v Main concept MPEG-2 HDV 1440 x 1080 50i ( .m2t ), kvalita se nezhorší a přehrají to STB i některá TV.
- Problem nastává na systému Android v tabletu nebo telefonu. Přehrávače tyto formáty nepřehrají.
Zkoušel jsem tedy renderovat ve všech ostatních formátech, aby to Android přehrál. Jde to ( MP4 ), ale výsledek je nekvalitní ( mázlé při pohybu kamery ). Je to pravděpodobně způsobeno převodem z interlaced do progresive.
Máte, prosím někdo zkušenost a poradíte, jak dosahnout kvalitní render z AVC 1920 x 1080 50i do 1920 x 1080 25p.
Děkuji.
Saxel (2279)|7.7.2020 15:00
[QUOTE=petrt;540028] ale výsledek je nekvalitní ( mázlé při pohybu kamery ). Je to pravděpodobně způsobeno převodem z interlaced do progresive.[/QUOTE]Ano, je to způsobeno převodem 50i - 25p. Při tomto převodu ztrácíš polovinu informací o pohybu a výsledek může být buď máznutý pohyb nebo trhaný pohyb (tzv. stroboskopický dojem). Pokud požaduješ pohyb ostrý a plynulý jako originál, dosáhneš toho jedině kvalitním převodem 50i na 50p. To v podstatě znamená, že potřebuješ z každého půlsnímku vytvořit jeden celý snímek. Tady je potřeba říct, že metody deinterlace ve Vegasu jsou sice použitelné, ale nejsou příliš kvalitní. Pro kvalitní deinterlaci 50i na 50p by bylo potřeba sáhnout po jiném nástroji, např. Avisynth skript QTGMC.
vivid.sk (11472)|7.7.2020 17:07
[QUOTE=petrt;540028]1920 x 1080 50i. ( .m2ts ). Jenže pak to jde přehrát pouze na PC nebo přes Multimedialní centrum. V TV ani přes STB to přehrát kvalitně nejde.[/QUOTE] Toto si dovolim poopravit. Absolutna vacsina TV alebo STB nema s prehratim AVC@FHD@50i, kedze toto je stream, ktory prijima a spracuva uplne bezne zo svojho tuneru/tunerov. Treba skusit remux z m2ts do mkv alebo ts kontajneru (bez straty kvality), vsetky moje STB aj TV co som mal s tymto nikdy nemali problem, ani tie 10 rokov stare. Samozrejme, absolutne idealne je zbavit sa prekladania a pouzit sposob, ktory pise kolega Saxel vyssie, t.j kvalitny encode+deinterlace na FHD@50p, cim vznikne moznost prehravania defacto kdekolvek (okrem najstarsich TV, ktore nezvladnu dekodovat 50p).
petrt (63)|11.7.2020 10:30
Děkuji vám za reakci na můj dotaz.
Zkoušel jsem obálku .mkv.
Přehrál to dokonce i tablet s Androidem, ovšem ne každý přehrávač, ale kvalita není dobrá. V TV i přes STB obraz při horizontálním pohybu kamery „poskakuje“. Vypadá to, že „nestíhá“ dekoder ( 1920i ani 1440i ), protože v PC to jde přehrát bez „poskakování“.
Zajímavé je, že Main concept MPEG-2 HDV 1440 x 1080 50i ( .m2t ), dekodují TV i STB kvalitně, také bez poskakování.
Možná někdy později nainstaluji Avisynth skript QTGMC, což, jak jsem na netu přečetl, není tak jednoduché a pak ještě nastane problém, jak s tím pracovat.
Ještě jednou děkuji.
vivid.sk (11472)|11.7.2020 11:54
[QUOTE=petrt;540039]Vypadá to, že „nestíhá“ dekoder [/QUOTE] Skor bude problem inde (parametre enkodovania, nieco nekorektne nastavene (field order?)). TV vysielanie je defacto dnes standardne v AVC/50i, takze nie je mozne, aby to TV nevedeli korektne prehrat. MPEG2 v HD rozliseni by som dnez urcite nepouzival. Taktiez neznizuj horizontalne rozlisenie na 1440. Zbytocne znizujes kvalitu zaznamu, kedze originalny zdroj je FHD, optimalne je to zachovat vzdy, ak je to mozne.
petrt (63)|13.7.2020 16:06
Zkontroloval jsem všechny parametry videa a chybu nenašel. Napadlo mi to zkusit přehrát v jiném STB a TV. Zjistil jsem, že některá TV a některý STB to přehraje OK a někde to „poskakuje“. Dokonce někdy ano a někdy ne. Divné, že. Remux z .m2ts do .mkv jsem udělal pomocí MKVToolNix GUI.
MPEG2 v HD, normálně nepoužívám. Archivuji tak jak doporučuješ - Sony AVCHD 1920 x 1080 50i. ( .m2ts )
Ještě jednou děkuji za radu a ochotu.
vivid.sk (11472)|13.7.2020 22:01
[QUOTE=petrt;540049]Dokonce někdy ano a někdy ne[/QUOTE] Tazko teda zistit pricinu, napriek tomu si myslim, ze urcite najdes televizie roznych vyrobcov, ktore dany obsah neprehraju, tak isto, ako najdes televizie/STB, ktore neprehraju FHD@AVC@50p. Vracat sa neustale naspat koli niektorym starsim TV/STB (alebo aj starsim, menej vykonnym PC) nema zmysel, pokial ma byt vsak vystup co najuniverzalnejsi s ohladom na vykon dnesneho HW, volil by som FHD@AVC@50p.
1hroch (865)|13.7.2020 22:56
Jen amaterska poznamka: 1. Format Profile: High@L3, L4, L5 2. Pocet Ref Frames
mabur (31)|17.7.2020 17:55
Při převodu TS na MVK toolnix gui mi taky občas škubaly výsledné mkv při přehrávání na STB. Pomáhá nastavit při převodu v okénku "Výchozí délka nebo snímky za sekundu" hodnotu dle originálního videa.
Kutil71 (33)|18.7.2020 14:24
Dobrý den, nejsem sice žádný velký odborník, ale můžu přidat některé své zkušenosti. Občas natáčím kamerou PANASONIC, AVC, 1920 x 1080 50i , m2ts. Nahrané soubory m2ts převádím v programu XMediaRecode na mkv ( v nastavení: Obraz Kopírovat), během chvilky hotové a výsledná mkv jsou bez problému přehratelná na jiných přístrojích. Podle mě je to výborný program.
Převod 50i na 50p dělám v programu Cyberlink PowerDirector, nastavím nejvyšší možnou kvalitu ( datový tok 60000 Kbps) a vzniklý velký soubor převádím v programu Handbrake na nižší datový tok ( dle potřeby). Výsledek je podle mě výborný, žádné rozmazávání či stroboskop.
petrt (63)|24.7.2020 13:05
Dobrý den. Vyzkoušel jsem něco z rad a zkušeností ostatních.
- V MKVToolNix mi nepomohlo nastavení dle rady na hodnotu vstupního formátu. Výsledek je stejný – u některých STB při horizontálním pohybu kamery poskakuje.
- V programu XMediaRecode na mkv ( v nastavení: Obraz kopírovat) je výsledek ještě horší než v MKVToolNix.
Převod z 50i na 50p jsem zatím nezkoušel.
Jak jsem již psal ty lepší TV a STB i některé přehrávače v Android přehrají převod 1920x1080 50i ( .m2ts) do MKV bez problemů. (v MKVToolnix)
Všem děkuji za rady i reakce.
ai (2993)|29.7.2020 02:10
Neni to ten klasicky problem , kdy je treba prejet ten tvuj transport stream v tsMuxeru? fix m2ts.zip https://files.videohelp.com/u/198160/fix%20m2ts.zip
tomil2002 (14)|5.8.2020 12:34
Pokud natáčíš a stříháš častěji , tak bych si koupil PowerDirector , verzi 17 mají na alze za nějakých 1300,- momentálně a jde si dokoupit češtinu za 150,- .Je jednoznačně nejrychlejší , dá se v něm dělat vše včetně třeba korekce rybího oka pokud máš taky akční kameru. Není náročný na železo, kdysi jsem je používal i na starém hp6710b .Má to taky výborný editor zvuku , snadný rendering-kopírování originálu a vykreslování jen změněných částí.Možnosti výstupu jsou od tuším avi přes mp4 po xavc.Investice která se vyplatí když už si člověk pořídí kameru a chce aby to trochu vypadalo.
petrt (63)|30.8.2020 10:29
Po delší době jsem se dostal k vyzkoušení rady od "ai". Prohnal jsem soubor .m2ts muxerem do .mkv. Má to něco do sebe. "Poskakování" se podstatně zmenšilo, ale ne úplně. Tak jednou za 3sec to stejně poskočí. ( Na inkriminovaných stb a tv.)
Děkuji také "tomil2002" za radu. Dělám video tak 1x za rok, když vyjedu na hory do zahraničí. Když si uvědomím, že bych se musel zase učit s novým programem, raději zůstanu u "VEGASe".