Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: Automatické spuštění siťového obsahu po zapnutí TV

24.6.2020 11:32
RN_tvfAhoj.
V práci jsme narazili na následující problém. Byli jsme na IT požádáni, že jeden odbor úřadu potřebuje 2 televize v různých umístěních v dosahu naší interní sítě, kde by se měla soustavně přehrávat reklamní smyčka (víceméně pro sociální účely). Televizor se bude denně zapínat a vypínat. Smyčka bude buď jedno video, nebo obsah sdílené složky (více videí od různých dodavatelů). Nejraději bychom to spouštěli z nějakého síťového úložiště. S tím by neměl být problém.
Problém pro nás ale je, že by to mělo být maximálně bezobslužné. Tedy jen zapnout a vypnout TV pro obsluhu. Žádné každodenní vybírání zdroje a spouštění síťového obsahu přes DO.
Protože s tímto nemáme na IT žádné větší zkušenosti, moje otázka zní : lze nějakým způsobem přehrát obsah sdílené složky na TV, které se spustí automaticky po spuštění chytré TV ???
Vybranou zatím máme Samsung UE58RU7172. Víme, že by to šlo i přes USB, nebo přes připojený miniPC (který by jel 24/7 přes VLC, který to po spuštění PC pošle na HDMI - máme vyzkoušeno a je to funkční), ale tam by byly další kroky pro obsluhu navíc (naklikat to každý den na ovladači).
Jde nějakým jiným způsobem, bez použití USB a obslužného PC, třeba na Android TV či jiné TV nějak spustit zdroj videa přímo ze sítě, ihned po spuštění televize ???
Třeba s nějakou přídavnou krabičkou (ne PC), s nějakým doplňkovým softwarem, který by toto zvládnul, nebo ještě nějak jinak ...
Zajímá nás jenom, jestli existuje i nějaká jiná cesta, než použít obslužný miniPC, který to co potřebujeme zařídí automaticky sám, tedy spustí VLC s příkazovou řádkou na spuštění obsahu sdílené složky, nebo playlistu ve smyčce ve fullscreenu do TV, která bude sloužit jako monitor. Zobrazovač nemusí být Samsung. Zatím jsme ve fázi zjišťování možností realizace.
TV s miniPC už zde máme. Rádi bychom to ale posunuli někam dále a miniPC vyloučili, pokud je to nějakým způsobem možné.
Děkuji za jakoukoliv odpověď.
24.6.2020 11:42
RoPoNa to jsou specialni TV panely s ovladanim po siti. Co vim, tak je vyrabi Panasonic a Nec. Jsou to TV/Panely pro prumyslove vyuziti.
24.6.2020 12:33
bastlirJá si myslím, že by to v podstatě v dnešní době měla zvládnout každá smart TV s RJ45. Do přehrávače (třeba VLC) se zadá daná síťová cesta a název souboru a jede to. V uložišti se pro všechna různá přehrávaná videa vždy zadá stejný název, aby se to v TV nemuselo přenastavovat. Koneckonců i automatické zapínání/vypínání TV by se dalo ošéfovat. Sice záleží na vzdálenostech, ale já bych to to raději řešil velkým monitorem a klasickým video-vedením. Jednou z dalších možností je nainstalování ke zdroji videa modulátor a pak v podstatě signál koaxiálem rozvést libovolně daleko na libovolný počet libovolných TV. Toto řešení navíc umožňuje on-line přenos třeba z kamery či jen z mikrofonu.
24.6.2020 12:55
RoPoJim nejde o to jak zobrazovat. To teď mají s miniPC případně s připojením na síť. Chtějí mít hlavně TV/panel pod kontrolou - zapnout, vypnout, nastavit vše dálkově. To ti klasická TV neumožní.
24.6.2020 01:07
RN_tvfPřesně jak je uvedeno výše. Nastavit a zprovoznit to jen na TV umíme. Jde nám o to odstranit to klikání na DO. S miniPC to máme vyřešeno, udělá to script co je ve složce Po spuštění. Bohužel TV sama o sobě toto neumí. Možná by to zvládla nějaká appka na Android TV, ale s tou nikdo nemáme sebemenší zkušenost. Peněz na to mají dost, cena není zásadní.
24.6.2020 01:07
bastlirV tom případě jako nejlevnější, nejjednodušší a nejuniverzálnější řešení vidím to s tím modulátorem. Síťové řešení je sice líbivé, ale považuji jej jako víc problematické. A to nemám na mysli wifi.
24.6.2020 01:19
RoPoModulátor nevyřeší nastavení na TV zvoleného programu s danou frekvencí modulátoru, na kterém modulátor vysílá a zapnutí/vypnutí TV.
24.6.2020 02:16
bastlirOni požadují od obsluhy jen zapnutí a vypnutí. Když některé TV vrazíš do zásuvky, samy se zapnou na předvoleném kanálu. Tedy to lze jednoduše řešit zásuvkovým časovačem. Nebo aspoň automatické vypnutí lze standardně v TV nastavit. Modulátor vysílá na nastaveném kanálu, takže tady také problém nevidím. Prodávají se různé - s HDMI, cinch ... vstupem, takže zdrojem videa v podstatě může být cokoliv .... MMC, PC, kamera či dokonce mobil. Nebo jen mikrofon, anebo video v kombinaci se vstupem externího mikrofonu. Navíc signál z modulátoru mohou rozbočit na X počet TV. Z bezpečnostního hlediska stejně TV síťové vedení by muselo být oddělené. Nemůže být otevřená laina třeba někde v zasedačce, kde neohlídáš, kdo se tam připojí. Tzn. minimálně nastavování a nastavování omezení a ochran. Jako bývalý mj. "ajťák" jsem se držel pravidla, jen oddělené dráty jsou opravdu bezpečné. Ale to každého věc.To je, myslím, všechno, co jsem k tomu chtěl napsat. Tazatel nějakou představu a možnosti má, takže to je už na něm.
24.6.2020 02:25
RoPoMě přijde blbost tam cpát modulátor a cpát signál přes modulátor (a demodulátor-tuner v TV), když nevyřeší vše a nahradí jen jiným způsobem distribuci signálu. Časovač v zásuvce TV vypne, ale již nezapne. Po zapnutí zůstane v pohotovostním stavu. Ovládáním na TV nebo DO lze kanál přepnout - obsluha opět "kecá" do ovládání panelu. Přenos signálu a zároveň přenos obsahu po jednom síťovém vedení vyřeší vše. To je tak vše, co jsem chtěl popsat proč ne modulátor a není to řešením, které je požadováno.
24.6.2020 05:27
bastlirJaký demodulátor? Vždyť to naladíš přímo jako kanál. :-) Měl jsi ten časovač vůbec někdy v ruce? Já mám doma jak mechanický, tak i digitální. Aba v nastavený čas zásuvku zapínají i vypínají. A televize se zapne na naposledy sledovaném kanálu, nebo na přednastaveném jako startovacím. Lepší modulátor naladíš na volný třeba neosazený kanál a je to.
24.6.2020 05:31
RoPo[QUOTE=bastlir;539944]Jaký demodulátor? Vždyť to naladíš přímo jako kanál. [/QUOTE]Demodulátorem se myslí vlastní tuner v TV. Čteš to? Pro ujasnění jsem jasně v příspěvku napsal: (a demodulátor-tuner v TV) Ale modulátor opravdu není řešením pro to, co tazatel požaduje.
24.6.2020 06:04
bastlirNech to na něm. ;)
24.6.2020 06:21
bastlirAby bylo jasné, o čem píšu. Příklad: ITS AV MODULÁTOR MD-A
25.6.2020 07:41
RN_tvfDěkuji všem za snahu a připomínky. Včera jsem trochu studoval ty průmyslové panely. Když porovnám náklady a další věci, pořád mi vychází TV s miniPc jako nejlepší, nejjednodušší a nejlevnější řešení. Je to ověřené a funkční. Měli jsme snahu to miniPC obejít a zkusit to jinak. Škoda. Když už jsou smart TV tak pokročilé zobrazovače, které přehrají signál z tolika různých vstupů a zdrojů, stačilo by snad nějaké nastavení v TV, kde by se definovalo jaký vstup a zdroj po spuštění použít a s jakou konfigurací, hlavně pro přehrání souborů ze sítě přes uPnP. Naším cílem bylo odstranit těch cca 5 kliknutí na DO po spuštění TV co nejjednodušší cestou.
25.6.2020 08:18
RoPoAno není to levné, ale je to téměř ultimátní řešení pro to, co potřebuješ. Jinak je to stále jen bastlení, bastlení a bastlení. :-) Takže jste si nechali zajít chuť a ten rozpočet zas tak neomezený není - zas tolik peněz na to nemají, jak píšeš? :-) Zas to tak není nutné "must have"? Zůstáváte u miniPC?
25.6.2020 11:51
bastlirNapř. Samsungy mají přes kombinaci tlačítek přístupné tzv. servisní menu, kde se mj. dá nastavit třeba hotelový režim apod. Jenže tam když něco odklepneš, co nemáš, tím myslím např. špatný typ panelu apod., tak může TV také končit. Některé TV toto nastavení mají přímo v uživatelském menu. Ale ještě mě napadlo .... když už máte funkční HDMI rozvod, proč na to nepřipojíte nějaké MMC s funkcí CEC? Mně to doma chodí bez problémů. Zapnu MMC (v mém případě VU+) a TV se sama spustí s obsahem, který na ni právě pouštím. Když MMC vypnu, vypne se i TV. Nemá cenu vymýšlet nějaké kraviny s průmyslovým panelem, když řešení je tak jednoduché a navíc půl je již hotovo.
25.6.2020 01:17
RoPoNe každé miniPC umí CEC protokol, proto jsem jej ani nezmiňoval, že by toto využívali. Nepíší jaké miniPC používají, když chtějí přehrávat síťové složky. I když se na USB k jakémukoliv PC dá pořídit HW, který CEC podporu do HDMI signálu přidává. Přes něj jde HDMI signál z miniPC a tento HW je přes USB ovládán z SW playeru. Nebo lze použít nějaký MMC o kterém píšeš, který vysloveně není miniPC, ale je na nějakém ARMu apod. s Linuxem a Kodi přehrávačem a stanadardně ten CEC protokol podporuje, ale... málo informací co a jak vlastně mají.
25.6.2020 01:52
bastlirPokud počítám, že aspoň jednu TV už mají a museli by kupovat dvě nové, pak prostá kalkulace vychází celkem jednoznačně. Akorát by se doslova za pár korun musel případně dokoupit HDMI rozbočovač. Přesto toto řešení považuji za nejprimitivnější, ale zároveň i nejspolehlivější a z hlediska obsluhy nejjednodušší řešení. Navíc dá se lehce kombinovat např. s "vyvolávákem". Když ale vzpomenu, že operátor nebude muset TV obíhat a že CEC TV ošéfuje, pak tuto volbu považuji za jednoznačnou. Je však jasné, že vždycky se to z něčeho pouštět bude muset a že někdo se o to starat také bude muset. Řešení prostřednictvím LAN však považuji za zbytečně složité a i omezující.
25.6.2020 02:10
RN_tvfAsi jsme se nepochopili. To funkční miniPc co nám zde teď běhá při vstupu do budovy a přehrává krásy a kulturní akce našeho města ve smyčce, je připojeno do držáku televize na zdi. Toto miniPC není v síti a jede v lokálním režimu. Běží prakticky stále 24/7. Telka se jen vypne a zapne. Jako by jste u PC vypnuli monitor. Celý obsah prezentace je na HDD daného miniPC.
Ty 2 nové televize nebudou blízko sebe, takže rozbočovač HDMI nepřipadá v úvahu a žádný rozvod HDMI zde nemáme. Děláme na MěÚ a náš prostor je prakticky celé město. Obě televize budou od sebe vzdáleny cca 300 metrů v úplně jiných budovách. V obou je ale přístupná naše metropolitní síť a máme tam síťovou konektivitu. Obsluha zařízení nebude na nás, ale na pracovnících daných budov. My bychom jenom zajišťovali chod a aktualizace přehrávaného reklamního programu, tedy videí ve smyčkách. Myslíme tím aktualizaci videí ve sdílených složkách či NASu a možná tvorba nějakého playlistu. Ještě nemáme upřesněno, jak přesně na síti bude uložen reklamní obsah. MiniPc přidává ještě povinnost aktualizace software, protože budou v našem majetku, což jsou pro nás další starosti navíc. Tomu bysme se právě chtěli vyhnout.
25.6.2020 02:24
RoPoTak nějak jsem si předpokládal, že to máte. Proto jsem psal o těch panelech, protože využijete stávající ethernetovou síť pro jak ovládání panelů, tak pro distribuci obsahu. Ještě byste mohli využít HDMI over Ethernet. To jsou dva extendery vysílač a přijímač. Nebo jeden vysílač a více přijímačů. Případně HDBaseT s vysílači a přijímači přes ethernet. Záleží v jakém standardu máte ethernetovou (alespoň Cat5e) kabeláž - jde o frekvenční rozsah. Detaily o obou řešeních psát nebudu. Věřím, že si info dohledáš. Pak napiš jestli by to bylo pro vaše potřeby a hlavně kvůli CENĚ použitelné. Rozhodně to však bude levnější než průmyslové panely.
25.6.2020 03:09
bastlirTo RN_tvf: Tak touto informací jsi měl asi začít. Takže popořádku ..... Zásadní rozdíl mezi běžnou TV a průmyslovým panelem je, že u průmyslového panelu je deklarován provoz 24/7."HDMI over Ethernet" v podstatě není nic jiného, než že signál místo po HDMI kabelu jde po kabelu UTP. Takže se síťovou komunikací nijak nesouvisí. Na nějaké tyto konvertory jsem se podíval a žádný nezaručoval přenos ani do 100m. Takže mě nic chytřejšího nenapadá, než že do každé budovy nainstalovat MMC s možností standardní síťové komunikace. A tato MMC by již popsaným způsobem přes CEC sama TV ovládala a sama mohla být na dálku ovládána. V praxi by to znamenalo, že by se operátor po síti spojil s HDD každého MMC a tam nahrál, co chtěl. No a přes WEB-rozhraní každého z nich lze po síti tato MMC i ovládat. Místo HDD může být v MMC třeba i USB flashdisk apod. Nic jednoduššího a operativnějšího mě zrovna nic nenapadá. Sice by to šlo centralizovat na jeden NAS s tím, že odtud by si obě MMC tahala video, ale čím větší složitost, tím větší možnost budoucích problémů.
25.6.2020 03:17
RoPoDá se použít HDMI over optical, pokud je natažená také optika. To je až do 20km. Na 300m v metalice záleží jak kvalitní je kabeláž
25.6.2020 03:28
bastlirI u šestky je doporučená délka max.100m. Jenže to je od zařízení k zařízení. Ale vzdálenost už jen mezi budovami je větší. Jinak pochybuji, že kvůli smyčce by tam instalovali optiku. :-)
27.6.2020 12:25
Saxel@RN_tvf Já bych zůstal u podobného řešení, jako už máte, jen bych místo miniPC použil nějaký multimediální box s Kodi a v něm nastavil po startu automatické přehrávání obsahu sdílené složky . Levnější řešení nenajdeš. Podmínkou je taková TV, která se po zapnutí umí přepnout na poslední použitý vstup (hdmi).
29.6.2020 08:27
RN_tvf@Saxel To řešení by se nám i líbilo. Problém je, že s multimediálním boxem s Kodi nemáme zkušenosti a neznáme možnosti nastavení, zda by to zvládlo, to co po něm požadujeme. O tomto řešení jsme taky už přemýšleli, minimálně by nás to zbavilo starostí s aktualizací SW v miniPC. Pokud jde na takovém zařízení nastavit po spuštění přehrávání ze sítě, mohlo by to řešit náš problém. Mám doma novou TV Samsung a ta po spuštění přehraje signál z toho HDMI, kde najde signál. Takže nebere v potaz, který HDMI vstup byl poslední použitý. To by nám taky vyhovovalo.
Na HDMI over Ethernet se koukneme. V obou budovách máme v racku optiku, takže vzdálenost by asi nehrála roli. Napsali jsem i přímo na Samsung, aby nám nabídli nějaké řešení. Přece jen znají svoje televize a jejich schopnosti nejlépe. Zatím avizovali že to předali na podporu a že se ozvou. Ale jistě se budou snažit protlačit všude svoje produkty a řešení.
29.6.2020 09:40
bastlirNa tu odpověď ze Samsungu jsem vážně zvědavý. :D Obávám se, že oni o tom vědí jen marketingové parametry, ale hlubší technické znalosti o výrobcích nemají. Když jsem kdysi na Sama poslal nějaký dotaz, odkázali mě na návod, kde to pochopitelně nebylo.
29.6.2020 02:48
Saxel@RN_tvf Samozřejmě, že to Kodi umí. Cest k cíli je více - např. nastavit Autostart a spouštět přehrávání playlistu, nebo třeba použít addon PartyMode, který je pro podobné účely vytvořený. Playlist může být uložený ve sdílené složce v síti, nebo je možné spouštět přehrávání obsahu vybrané složky, atd... Kodi si můžeš nainstalovat i do prostředí Windows a vyzkoušet si jak se chová a co dokáže. Výběr multimediálního přehrávače pak podřídit tomu, jaký obsah se bude přehrávat (pro full-HD H.264/AVC postačí cokoliv na trhu, pro 4K a HEVC už je potřeba trochu výkonnější). Lépe je vždy sáhnout po ověřených typech než nějakou exotiku.
29.6.2020 03:14
bastlirJeště bych rád zmínil .... pokud tazatele otravují nějaké aktualizace na miniPC, pak je přeci lze nejen zakázat, ale celé miniPC lze i odpojit od internetu. PC je PC a lze si s ním cokoliv dělat. Já si myslím, že se z celkem nicotné technické záležitosti dělá velký problém, který by i dnešní deváťáci hravě s nízkými náklady vyřešili (bez urážky).
29.6.2020 03:46
RN_tvfDnes volal zástupce Samsungu a nabízel jejich panely se softwarem Magicinfo Express. Celkem jsme to očekávali, je to skvělé a komplexní řešení. Řešilo by to asi všechny naše požadavky. Cena by ale byla cca 3x vyšší než řešení se smart TV. Navíc potřebujeme plochu s úhlopříčkou kolem 150 cm, nejlépe 58", panely se ale vyrábí jen 55" a pak až 65". To už je moc, 55" by se dalo taky ještě použít. Jako správní hospodáři se snažíme najít nejlevnější funkční řešení. Řešení s multimediálním boxem by se nám i zamlouvalo. Zatím sháníme k tomu další informace. Videa budou nyní ve fullHD, časem se to ale může změnit na 4K. Nebo tato iniciativa může i za rok skončit. To dopředu nikdo neví. V tom případě TV na organizaci uplatníme daleko lépe, než multimediální panely. A co se týká miniPC a aktualizací. Máme zde asi 300 PC a nikdo by nevěřil, co dá práce jenom sjednotit verze Windows 10, aby veškerá infrastruktura, software i hardware pracoval jak má. Co funguje v jednom buildu, nefunguje v druhém. Třeba přestanou tisknout některé tiskárny atd. Naší snahou je, mít prostředí jednotné. Proto by byla aktualizace nutná. Vyžadují to naše vnitřní bezpečnostní předpisy. Zatím děkujeme za vaše reakce, máme se aspoň od čeho odrazit .
29.6.2020 05:07
bastlirJako bývalý "ajťák" o tom něco vím. Právě proto se vždycky pro celou organizaci kupoval jeden typ PC s jednotnou konfigurací. K tomu se samozřejmě nakoupily i multilicence. No a pak nainstaluješ jen jeden počítač a už jen klonuješ jeho HDD na ostatní PC. Jinou alternativou je, že na PC jsou jen odkazy na SW, který je uložen na serveru a dle přidělených práv příslušný uživatel může používat přidělený SW. Nicméně .... již jsem poukazoval na bezpečnostní rizika, a proto jsem navrhoval MMC/miniPC na galvanicky oddělené síti, což v racku není problém propojit.Že TV sama startuje tam, kde byla vypnutá, to už víme, automatický start a usnutí přes CEC, to je v uživatelském nastavení také. Celý systém jde ovládat jen z jedné židle. Takže v čem je problém?
1.7.2020 08:45
RN_tvfProblém nevidím. Klonování PC je stará technika, dnes us se u organizací používá výhradně instalace přes Microsoft Deployment Toolkit (MDT). Jinak nám už přišla nabídka od partnera Samsungu na panely, které by se k tomu co hledáme hodily (55" LED Samsung QB55R ). Cena 37.000/ks. K tomu nám nabídli velkorysou slevu 12.000,- Kč. I po slevě, byly panely o cca 5.000,- dražší, než běžně na internetu. Abychom předešli možným problémům při řešení s panely a jejich řídícím SW, či se smart TV a Android boxem, společně jsme se na poradě usnesli, že se vrátíme k TV a miniPC. Je to již ověřené řešení, doufali jsme, že by mohlo být i něco jednoduššího, bohužel buď strašně letí cena, nebo je to krok do neznáma. Vzhledem k minimalizaci problémů jsme vzali staré a osvědčené řešení. Děkujeme všem za vaši snahu o hledání vhodného řešení pro naši potřebu.
1.7.2020 09:31
bastlirVždyť na toto stačí ta nejpitomější TV. :-)