Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Anténa Tesla TE-2500

tommmmy (5)|19.5.2020 18:05
Dobrý den.

Zajímal by mě Váš názor na anténu Tesla TE-2500 - viz např. zde: https://dvb-t-anteny.heureka.cz/tesla-te-2500/specifikace/#section

Osobně mi přijde zvláštní, že ony podélné části antény jsou k hlavní části připevněny plastovými držáky (do kterých se ty "tyčky" nasunou/nacvaknou). Nepůsobí ty plastové úchyty jako "izolátory" a nepozbývají pak tedy smyslu? Většina antén je koncipována tak, že je vše navzájem propojeno (kov na kov), o to zvláštnější mi to přijde a vyvolává to otázku o účinnosti takového řešení...

Předem moc díky za Vaše názory.
RoPo (6061)|20.5.2020 08:52
Zvláštní ti to přijde, protože asi netušíš nic o konstrukci antén (nic ve zlém, jen konstatuji). Anténa není jen "kus" drátu, ale tato je anténa [FONT=sans-serif]Yagi[/FONT]. Ta má v zadní části napájený dipól a reflektor. A ony "části" tzv. direktory mohou být přidělány plastovými držáky (izolanty). Díky této konstrukci má anténa zisk 6-14 dB (podle počtu prvků antény).

K tomu plastu - pokud je anténa určena pro venkovní použití, tak má v plastech UV stabilizátor, který udrží plast dlouhá léta ve stavu, kdy nezkřehne.
tommmmy (5)|20.5.2020 10:32
Zle to vůbec neberu, jelikož je to (že nic netuším o konstrukci antén) pravda :-). Moc díky za reakci! Co se týče toho zisku - anténa (resp. to hlavní "tělo") je ze dvou částí. Anténa má mít zisk 7-10 dB. Pokud by člověk použil jen jednu část (nepoužil ono "prodloužení) a byla by tam tedy plus mínus polovina direktorů, tak přesto by anténa fungovala a měla zisk třeba 3,5-5 dB? Opět předem díky za reakci.
RoPo (6061)|20.5.2020 10:49
Ta ziskovost dle počtu direktorů není lineární. Ale při menším počtu je ziskovost nižší. Moc bych do počtu direktorů nevrtal u daného modelu i vzhledem k reflektoru. Anténa je spočítána a zkonstruována tak jak je. Pokud potřebuješ nižší zisk, tak pořiď již hotový jiný model antény s menším počtem direktorů.
tommmmy (5)|10.6.2020 15:05
Ještě dovětek k danému tématu. Zkusil jsem anténu nainstalovat nejdříve bez plného počtu direktorů (nepřipevnil jsem druhou část nosné tyče). I tak je signál dostatečný - programy fungují, nic nekostičkuje apod. Je to samozřejmě dané i tím, že jsme nedaleko vysílače (Žižkov)... Tak to tak zatím nechám (anténa je na balkoně, takže čím kratší, tím méně rušivě to z estetického hlediska působí). Ono je na stránkách prodejců (dokonce i na stránce Tesly) uváděno, že anténa má 500 mm, což ale není pravda, jak se člověk z krabice i z měření antény samotné dozví (měří ve skutečnosti 800 mm). Já právě z důvodu instalace na balkon hledal nějakou kratší anténu, tak jsem přemýšlel, co s tím (zda anténu vracet) a ta "poloviční instalace" (tzn. 400 mm, kdy i tak vše chodí) to vyřešila...
bastlir (3245)|11.6.2020 12:58
Ta anténa je v podstatě zadarmo. :-) Nicméně také bych obecně nedoporučoval anténu jakkoliv upravovat, neboť zavedení výrobci mají k dispozici testovací prostředky a vědí, co dělají. Blízkost vysílače je velice zrádná věc a v praxi uživatel 20km od vysílače může mít lepší signál jak ten, co bydlí u něj. Pokud bydlíš v oblasti Vinohrad, Malešic, Jarova apod., pak ti skutečně stačí minimální anténa. Osobně bych dle tvých podmínek asi volil malé "síto". Pokud ale bydlíš někde kolem Ondříčkové, pak můžeš mít docela problém se stínem.