Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dotazy na DVB-S2 a satelitní TV všeobecně

Jackun (1)|24.4.2020 10:19
Dobrý den,
pracuji na jednom projektu do školy a měl bych pár dotazů, které bych byl rád, kdyby jste byl někdo schopný a ochotný mi zodpovědět.

Prvním dotazem je dotaz na modulace. Proč se převážně používá 8PSK u DVB-S2, když 16 a 32 je co se týče přenášeného objemu dat lepší variantou. Jedná se o složitější modulaci, chybovosti?!

Dalším dotazem je dotaz na internetové připojení, které jsem objevil na Astře 3B asi ve 4 případech. Signál je prezentován jako DVB-S2, je tedy přenášen pod tímto standardem? Na což navazuje další otázka a to na zpoždění. (cesta Země, vesmír a naopak) je v takovémto případě internet opravdu použitelný vzhledem k požadavku na nulovou latency? A jakým způsobem je toto spojení realizováno? Příjem na malou parabolu chápu, ale v případě připojení, kdy je třeba i vysílat? Jak to funguje?

Další dotaz. Je možné zachytit na jednu parabolu, která je směrována pouze do jednoho směru staticky a obsahuje LNB pro jednoho uživatele zachytit více satelitů vzhledem k tomu, že jsou "celkem" nahuštěny na sebe nebo je to nesmysl?

S čímž souvisí další dotaz. Prováděl jsem skenování frekvenčního pásma s TBS kartou se zaměřením na Astru 23,5 a po té 19,2. V jejich vysílacím spektru jsem nalezl odpovídající transpondéry, nicméně nějaké vysílání probíhá i v nižších a vyšších frekvencí. Konkrétně programy na Astře 3B by měly začínat od 11.719 do 12.517 MHz, ale například 6 transpondérů jsem našel i v nižších a stejně tak ve vyšších, ač s nižším výkonovou úrovní.

Další dotaz je spíše na vysvětlení parametrů, které se lze dozvědět při zkoumání jednotlivých transpondérů, co znamená Pilot: On/Off/Auto k čemu slouží? Dále RollOff a k tomu nějaký číselný údaj, např.:0,35?

Poslední dotaz je na vzorkovací kmitočet. V tom jsem lehce ztracen. Když modulujeme DVB-S2 signál v bloku mapování do různých konstelací, zde vzorkujeme na kmitočet pro MPEG (48, 44,1 nebo 32 kHz) nebo vzorkování probíhá již právě na vysílací kmitočet pro určitý transpondér tedy v řádu MHz?

Chtěl bych podotknout, že jsem spíše samouk a vše co jsem dohledal a dozvěděl je pouze z louskání videí na youtube a anglických prací. Takže jestli jsou některé dotazy hodně mimo realitu, tak se omlouvám a neberte mě prosím špatně, ale potřebuji v tomto udělat alespoň trochu jasno :) Pakliže se najde někdo, komu by se chtělo se mnou ztrácet čas a pokusil se mi na toto odpovědět, byl bych Vám velice vděčný! :) .