Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výběr projektoru v roce 2020

Doggg (6)|12.4.2020 09:43
Ahoj,

chápu, že tohle téma je stejné jako projektor samo, ale nevidím zde moc příspěvků z poslední doby, tak to zkusím novým :)

Rád bych se zeptal na doporučení komponent pro projektor + plátno v cenových hladinách cca 50k a 100k do obýváku v RD (světla asi v jako každém, bez přímého dopadu, stěny světlé bez možnosti přerodu na kinosál) v uhlopříčce 110-130 s pevným plátnem na rámu (klidně nějaká forma dostupného bastlu). Primární vstup NAS / Stream, ne konzole. Uchycení ke stropu. Bude to přechod z TV, takže nejsem zhýčkán ničím dosavadním :)
Televize bude zachována, ale rád bych, aby i přes den na to šlo něco pustit.

Co jsem pročetl desítky článků a diskuzí vychází mi:

- plátno šedivé, ideálně najít někoho kdo by to za rozumný peníz sestavil
- projektor podle cenové hladiny buď UHZ65 nebo W2700

Ale rád bych se poradil - třeba jsem zcela mimo. Kupříkladu nenašel jsem moc přesvědčivých recenzí na cenu projektoru něco mezi (třeba za 50k).

Není to nutné o tom vypláznout za to celý budget, ale udělat rozumný kompromis (proto i ty dvě cenové hladiny) ideálně i s doporučením jak moc je ten skok znát a zdali s dvojnásobkem budgetu přijde i dvojnásob kvalita (asi spíš ne...).

Díky za každou radu :)
teoren (39)|13.4.2020 06:37
Omlouvám se za hloupý dotaz, ale co znamená ta úhlopříčka 110-130? Snad ne cm... To by pak nebylo na plátno, ale spíš na (z dnešního pohledu) menší TV...
BOBA (590)|13.4.2020 08:25
Jsou to palce. Jeden palec = 2,54 cm.
Doggg (6)|13.4.2020 08:30
Ano jsou to palce :)
teoren (39)|13.4.2020 12:40
Palce, jasně a pardon :)
riddle (108)|14.4.2020 13:53
[QUOTE=Doggg;539603]Ahoj,

chápu, že tohle téma je stejné jako projektor samo, ale nevidím zde moc příspěvků z poslední doby, tak to zkusím novým :)

Rád bych se zeptal na doporučení komponent pro projektor + plátno v cenových hladinách cca 50k a 100k do obýváku v RD (světla asi v jako každém, bez přímého dopadu, stěny světlé bez možnosti přerodu na kinosál) v uhlopříčce 110-130 s pevným plátnem na rámu (klidně nějaká forma dostupného bastlu). Primární vstup NAS / Stream, ne konzole. Uchycení ke stropu. Bude to přechod z TV, takže nejsem zhýčkán ničím dosavadním :)
Televize bude zachována, ale rád bych, aby i přes den na to šlo něco pustit.

Co jsem pročetl desítky článků a diskuzí vychází mi:

- plátno šedivé, ideálně najít někoho kdo by to za rozumný peníz sestavil
- projektor podle cenové hladiny buď UHZ65 nebo W2700

Ale rád bych se poradil - třeba jsem zcela mimo. Kupříkladu nenašel jsem moc přesvědčivých recenzí na cenu projektoru něco mezi (třeba za 50k).

Není to nutné o tom vypláznout za to celý budget, ale udělat rozumný kompromis (proto i ty dvě cenové hladiny) ideálně i s doporučením jak moc je ten skok znát a zdali s dvojnásobkem budgetu přijde i dvojnásob kvalita (asi spíš ne...).

Díky za každou radu :)[/QUOTE]

Ahoj, vše záleží na tom taky, co na tom chceš promítat…

já osobně bych se DLP projektorům vyhnul obrovským obloukem, ale to záleží na tobě.

1)Plátno
-stahovací nebo projekční desku?
-DIY plátno/desku nebo nějaký kus originál?
-bazar/demo nebo nové?

2)
-projekční vzdálenost obrazovky od projektoru
-umístění projekce, s ohledem na případný lens-shift
-60Fps HDR nebo 24FPS HDR

pokud se budu pohybovat ve tvém budgetu tak mi zde vychází nejlépe varianta Epson TW9400. Jedná se o 3 čipový LCD projektor s technologií 4K Eshift a velmi dobrou optikou v projektoru. Ten to projektor podporuje jak 18Ghz HDMI (60FPS) tak má i velmi nízkou latenci (okolo 25ms ve 4K). Pokud si necháš na projektoru udělat kalibraci pomocí sondy a softwaru Calman tak s tím můžeš dosáhnout velmi dobrého výsledku.

Pokud budeš mít jakýkoliv dotaz tak se klidně zeptej... Pokud budeš chtít někde zařídit o něco lepší cenu na projektor tak písni, vše se dá nějak zařídit.
díky
bmw330 (31)|14.4.2020 13:57
Koupil jsem před měsícem Epson eh‑tw9400 a musím říct ( aspoň podle mě ), že v této cenové relaci nic lepšího není. Měl jsem předtím Panasonic PT-AT6000E a rozdíl je znatelný i pro laika, samozřejmě ve prospěch Epsonu. Koupil jsem ho na - Videoprojektory.cz-, ochota, rychlé jednání i dodání. Koukni tam, třeba něco vybereš. " Plátno " ( šedivá projekční plocha ), jsem koupil na - Obři obrazovky.cz. Celková cena i s příslušenstvím cca 120.000 Kč.
Třeba tě to inspiruje.
riddle (108)|14.4.2020 16:22
Ano, rozdíl to musel být dost značný.

Pozor už jsem měl co dočinění s reklamací Epsonu a dost se tlačí na to, aby se jednal o oficiální CZ dovoz. Nechtějí řešit nic mimo ČR, proto vždy chtějte vědět původ distribuce. Tak že pozor, vždy velmi dobrá cena neznamená ten správný komfort.

obrazovky.cz najdeš spíš pod https://www.vision235.cz kde máš vysvětlenou celkovou jejich novou technologii atd. Pokud bys chtěl něco jiného tak zkus Hivilux, mají taky velmi pěkné obrazovky a dá se s nimi domluvit na ceně. V minulosti jsem u něj už něco kupoval pro známé a vždy mi dal lepší cenu… :-)
riddle (108)|14.4.2020 16:31
Malá recenze:
https://www.avforums.com/reviews/epson-eh-tw9400-projector-review.17280

Jinak správný odstín správnou hodnotu barvy získáš pouze kalibrací, kord když budeš pouštět projekci na šedivé ARL plátno nebo obrazovku.



Před:


Po:
Doggg (6)|14.4.2020 21:26
Panove dekuji za vstupy - projdu. Jenom jsem nepochopil co jsou ty “obrazovky” v cene 60k?:)
riddle (108)|14.4.2020 21:55
Teď je otázka jakou obrazovku myslíš. Například, počítej, že obrazovka rám 120" jako HiVilux DEMO bude stát cca 15K a obrazovka přímo na zakázku od vision235 bude stát třeba 2x 30k. Vše má svoje výhody a nevýhody. Věc co máš přímo na zakázku, tak si určíš třeba i tvar nebo odstín rámečku a vše je originál dělané přímo na zakázku. HiVilux jsou plátna vyrobena ve větším množství a není to ruční práce, tak proto je to levnější. Vše má svoje pro a proti i co se týče materiálu, a teď je otázka kolik do toho chceš investovat a jaký na to máš prostory atd.
Doggg (6)|15.4.2020 07:28
2riddle: no já jsem hlavně zmaten z pojmu obrazovka - pořád se bavíme o rámu s nějakým povrchem, na který se promítá, že ?:) Není tam žádný aktivní prvek? Počítal jsem, že rám je 10-20k (v těch cca 120 palcích), 60k (pokud chápu dobře ceník) mi přijde hodně a moc nevím za co, abych řekl pravdu (tím nerozporuji dílenské zpracování a možnost si to naladit dle svých představ). To co nějak plus mínus umím porovnat je například to ambientní osvětlení, které nabízejí za 7k, když jsem si to dělal za televizi byl jsem na cca 1000kč, tak to mi přijde trošku mimo... Ale nevím, třeba něco hodně opomíjím.

Co se týče projektoru, vypadá pěkně, děkuji za tip. Jediné co mě zarazilo v recenzi byla věta, že do světlých pokojů (což bude můj případ) se hodí více TW7400 a moc jsem nepochopil proč (méně svítí = menší odrazy od stěn?), pokud pominu, že se už hůře shání, jak si to vykládáte vy?

Poslední dotaz se týká lan portu, který mají oba mít, je to něco uživatelsky dostupného nebo je to jenom nějaký servisní port? Ptám se primárně jestli lze čekat nějaké smart funkce (DLNA, streamovací aplikace), které by měl projektor sám v sobě (ať už skrze ten lan nebo možný wireless modul) nebo je vždy nutné signál získat někde vedle?

Děkuji za odpovědi, pomáhá si mi to utříbit myšlenky a trochu se v tom zorientovat.
riddle (108)|15.4.2020 11:39
Ano, jedná se přesně, jak říkáš o pevný rám s napnutým plátnem nebo pevnou deskou. Vše má své proti a něco do sebe, těch 60k neber nikdy jako měrnou minci. Cena, za kterou se to prodává, je vždy nižší, než za jakou to někdo chce prodat. Já osobně systému ambilight fandím a je trochu těžké se v tom trochu vyznat s ohledem na různé formáty a způsobu fungování.

toto je moje video jak to celé může fungovat na 120"
https://youtu.be/5FPg4BBfTl0

TW7400 je hodně podobný projektoru TW9400 jen z mého hlediska má nejmenší slabinu a to je v podpoře 4K 60FPS u HDR. Ale i to se dá za nějaký peníz částečně smazat pomocí zařízení HDFury kde lze různě upravit průchod HDMI signálu aby prošlo to, co by mělo. Osobně jsem toto využíval na svém TW7300 a pak TW9300 při hraní her na PS4 ve 4K HDR. Tak že pokud nejsi hráč her tak ti 7400 bude stačit.

LAN port zde funguje něco jako vzdálené ovládání, třeba přes aplikaci v telefonu nebo v tabletu. Funkci servisního portu zde zastává USB port pro nahrávání novějšího FW atd. S ohledem na to že se jedná o 4K a 3D projektor tak bych zde spíš připojil nějaké lepší zařízení které by fungovalo na MMC.

Jako zařízení pro 3D a 4K? Optimálně cokoliv postavené na RTD1296/1295 (Zidoo, Dune nebo Zappiti) případně nějaký UHD Bluray přehrávač. Před několika měsíci jsem dělal menší workshop týkající se tonemapingu videa v HDR, kde jsem porovnával různá zařízení od MadVR PC po Panasonic UB820/9000 a byl jsem překvapen jak moc přehrávač Panasonic UB820/9000 se blížil kvalitě přehrávání s video procesorem Lumagen Radiance PRO. Ne že by to bylo skoro stejný ale ten rozdíl byl dost impozantní, pokud srovnám cenu zařízení.

Porovnání optimalizace přehrávače Panasonic s menší optimalizací projektoru:


Pokud budeš mít jakýkoliv dotaz, tak se klidně ptej a velmi rád ti na něj odpovím.

díky
Doggg (6)|19.4.2020 11:06
Ahoj Riddle,

děkuji moc za rady a support, vážím si toho ! Pokud to nebude vadit, měl bych ještě pár dotazů:

a) asi úplně hloupej, ale rád bych (primárně koukáme na filmy) měl poměr stran plátna 21:9. Na toto se nastaví projektor, pokud na tom pak pustím třeba netflix (s 16:9) automaticky se doplní letter boxy a nic nemusím dělat?

b) co se týče plátna, zatím inklinuji zde: https://www.hivilux.de/en/frame-screen/21-9-fixed-frame-screen-Zero-framewidth-HiViGrey-Cinema-5D-HDR.html. Dle logiky, že do nezatemněného pokoje je lepší šedivé, anžto má nižší gain, ale toto má gain 1.3. Je to tedy dobrá volba, nebo mám jít spíš k bilému s 1.0 ? Respektive co lze brát jako rozumný univerzál na takovéto domácí koukání (tedy primárně asi večer, ale něco občas i přes den) ?

c) jak funguje ta kalibrace? Na to je potřeba si někoho pozvat, kdo to udělá ?

Když o tom tak přemýšlím tak si říkám, jestli to nedat někomu na klíč, aby mi s tím pomohl (třeba se někdo takový dostane i k lepším cenám hw), funguje něco takového ? Znám projektorynadoma, ale ty ve mě nějak důvěru nebudí...

Díky!
riddle (108)|19.4.2020 21:43
Ahoj, pokusím se ti odpověďět na tvoje dotazy...

a)
ne bohužel, budeš mít pruchy po stranách, takl že pokud se chceš dívat na fotmát 16:9 na 21:9 obrazovce tak toto musíš akceptovat nebo mít nějaký video procesor který toto zvládne převést. Nejlevnější varianta je je při použití zařízení MadVR v počítači ale musíš počítat s tím že na to budeš potřebovat nějakou herní grafickou kartu nebo jít do 16:9 obrazovky a akceptovat černé pruhy.

b)
šedé plátno má hned několik vlastností. První a podle me ta nejdůležitější vlastnost je schopnost neodrážet až tolik světla do okolí. Pokud by jsi měl bílé plátno, tak se ti většina světla odraží od obrazovky do stěn a stropu a znovu do obrazu. Získáš tak defakto hodně špatný obraz, což při šedivé barvě toto minimalizuješ. Další vlastnost je získání několikanásobně vyšího kontrastu v úrovni primárně černé barvy. Ten gain je velmi dobrý pokud se budeš dívat na HDR obsaz kde potřebuješ co největší svit pro optimální efekt. Vše má své určité zákonitosti, a měl by jsi optimálně dodržet určitý poměr velikost obrazovky VS vzdálenost projektoru.

c)
Kalibrovat lze různě, nicméně nejoptimálnější je kombinace generátoru signálu (SDR/HDR), sondy a licenčního softwaru. Generátor pustí do HDMI určitý signál a sonda obraz snímá a software vyhodnocuje zda je všechno v pořádku. Celý proces něco málo trvá a není otázka pár minut, taková kalibrace může zabrat 3-4 hodiny. Pokud budeš mít zájem mám na toto vybavení a zkušenosti taky, tak bych ti tu kalibraci udělal.

Ano funguje toto velmi dobře, optimálně pokud budeš mít zájem tak to můžeme probrat. Rád ti pomohu co a jak, už jsem tak to pomohl spoustu lidem. Projektorydoma, jim jde jen o kšeft a jak nejvíce člověka odrbat. Bohužel, i takové firmy tady v ČR jsou ale co naplat.

díky

ps: muj kontakt na mě je [email]lsimek41@gmail.com[/email]
Feeron (1)|16.11.2020 14:02
Zdravím, chci koupit nějaký obstojný projektor kolem ceny 13K - hlavní využití promítání filmů a gaming. Zvažuji tyto dva.
Je zde někdo, kdo letmým pohledem dokáže jeden z nich jednoznačně upřepdnostnit? Díky.

https://www.mall.cz/full-hd-projektory/epson-eh-tw650-v11h849040?src=bestsellers

https://www.mall.cz/full-hd-projektory/optoma-hd144x-e1p0a0ube1z2?src=bestsellers