Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zapojení staršího kina - prosím o radu

Slayer-CZ (2)|24.3.2020 11:46
Ahoj. Předem upozorňuji, že jsem ohledně AV úplný laik a proto prosím o shovívavost a radu.

Pořídil jsem si starší domácí kino Philips HT3540 a řeším, jak ho co nejlépe propojit se settopboxem a TV. Jediný způsob, na který jsem přišel a který funguje, je sluchátkový výstup, kde mam spojku dvou cinchu do sebe a to je vedené do kina (červený a bílý). Lze to zapojit i nějak lépe?

Dále řeším to, že když zapnu TV, tak už od doby instalace IPTV, nedojde po zapnutí televize k zobrazení obsahu ze settopboxu, ale musím stisknout Input na ovladači k TV, pak se automaticky přehodí na HDMI1, který se sám přejmenoval na TUN1. Bez toho stisku koukám na tmavou obrazovku. Settopbox je s TV propojen přes HDMI, nic dalšího, kromě napájení, USB a RJ45 pro LAN na něm není. Po přechodu od UPC mi přijde, že hodně kanálů je v horší kvalitě, která zdaleka neodpovídá HD kvalitě, i když HD logo v rohu vidím (i to je na některých stanicích rozmazané). Obraz je jakoby místy neostrý, barvy takové vyblité. Jako dřív v dobách různých kino-ripů. Přijde mi, že provider používá vysokou kompresi, což mi přiznal, s tím, že si to řídí krabička sama a za příplatek nabídli výměnu za androidí settopbox, kde si ale nejsou jistí, že to pomůže... Schválně jsem si zkusil, po shlédnutí pořadu v TV, pustit ten samý přes stream v 720 a 1080 a bylo to nebe a dudy. Neměla by náhodou kvalita být stejná, pokud jde o nový pořad na HD kanálu? Dle providera je u nich vše v pořádku. Já ale přecházel z UPC a tam to u HD byla jiná liga. Takže teď sice platím polovinu, ale ta kvalita mi přijde proměnlivá a začíná mi to vadit.

Teď zpátky ke zvuku.

TV: 3D LED Sharp AQUOS LC-60LE652E
Na TV jsou následující vstupy / výstupy: HDMI1,2,3,4. PCIN(VGA), HDMI/PC analog output, service, audio r/l, video, Y, Pb, Pr, SCART, ANT, SAT, Coax out (digital audio), USB (WiFi), LAN, sluchátka

Na settopboxu (Hybroad Z121) jsou následující vstupy výstupy: 1x HDMI, RJ45, USB

Na kině (Philips HT3540) jsou následující vstupy / výstupy: HDMI OUT, ANT, Audio in (červená a bílá), video out a pak klasika kabílky ke 4x repro, centru a subwooferu. Nastavení je možné pouze pokud zapnu DVD a třeba taková kalibrace zvuku tam chybí úplně.

Jak to co nejlépe propojím, pro max. kvalitu? Zkoušel jsem, po zapojení notebooku přes HDMI, Dolby 5.1 test na youtube a při testu zadních repro mi přijde, že to spíše slyším zepředu a ze zadu téměř nic. U filmů mi ale zvuk přijde prostorový. Mám Lenovo X1 Carbon gen 3. Také mi přijde, že Stereo nastavení Sound módu na kině na Stereo, přehrává hudbu lépe (více basů), než multichannel.

Má na to nějaký vliv nastavení zvuku v TV? Mám zde možnost nastavit:
1) Seřízení zvuku (Vyp, Řeč, Klasika, Pop, Invididuální zvukové kvality hudby, Individuální zvuková kvalita filmů.
2) Hlasitost - při nízké hlasitosti bude zvýšena hlasitost hlubokých a vysokých tonů (slyšitelná hlasitost) - VYP/ZAP. Momentálně VYP.
3) Zvuk surround (VYP/ZAP) Nastaveno ZAP.
4) Hlasitost sluchátek (0-99). Jaké je optimální nastavení pro současný výstup? Je lepší mít naplno toto nastavení a nižší na kině, nebo obráceně?
5) Automatická hlasitost (VYP/ZAP) - ZAP
6) Max. hlasitost (na plno)
7) Max hlasitost při zapnutí (0-99) - 42.
8) Vyvážení (uprostřed)
9) Jasný hlas (optimalizace srozumitelnosti) - VYP
10) SPDIF řežím (PCM / DolbyDigital) - nastaveno Dolby.

Dále mám dotaz ohledně správného rozmístění repro. Dělám to dobře, že mám zadní natočené k hlavě? Sedím uprostřed u zdi na gauci a zadní repra mám na úrovni hlavy. Subwoofer (pasivní) mám po pravé straně od stolku s TV, pod stojanem s pravým reprem, natočený ozvučnicí k sobě.

Ještě jednou se omlouvám za úplnou neznalost a předem děkuji za rady.
Ovad79 (9)|26.3.2020 11:54
Ahoj.
Nepoteším ťa. Tvoje kino Philips má žiaľ iba analógový vstup. To znamená, že TV alebo settopbox sa dá pripojiť len stereo. 5.1 kanálový zvuk funguje iba ak si pustíš DVD na tomto kine. TV sa dá pripojiť cez slúchadlový výstup - to máš dobre. Na TV máš aj optický digitálny výstup, ale nemáš tento vstup na kine. Takže kino bude hrať z pripojenej TV vždy iba stereo.
Slayer-CZ (2)|26.3.2020 12:10
Děkuji za informaci. To se holt nedá nic dělat, moje chyba, že mě tohle nenapadlo před koupí. Na druhou stranu to nebylo vůbec nic drahého... Vyřešilo by to připojení libovolného AV recieveru? Na DVD stejně nekoukám. Co stojí nějaký funkční základní kousek z druhé ruky?
Ovad79 (9)|26.3.2020 12:19
Musel by si kúpiť aj reproduktory. Tie z kina sa nedajú použiť na ničom inom.
vivid.sk (11472)|26.3.2020 20:03
Da sa pouzit vsetko okrem LFE, kedze ten potrebujes aktivny pre AVR. Ale pri tych Philipsoch je naozaj lepsie pouvazovat o inych repro. Takato zostava je naozaj "za trest".
teoren (39)|27.3.2020 07:20
AVR z druhé ruky: https://aukro.cz/av-receiver-yamaha-rx-v467-6963902671
Ta cena mi přijde slušná.