Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDMI kabel

darklol (13)|27.1.2020 10:15
Ahojte,

skuse prosim odporucit HDMI kabel ktory bude futureproof kedze bude ulozeny v stene. urcite by mal zvladat 4K@60Hz aspon HDR a vychytavky. pri dlzke 12m-15m. Dakujem za pomoc.
RoPo (6061)|27.1.2020 10:26
Optický HDMI kabel - Premium optical HDMI cable 15m (např. zde). Nedávno jsem pořizoval 15m a protahoval husím krkem. Spokojenost. Jen pozor na to, že má aktivní konce a je tzv. jednosměrný. Neměl by se zapojovat při zapnutých zařízeních, ani ve standby režimu. Má jednu stranu vysílací (zapojit do AVR, MMC, apod) a druhou přijímací (zapojit do zobrazovadla/projektoru) - proto je jednosměrný a na konektorech jsou šipky, který je vysílací a který přijímací. Uvnitř kabelu jsou optická vlákna a pár měděných vodičů. 4k (otestoval jsem do 4k@30) i HDR mě na něm šlape.
darklol (13)|27.1.2020 10:37
cize netreba kupovat zbytocne drahe kable opticke za 400 eur? bude slapat? je aktualne este nejaka vyssia alternativa? ci iba tieto specifikacie?
RoPo (6061)|27.1.2020 11:36
[QUOTE=darklol;539052]drahe kable opticke za 400 eur? bude slapat? [/QUOTE]

Jaký máš na mysli? Není důvod. Ale klidně si pořiď kabel za 400€ a pak sem napiš svoje vlastní zkušenosti tak, jak jsem napsal já.

Kabel funguje. Je optický (multimód OM3), proto je levnější než metalické, které jsou náročnější na kvalitu výroby. Vždyť jsem ti popsal že funguje a jak jsem jej zkoušel a používám. Převodníky v konektorech jsou dostačující. Značka PremiumCord vzhledem k ceně vyrábí kvalitní kabely. Ten kabel je dle specifikace do 4k@60Hz, 4:4:4, 18Gbps/600MHz.

Otázkou je co za projektor na konci chceš připojovat. Pro projektory v ceně snad do 150tis. je tento kabel velmi dobrý.
darklol (13)|27.1.2020 12:22
dakujem velmi pekne za radu :) skusim to teda takto
bmw330 (31)|27.1.2020 17:39
[QUOTE=RoPo;539051]Optický HDMI kabel - Premium optical HDMI cable 15m (např. zde). Nedávno jsem pořizoval 15m a protahoval husím krkem. Spokojenost. Jen pozor na to, že má aktivní konce a je tzv. jednosměrný. Neměl by se zapojovat při zapnutých zařízeních, ani ve standby režimu. Má jednu stranu vysílací (zapojit do AVR, MMC, apod) a druhou přijímací (zapojit do zobrazovadla/projektoru) - proto je jednosměrný a na konektorech jsou šipky, který je vysílací a který přijímací. Uvnitř kabelu jsou optická vlákna a pár měděných vodičů. 4k (otestoval jsem do 4k@30) i HDR mě na něm šlape.[/QUOTE]
Zajímá mě, zda to jde zapojit, když je v sestavě MMC - AVR - projektor. Vysílací strana MMC - přijímací strana AVR, prochází AVR kvůli zvuku, - vysílací strana AVR - přijímací strana projektor? Bude to fungovat?
darklol (13)|27.1.2020 17:42
tak podla mna by to malo fungovat... lebo sak ja to budem mat tiez... zapojene veci do AVR (STB, konzola, PC, MMC) a odtial do projektoru.
RoPo (6061)|27.1.2020 20:24
[QUOTE=bmw330;539056]MMC - AVR - projektor. [/QUOTE]

Však to píši - vysílací strana, jedna z možností je AVR, přijímací strana projektor. Proč by tam asi AVR byl? Já to tak mám do AVR mám Sat, MMC, AppleTV. Z AVR jeden OUT do TV a druhý OUT přes optický HDMI do projektoru.
bmw330 (31)|28.1.2020 13:27
Ptal jsem se proto, protože to mám zapojeno MMC - projektor a zvuk vyveden z MMC optickým výstupem a káblem do AVR, tudíž ho nemám průchozí.
RoPo (6061)|28.1.2020 13:51
A proč nemáš MMC přes AVR? Když pustíš MMC a nepustíš AVR, tak sice přes HDMI se na projektoru video bude promítat, ale co audio? To ti stačí to, co leze z projektoru?
bmw330 (31)|28.1.2020 21:14
Nepochopils mě, samozřejmě ho mám zapnuté ( AVR) právě kvůli zvuku, akorát hdmi mám připojené přímo z MMC do projektoru bez AVR, do AVR vedu z MMC jen optiku na zvuk. Snad jsem to srozumitelně vysvětlil. Zvuk tam jde z MMC.
RoPo (6061)|29.1.2020 08:17
Ano nepochopil, protože už kvůli zpoždění zvuku mezi audio a video, sic lze nějak na AVR korigovat, je nestandardní zapojení co používáš v době možností propojení přes HDMI, které obsahuje i audio složku . Proto jsem už vůbec nepochopil z tvého popisu proč se ptáš zda-li lze zapojit optický kabel mezi MMC a projektor a zmínce "průchozí" - co? Nic není u tebe v tomto zapojení průchozí. MMC je zdroj video/audio a AVR je koncové zařízení pro audio a projektor koncové zařízení pro video. Proč by neměl jít..... MMC zde vystupuje jako "vysílač". Kabel jako kabel. HDMI optický kabel jen místo drátů pro přenos využívá optiku (s trochou málo elektroniky pro převod elektriky na světlo a zpět). Vrstva protokolu HDMI je transaparentní.
bmw330 (31)|29.1.2020 16:42
[QUOTE=RoPo;539070]Ano nepochopil, protože už kvůli zpoždění zvuku mezi audio a video, sic lze nějak na AVR korigovat, je nestandardní zapojení co používáš v době možností propojení přes HDMI, které obsahuje i audio složku . Proto jsem už vůbec nepochopil z tvého popisu proč se ptáš zda-li lze zapojit optický kabel mezi MMC a projektor a zmínce "průchozí" - co? Nic není u tebe v tomto zapojení průchozí. MMC je zdroj video/audio a AVR je koncové zařízení pro audio a projektor koncové zařízení pro video. Proč by neměl jít..... MMC zde vystupuje jako "vysílač". Kabel jako kabel. HDMI optický kabel jen místo drátů pro přenos využívá optiku (s trochou málo elektroniky pro převod elektriky na světlo a zpět). Vrstva protokolu HDMI je transaparentní.[/QUOTE]

Tohle chápu a vím, a mám to tak zapojený, protože to má své důvody. Nebavme se o mém zapojení, já se ptal na něco jiného. Tak ještě jednou a jinak: pokud zapojím mezi MMC a projektor, AVR, bude AVR sloužit jak přijímač, tak vysílač? Při tomto zapojení se stává AVR průchozí - přijímá video i zvuk a vychází z něho video do projektoru, zvuk do beden. Rád bych totiž použil ty kabely, co uvádíš, které jsou jednosměrné. Už nevím, jak to jinak vysvětlit.
teoren (39)|30.1.2020 00:28
[QUOTE=bmw330;539071]Tohle chápu a vím, a mám to tak zapojený, protože to má své důvody. Nebavme se o mém zapojení, já se ptal na něco jiného. Tak ještě jednou a jinak: pokud zapojím mezi MMC a projektor, AVR, bude AVR sloužit jak přijímač, tak vysílač? Při tomto zapojení se stává AVR průchozí - přijímá video i zvuk a vychází z něho video do projektoru, zvuk do beden. Rád bych totiž použil ty kabely, co uvádíš, které jsou jednosměrné. Už nevím, jak to jinak vysvětlit.[/QUOTE]

Nevidím problém. HDMI kabely (v tomto případě potřebuješ dva) budou komunikovat vždy jedním směrem: MMC -> AVR a AVR -> projektor...
RoPo (6061)|30.1.2020 09:50
[QUOTE=bmw330;539071]AVR sloužit jak přijímač, tak vysílač? [/QUOTE]

AVR tady ve tvém zapojení z pohledu HDMI a AUDIA je jen jako příjímač, koncové zařízení, pro bedny není vysílačem. Už nevím jak to mám pro pochopení napsat. :D
Pokud budeš oponovat že pro audio je AVR je průchozí a bedny jsou koncové, tak nejsou. To bych mohl napsat, že projektor není koncový ale průchozí a "lampa" v něm je koncové zařízení. :-)-

[QUOTE=bmw330;539071]Při tomto zapojení se stává AVR průchozí - přijímá video i zvuk a vychází z něho video do projektoru,[/QUOTE]

Tady píšeš o jiném zapojení cos napsal dříve - popisuješ zapojení z AVR do projektoru. Psal jsi (cituji: "akorát hdmi mám připojené přímo z MMC do projektoru bez AVR"), že projektor máš v MMC a nikoliv v AVR. :eek: Tímto však popisuješ stav, který zmiňuji od samého začátku jako ideální stav zapojení MMC -> AVR -> Projektor/TV. Avšak bude fungovat přes kabel optický HDMI (vždy však obsahuje jak video, tak audio) pro VIDEO:MMC -> Projektor a zároveň přes Toslink pro AUDIO: MMC -> AVR.
bmw330 (31)|30.1.2020 13:53
Nemá to cenu, já ti to prostě neumím vysvětlit a ty stále odpovídáš na něco co vím a chápu. Nepochopili jsme se a to se stává. Dík
hreba (21)|19.8.2020 11:04
[QUOTE=RoPo;539051]Optický HDMI kabel - Premium optical HDMI cable 15m (např. zde). Nedávno jsem pořizoval 15m a protahoval husím krkem. Spokojenost. Jen pozor na to, že má aktivní konce a je tzv. jednosměrný. Neměl by se zapojovat při zapnutých zařízeních, ani ve standby režimu. Má jednu stranu vysílací (zapojit do AVR, MMC, apod) a druhou přijímací (zapojit do zobrazovadla/projektoru) - proto je jednosměrný a na konektorech jsou šipky, který je vysílací a který přijímací. Uvnitř kabelu jsou optická vlákna a pár měděných vodičů. 4k (otestoval jsem do 4k@30) i HDR mě na něm šlape.[/QUOTE]

Ahojte, s dovolením to tu trochu oživím, protože už nevím co dál.

Potřebuju propojit na cca 13,5 metru receiver Yamaha RX-V685 a projektor EPSON EH-TW7000. Primárně na tom sleduju Apple TV (Kodi, Netflix), PS4 a VU+ Zero 4k. Samozřejmě nejvíc jede Apple TV, proto to testuju s tím.

Nastavení Apple TV 4K HDR chroma 4:2:2 (teď si nejsem jistej jestli 4:4:4 tam vůbec někdy bylo možný vybrat).

Co jsem zkoušel:

1) 15 m HDMI z odkazu + ještě druhou značku, nemůžu teď najít co to bylo
https://www.electroworld.cz/evolveo-xxtremecord-hdmi-kabel-4k-15m?gclid=CjwKCAjwm_P5BRAhEiwAwRzSO1Y-bpvH8kp2a2YXnnNaSSugsnKDkYuLx0qE2k3yJ2whXZjMOJKfbBoCn5sQAvD_BwE

2) 2x 7,5 m HDMI + repeater
https://www.alza.cz/roline-gold-hdmi-s-ethernetem-propojovaci-7-5m-d4233564.htm
https://www.alza.cz/premiumcord-hdmi-2-0-repeater-az-do-40m-d5453085.htm

3) 15 m optický HDMI
https://www.alza.cz/premiumcord-opticky-fiber-high-speed-with-ether-15m-d5295937.htm

4) 2x 1m HDMI + napájený extender na obou stranách + cat 7 patch kabel
https://www.alza.cz/premiumcord-hdmi-2-0-high-speed-ethernet-kabel-hq-1m-d5636214.htm
https://www.alza.cz/premiumcord-hdmi2-0-extender-na-60m-pres-jeden-kabel-cat6-6a-7-d5236183.htm
https://www.alza.cz/vention-flat-cat-7-patch-cable-10m-black-d5827495.htm


Problém:

1+2) výpadky obrazu na cca 10-20 sekund, většinou i beze zvuku, projektor zobrazoval hláško HDMI1/2 No Signal než se znovu chytl. Výpadky během jednotek minut, opakování opět v rámci jednotek minut

3) někdy vypadl jenom obraz na pár sekund, zvuk byl slyšet. Občas kompletně včetně hlášky No Signal. Četnost o něco méně než u předchozích dvou řešení

4) zatím nejstabilnější, první výpadek cca po 15 minutách, potom po pěti. Zkoušel jsem i 10 m UTP, žádná změna.

Problém se projevuje evidentně až u delšího kabelu, dokud jsem ho ze začátku měl konferáku připojený nějakým 5m HDMI co leželo ve skříni, bylo to bez problému.

Díky za tipy jak to rozchodit. Na strop nemám kratší možnost bohužel.
bastlir (3245)|19.8.2020 11:54
Řešil jsem prakticky stejný problém a mně pomohla výměna stávajícího kabelu za značkový pro 8k.
hreba (21)|19.8.2020 15:41
bastlir:

takze tohle
https://www.alza.cz/vention-optical-hdmi-2-0-cable-15m-black-metal-type-d5827453.htm

pripadne tohle by to mohlo vyresit?
https://www.alza.cz/vention-optical-hdmi-2-1-cable-8k-15m-black-metal-type-d5858272.htm

Rikal jsem si, ze to snad nemusi byt potreba jit o rozliseni vys :)
bastlir (3245)|19.8.2020 18:09
Ten druhý odkaz, to je on. Jen podotýkám, že jsem popisoval to, co pomohlo mně. Takže bez záruky.
hreba (21)|19.8.2020 20:15
jasný, to nevadí... zkusím... už jsem toho koupil a vrátil v alze tolik, že to kdyžtak udělám znovu :D zrovna ale nejsou nikde skladem, ani od premiumcordu. měl jsem trochu strach z toho jak jsi psal značkového kabelu, aby to nebylo něco za cenu projektoru :D :D
bastlir (3245)|20.8.2020 13:04
Tak drahé to opravdu není :-), nemá smysl degradovat špičkové vlastnosti drahého zařízení nevhodným levným kabelem.
hreba (21)|20.8.2020 13:12
tak samozřejmě 3k za 15 m kabel není nic, co by si ty zařízení nezasloužily. mluvil jsem spíš o kabelech typu Audioquest, kde za tu samou cenu řešíš délku 0,6 m :)
hreba (21)|31.8.2020 23:37
ještě ho tak sehnat... Na alze měl být dnes, čekal jsem přes týden, dnes posunuto na 12.9. Nic obdobného jsem nikde skladem nenašel :/
bastlir (3245)|1.9.2020 00:06
Alza jde do kopru. Se zbožím "na skladě" lžou, dodací lhůty neplní a neplní ani zaplacené expresní dodání. Alzu již nikomu nedoporučuji.
riddle (108)|1.9.2020 08:53
AHoj, asi možná vím co máš za problém. Ale potřeboval bych to trochu víc upřesnit. Jinak ten premiumcord je taková loterie, měřil jsem jich několik a pár jich nemělo takovou přenosovku jakou by to mělo mít. Pokud chceš dobrý optický HDMI kabel tak se mrkni na amazon.de na "RUIPRO HDMI 2.0 Glasfaser Kabe". Jedná se o US HDMI kabel a co jsem měřil tak ani jeden nebyl špatný. Co se toho upřesnění, prosím popiš mi co kam jak máš zapojený a to včetně i elektřiny zda je to z jednoho okruhu či nikoliv.

díky
hreba (21)|1.9.2020 20:25
bastlir: s Alzou mám dobrý zkušenosti dlouhodobě. Tady to podle mě jede někde z Číny, protože jsem je našel i na Aliexpressu :D Kupuju u nich hlavně proto, že všechno bylo vždycky hned a nebyl problém s vracením. Což potřebuju hlavně tady.

riddle: Apple TV 4K > HDMI 2 m > Yamaha RX-V685
----> OUT1 HDMI 1,5 m > TV Sony KDL-65X9000F
----> OUT2 HDMI 15 m > projektor EPSON EH-TW7000

ATV, receiver a TV jsou v přepěťovce od Belkinu ze zásuvky pod TV, projektor je ze zásuvky v rohu místnosti. Obě jsou na stejném okruhu
riddle (108)|2.9.2020 00:25
AHoj hreba, zkoušel jsi na test odpojit HDMI co ti vede do TV z AVR? Mě se sem tam stávalo že mi AVR posílal přes ARC kanál do vypnuté TV nějakou komunikaci a v ten moment mi na zhasl projektor. Stačilo jen odpojit TV a vše bylo OK. Pokud by to pak byl už OK, tak stačí inteligentní HDMI switch/rozbočovač od HDFury.
bastlir (3245)|2.9.2020 09:55
To Hreba: Jo, takové zkušenosti s Alzou jsem míval také, zejména s kvalitou zboží, jenže doba se změnila. Jak jsem již psal .... nechápu, proč některé zboží označují jako "na skladě", když jej nemají. Již několikrát jsem si připlatil za expres dodávku, která se nakonec nekonala a to ani nemluvím o dodání ten samý den (jak se zavázali). Např. z Číny dovážené 3D tiskárny nemají jednotnou kvalitu a to si tam mohu objednávat rovnou levněji sám. Okamžitou a bezproblémovou reklamaci už realizují téměř všichni prodejci.
hreba (21)|2.9.2020 14:13
riddle: řekl bych, že jo, ale už si to nepamatuju. Teď nemám žádnej kabel, čekam do 12.9. na ten 15 m Vention. Ale abych se nenudil, tak jsem ho objednav v třicítce a vyzkouším to s tím. Říkám si, že když už se to jednou převede na světlo, tak je jedno jestli to jde 15 nebo 30 metrů. Uvidíme zítra :)

bastlir: čoveče s tím skladem se mi to ještě nestalo. Zažil jsem jenom to co teď, ale to celkem chápu a tedy že očekáváme za 14 dní a dva dny před termínem se to posune o další týden až dva. To je ale něco jiného než ty popisuješ.
hreba (21)|20.9.2020 00:28
zdar, trochu jsem na vás zapomněl. takže probllém vyřešen :) funuje to i s 30m kabelem, Vention 8k hdmi 2.1 podmínkou pro to, aby všechno bylo OK ale je, že musí být zapnutý jenom OUT2. Pokud je současně OUT1 i OUT2 tak tam ty výpadky obrazu pořád jsou. Už jsem toho vyzkoušel tolik, že nedokážu 100% říct, že jsem to předtím takhle dělal, ale spíš si myslím, že jo. Takže se domnívám, že na tuhle vzdálenost prostě je potřeba kabel se specifikací 8k, aby přenesl 4k HDR 4:2:2 obsah bez potíží
bastlir (3245)|20.9.2020 09:10
No tak sláva! :-)
riddle (108)|20.9.2020 21:46
Já jsem dneska barazil na zajímavý problém, zjistil jsem že jeden optický HDMI kabel sice měl deklarovanou propustnost ale komunikoval pouze na HDCP 1.4 což může znamenat dost velikej problém. Na konkurenčím webu jsem zveřejnil a zveřejňuji výsledky měření různých HDMI kabelů od metalických po optický. A nestačím se divit... jen pro zajímavost základní test HDMI kabelu trvá cca 34minut kdy se kontroluje frame po framu zda to náhodou nezlobí.

nějaké fotky pro zajímavost...





bastlir (3245)|20.9.2020 22:12
Z toho pro běžného spotřebitele vyplývá, že je třeba kupovat předimenzované kabely. :-(
hreba (21)|21.9.2020 17:22
bastlir: jojo sláva :D

btw. borci, trvá mi než se dostani ke kompu abych odpověděl. zná někdo důvod proč forum na mobilu nefunguje, respektive se nenačte? ios abych byl konkrétní
bastlir (3245)|21.9.2020 19:16
Hmm, mně se to v Androidu zobrazuje zcela stejně jak v PC.
RoPo (6061)|22.9.2020 07:59
[QUOTE=hreba;540249]ios abych byl konkrétní[/QUOTE]V Safari? Nainstaluj si jiný alternativní prohlížeč - třeba mám ještě koupený iCab, který má různá nastavení. Mě ale i v Safari na iOSu tak i na Androidu ve Firefoxu či Opeře funguje.
Roman78 (35)|25.9.2020 18:40
[QUOTE=hreba;540249]bastlir: jojo sláva :D

btw. borci, trvá mi než se dostani ke kompu abych odpověděl. zná někdo důvod proč forum na mobilu nefunguje, respektive se nenačte? ios abych byl konkrétní[/QUOTE]

taaak. u mna to iste ani iPhone ani iPad..ja uz som myslel ze forum nefunguje. potom ze ma nejako blokli (nevedel preco) az ma napadlo skusit PC. zaujimave.
mam nainstalovane aj chrome a tam tiez nic.
Roman78 (35)|25.9.2020 18:45
mozem nejako poprosit odkaz na tie testy? dakujem.
riddle (108)|28.9.2020 22:36
HDMI kabel nemusí být drahý aby byl dobrý, na to pozor ale musíš koupit ten správný :-)

---------- Doplněno v 20:36 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:35 ----------

@ Roman78
to bylo na mě?

díky
Roman78 (35)|1.10.2020 14:01
@riddle ano.
riddle (108)|2.10.2020 09:01
@ Roman78
prozatím to není veřejný a čekám až tam budu mít víc HDMI kabelů
hreba (21)|3.10.2020 15:10
RoPo: iCab nemám, ale Opera, FF, Chrome má stejný problém jako Safari