Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak nastavit Avidemux při rekódování nahrávky z USB DVB-T tuneru?

Petr. (9)|18.1.2020 19:16
Zdravím.
Prosím o pomoc s nastavením programu Avidemux.
Na PC si prostřednictvím USB tuneru nahrávám TV seriál a v programu Avidemux vystřihávám reklamu a upravuju začátek a konec nahrávky. Pro přehrávání na TV mohu použít DVD rekordér, ktrý umí přehrávat pouze kodek DivX (Mpeg4 ASP) a kontejnery .avi a .divx. Když v Avidemuxu zkonvertuju zdrojové video z USB tuneru do Mpeg4 ASP (xvid4) a uložím do kontejneru .avi, tak mi ho DVD rekordér přehraje, ale obraz není na celou šířku obrazovky, z každé strany chybí cca 2 cm do plna. Na výšku se zdá být v pořádku. Zřejmě bude potřeba upravit poměr stran, ale nevím jak. Tuším jen že se to dělá ve filtru swsRsize. Taky nevím jak nejlépe nastavit kodek Xvid4 pro rekompresi, aby došlo k co nejnižší ztrátě kvality.
Pro info o zdrojovém videu přikládám výpis z MediaInfo:

[CODE][FONT=Verdana]Video
ID : 513 (0x201)
MenuID/String : 780 (0x30C)
Formát : MPEG Video
Format_Version : Version 2
Format_Profile : Main@Main
Format_Settings : CustomMatrix / BVOP
Format_Settings_BVOP/String : Ano
Format_Settings_GOP : Variable
Format_Settings_PictureStructure : Frame
CodecID : 2
Duration/String : 1 h 0 min
Bit rate : 2 717 kb/s
BitRate_Maximum/String : 7 000 kb/s
Šířka : 704pixely
Výška : 576pixely
Poměr stran : 16:9
Frame rate : 25,000 FPS
Standard : PAL
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling/String : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bits
ScanType/String : Interlaced
ScanOrder/String : Top Field First
Bits/(Pixel*Frame) : 0.268
StreamSize/String : 1,14 GiB (91%)[/FONT]
[FONT=Verdana]
Audio
ID : 514 (0x202)
MenuID/String : 780 (0x30C)
Formát : MPEG Audio
Format_Version : Version 1
Format_Profile : Layer 2
Format_Settings : Joint stereo
CodecID : 3
Duration/String : 1 h 0 min
Bit rate : 128 kb/s
Kanál(y) : 2 kanály
Sampling rate : 48,0 kHz
Frame rate : 41,667 FPS (1152 SPF)
Video delay : -666 ms
StreamSize/String : 55,0 MiB (4%)
Jazyk : Czech
[/FONT]


[/CODE]
Foolproof (2713)|19.1.2020 11:33
Kontejnery AVI a DivX nenesou informaci o aspect ratio, jsou tedy přehrávány podle rozměrů obrazu. Původní nahrávka je v kontejneru asi 704x576, ale pixely jsou obdélníkové a přehrávač dostane pokyn, aby to přehrál jako 768x576, tedy 4:3 nebo když je to HD tak 16:9. Pro AVI je to ptřeba udělat nativně.

AviDemux jsem přestal používat asi před 15ti roky, protože neumí načíst přímo MPEGy, jenom je indexovat, takže jenom vzpomínka.


Přečti si http://avidemux.sourceforge.net/doc/cz/dvd2divx.xml.html a postupuj obdobně.
Petr. (9)|19.1.2020 13:59
Avidemux se za těch 15 let asi dost změnil - ten odkaz už dnešní realitě moc neodpovídá. Mně ty nahrávky z DVB-T tuneru normálně načte a na jednoduchý střih mi vyhovuje. Nahrávky jsou MPEG 2 v .ts kontejneru, ostatní je ve výpisu MediaInfo výše.
Mám tedy změnit rozměry videa na 768X576 bodů a aby byli čtvercové, tak jak to mám na obrázku?

[ATTACH=CONFIG]35168[/ATTACH]

Zkusil sem upravit video podle toho nastavení z obrázku na 768X576 a přehrávač ho nepřehraje, protože je větší jak 720X576. Dál tedy nevím jak pokračovat.

Někde sem tu četl že je dobré odstranit prokládání, v případě Avidemuxu filtrem Yadif, mám to tak správně?

[ATTACH=CONFIG]35172[/ATTACH]

A pro snadnější komprimaci zredukovat šum. Ale nevím jestli se to týká i nahrávek z DVB-T. A nevím který filtr případně zvolit a jak ho nastavit?

[ATTACH=CONFIG]35173[/ATTACH]

Na dalších obrázcích je vidět jak mám nastavený kodek. Jde mi o co nejmenší zhoršení obrazu při rekompresi, výstupní velikost ani čas potřebný na rekompresi nehraje roli. Mám to tak nechat, nebo je potřeba nějaké jiné nastavení?

[ATTACH=CONFIG]35169[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]35170[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]35171[/ATTACH]
Nastavení kodeku 1.png Nastavení rozměru.png Nastavení kodeku 2.png Nastavení kodeku 3.png Zrušení prokládání.png Odstranění šumu.png
Foolproof (2713)|20.1.2020 14:06
1. AviDemux stále indexuje i po 15ti letech
2. DVD rekorder zcela určitě přehraje MPEG2, což je v tvém případě originál.
3. z bodu 2 vyplývá, proč to tedy mršit převodem do zastaralého MPEG4 ASF a nenechat to po vystříhání reklam v originálu.
4. Uloží se to jako MPG, s parametry "Copy stream", tedy bez komprese. Kdyby ten DVD rekorder byl opravdu starý, tak přejmenovat na VOB.

Pozn. tvůj postup je "obsolete", kup si za 50 dolarů krabičku s Androidem a posuneš se o těch 15 let kupředu.:-D
Petr. (9)|20.1.2020 21:02
[FONT=Verdana]1. Avidemux mi video otevře, reklamy vystřihá a nepotřebný začátek a konec odstřihne, rekódovat taky umí. To že si k tomu při otevírání MPEG 2 v .ts vytvoří index mi nevadí, nemám problém ho po skončení práce se souborem smazat. A i kdybych ho potřeboval znova, tak jeho vytvoření v případě mých cca 1h trvajících videí trvá cca 4 sekundy a to vydržím.[/FONT]
[FONT=Verdana]Ale klidně mi můžeš poradit jiný program, který je podle tebe moderní, je v češtině (alespoň tak jako Avidemux), má jednoduché ovládání a je zdarma. Rád vyzkouším.[/FONT]

[FONT=Verdana]2. DVD rekordéru sem samozřejmě zkusil video podstrčit v MPEG 2 a to v kontejnerech .avi, .mkv a nakonec i .ts, ale neúspěšně. Kontejnery .mkv a .ts ignoruje a neukáže je, kontejner .avi vidí ale jeho obsah nepřehraje.[/FONT]
[FONT=Verdana]S tím přejmenováním si to myslel tak, že kontejner .avi s MPEG 2 mám přejmenovat na .vob? Vyzkouším a uvidím.[/FONT]
[FONT=Verdana]Videa přehrávám z USB flešky, ještě můžu zkusit datové DVD, ale to je míň komfortní způsob. A myslím že to stejně nebude chtít přehrát nic jiného než DivX, viz obrázky z návodu.

[ATTACH=CONFIG]35175[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]35176[/ATTACH]

3. Z bodu 2 vyplývá, proč to tedy mršit převodem do zastaralého MPEG4 ASP a nenechat to po vystříhání v originálu.

4. Kromě toho přejmenování na VOB sem ostatní vyzkoušel viz bod 2.

Pozn. Uznávám že můj postup je zastaralý (obsolete), ale to je kvůli zastaralému zobrazovadlu. Mám v plánu do 30.4. (u nás konec DVB-T) pořídit nové chytré a to by snad mělo problém vyřešit.

Pořád se snažím těm rozměrům videa přijít na kloub, ale i když sem tady i jinde (jech.webz.cz) o tom něco přečetl, na kloub tomu nepřicházím.
[/FONT]
DVD rekorder 2 (2).jpg DVD rekorder 1 (2).jpg
mabur (31)|21.1.2020 08:25
Nemáš možnost nastavit aspect ratio u rekorderu? Možná tam máš nastaveno original, tak přepnout na 19/9 nebo 4/3, podle televize.
Avidemux myslím pro mpeg2 umožňuje kontejner mpg nebo mpeg?
Petr. (9)|21.1.2020 10:02
Do nastavení rekorderu kouknu, ale myslím že tam to mám nastaveno správně. TV vysílání i DVD se přehrává správně.

Avidemux nabízí tyhle kontejnery (muxery):
[FONT=Verdana,Arial,Tahoma,Calibri,Geneva,sans-serif]AVI Muxer
Mkv Muxer
Dummy Muxer
FLV Muxer
MP4 Muxer
Mpeg TS Muxer (ff)
Mpeg-PS Muxer (ff)
Video Only
Webm Muxer

Nevím pod jakým označením by tebou zmíněné mpg nebo mpeg mělo být. Jak sem už psal, zkoušel sem Mpeg TS, Mkv a Avi muxer. Jediné co mi přehrál byl AVI a vněm DivX.
Teď mám vytvořená nějaká pokusná videa tak du zkoušet jak se na to bude tvářit DVD rekordér.[/FONT]
mabur (31)|21.1.2020 12:18
Formáty zde: https://www.avidemux.org/admWiki/doku.php?id=general:output_formats
Takže by ti asi měl vyhovět MPEG PS A+V. Vezme ti rekorder mpg nebo mpeg soubor? Nahráváš z mpeg2 zdroje?
Petr. (9)|21.1.2020 14:31
Tak sem zkusil video uložit tím MPEG PS Muxerem a vylezl z toho .mpg soubor o kterým tady píšete, to sem nevěděl. Teď ho zkusím přehrát, ale moc tomu nevěřím že to pude. Zatím mi nic jiného než .avi a vněm MPEG4 ASP (DivX) nepřehrál.
Nahrávám USB tunerem TV vysílání a z toho leze MPEG Video Version 2, viz můj první příspěvek a předpokládám že to je MPEG2.
Foolproof (2713)|21.1.2020 15:38
AviDemux umí bez rekomrese MPEG2, kontejner (extender) musí být MPG. AVI a cokoliv jiného nemůže z principu fungovat.
TS - transport stream v kontejneru má (možná) i věci, které nepotřebuješ jako více zvuků, ECM PID, PMT, EMM PID a co já vím ještě. MPG je program stream.
Petr. (9)|21.1.2020 16:34
Tak vám musím pánové moc poděkovat za dobrou radu a trpělivost se mnou. Právě se mi podařilo úspěšně přehrát video ve správné velikosti a bez rekódování. Měli ste pravdu že DVD rekordér musí umět přehrát MPEG2, stačilo mu to předložit v tom formátu .mpg.
Takže teď mi stačí jenom vystřihat reklamy a video uložit MPEG PS Muxerem do .mpg souboru a to je vše, rekordér už to z něj přehraje ve správné velikosti. Ještě jednou moc děkuju.

Bohužel tady mám ještě další problém.
Včera mi přišel nový USB DVB-T2 tuner a video jím nahrané v HEVC mi Avidemux otevře, ale při uložení v režimu "Copy", třeba do .mkv, nebo i zpět do .ts, neobsahuje zvuk. Avidemux ho tam vůbec nedá. Dokážete takhle odhadnout v čem by mohl být problém? Pro přehrávání HEVC sem do PC nainstaloval nějaký LAVFilters. Je to v pořádku?

Ještě informace o videu z tuneru:

[ATTACH=CONFIG]35177[/ATTACH]
HEVC z tuneru.png
mabur (31)|21.1.2020 17:08
Původní nahrávku přehraješ se zvukem? Mám Avidemux 2.7.2., zrovna jsem zkusil střihnout HEVC ze settopboxu a uložit v mkv, zvuk tam normálně funguje. Stává se, že avidemux nedokáže z ts streamu načíst všechny zvukové stopy, pokud je potřebuji, nahrávku nechám převést programem mkvtoolnix na mkv. Při načtení do avidemuxu už veškeré stopy načte.
Petr. (9)|21.1.2020 17:52
Já má Avidemux 2.7.5. Zatím sem nahrál jenom dvě videa v HEVC a s jejich přehráváním se to na mém PC má takhle:

Filmy a TV pořady (součást Win10) nahrávku nepřehrají, hlásí že chybí kodek. Přitom v PC mám ten LAVFilters.
Windows Media Player nepřehraje, žádná hláška.
VLC media player má snahu, přehrává bez videa s přerušovaným zvukem, nebo s přerušovaným videem i zvukem a nebo při otevírání videa spadne a ani ho neotevře. Pokaždé jinak.

Program který vytvořil nahrávku z tuneru je SchyboPVR. Ten při prvním pokusu o přehrání jeho vlastní nahrávky taky chyboval a přehrával nějak zrychleně včetně zvuku, ale teď už je to v pořádku a video přehraje správně.
mabur (31)|21.1.2020 18:00
VLC 3.0.8 mi HEVC nahrávku z stb přehraje naprosto plynule. WIN10, 64-bit, Intel core 7. Mám nainstalovaný K-lite codec pack, ale VLC snad má vlastní kodeky, jestli se nemýlím.
Petr. (9)|21.1.2020 19:20
Mám stejnou verzi VLC playeru a měl by HEVC umět i bez nainstalovaných kodeků. Můj PC je slabší - Intel Core i5-7500T, OS stejný - Win10 Pro, 64bit, 1909. Na přímé přehrávání z USB tuneru v pohodě stačí.
Zkusím udělat ještě nějaké nahrávky jiným programem a případně odinstaluju LAVFilters.

Tak nahrávky z druhého programu mi Avidemux taky neuloží se zvukem a VLC je nepřehraje.
Pomohlo až vložení videa do .mkv v tebou zmíněném programu MKVToolNix. Potom to Avidemux správně otevře a po úpravě i správně uloží i se zvukem zpět do .mkv a i VLC to pěkně přehraje.
Koukal sem že by MKVToolNix asi měl umět zpracovat frontu, zkoušel si to, funguje to? Já zatím ne.
Ptám se proto že Avidemux by to asi měl umět taky, ale mně se v něm nepodařilo přijít na to jakým postupem soubory do fronty zadat.
Foolproof (2713)|22.1.2020 14:45
Z DBT2 je na prvním zvuku ticho, funkční je teprve druhý, AviDemux zpracuje ten první.
Je to potřeba remuxovat, požíj nejnověhší TSMuxer -
https://www.videohelp.com/software/tsMuxeR
vynechej zvuk, který nefunguje, bude to velmi rychlé a potom můžeš opět použít AvuDemux.
Petr. (9)|22.1.2020 15:09
Tak to sem nevěděl. Dík za info.
Je zajímavé že MediaInfo ten zvuk označuje jako "první audio stream". A teď koukám že pokusný záznam z ČT 24 má audio streamy dva, první je stereo a druhý mono podle MediaInfo. A tenhle záznam mi VLC přehraje bez problému rovnou z toho .ts soboru, bez nutnosti ho jakkoli remuxovat.