Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

V TV se rozchází zvuk a obraz

pee.tr (1208)|7.1.2020 15:00
Ahoj. Mám doma cca 2 měsíce LG 43UM7500PLA. Už podruhé jsem zaznamenal, že během sledová televizního vysílání (DVB-T) dojde najednou k rozhození synchronizace obrazu se zvukem. Nejde o desetiny ale o několik vteřin. Stalo se to na ČT i na Nově. Po přepnutí na jiný kanál a zpět na původní je vše v pořádku. Samo se to ale asi nespraví, čekal jsem hodně minut a stále to běželo rozhozené. To, že měla televize občas nepatrné trhání pohybu v obraze, jako by se na okamžik obraz zpomalil a okamžitě zase zrychleně doběhl, to jsem pozoroval hned od zakoupení. Asi by si toho mnozí ani nevšimli, ale to, co popisuju na začátku, to už vidí každý. Netuším, zda to je daň za relativně levný přístroj, nebo se s tím dá něco dělat (docela pochybuju), zda to je důvod k reklamaci, který ale budu vzhledem k malé četnosti problému těžko prokazovat a mám obavu, že by to mohly dělat i jiné kusy této řady.
Díky předem za vaše postřehy.
RoPo (6061)|7.1.2020 15:35
Zkus aktualizovat firmware, pokud je nový a/nebo kontaktovat podporu LG. Případně zkus provést tovární nastavení a přeladit kanály.
pee.tr (1208)|7.1.2020 15:56
Díky, zkusím napsat na podporu. Snad se na mě taky nevykašlou, jako nedávno sencor...
V TV se nikdo nevrtal, nic se neinstalovalo, nic v menu neměnilo. Jen se nachaly naladit kanály. Nějaké věci si to víceméně samo aktualizovalo po prvním zapnutí, ani netuším co přesně. Takže je to v podstatě v továrním nastavení.
1hroch (865)|7.1.2020 18:37
U LG 43UM7450PLA jsem nic takoveho nezaznamenal.
Zkus mrknout jakou v TV mas verzi firmware. Posledni na LG strankach je 04.70.20 (11.11.2019). I primo v TV lze provest Update. TV musi byt samozrejme pripojena k Netu.
Pozn.: TV by se sama mela dozadovat Update - vyskoci vzdy po zapnuti okno s upozornenim - je uz jen na tobe, zda povolis. Kdyz povolis, firmware se stahne do TV a pri dalsim spusteni TV se nainstaluje. Doba instalace cca 20 sec.
Kdyz nepomuze, tak zrejme reklamacka.
pee.tr (1208)|9.1.2020 10:21
Ahoj. Verzi firmware mám tu poslední. K netu ji mám připojenou od počátku. Včera mi na podpoře řekli, že by mohlo jít o nekvalitný signál DVB-T. Kontroloval jsem sílu signálu co ukazuje televize a na těchto kanálech by měla být přes 90%. Samozřejmě v okamžiku té popisované chyby mohlo teoreticky k nějakému problému dojít, to nezjistím.
Ale ještě si do třetice u televize všiml už vícekrát dalšího problému (vím, možná už to bude znít jak sci-fi). Sleduju pořad z DVB-T a klidně i vícekrát během jednoho filmu, jindy zase vůbec, se stane, že těsně před střihem v záběru dojde ke chvilkovému zastavení obrazu. Když se to stane, je to vždy těsně před změnou záběru. Jedná se odhadem o nějaké desetiny sekudny (odhaduji). Napadají mě nějaké potíže s klíčovými snímky (?)
1hroch (865)|9.1.2020 19:57
[QUOTE=pee.tr;538890]Kontroloval jsem sílu signálu co ukazuje televize[/QUOTE]
Ona neni jen rozhodujici SILA signalu, ale hlavne KVALITA - to se nezminujes, co zobrazuje TV.
Take se nezminujes, zda prijimas na svou antenu nebo STA.
Uvaha ze strany LG by mohla byt realna - kolisani urovne prijimaneho signalu (stromy) v ceste signalu, zda nechytas odraz, atd. Take obcasne ruseni - prumyslove podniky v blizkosti, letiste, popr. i LTE.
[QUOTE=pee.tr;538890]je to vždy těsně před změnou záběru[/QUOTE]
V tomto pripade musi nacist cely snimek (=vice dat) do bufferu a jestlize je prijem na hranici, tak nacteni trva dele, nez je potrebne pro real zobrazeni. Coz je mozna indicie pro spatnou kvalitu signalu.

Vzhledem k nahodnemu vyskytu chyby bude velmi obtizne se dopidit jednoznacneho zaveru.
digitivi (215)|9.1.2020 20:47
Pridam skusenost s LG 50UM7600PLB (kupena cca. pred mesiacom). Prijem Skylink cez interny sat. tuner. Cca. po 1-2 dnoch zrejme prebehne aktualizacia programov a vymazu sa programy na niektorych TP, raz programy z TP 12363V (RTVS, Barrandov...) inokedy TP 11876H (JOJ...). Ked sa to stane tak sa musi rucne spustit automaticke ladenie a vsetky programy sa obnovia a vsetko funguje az do dalsej aktualizacie, ktoru robi TV. TV ma posledny aktualny SW. Skusil som majitelovi TV vypnut automaticku aktualizaciu a bude pozorovat ci sa prestanu stracat programy. Rovnaky problem som zaznamenal u TV LG uz pred 5-7 rokmi. Pred kupou novej TV LG bol k povodnej TV pripojeny sat. prijimac Optibox Zebra, kde sa ziadne programy nestracali.
pee.tr (1208)|10.1.2020 10:49
[QUOTE=1hroch;538896]Ona neni jen rozhodujici SILA signalu, ale hlavne KVALITA - to se nezminujes, co zobrazuje TV.[/QUOTE] Detailněji jsem to neprohledával, našel jsem funkci test signálu. Tak se podívám, jestli tam je ještě něco dalšího.
[QUOTE=1hroch;538896]nezminujes, zda prijimas na svou antenu nebo STA.[/QUOTE] STA
[QUOTE=1hroch;538896]Uvaha ze strany LG by mohla byt realna - kolisani urovne prijimaneho signalu (stromy) v ceste signalu, zda nechytas odraz, atd.[/QUOTE] Možné to je, rozvody jsou 40tileté (já tam bydlím 2 roky). Na střeše jsem nebyl, ale ač jde o menší sídliště na malém městečku, reálná může být ze střechy i přímá vidítelnost na vysílač vzdálený cca 27km (100kW).
IMG-20200108-WA0000a.jpg IMG-20200108-WA0001b.jpg
fox (222)|10.1.2020 11:24
Mozno by som skusil porozpravat sa s niektorym susedom, ktory taketo problemy nema a skusit pripojit Tvoju TV u neho? Ze ako sa to bude chovat?
1hroch (865)|10.1.2020 19:05
pee.tr: uz jsi jen jeden klik od podrobneho zobrazeni - kliknes na pozadovany kanal a zobrazi se podrobnosti. Vsimni si u mnou porizenych nedokonalych obrazku, ze i sila signalu 34% postacuje k perfektnimu prijmu. Kvalita je ale 100%.

STA: "rozvody jsou 40tileté" - zrejme mate seriovy rozvod - od zesilovacu jeden kabel pro jednu stoupacku, na ktere jsou jednotlive ucastnicke zasuvky. Tam muze vznikat velky problem ruseni, kdyz nejaky "prase"ucastnik si od ucastnicke zasuvky pripoji TV dvoulinkou, popr. sice koaxialem, ale ma upadene stineni, nebo sama TV ma neadekvatni nebo poskozene vstupni filtry a toto vse pak vyzaruje zpet do antenniho rozvodu. Kriticky stav muze nastat pri nejake kombinaci kanalu tebou prijimaneho a kanalu prijimaneho onim rusicem, kdy interferenci zarusi tebou prijimany kanal.

Dalsi varianta - pokud mas z okna vyhled smerem na problematicky vysilac - zkusit vnitrni antenu - vyloucil bys STA.

fox uvadi jednu z moznych variant ke zjisteni zavady, jenomze, kdyz ty deklarujes, ze se vyskytne pouze obcas, pak by to bylo casove narocne.
V kazdem pripade, kdyz toto zkusis, tak u souseda, ktery je na jine stoupacce.


[ATTACH=CONFIG]35163[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]35162[/ATTACH]
34.jpg 26.jpg
pee.tr (1208)|3.2.2020 15:16
Minulý týden nám přijela firma instalovat na střechu paneláku nový stožár s anténou (ta dosavadní nevyhovující zásobovala signálem současně i sousední panelák, celkem 36 bytů) a příslušným zařízením pro příjem DVB-T2. Nebyl jsem u toho, ale předpokládám, že šlo zesilovač s rozbočením pro jednotlivé stoupačky. Druhý den pak pán byl u nás a naměřil jen 47% signálu (nebyl jsem u toho), což vyhodnotil jako velkou ztrátu a je v plánu výměna zásuvek v celém paneláku. Zrovna včera jsem pak během sledování vysílání Novy zaznamenal zmiňovaný posun zvuku. Došlo k tomu tak, že 2x během několika vteřin filmu jakoby došlo k vypnutí zvuku, obraz běžel bez jakéhokoliv zadrhnutí či kostičkování, a následně už běžel zvuk mimo obraz. Po přepnutí na jiná kanál a zpět, šlo vše korektně. Nahrál jsem si to na telefon, ale bohužel až když už to bylo rozhozené. Myslíte, že by toto mohl dělat ten slabý signál? Děkuji.
PS: výhled na vysílač je možná ze střechy, ale ne od nás z přízemí.
Lumca_1 (218)|3.2.2020 16:05
"Druhý den pak pán byl u nás a naměřil jen 47% signálu...", to, ale ten "pán" nemyslel vážně? Úroveň signálu se měří v dB + další potřebné hodnoty pro bezproblémový příjem DVB-T/T2 signálů a nikoliv %! Tohohle "pána" i s jeho firmou co nejrychleji vypráskejte z objektu!!
pee.tr (1208)|4.2.2020 00:26
Nedokážu hodnotit. Nebyl jsem u toho. Je to možná největší firma s touto problematikou minimálně na okrese. Tak uvidím, co bude, až vymění zásuvky, já tu naši tady mám 2 roky. Ale prý až někdy v dubnu...
Lumca_1 (218)|4.2.2020 10:00
To, že je nějaká firma "největší s touto problematikou minimálně na okrese", ještě neznamená, že dané problematice rozumí! Už jen to, že chce někdo provádět výměnu ÚZ starých dva roky je dost zvláštní, předpokládám, že při první výměně před uvedenou dobou byly tyto vyměněny za odpovídající typy např. EU36XX nebo ALCAD řada BM XXX. Před firmou, která se při instalacích, úpravách nebo opravách STA nebo ITA ohání hodnotami v % vyčtených někde z bargrafů v STB nebo TV přijímačích, či odkud hodnotu " 47%" signálu" čerpali, bych byl velmi, velmi obezřetný!
pee.tr (1208)|4.2.2020 12:01
Chápu. Nesnažím se hodnotit, je píšu, co je mi známo a že když firma funguje čtvrt století a nekrachla, že by snad mohli něco znát.
Zásuvku mám 2 roky já (EU 3503), když jsem si ji instaloval v rámci výměny veškerých elektro zásuvek v bytě. Jiní nájemníci je mohu mít třeba 40 let staré. Z čeho vyčítal % nevím, ale prý laicky řečeno nějaký přístroj s malou tv obrazovkou. Co mě udivilo byla infomace, že to měřil na konci kabelu k naší TV, nikoliv v zásuvce...
Lumca_1 (218)|4.2.2020 14:30
EU 3503 je koncová ÚZ, která se používá buďto v moderních TV/R rozvodech tzv. do hvězdy nebo slouží pro zakončení stoupacího vedení! Takže pokud nemáš hvězdu jsi nejspíš koncový byt buď přízemí nebo poslední patro, záleží jestli jde stoupací vedení zhora nebo odspodu. V tom případě nevím za co ji ta "odborná -dosud nekrachlá firma" chce vyměnit? S nižším útlumem již je jen 1dB (typ FD 1 S), ovšem ten rozdíl 2dB kvalitu příjmu rozhodně nespasí!
pee.tr (1208)|4.2.2020 14:53
Rozvod jde shora, já jsem na konci kabelu v přízemí. Opakuju, že nevím, co zamýšlejí, ale chtějí povyměňovat zásuvky v paneláku, kde jich asi bude většina starých, ne-li původních, tak asi usoudili, že někde "na cestě" bude něco špatně a zásuvky jsou první na ráně. Třeba je jen zkontrolují. Rozhodnutí bylo, předpokládám, na základě měření na střeše, kde to snad je v pořádku a dole už nikoliv. Kabel je tam stíněný taková ta klasika se zelenou vnější izolací. Pravdou ale je, že měřit byl jen u nás a kabely vedou dolu 4. Zajistil si tak asi v klidu pokračování zakázky...
Mně šlo předně jen o to, jestli by slabší signál mohl zapříčinit třeba dvousekundové vynechání zvuku, když obraz běží bez potiží a pak se zvuk naváže nesynchronně.
Lorinser (1)|6.2.2021 21:12
Ahoj, mám LG 43UM7450PLA a pozoruji stejný problém. Vyskytuje se zcela náhodně, nezávisle na kanálu a naštěstí ne moc často, ale i tak je to otravné. Po přepnutí na jiný kanál se problém vyřeší. Firmware aktuální. Nepodařilo se ti zjistit příčinu? Díky za odpověď.
pee.tr (1208)|6.2.2021 22:23
Bohužel, nepodařilo. Psal jsem i na podporu a byla mi doporučena návštěva servisu, na což jsem se vybodnul. Opravdu se problém objevuje jen sporadicky, řekl bych, že již méně, ani už nevím, kdy naposledy. Antény již máme nové, příjem kvalitní, ovšem nedokážu říci, jestli se to od té doby někdy stalo, nebo ne. Chci tím, říct, že netuším, jestli to mohlo být horším signálem, se kterým by si tento typ TV neuměl poradit. Všude mi tvrdili, že se takový problém nemůže u klasického pozemního příjmu vyskytnout a dělalo na mě dojem, že hraju blbce, který neví, že přijímá tv z webu (což je samozřejmě blbost). S trochou nadsázky jsem to uzavřel jako víceméně neřešitelný problém moderních krámů, jimiž nás dnešní svět zaplavuje a na jehož řešení nemá člověk žijící i mimo techniku čas, chuť ani nervy. :-)
Roman78 (35)|7.2.2021 11:54
[QUOTE=digitivi;538897]Pridam skusenost s LG 50UM7600PLB (kupena cca. pred mesiacom). Prijem Skylink cez interny sat. tuner. Cca. po 1-2 dnoch zrejme prebehne aktualizacia programov a vymazu sa programy na niektorych TP, raz programy z TP 12363V (RTVS, Barrandov...) inokedy TP 11876H (JOJ...). Ked sa to stane tak sa musi rucne spustit automaticke ladenie a vsetky programy sa obnovia a vsetko funguje az do dalsej aktualizacie, ktoru robi TV. TV ma posledny aktualny SW. Skusil som majitelovi TV vypnut automaticku aktualizaciu a bude pozorovat ci sa prestanu stracat programy. Rovnaky problem som zaznamenal u TV LG uz pred 5-7 rokmi. Pred kupou novej TV LG bol k povodnej TV pripojeny sat. prijimac Optibox Zebra, kde sa ziadne programy nestracali.[/QUOTE]

toto jednoducho vyriesis zakazanim/vypnutim --> "Aktualizacia zoznamu kanalov" <--

mne to zasa 2 predosle LG nerobili 2017/2019. vzdy sa stanice pekne stiahli a nove sa dali na koniec zoznamu. Teraz mi to robi to co tebe, stanice miznu ... zakazal som tu Aktualizaciu a som v poho. preladim sam ked chcem.