Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký Projektor před TV na noční sledování ?

Drake89 (293)|2.1.2020 19:27
Ahoj, potřeboval bych prosím poradit s výběrem prvního projektoru.

Má sloužit z 90% na sledování FHD (do budoucna 4K) filmů přes Kodi z MMC, zbylých 10% sledování sportovních přenosů + Xbox hry.

Pozorovací vzdálenost bude 3,5 m ze sedačky, případně ze 6 m z jídelny. Projektor bude na stropě ve vzdálenosti 6 metrů (ale můžu ukotvit blíž)

Chtěl bych mít rolovací el. plátno pověšené před současnou TV (plazma Panasonic TX-P65VT-30).

Na TV bych sledoval běžné vysílání a projektor bych využíval hlavně v noci (či navečer při zatažených oknech) na filmy pro lepší požitek z úhlopříčky - cca 3 filmy za týden, takže životnost lampy neřeším a chtěl bych hlavně kvalitní obraz.

Velikost plátna jsem zkoušel a představoval bych si něco mezí 120" až 135" - značka "Elite Screens" bude dobrá nebo shánět něco jiného?

Dá se sehnat slušný projektror pro moje použití za cca 20 - 30 tis Kč?

Ani nevím jakou technologii lampy mám zvolit. Proto bych byl rád o rady či typy na konkrétní projektory.

Díky moc
riddle (108)|20.1.2020 14:33
Ahoj, když by jsi něco ještě přihodil tak bys mohl mít Epson EH-TW7000.

díky
MartinSliacky (5)|24.1.2020 22:22
Ten Epson je rozhodne dobrá voľba, prikladám screen. U kamaráta na tom pozerávame filmy a ten obraz je špičkový, neviem, či sa dá niečo zohnať lepšie. Pozri sem https://www.kodino.com/cz/ Keď si vyhľadáš, tak na Alza alebo Mall, tu bola zľava na projektory. Ak nie, tak rozhodne počkaj a našetri.
epson.jpg
Drake89 (293)|2.2.2020 01:16
Paráda, díky za tip. Budu ho hlídat, vypadá dobře
A díky i za ty slevy.
Máte ještě nějaké podobné alternativy?
A co ty plátna jak jsem se ptal v prvním dotazu? A jaká technologie lampy pro moje využití bude nejlepší, když neřeším životnost, ale chci pouze dobrý obraz a svítivost?
Děkuji :)
riddle (108)|4.2.2020 15:22
AHoj, pak by se dalo k tomu řešit nějaký kontrastní plátno s vyšším gainem ale to jsou další investice, které bys do toho musel dát. Zkus si pořídit ten Epson, jak jsem psal a určitě budeš spokojený. Plátno můžeš řešit svépomocí, nebo že si pořídíš nějaký originální. Plátno nebo projekční deska do rámu je vždy o něco lepší varianta nebo stahovací. Jakmile budeš vědět, jak veliké plátno budeš potřebovat tak podle toho se dá něco zařídit.
michalhejl_ce4you (20)|5.2.2020 21:22
Zvazujes velmi podobny setup k tomu co mam uz 3 roky ja...120" elite screens pred televizi na zdi, 90% FullHD filmy...Muj problem je ze projektor v teto cenove relaci v kombinaci s bilym platnem a bilymi stenami ma velmi spatny kontrast, ve srovnani s tou televizi co stoji za nim, ikdyz je ta televize sebehorsi...

Mrkni sem:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/42177-Projektor-plus-platno-okolo-100-tis-Nebo-pockat-na-vetsi-TV-nebo-microLEDf
Drake89 (293)|9.2.2020 13:02
Díky za tip...
V mém případě fixní plátno není možné - chci totiž na stejné stěně používat i TV... Proto plánuji plátno zavěšené nad (před) TV.
K tomu bych se chtěl zeptat, zda je rozdíl v kvalitě rolovacích pláten elektrických a ručně stahovacích? - je lepší zainvestovat do elektrického plátna? Prosím o vlastní zkušenosti. Je tam rozdíl jen v pohodlí nebo i ve kvalitě?

A další otázka je k projekční vzdálenosti (třeba u zmíněného Epsonu EH‑TW7000), bude problém při vzdálenosti projektoru od plátna 6 až 6,5m? Plátno ve velikosti 120 - 135" - koupím prvně projektor a zkusím vhodnou velikost jen na zeď a poté koupím plátno.

Na výběr projektoru mám zatím ještě měsíc až dva čas, teprve dodělávám nový obývák, takže budu rád za všechny typy.

Díky moc
RoPo (6061)|10.2.2020 10:21
U EH‑TW7000 a uhlopříčku 120" lze projektor umístit do vzdálenosti 3,56-7,63 podle toho jak pak dokoriguješ uhlopříčku zoomem. Pro 135" je akceprovatelná vzdálenost 4,01 - 8,59. Tzn. že ve vzdálenosti 6-6,5m umístění tohoto projektoru můžeš nastavit uhlopříčku 120-135" s poměrem stran obrazu 16:9.

Sám mám NEC P525UL a 125" elektrické plátno Elite Screen umístěné v rampě ze sádrokartonu rolované před TV.
Drake89 (293)|10.2.2020 18:33
[QUOTE=RoPo;539132]U EH‑TW7000 a uhlopříčku 120" lze projektor umístit do vzdálenosti 3,56-7,63 podle toho jak pak dokoriguješ uhlopříčku zoomem. Pro 135" je akceprovatelná vzdálenost 4,01 - 8,59. Tzn. že ve vzdálenosti 6-6,5m umístění tohoto projektoru můžeš nastavit uhlopříčku 120-135" s poměrem stran obrazu 16:9.

Sám mám NEC P525UL a 125" elektrické plátno Elite Screen umístěné v rampě ze sádrokartonu rolované před TV.[/QUOTE]

Díky za vysvětlení.

Můžu poprosit o fotku umístění plátna (klidně stačí i do soukromé zprávy) pro inspiraci. Mám totiž v plánu to taky umístit do rampy sádrokartonu a nebo přes nějaký nástavec do svislé zdi (ještě nevím, musím vyzkoušet). Mám totiž vysoký strop - 300 cm a k tomu z boční strany kus šikminy....
RoPo (6061)|11.2.2020 10:44
Stropy mám 2,70m. Rampu širokou asi 5m ve výšce asi 2,40m. Cca. 15cm silnou tak, aby se do něj tubus s plátnem vešel a pohledově nerušilo nic. Shora mám záklop, abych se k tubusu dostal, kdybych potřeboval. Nezlob se, ale fotky ze soukromí neprezentuji.
Drake89 (293)|22.2.2020 10:30
RoPo: v pořádku, chápu :)

Prosím ještě o radu s výběrem projektoru, zatím mám asi vybrané dva favority Epson EH-TW7000 a nebo Optoma UHD40.
Zde porovnání specifikací https://videoprojektory.cz/srovnani-projektoru
Oba mají jinou technologii lampy. Která z nich má hezčí obraz a je lepši pro moje použití (viz první příspěvek) ?

Epson umí dle popisu i aktivní 3D, k tomu bych se chtěl zeptat, jestli se někdo občas na 3D filmy dívá na domácím projektoru? Na 65" TV jsem si pár filmů 3D občas pustil, ale na to byla ještě malá úhlopříčka..
Ale na 120" nebo 135" projektoru už to může být lepší zážitek, proto bych se chtěl zeptat, jestli mi na to budou fungovat 3D aktivní brýle z TV plazma Panasonic řady VT nebo budu muset koupit přímo další k projektoru? (ale 3D pro mě není úplňe priorita při výběru).

Jaký z těch projektrorů by jste zvolili? Nebo můžete dát typ ještě na jíný... Cenovka kolem 30 tis, víc se mi nechce dávat, když to bude první projektor.. Nevím co od toho čekat totiž :D

Díky moc za trpělivost
riddle (108)|24.2.2020 10:54
Ahoj, dle všeho je Epson o mnoho lepší volba. Minulý rok na IFA 2019 jsem měl možnost vidět vedle sebe jak TW7000 tak i nějaký UHD Optoma projektor a rozdíl dost znát. Společnosti, které někdy uvádějí své parametry, jsou dost zavádějící. Nicméně pokud chceš na to připojit někdy herní konzoly na hry tak jedině Epson pro svoji herní latenci.
Drake89 (293)|1.3.2020 20:22
Super, díky moc. Tohle mě utvrdilo v rozhodnutí pro Epson, takže už je objednán a těším se, až ho vyzkouším :)
RoPo (6061)|2.3.2020 08:56
Z uvedených dvou modelů bych také preferoval model Epson.
riddle (108)|2.3.2020 11:32
[QUOTE=Drake89;539285]Super, díky moc. Tohle mě utvrdilo v rozhodnutí pro Epson, takže už je objednán a těším se, až ho vyzkouším :)[/QUOTE]

Dej pak vědět až ho budeš mít, jsem zvědavý na tvoje pocity… pokud budeš mít delší HDMI tak si určitě kup nějaký optický HDMI (ALZA,CZC, SoftComp atd.) stojí za to a jen za pár drobných.
Drake89 (293)|2.3.2020 13:33
Ok, napíšu
A HDMI jsem koupil 15m optické dle tvého doporučení v jiném tématu... :)
Edit: tak Ropo jej v jiném tématu doporučoval
riddle (108)|3.3.2020 10:58
jj ten bude Ok... jen než si ho protáhneš tak určitě si jej zapoj na volno a otestuj. Někdy ten svár na optice je nic moc a moc a pak to nemusí nechodit
Drake89 (293)|28.3.2020 08:06
Jj, to určitě vyzkouším, díky za tip

Máte prosím někdo vyzkoušený HDMI splitter nebo něco podobného? Budu pouštět filmy z MMC do TV a projektoru (které budou připojené do AVR Onkyo) a nevím jak řešit, že chci to jednou promítat na projektoru a jednou v TV..
Díky
riddle (108)|29.3.2020 17:40
[QUOTE=Drake89;539512]Jj, to určitě vyzkouším, díky za tip

Máte prosím někdo vyzkoušený HDMI splitter nebo něco podobného? Budu pouštět filmy z MMC do TV a projektoru (které budou připojené do AVR Onkyo) a nevím jak řešit, že chci to jednou promítat na projektoru a jednou v TV..
Díky[/QUOTE]

Záleží jaký signál tam budeš pouštět. V těch splitterech bejvá se tam problém. Někdy tam nefunguje správně HDCP nebo zas zlobí třeba HDR. Otázka je kolik do toho chceš investovat.
Drake89 (293)|29.3.2020 20:00
Tady v tom se vůbec nevyznám, díval jsem se, že cenovky jsou cca 400 - 1500 Kč. Mě stačí "rozbočka" na dvě HDMI a nemusí mít ani dálkové ovládání a rád bych, kdyby to umělo 4K, 3D a zvuk 5.1.
V 90% případů budu na tom pouštět mkv FullHD (nyní i 4K) ripy a zbytek Xbox one X hry
teoren (39)|29.3.2020 22:42
Já mám tento:
https://www.aliexpress.com/item/32671539621.html

Konkrétně verzi 1x2 1080p a ta funguje 100% spolehlivě.
Drake89 (293)|30.3.2020 17:51
Ceny pěkný, taky jsem přemýšlel vzít něco z Ali, ale ideálně něco odzkoušeného na 4K :)
Co vlastně znamená na těch splittrech "4K x 2K" ?
A mám se dívat po splittru, který zrcadlí obraz do obou zařízení zároveň nebo radši ten typ, kde se přepíná, který výstup má být aktivní? - co bude mít kvalitnější přenos? Nebo je to prostě jedno a buď to funguje nebo nefunguje a žádný ztráty tam nejsou?

Díky
teoren (39)|31.3.2020 08:58
Definice 4K x 2K viz např. https://www.gartner.com/en/information-technology/glossary/4k-x-2k-tv-displays

Čtu teď znovu a není mi jasné, jak chceš zapojit ten AVR. Smysluplnější/bezpečnější by podle mě bylo zapojit MMC do AVR a až z AVR vést (pouze) obraz přes HDMI splitter nebo switch do projektoru a TV. Tak budeš mít jistotu, že se ti někde po cestě "neztratí" zvuk v některém z "lepších" formátů.
Zmiňuji splitter (ten posílá signál na oba výstupy) a switch (ten posílá signál jen tam, kam je přepnuto). Nevím přesně, ale tipnul bych si, že switch je jednodušší zařízení
a proto by mohlo fungovat spolejlivěji. U splitteru bych se bál hlavně "ztráty" audioformátů tedy toho, jak se připojená zařízení "domluví" jaké formáty jsou podporovány (viz EDID). Vyzkoušel jsem několik splitterů a switchů a každý fungoval trochu jinak. Bohužel moje zkušenosti jsou zatím pouze s 1080p.
riddle (108)|2.4.2020 19:58
Zkus se podívat na věco od HDFury, věci jsou o něco dražší ale zas opravdu funkční...