Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Tv šetrna k očím

rodem (1)|20.12.2019 09:01
Zdravim,

prosim, poradil by mi nekdo s vyberem TV. Uz jsem nad tim stravil vice nez dva dny, dokonce jsem uz i nejakou televizi koupil (LG 49SM9000PLA), ale uz po 5 minutach jsem zjistil ze me z ni boli oci. Po dvou hodinach sledovani jsem sel spat s bolesti oci i hlavy a rano jsem si pripdala jako by me nekdo vcera zmaltil. Hledal jsem na iternetu jestli neni jeste nekdo jiny, kdo ma stejny problem a zjistil jsem ze existuje u LED TV jeste parameter PWM, coz by mela byt frekvence blikani podsviceni displeje. Podle me docela dulezity udaj, ale zadny prodejce ani vyrobce ji neuvadi. Ja jsem si umyslne koupil tv s 100 hz panelem u ktere jsem ucekaval ze bude setrnejsi k ocim a pak zjistim ze tento parametr u LED TV neni dulezity a ze tam naopak blika podsviceni.

Co hledam:
- TV do 20 nebo neco pres 20 tisic. Pokud by to melo vyznam, investoval bych i vice.
- TV chci vyuzivat jen jako prehravac filmu pres usb nebo hdmi (zadna antena, satelit) proto by mela podporovat co nejvice video formatu
- setrna k ocim (Flicker-free)

Dekuji pokud se nekdo najde
RoPo (6061)|20.12.2019 11:04
[QUOTE=rodem;538689]jeste parameter PWM, coz by mela byt frekvence blikani podsviceni displeje.[/QUOTE]

Sice se PWM řídí i LED podsvětlení, ale to nemá již tak výrazný vliv na blikání jako dříve, kdy to mělo opravdu celkem velký vliv. V době, kdy se na podsvětlení používaly trubice.

Dělá ti zle také pobyt v místnosti, které je osvětleno LED světelnými zdroji (mohou používat také PWM)? To nejprve vyzkoušej.


Možná by jen pomohlo dobře nastavit obraz TV - jas, postprocessing, apod.
fox (222)|20.12.2019 23:15
Z akej uhlopriecky prechadzas? Nie su problemy miernejsie cez den v nezatemnenej miestnosti?
Kutil71 (33)|21.12.2019 09:57
Dobrý den, údaje o PWM se dozvíte:
https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-size/48-49-50-inch
dobré by měly být Sony:
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900f
a samozřejmě bez blikání jsou OLEDY
Radoo (1302)|21.12.2019 19:20
kup si OLED a nic jako QLED, kde ta svítivost je pžemrštěně výkonná, koukni na "nity"
Pajos_oldd (40)|21.12.2019 19:49
Taky doporučuju OLED, od té doby co ji mám, se můj čas u TV v podzimním čase začíná neunosně prodlužovat (dle manželky). Ale i když si dám za sebou tři nové díly Vikingů z Netflixu, neslzí mi oči, ani mě nebolí hlava. Je to fakt paráda, doporučuju.