Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 35

Téma: OLED - životnost v praxi

Je tu občas
    Registrace
    Jan 2009

Hola, DVB-T2 volá .
    Mám dosud plazmu Panasonic 50GT30Y. Jo. Verzi Y, která už tehdá, v roce 2011, uměla DVB-T2, samozřejmě v H264. Občas mi vrtá v hlavě, proč se nepřešlo na bezproblémově rozšířený H264 kodek. Komprese u H265 není zas až o tolik vyšší oproti už tak výbornému H264, a spousta lidí by teď nemusela směřovat do sběrných dvorů. No nic.

Obraz, resp. podání barev mé plazmy je do dnešních dnů fantasticky přirozené (GT řada byla i THX certifikovaná), což je to, co mne zajímá na TV nejvíc.
    Žádné stopy po vypalování. Samozřejmě krátkodobá retence tam je, což lze postřehnout pouze na jednobarevné testovací obrazovce, ale trvale vůbec nic.
    Dodnes vzpomínám na ty bouřlivé debaty s "odborníky" s nulovými vlastními zkušenostmi, kteří zrazovali z koupě plazmy.
    Tak tady to máte. Dodnes obraz špičkový. Asi jsem ani dodnes lepší obraz na TV neviděl, než na této GT řadě plazem od Panasonicu. Ani obraz OLED možná není úplně to, co hledám (přirozenost obrazu, barev). Ano, kreslí to zejména v 4K nádherně pestře a kontrastně, ale. Hmm. No dobře. Nic lepšího dnes stejně nejde koupit.

Jak jsem naznačil, zůstal bych u plazmy, ale musím nějak řešit přechod na T2 a set-top-box beru jako krajní řešení. Tuner DVB-S2 sice TV taky má, ale toto řešení taky nechci, stejně tak ani IP-TV.
    Takže OLED s DVB-T2 H265. Jenže, narozdíl od nákupu plazmy, které jsem tak nějak intuitivně věřil, mám u OLED, opět intuitivně, obavy z životnosti panelu.
    Mimochodem, s plazmou přišel japonský Pioneer, kdežto s oled korejský LG. A zatímco, z vlastní zkušenosti, japonec umí dělat věci co vydrží, u korejce jsem takový přístup, u mých věcí, nezaznamenal nikdy.

Mate někdo tady OLED už více let? Ideálně stroj od Panasonicu, i když je to asi jedno, protože samotné OLED TV panely dělá asi jen LG. Jakou máte vlastní zkušenost?
    Naposledy upraveno uživatelem patriot: 15-12-2019 v 23:34
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček
    Registrace
    Jun 2013

Dobrý den, kodek H264 se přece používá v současně vysílaném DVB-T. Nechte si plazmu, když Vám vyhovuje, kupte si set top box a k němu univerzální učící se dálkové ovládání pro 2 přístroje. Já mám TV s DVB-T2 a k ní připojený set top box ( pro nahrávání programů). Dálkové ovládání:
    https://dalkove-ovladace.heureka.cz/...l-urc7125/#o=2
    https://www.oneforall.com/universal-...olve-2#/step-1
    Jednotlivá tlačítka jsem si naprogramoval, jak chci já a ne výrobce, ovladač podporuje dokonce makra. Jedním ovladačem ovládám bez problému oba přístroje a mnohem efektivněji než s původními originálními ovladači.

Nováček
    Registrace
    Jan 2008

Problém je v tom, že na Váš dotaz neexistuje jednoznačná odpověď.
    1. OLED panely se vyvíjejí, včetně jejich prvního problému s rozdílnou degenerací (slábnutím) barev v čase. Toto by u současných panelů LG mělo být zcela odstraněno. Další problém je vypalování statických obrazů, na hraní her je opravdu vhodnější LED. Takže pokud má někdo starší OLED, potvrdí Vaše obavy, což ale nemusí platit pro soušasné modely.
    2. rozdíl je v technologii zobrazování, OLED je SAMPLE-AND-HOLD display, jak tu bylo už ve fóru někde zmiňováno. Ve zkratce to znamená, že plasma se rozsvítí, zhasne, rozsvítí, zhasne atd., zatímco LCD a OLED drží obraz, dokud nezobrazí další snímek. To vede k výraznějšímu tzv motion blur, při rychlých scénách. Jenže někdo má zas oči citlivé na to zhasínání, takže vidí plasmu blikat. Další věc je komprese digitálního obrazu. Právě v rychlých scénách dochází k velkým změnám vykreslených plocha proto se zde nejvíc projevuje ztrátovost kompresních algoritmů. Asi proto je v showroomu obraz statický, nebo se pomaaaličku posunují nádherná panoramata 4k DEMO.
    3. přirozenost obrazu a barev ve srovnání plasma a OLED je diskutabilní. Já byl taky přivyklý na plasmu a OLED se mi zdála přepálená jak v barvách, tak kontrastu. Nicméně to je myslím spíš problém nastavení konkrétního panelu a dá se s tím hodně si vyhrát. Taky mám problém si zvyknout na normální 4k signál, pro mě je v tom obrazu prostě detailů nepřirozeně moc. Demo je úžasné, ale Netflix už běžně dělá nové seriály 2019 ve 4k. Plasma v HD to nezobrazí a může se zdát přirozenější.

Já přecházel z plasmy na OLED letos na jaře a nelituju ani den. Řešení se set top boxem jsem používal půl roku, ale nedá se to srovnávat, neznám rozumný set top box s DO? která se vyrovná modelům DO od Panasonicu, nebo LG.

Je tu občas
    Registrace
    Jan 2009

Citace Původně odesláno od Kutil71 Zobrazit příspěvek
    Dobrý den, kodek H264 se přece používá v současně vysílaném DVB-T. Nechte si plazmu, když Vám vyhovuje, kupte si set top box a k němu univerzální učící se dálkové ovládání pro 2 přístroje. Já mám TV s DVB-T2 a k ní připojený set top box ( pro nahrávání programů). Dálkové ovládání:
    https://dalkove-ovladace.heureka.cz/...l-urc7125/#o=2
    https://www.oneforall.com/universal-...olve-2#/step-1
    Jednotlivá tlačítka jsem si naprogramoval, jak chci já a ne výrobce, ovladač podporuje dokonce makra. Jedním ovladačem ovládám bez problému oba přístroje a mnohem efektivněji než s původními originálními ovladači.
    Ahoj. Aha, já myslel, že se u DVB-T používá jen MPEG-2. Tak to bylo na začátku u SD vysílání. Máš pravdu, že na HD se tušim už na MPEG-4 přešlo.
    Jinak díky za tip. Já už jsem tuto cestu zkusil. Pořídil jsem si set-top-box Telesystem TS6810RF. Ten má tyto zajímavé vlastnosti:
    - celkem hezké kvalitní provedení krabičky i ovladače
    -má RF dálkové ovládání, takže krabička set-top boxu se může např. nalepit na zadní stranu TV, nebo prostě kamkoliv schovat. Prostě na sebe nemusí ovladač a set-top-box vidět, jako je tomu u klasického IR dálkového ovládání
    - ovladač lze naučit, aby uměl ovládat i TV

Takže není vidět set-top-box a k ovládání stačí pouze jeden ovladač od set-top-boxu.
    Bohužel, toto řešení má i dvě slabiny, v mém konkrétním případě:
    - set top box má horší příjem tuneru, a v mém místě má dost problémy. Zkusmo u rodičů funguje perfektně, takže musel bych trochu "poladit" antény, ačkoliv moje TV na ně jede úplně v pohodě
    - obraz z tohoto set-top-boxu prostě není tak pěkný, jak obraz co jde přímo z vlastního tuneru TV. Možná by to šlo nějak poladit, což jsem samozřejmě v rychlosti již zkoušel, ale neuspokojil jsem se.
    Naposledy upraveno uživatelem patriot: 16-12-2019 v 15:51

Je tu občas
    Registrace
    Jan 2009

Citace Původně odesláno od Pajos_oldd Zobrazit příspěvek
    Taky mám problém si zvyknout na normální 4k signál, pro mě je v tom obrazu prostě detailů nepřirozeně moc. Plasma v HD to nezobrazí a může se zdát přirozenější.
    Jo, tímto jsi asi přesně vystihnul můj problém s OLED. Obraz OLED má nepřirozené množství detailů. Prostě když kouknu do okna a do plazmy, tak v té plazmě toho vidím 3x víc, než ve skurečnosti. . Je to jako žena se silikonama. Vypadá to možná pro někoho mnohem líp, ale já dám přednost přirozenosti a nedokonalosti.
    Co máš za model? Zkoušel jsi na panelu zobrazit plošně bílou? Jak často se ti obraz čistí? Objevil jsi nějakou "specifičnost", která se ti na oled TV líbí nebo nelíbí?
    Naposledy upraveno uživatelem patriot: 16-12-2019 v 16:03

Nováček
    Registrace
    Apr 2019

Citace Původně odesláno od patriot Zobrazit příspěvek
    Hola, DVB-T2 volá .
    Mám dosud plazmu Panasonic 50GT30Y. Jo. Verzi Y, která už tehdá, v roce 2011, uměla DVB-T2, samozřejmě v H264.
    Ten televízor má určite iba DVB-T tuner a nie DVB-T2

Nováček
    Registrace
    Jan 2008

Citace Původně odesláno od patriot Zobrazit příspěvek
    Co máš za model? Zkoušel jsi na panelu zobrazit plošně bílou? Jak často se ti obraz čistí? Objevil jsi nějakou "specifičnost", která se ti na oled TV líbí nebo nelíbí?
    Já mám LG OLED55C8. Plošně bílá se zobrazí perfektně, stejně jako plošně černá. Ta specifičnost OLED, ale myslím i QLED a LED všeobecně, se jmenuje VERTICAL BANDING. Je vidět jako svislé pruhování při 5% šedé a jen nejvyšší model OLED od Panasonicu tím prý netrpí. Co jsem četl na webu, je to způsobeno výrobním procesem - na tak velkých plochách se nedá stabilně dosáhnout chemické homogenity procesu. Nicméně na mém panelu si musím dát ten testovací screen a dobře se dívat, abych to viděl. Výraznější vertical banding je samozřejmě důvodem k reklamaci.
    Obraz se čistí tak, že si to zapneš v menu a při nejbližším vypnutí se automaticky začne čistit. Po zapnutí ti to jen nahlásí, že čištění proběhlo.

Nováček
    Registrace
    Jan 2015

Oled se musí vypínat ovladačem,do stand by režimu,aby se provedla kratší údržba panelu(cca 6-10min.)U Panasonicu,po vypnutí, svítí dioda oranžově,po provedení údržby se změní na klasickou červenou.Tu delší údržbu panelu(cca 60-80min.),která se dá i spustit ručně v menu,by si tv měla vyžádat sama asi okolo 2000 najetých hodin.I po roce se často přistihnu,že čumím při filmech,nebo hraní(ps4pro),co dokáže oled vykouzlit za obraz.

Je tu občas
    Registrace
    Jan 2009

Citace Původně odesláno od Ovad79 Zobrazit příspěvek
    Ten televízor má určite iba DVB-T tuner a nie DVB-T2
    Verze P50GT30Y má opravdu tuner T2. Už před 9-ti lety. Resp. má digitální T/T2/S/S2/C a analogový PAL/SECAM a myslím i NTSC tuner. Dalo mi práci tenhle top model sehnat, protože už tenkrát se začalo mluvit o tom, že se během "pár let" na T2 přejde. V té době už byly v Evropě státy s běžícím T2. TV nebyl asi ani určený pro český trh, byť k němu mám i orig český tlustý návod. Běžná verze P50GT30E opravdu T2 neměla.
    Naposledy upraveno uživatelem patriot: 17-12-2019 v 16:37

Je tu občas
    Registrace
    Jan 2009

Pajos & skorky:
    Díky za povzbuzení .

Nováček
    Registrace
    Jan 2008

Životnost panelu je častý argument zastánců QLED od Samsungu, nicméně LG pro své panely píše 30000 motohodin. Počítám 4 hodiny sledování TV denně (pro mě konkrétně to platí, pustím TV kolem šesté, vypínám kolem desáte večer, používám ji i jako zvukovou kulisu k práci, pouštím si hudební bloky na Yutube..). Tuším, že metodika počítá s tím, že za tuto dobu klesne jas panelu na 50%. To znamená, že po deseti letech bude panel pořád někde na 80% a v tuto dobu bude už zbytek elektroniky technologicky zastaralý.

Je tu pořád Avatar uživatele RoPo
    Registrace
    Feb 2007

Životnost CRT TV byla koncipována na 30-70.000 hodin. Plazmy posledních generací před zrušením výroby na 70-100.000 hodin. Proto jestli LG uvádí 30.000, tak to je ta horší varianta. Nicméně lze souhlasit, že 10 let stará TV bývá již technicky zastaralá, oproti aktuálně dostupným modelům. Může se stát, že pak takováto TV bude sloužit jen jako zobrazovadlo z připojených externích zdrojů - STB apod.

Nováček
    Registrace
    Jan 2008

Citace Původně odesláno od RoPo Zobrazit příspěvek
    Životnost CRT TV byla koncipována na 30-70.000 hodin. Plazmy posledních generací před zrušením výroby na 70-100.000 hodin. Proto jestli LG uvádí 30.000, tak to je ta horší varianta. Nicméně lze souhlasit, že 10 let stará TV bývá již technicky zastaralá, oproti aktuálně dostupným modelům. Může se stát, že pak takováto TV bude sloužit jen jako zobrazovadlo z připojených externích zdrojů - STB apod.
    Přesně takhle jsem dopadl s plasmou Panasonic, model 2008, HD ready, TVB-T. Obrazovka je v bezvadném pořádku, elektronika 80% - tv se samovolně vypíná a zapíná, odhadovaná cena opravy 4000,-. Takže díky stavu, rozlišení a vstupům už ji nikdo nechce ani zadarmo. Leží mi už skoro rok na půdě. Proto je pro mě životnost 30000 hodin dostatečná.

fox fox je offline
    Je tu občas
    Registrace
    Apr 2004

Zase dalsia vec je, kam sa este moze televizia posunut. Osobne dost pochybujem o zmysluplnosti dalsieho navysovania rozlisenia (nad 8K), zvysovania farebnej hlbky, zvacsovania uhlopriecok atd. Byty nam nikto nenafukne, televizie sa do dalsieho skvalitnovania obsahu (technickych parametrov) prave nehrnu a za kazde drobne vylepsenie si akurat uctuju priplatky. Osobne si myslim, ze ak tu bude za 10 rokov aspon 30 % stanic v 8K, tak to bude maly zazrak. Mozno nejake mini/mikro LED podsvietenie sa stane standardom, zlepsia sa smart funkcie, ale co dalej? Hologramy zostanu iba v SF a v realite (okrem specialnych instalacii) zmysel nedavaju. Priehladne a rolovatelne displeje sice spociatku zaujmu, ale tak akurat na vystavach a ak sa nejakym nedopatrenim aj dostanu na trh, tak rovnako rychlo z neho aj zmiznu (rovnako ako to bolo s 3D) jednoducho preto, lebo su v dennom pouzivani neprakticke. Takze pocitam este tak +-10-15 rokov (pseudo)inovacii (podla toho, ako dlho to budu vyrobcovia natahovat) a potom dlhe obdobie prakticky nuloveho vyvoja.

Nováček
    Registrace
    Jan 2008

Citace Původně odesláno od fox Zobrazit příspěvek
    . Takze pocitam este tak +-10-15 rokov (pseudo)inovacii (podla toho, ako dlho to budu vyrobcovia natahovat) a potom dlhe obdobie prakticky nuloveho vyvoja.
    dovol abych se zasmál, táhne mi na padesát a měl bych být z podstaty konzervativní a potvrdit to, co říkáš. Jenže deset let je dlouhá doba a stát se může ledacos. Vzpomínáš na rok 2005? Nokia byla na vrcholu a klasický tlačítkový mobilní telefon vychytaný k dokonalosti. Každý rok se pouze měnil design a tvar. Pak přišel Apple s I-phonem a během pár let se všechno, ale totálně všechno změnilo.
    Vím, že televizi taková revoluce nečeká, nicméně o MikroLED TV už se povídá jako o nástupci OLED a věřím, že za deset let už bude komerčně dostupná. Navíc se během deseti let dočkáme dalšího vývoje podpůrných procesorů pro re-scalling, rozšíří se net-bandwitch na last-mile přípojkách, takže se může zlepšit technická kvalita streamovaných signálů z Netflixu a dalších legálních zdrojů. Na druhou stranu umělecká kvalita jde čím dál víc do kopru..
    Zkrátka, pokud jsem zastánce filosofie: žiju tady a teď a pokud na to mám, chci mít to nejlepší, tak si to koupím, i s rizikem toho, že mi to nevydrží věčně. Druhá možnost je, nechat si plasmu se set top boxem, nebo levné LCD a počkat si těch deset let..

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Životnost plazmových panelů
    Od Erik Masters v sekci Televize: LCD, plazma
    Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 12-04-2014, 12:07
  2. Pasivne 3D v praxi
    Od Pytkin v sekci Televize: LCD, plazma
    Reakcí: 151
    Poslední příspěvek: 29-04-2013, 23:01
  3. LCD TV, odběr, podsvícení a kontrast v PRAXI