Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

OLED - životnost v praxi

patriot (227)|16.12.2019 00:20
Hola, DVB-T2 volá :-).
Mám dosud plazmu Panasonic 50GT30Y. Jo. Verzi Y, která už tehdá, v roce 2011, uměla DVB-T2, samozřejmě v H264. Občas mi vrtá v hlavě, proč se nepřešlo na bezproblémově rozšířený H264 kodek. Komprese u H265 není zas až o tolik vyšší oproti už tak výbornému H264, a spousta lidí by teď nemusela směřovat do sběrných dvorů. No nic.

Obraz, resp. podání barev mé plazmy je do dnešních dnů fantasticky přirozené (GT řada byla i THX certifikovaná), což je to, co mne zajímá na TV nejvíc.
Žádné stopy po vypalování. Samozřejmě krátkodobá retence tam je, což lze postřehnout pouze na jednobarevné testovací obrazovce, ale trvale vůbec nic.
Dodnes vzpomínám na ty bouřlivé debaty s "odborníky" s nulovými vlastními zkušenostmi, kteří zrazovali z koupě plazmy.
Tak tady to máte. Dodnes obraz špičkový. Asi jsem ani dodnes lepší obraz na TV neviděl, než na této GT řadě plazem od Panasonicu. Ani obraz OLED možná není úplně to, co hledám (přirozenost obrazu, barev). Ano, kreslí to zejména v 4K nádherně pestře a kontrastně, ale. Hmm. No dobře. Nic lepšího dnes stejně nejde koupit.

Jak jsem naznačil, zůstal bych u plazmy, ale musím nějak řešit přechod na T2 a set-top-box beru jako krajní řešení. Tuner DVB-S2 sice TV taky má, ale toto řešení taky nechci, stejně tak ani IP-TV.
Takže OLED s DVB-T2 H265. Jenže, narozdíl od nákupu plazmy, které jsem tak nějak intuitivně věřil, mám u OLED, opět intuitivně, obavy z životnosti panelu.
Mimochodem, s plazmou přišel japonský Pioneer, kdežto s oled korejský LG. A zatímco, z vlastní zkušenosti, japonec umí dělat věci co vydrží, u korejce jsem takový přístup, u mých věcí, nezaznamenal nikdy.

Mate někdo tady OLED už více let? Ideálně stroj od Panasonicu, i když je to asi jedno, protože samotné OLED TV panely dělá asi jen LG. Jakou máte vlastní zkušenost?
Kutil71 (33)|16.12.2019 09:42
Dobrý den, kodek H264 se přece používá v současně vysílaném DVB-T. Nechte si plazmu, když Vám vyhovuje, kupte si set top box a k němu univerzální učící se dálkové ovládání pro 2 přístroje. Já mám TV s DVB-T2 a k ní připojený set top box ( pro nahrávání programů). Dálkové ovládání:
https://dalkove-ovladace.heureka.cz/dalkovy-ovladac-one-for-all-urc7125/#o=2
https://www.oneforall.com/universal-remotes/urc-7125-evolve-2#/step-1
Jednotlivá tlačítka jsem si naprogramoval, jak chci já a ne výrobce, ovladač podporuje dokonce makra. Jedním ovladačem ovládám bez problému oba přístroje a mnohem efektivněji než s původními originálními ovladači.
Pajos_oldd (40)|16.12.2019 11:43
Problém je v tom, že na Váš dotaz neexistuje jednoznačná odpověď.
1. OLED panely se vyvíjejí, včetně jejich prvního problému s rozdílnou degenerací (slábnutím) barev v čase. Toto by u současných panelů LG mělo být zcela odstraněno. Další problém je vypalování statických obrazů, na hraní her je opravdu vhodnější LED. Takže pokud má někdo starší OLED, potvrdí Vaše obavy, což ale nemusí platit pro soušasné modely.
2. rozdíl je v technologii zobrazování, OLED je SAMPLE-AND-HOLD display, jak tu bylo už ve fóru někde zmiňováno. Ve zkratce to znamená, že plasma se rozsvítí, zhasne, rozsvítí, zhasne atd., zatímco LCD a OLED drží obraz, dokud nezobrazí další snímek. To vede k výraznějšímu tzv motion blur, při rychlých scénách. Jenže někdo má zas oči citlivé na to zhasínání, takže vidí plasmu blikat. Další věc je komprese digitálního obrazu. Právě v rychlých scénách dochází k velkým změnám vykreslených plocha proto se zde nejvíc projevuje ztrátovost kompresních algoritmů. Asi proto je v showroomu obraz statický, nebo se pomaaaličku posunují nádherná panoramata 4k DEMO.
3. přirozenost obrazu a barev ve srovnání plasma a OLED je diskutabilní. Já byl taky přivyklý na plasmu a OLED se mi zdála přepálená jak v barvách, tak kontrastu. Nicméně to je myslím spíš problém nastavení konkrétního panelu a dá se s tím hodně si vyhrát. Taky mám problém si zvyknout na normální 4k signál, pro mě je v tom obrazu prostě detailů nepřirozeně moc. Demo je úžasné, ale Netflix už běžně dělá nové seriály 2019 ve 4k. Plasma v HD to nezobrazí a může se zdát přirozenější.

Já přecházel z plasmy na OLED letos na jaře a nelituju ani den. Řešení se set top boxem jsem používal půl roku, ale nedá se to srovnávat, neznám rozumný set top box s DO? která se vyrovná modelům DO od Panasonicu, nebo LG.
patriot (227)|16.12.2019 16:47
[QUOTE=Kutil71;538651]Dobrý den, kodek H264 se přece používá v současně vysílaném DVB-T. Nechte si plazmu, když Vám vyhovuje, kupte si set top box a k němu univerzální učící se dálkové ovládání pro 2 přístroje. Já mám TV s DVB-T2 a k ní připojený set top box ( pro nahrávání programů). Dálkové ovládání:
https://dalkove-ovladace.heureka.cz/dalkovy-ovladac-one-for-all-urc7125/#o=2
https://www.oneforall.com/universal-remotes/urc-7125-evolve-2#/step-1
Jednotlivá tlačítka jsem si naprogramoval, jak chci já a ne výrobce, ovladač podporuje dokonce makra. Jedním ovladačem ovládám bez problému oba přístroje a mnohem efektivněji než s původními originálními ovladači.[/QUOTE]
Ahoj. Aha, já myslel, že se u DVB-T používá jen MPEG-2. Tak to bylo na začátku u SD vysílání. Máš pravdu, že na HD se tušim už na MPEG-4 přešlo.
Jinak díky za tip. Já už jsem tuto cestu zkusil. Pořídil jsem si set-top-box Telesystem TS6810RF. Ten má tyto zajímavé vlastnosti:
- celkem hezké kvalitní provedení krabičky i ovladače
-má RF dálkové ovládání, takže krabička set-top boxu se může např. nalepit na zadní stranu TV, nebo prostě kamkoliv schovat. Prostě na sebe nemusí ovladač a set-top-box vidět, jako je tomu u klasického IR dálkového ovládání
- ovladač lze naučit, aby uměl ovládat i TV

Takže není vidět set-top-box a k ovládání stačí pouze jeden ovladač od set-top-boxu.
Bohužel, toto řešení má i dvě slabiny, v mém konkrétním případě:
- set top box má horší příjem tuneru, a v mém místě má dost problémy. Zkusmo u rodičů funguje perfektně, takže musel bych trochu "poladit" antény, ačkoliv moje TV na ně jede úplně v pohodě
- obraz z tohoto set-top-boxu prostě není tak pěkný, jak obraz co jde přímo z vlastního tuneru TV. Možná by to šlo nějak poladit, což jsem samozřejmě v rychlosti již zkoušel, ale neuspokojil jsem se.
patriot (227)|16.12.2019 16:59
[QUOTE=Pajos_oldd;538652]Taky mám problém si zvyknout na normální 4k signál, pro mě je v tom obrazu prostě detailů nepřirozeně moc. Plasma v HD to nezobrazí a může se zdát přirozenější.
[/QUOTE]
Jo, tímto jsi asi přesně vystihnul můj problém s OLED. Obraz OLED má nepřirozené množství detailů. Prostě když kouknu do okna a do plazmy, tak v té plazmě toho vidím 3x víc, než ve skurečnosti. :-). Je to jako žena se silikonama. Vypadá to možná pro někoho mnohem líp, ale já dám přednost přirozenosti a nedokonalosti.
Co máš za model? Zkoušel jsi na panelu zobrazit plošně bílou? Jak často se ti obraz čistí? Objevil jsi nějakou "specifičnost", která se ti na oled TV líbí nebo nelíbí?
Ovad79 (9)|16.12.2019 18:24
[QUOTE=patriot;538650]Hola, DVB-T2 volá .
Mám dosud plazmu Panasonic 50GT30Y. Jo. Verzi Y, která už tehdá, v roce 2011, uměla DVB-T2, samozřejmě v H264.[/QUOTE]

Ten televízor má určite iba DVB-T tuner a nie DVB-T2
Pajos_oldd (40)|17.12.2019 09:17
[QUOTE=patriot;538661]
Co máš za model? Zkoušel jsi na panelu zobrazit plošně bílou? Jak často se ti obraz čistí? Objevil jsi nějakou "specifičnost", která se ti na oled TV líbí nebo nelíbí?[/QUOTE]
Já mám LG OLED55C8. Plošně bílá se zobrazí perfektně, stejně jako plošně černá. Ta specifičnost OLED, ale myslím i QLED a LED všeobecně, se jmenuje VERTICAL BANDING. Je vidět jako svislé pruhování při 5% šedé a jen nejvyšší model OLED od Panasonicu tím prý netrpí. Co jsem četl na webu, je to způsobeno výrobním procesem - na tak velkých plochách se nedá stabilně dosáhnout chemické homogenity procesu. Nicméně na mém panelu si musím dát ten testovací screen a dobře se dívat, abych to viděl. Výraznější vertical banding je samozřejmě důvodem k reklamaci.
Obraz se čistí tak, že si to zapneš v menu a při nejbližším vypnutí se automaticky začne čistit. Po zapnutí ti to jen nahlásí, že čištění proběhlo.
skorky (26)|17.12.2019 17:18
Oled se musí vypínat ovladačem,do stand by režimu,aby se provedla kratší údržba panelu(cca 6-10min.)U Panasonicu,po vypnutí, svítí dioda oranžově,po provedení údržby se změní na klasickou červenou.Tu delší údržbu panelu(cca 60-80min.),která se dá i spustit ručně v menu,by si tv měla vyžádat sama asi okolo 2000 najetých hodin.I po roce se často přistihnu,že čumím při filmech,nebo hraní(ps4pro),co dokáže oled vykouzlit za obraz.
patriot (227)|17.12.2019 17:34
[QUOTE=Ovad79;538662]Ten televízor má určite iba DVB-T tuner a nie DVB-T2[/QUOTE]
Verze P50GT30Y má opravdu tuner T2. Už před 9-ti lety. Resp. má digitální T/T2/S/S2/C a analogový PAL/SECAM a myslím i NTSC tuner. Dalo mi práci tenhle top model sehnat, protože už tenkrát se začalo mluvit o tom, že se během "pár let" na T2 přejde. V té době už byly v Evropě státy s běžícím T2. TV nebyl asi ani určený pro český trh, byť k němu mám i orig český tlustý návod. Běžná verze P50GT30E opravdu T2 neměla.
patriot (227)|17.12.2019 17:35
Pajos & skorky:
Díky za povzbuzení :-).
Pajos_oldd (40)|18.12.2019 09:27
Životnost panelu je častý argument zastánců QLED od Samsungu, nicméně LG pro své panely píše 30000 motohodin. Počítám 4 hodiny sledování TV denně (pro mě konkrétně to platí, pustím TV kolem šesté, vypínám kolem desáte večer, používám ji i jako zvukovou kulisu k práci, pouštím si hudební bloky na Yutube..). Tuším, že metodika počítá s tím, že za tuto dobu klesne jas panelu na 50%. To znamená, že po deseti letech bude panel pořád někde na 80% a v tuto dobu bude už zbytek elektroniky technologicky zastaralý.
RoPo (6061)|18.12.2019 09:48
Životnost CRT TV byla koncipována na 30-70.000 hodin. Plazmy posledních generací před zrušením výroby na 70-100.000 hodin. Proto jestli LG uvádí 30.000, tak to je ta horší varianta. Nicméně lze souhlasit, že 10 let stará TV bývá již technicky zastaralá, oproti aktuálně dostupným modelům. Může se stát, že pak takováto TV bude sloužit jen jako zobrazovadlo z připojených externích zdrojů - STB apod.
Pajos_oldd (40)|18.12.2019 12:56
[QUOTE=RoPo;538676]Životnost CRT TV byla koncipována na 30-70.000 hodin. Plazmy posledních generací před zrušením výroby na 70-100.000 hodin. Proto jestli LG uvádí 30.000, tak to je ta horší varianta. Nicméně lze souhlasit, že 10 let stará TV bývá již technicky zastaralá, oproti aktuálně dostupným modelům. Může se stát, že pak takováto TV bude sloužit jen jako zobrazovadlo z připojených externích zdrojů - STB apod.[/QUOTE]
Přesně takhle jsem dopadl s plasmou Panasonic, model 2008, HD ready, TVB-T. Obrazovka je v bezvadném pořádku, elektronika 80% - tv se samovolně vypíná a zapíná, odhadovaná cena opravy 4000,-. Takže díky stavu, rozlišení a vstupům už ji nikdo nechce ani zadarmo. Leží mi už skoro rok na půdě. Proto je pro mě životnost 30000 hodin dostatečná.
fox (222)|18.12.2019 20:27
Zase dalsia vec je, kam sa este moze televizia posunut. Osobne dost pochybujem o zmysluplnosti dalsieho navysovania rozlisenia (nad 8K), zvysovania farebnej hlbky, zvacsovania uhlopriecok atd. Byty nam nikto nenafukne, televizie sa do dalsieho skvalitnovania obsahu (technickych parametrov) prave nehrnu a za kazde drobne vylepsenie si akurat uctuju priplatky. Osobne si myslim, ze ak tu bude za 10 rokov aspon 30 % stanic v 8K, tak to bude maly zazrak. Mozno nejake mini/mikro LED podsvietenie sa stane standardom, zlepsia sa smart funkcie, ale co dalej? Hologramy zostanu iba v SF a v realite (okrem specialnych instalacii) zmysel nedavaju. Priehladne a rolovatelne displeje sice spociatku zaujmu, ale tak akurat na vystavach a ak sa nejakym nedopatrenim aj dostanu na trh, tak rovnako rychlo z neho aj zmiznu (rovnako ako to bolo s 3D) jednoducho preto, lebo su v dennom pouzivani neprakticke. Takze pocitam este tak +-10-15 rokov (pseudo)inovacii (podla toho, ako dlho to budu vyrobcovia natahovat) a potom dlhe obdobie prakticky nuloveho vyvoja.
Pajos_oldd (40)|19.12.2019 09:22
[QUOTE=fox;538679]. Takze pocitam este tak +-10-15 rokov (pseudo)inovacii (podla toho, ako dlho to budu vyrobcovia natahovat) a potom dlhe obdobie prakticky nuloveho vyvoja.[/QUOTE]
:) dovol abych se zasmál, táhne mi na padesát a měl bych být z podstaty konzervativní a potvrdit to, co říkáš. Jenže deset let je dlouhá doba a stát se může ledacos. Vzpomínáš na rok 2005? Nokia byla na vrcholu a klasický tlačítkový mobilní telefon vychytaný k dokonalosti. Každý rok se pouze měnil design a tvar. Pak přišel Apple s I-phonem a během pár let se všechno, ale totálně všechno změnilo.
Vím, že televizi taková revoluce nečeká, nicméně o MikroLED TV už se povídá jako o nástupci OLED a věřím, že za deset let už bude komerčně dostupná. Navíc se během deseti let dočkáme dalšího vývoje podpůrných procesorů pro re-scalling, rozšíří se net-bandwitch na last-mile přípojkách, takže se může zlepšit technická kvalita streamovaných signálů z Netflixu a dalších legálních zdrojů. Na druhou stranu umělecká kvalita jde čím dál víc do kopru..
Zkrátka, pokud jsem zastánce filosofie: žiju tady a teď a pokud na to mám, chci mít to nejlepší, tak si to koupím, i s rizikem toho, že mi to nevydrží věčně. Druhá možnost je, nechat si plasmu se set top boxem, nebo levné LCD a počkat si těch deset let..
RoPo (6061)|19.12.2019 11:52
[QUOTE=Pajos_oldd;538681]Jenže deset let je dlouhá doba a stát se může ledacos.[/QUOTE]

[QUOTE=Pajos_oldd;538681]Zkrátka, pokud jsem zastánce filosofie: žiju tady a teď a pokud na to mám, chci mít to nejlepší, tak si to koupím,[/QUOTE]

S tímhle, ale i dalšími souhlasím. Ten vývoj stále "jede" a pojede stále dál. Jen pro ty, co nechtějí připustit změny na konec k lepšímu a přeci jen jakýkoliv vývoj si toto nepřipustí. (CRT - s různou maskou, elektronovým dělem a hustotou řádků a "sloupců", PDP, LCD s různými podsvětlením a různou technoligií, OLED v různém vývoji, atd... )

Obdobně se mluvilo o SD a nástupcem Full HD/HD Ready, 4K (HDR), 8K (HDR), 16K (HDR) atd...

Kinofilm má "schopnost" rozlišení dle zrnitosti až 35k. Digitální forma "v poslední míli", stále pokulhává. A nikdo neví ani netuší, co může být a skutečně bude za 5-10 let.
fox (222)|19.12.2019 19:46
Ja sa usmievam pri citani Tvojho prispevku :) (nic v zlom). Porovnanie s mobilmi alebo pocitacmi je uplne mimo, pretoze Apple prisiel s niecim kvalitativne novym, takze v podstate zacinal celkom novu kategoriu - nazvime to univerzalnych zariadeni - a to v pripade TV absolutne nehrozi. 10 rokov je dlha doba iba relativne a nespochybnujem nastup mini/mikro LED - to som aj v predchadzajucom prispevku napisal, ale ich masovy nastup (teda v realne dostupnych cenach) vidim az niekde v 2. polovici tych 10. rokov. Vzhladom na to, ako dlho trva zavadzanie FullHD - o 4K ani nehovoriac - na to staci sa pozriet do ponuky hociktoreho operatora, som skratka skeptik. Ak je len obycajne HD, tak je to povazovane za uspech (a uprimne, ani to, co je proklamovane ako FullHD a vysielane napr. cez IPTV, ma realne od skutocneho FullHD tak daleko, ze to nevidi ani v dalekohlade, pretoze kompresia). Pred par mesiacmi som si robil prieskum datoveho toku viacerych operatorov (normalne som ich oslovil mailom a aj odpovedali, aj ked sa niektori velmi krutili - islo mi o realne hodnoty, nie o to, co davaju akoze musite mat priepustnost pripojenia) a bol som dost zhnuseny nad vysledkami. Ano, broadband sa urcite rozsiri, o tom nepochybujem, ale nechut investovat zo strany televizii je viac ako zjavna. Mam doma optiku, takze sirka pasma u mna nie je skutocne problem. Neodhovaram nikoho od nakupu novej TV, to je snad zrejme, skor islo o to, ze po tom, ako neuveritelne sa dokazu vyrobcovia krutit a veci, ktore by mohli urobit hned na prvy pokus, natiahnu pokojne na 3-4 roky, jednoducho uz neverim v nejaky vyznamny posun.
fox (222)|19.12.2019 20:15
[QUOTE=RoPo;538682]S tímhle, ale i dalšími souhlasím. Ten vývoj stále "jede" a pojede stále dál. Jen pro ty, co nechtějí připustit změny na konec k lepšímu a přeci jen jakýkoliv vývoj si toto nepřipustí. (CRT - s různou maskou, elektronovým dělem a hustotou řádků a "sloupců", PDP, LCD s různými podsvětlením a různou technoligií, OLED v různém vývoji, atd... )

Obdobně se mluvilo o SD a nástupcem Full HD/HD Ready, 4K (HDR), 8K (HDR), 16K (HDR) atd...

Kinofilm má "schopnost" rozlišení dle zrnitosti až 35k. Digitální forma "v poslední míli", stále pokulhává. A nikdo neví ani netuší, co může být a skutečně bude za 5-10 let.[/QUOTE]

Ano, vyvoj "jede" - to suhlasim, ibaze to velmi nie je vidiet (aspon v tom pozitivnom smere). Procesory v sucasnych televizoroch - to je zly vtip. Podsvietenie - v LCD zufalstvo na pokracovanie, OLED - obraz fajn, ale kopec inych nevyhod. Ked som pred x rokmi prechadzal z CRT monitora na LCD, chcelo sa mi vracat, lebo sice vyzeral krasny, tenky, s vyssim rozlisenim, vacsou uhloprieckou, mensou spotrebou... A to bolo tak vsetko. Vyrazne hnusnejsie farby (nie, skutocne sa nebavime o lacnych modeloch LCD alebo znackach), pozorovacie uhly, bleeding a podobne "radosti" tejto technologie. Takze hoci som fanusik novych technologii, beriem ich velmi kriticky.
Co sa tyka rozlisenia - ako, k comu by mi bolo rozlisenie 35K v televizore? To by som pozoroval z akej vzdialenosti, aby som to vobec videl? Jasne, moznost vacsej obrazovky, ale po telestene skutocne netuzim. Je to rovnaky marketing a idiotizmus ako obrovske rozlisenie displejov v mobiloch (nebudem dalej rozvadzat). Alebo cim viac pruzkov, tym viac Adidas? Podla viacerych vyrobcov to tak obcas vyzera.
RoPo (6061)|20.12.2019 08:49
[QUOTE=fox;538687]Co sa tyka rozlisenia - ako, k comu by mi bolo rozlisenie 35K v televizore? To by som pozoroval z akej vzdialenosti, aby som to vobec videl? Jasne, moznost vacsej obrazovky, ale po telestene skutocne netuzim. Je to rovnaky marketing a idiotizmus ako obrovske rozlisenie displejov v mobiloch (nebudem dalej rozvadzat). Alebo cim viac pruzkov, tym viac Adidas? Podla viacerych vyrobcov to tak obcas vyzera.[/QUOTE]

Tady to ale není o "Alebo cim viac pruzkov, tym viac Adidas" - ale o přiblížení se zachycení a zobrazení reality správné ploše digitální formou. Právě, že stále ještě nedosahují hodnot filmového pásu. Ne, že vyšším rozlišením budeš zvětšovat plochu. Neuvažuji o zkrášlovadlech obrazu, ale o fyzickém zachycení a zobrazení obrazu včetně detailů, odstínů a dynamiky světel. Ale jak jsem psal. Ten kdo chce porozumět, rozumí. Marketing je jiná věc, o té vůbec nepíši. To je kapitola sama o sobě.
fox (222)|20.12.2019 21:44
Rozumiem, ze ide o detaily, ale nesedis s lupou pri obrazovke a oko ma len obmedzenu rozlisovaciu schopnost, takze jedinym vysledkom je obrovsky datovy tok, obrovske naroky na vypoctovy vykon (obzvlast, ak to ma mat vacsiu farebnu hlbku), no a samozrejme z toho plynie aj podstatny narast spotreby. Co sa tyka dynamiky svietiel atd. - to prilis nesuvisi s jemnostou obrazovky (ked sa dostanes pod rozlisovaciu schopnost oka), ale s tym, tvrdo povedane, kolko fotonov, v akom frekvencnom rozsahu je ten obrazovy bod schopny vyprodukovat a ako je ovplyvneny susednymi bodmi. Takze pri pozerani napr. z 2 m vzdialenosti je uplne jedno, ci tam budes mat 50 alebo 5000 bodov na palec, pretoze to nemas sancu vidiet.
Co som tym celym chcel povedat je, ze ak technika dosiahne urcity stupen rozvoja, jednoducho narazi na limity, ked je dalsie zvysovanie parametrov zbytocne alebo dokonca kontraproduktivne. Samozrejme, bude sa dalej vyvijat, ale uz to nebude tymto smerom, ale skor smerom k efektivite. To ma za nasledok, ze z povodne luxusneho tovaru sa stava tovar uplne bezny, lacny a pre vyrobcov menej zaujimavy, kedze odlisit sa od konkurencia tak, aby si to kupujuci vobec vsimol, je prakticky nemozne. Ale to nie je problem iba vyrobcov televizorov.
Pajos_oldd (40)|21.12.2019 09:10
Foxy, ja jsem studoval mikroelektroniku na elektrofakulte SVST zacatkem devadesatých let. Je mi jasné, že něco takového jako Mooruv zákon musí dříve či později narazit na fyzikální limity a padne. Já komentuju jen to, že jsem v roce 2008 přešel CRT na Plasmu HD ready a letos v únoru na OLED 55C9. Ani jedné změny nelituju a nedokážu si představit, že bych se měl třeba vzdát těch deseti let s plasmou a čekat u CRT až se OLED dohrabe tam, kde dnes je. Co máš doma za TV ty?
Romanko304 (56)|26.12.2019 10:07
Ahojte. Prosím Vás o radu, resp. vysvetlenie... Zvažujem kúpu
LG OLED65C9, alebo PANASONIC TX6GZ950E. Cenovo ma do plusu LG a ako výhodu do budúcna som považoval HDMI 2.1 až kým som nezistil, že sa nevzťahuje na ARC, kde je iba 2.0.
Na druhu stranu pre PANASONIC je do plusu HDR+ ktoré sa prezentuje ako Dinamicke HDR. Každopádne podľa špecifikácii jednotlivých štandardov HDMI sa uvádza dynamické HDR iba pre HDMI 2.1, ktoré PANASONIC nemá. Mám to chápať tak, že TV zobrazí dinamicke HDR iba pri filmoch z USB, prip. iným spôsobom, avšak mimo HDMI? Tiež nerozumiem označenie statického a dynamického HDR, jednotne pod skratkou HDR.

Dik každému....
Pajos_oldd (40)|29.12.2019 11:36
Cau, pokud se bavíme o HDR, je dobré se zamyslet nad tím, jak budeš do TV dostávat filmy s HDR z USB, nebo HDMI. Já osobně mám na USB HDD s archivem, filmy na něm uložené jsou max HD a kvůli velikosti a zdrojům z webu je jejich kvalita nevalná. Na HDMI momentálně nemám co pověsit. Veškerý obsah s HDR který sleduju, je z NETFLIXU a 4k ještě z YOUTUBE. V úvahu přichází dál AMAZON, HBO a DISNEY. Buď je budeš streamovat přímo do TV, nebo si budeš hledat ne webu pochybné kopie, které si budeš pouštět přes USB, řešit u takového materiálu HDR, nebo HDR+ je zbytečné.

Oba modely jsou výborné, obrazově na prodejně nezjistíš rozdíl, takže si vyber podle operačního systému a DO.
Romanko304 (56)|31.12.2019 12:00
[QUOTE=Pajos_oldd;538759]Oba modely jsou výborné, obrazově na prodejně nezjistíš rozdíl[/QUOTE]

..to mi je jasné.

V podstate ma len metie a zavádza to HDMI 2.1 a statické/dynamické HDR
...filmy prehrávam a budem jedine cez HDMI zo zariadenia s HDMI 2.0/2.1... pričom samotný zdroj je vysokokvalitný. Čo sa týka služieb ako Amazon, Netflix...to je mimo mňa.
Mr_ (3)|2.1.2020 10:08
[QUOTE=Romanko304;538719]Zvažujem kúpu
LG OLED65C9, alebo PANASONIC TX6GZ950E. Cenovo ma do plusu LG a ako výhodu do budúcna som považoval HDMI 2.1 až kým som nezistil, že sa nevzťahuje na ARC, kde je iba 2.0.
[/QUOTE]

Ahoj, lovím ve stejných vodách. Nenarazil jsem na info, že LGC9 by nemělo eARC. Odkud to máš?
Romanko304 (56)|3.1.2020 10:02
[QUOTE=Mr_;538801]Ahoj, lovím ve stejných vodách. Nenarazil jsem na info, že LGC9 by nemělo eARC. Odkud to máš?[/QUOTE]

Ahoj.

Písal som o ARC a tak to aj je- pre HDMI 2.0 ...podpora eARC vychádzajúca zo špecifikácie HDMI 2.1 mi v čase prísevku ešte nebola známa, takže tu už problém nevidím, ten už však v mojom prípade vidím pri tzv. "24p stutter" celkovo pri OLED technológií. Takže už nelovíme ve stejných vodách :)
Pajos_oldd (40)|3.1.2020 18:20
24p stutter horší u OLED než u LCD by mělo být to, proč nekoupit OLED? Můžeš mi říct zdroj videa 24p, který budeš sledovat na TV?
Romanko304 (56)|4.1.2020 08:03
[QUOTE=Pajos_oldd;538811]24p stutter horší u OLED než u LCD by mělo být to, proč nekoupit OLED? Můžeš mi říct zdroj videa 24p, který budeš sledovat na TV?[/QUOTE]

Dôvodov, prečo nekúpiť OLED je viac. Samozrejme, že tie vychádzajú z individuálnych požiadaviek samotného sledovateľa TV. Mne osobne, ak mi má film počas jeho sledovania (spôsobom prispôsobenia obnovovacej frekvencie obrazovky k videu) trhať a nemám záujem o tzv. "telenovela efekt" spojený so softvérovou úpravou tohto problému, nezamotá mi hlavu dokonalá čierna.

...pridá sa k tomu "kvalita HDR" či nutnosť "opatrného a rozumného používania" OLED a pôvodné nadšenie z tejto technológie zo mňa opadne. Viem, že pravdepodobne 70% užívateľov TV takéto veci absolútne nerieši.
X.png
Pajos_oldd (40)|4.1.2020 21:45
[QUOTE=Romanko304;538820]Dôvodov, prečo nekúpiť OLED je viac. Samozrejme, že tie vychádzajú z individuálnych požiadaviek samotného sledovateľa TV. Mne osobne, ak mi má film počas jeho sledovania (spôsobom prispôsobenia obnovovacej frekvencie obrazovky k videu) trhať a nemám záujem o tzv. "telenovela efekt" spojený so softvérovou úpravou tohto problému, nezamotá mi hlavu dokonalá čierna.

...pridá sa k tomu "kvalita HDR" či nutnosť "opatrného a rozumného používania" OLED a pôvodné nadšenie z tejto technológie zo mňa opadne. Viem, že pravdepodobne 70% užívateľov TV takéto veci absolútne nerieši.[/QUOTE]

Zjevně nemáš žádnou reálnou zkušenost s OLED. Tzv SOAP opera efect je věc, která se dá vypnout snad na všech LCD, LED a OLED TV. Také já mám všechny vylepšovače tohoto typu OFF.
V 24p kódování je podle wiki udělán Witcher a já ho onehdá viděl celou první sérii přímo z Netflixu v nejlepší kvalitě a ani JEDNOU se nesekl. Ale pokud stahuješ videa přes torrent, tak těžko garantovat kvalitu a toto není problém OLED.
vivid.sk (11472)|5.1.2020 00:28
Pani, bavite sa kazdy o inych veciach.

Romanko spomina stutter, stutter nieje trhanie (nepravitelne cukanie) zdroja, ale v odbornom slovniku ide o pravidelne viditelne trhanie 24p materialu pri displayoch, kde je response time minimalny (co je pripad OLED). OLED nemaze (na rozdiel od LCD) a paradoxne tento nedostatok LCD zobrazuje 24p content pre oko "menej bolestivo", pretoze snimka je technicky vykreslovana dlhsie a kratsi cas ostava na displaji staticky obraz.

Ak by sme to chceli povedat inak, tak pri 24p contente je kazda snimka okamzite vykreslena a zobrazena na OLED displayi v trvani cca 39-41ms (1000/24 = 41.6ms). Pri LCD su to podstatne nizsie casy, cim je tento cas nizsi, tym je snimka viac zamazana a pre oko pohyb posobi menej trhano.

Takze koniec koncov, nedostatok LCD technologie je v tomto kontexte male (a vcelku podstatne) plus.


[QUOTE=Pajos_oldd;538826]Také já mám všechny vylepšovače tohoto typu OFF.[/QUOTE]
Potom velmi rychlo pochopis o com pisem, ked si zobrazis na svojom OLED moju oblubenu testovaciu uvodnu scenu z filmu Hell or High Water. Ona je naozaj problem ju sledovat aj na LCD, ale na OLED je to uplne peklo a to je to, co pise Romanko.

Tento defacto "problem" low fps obsahu, ktory vznikol dokonalostou technologie OLED, je nutne riesit barlickami typu MCFI alebo BFI (BFI je vdaka viditelnemu blikaniu na OLED imho nepouzitelne). No a dalsie negativum je leskla obrazovka. To su za mna dve negativa OLED, ktore treba brat do uvahy pri kupe. Vypalovanie panela normalny clovek, ktory nepouziva TV za 2000 eur ako "audio" kulisu nemusi riesit. Pri pouzivani TV "s rozumom" mu display vydrzi velmi dlho.
Pajos_oldd (40)|5.1.2020 09:39
[QUOTE=vivid.sk;538828]Pani, bavite sa kazdy o inych veciach.

Ak by sme to chceli povedat inak, tak pri 24p contente je kazda snimka okamzite vykreslena a zobrazena na OLED displayi v trvani cca 39-41ms (1000/24 = 41.6ms). Pri LCD su to podstatne nizsie casy, cim je tento cas nizsi, tym je snimka viac zamazana a pre oko pohyb posobi menej trhano.

Takze koniec koncov, nedostatok LCD technologie je v tomto kontexte male (a vcelku podstatne) plus.

Potom velmi rychlo pochopis o com pisem, ked si zobrazis na svojom OLED moju oblubenu testovaciu uvodnu scenu z filmu Hell or High Water. Ona je naozaj problem ju sledovat aj na LCD, ale na OLED je to uplne peklo a to je to, co pise Romanko.

[/QUOTE]

Nevím jestli tvoje informace o LCD jsou přesné, jak LCD, LED, QLED tak OLED je sample&hold display. Rozdílnou technologii používali plasmy, tam obraz opravdu rychle pohasínal a díky tomu byl pohyb pro oko plynulejší, jenže hodně lidí to blikání vidělo.
To testovací video je opravdu peklo i na mém LCD notebooku a na nic podobného jsem za ten rok co OLED mám, nenarazil. Pokud se zájemci mají rozhodovat na základě podobných testovacích videí, chápu, že radši volí QLED, jenže ta má zase jiné problémy. A nevěřím, že QLED tohle video dokáže přehrát nějak zásadně líp, než LCD.
Romanko304 (56)|5.1.2020 10:22
Pajos máš pravdu, osobnú skúsenost s OLED TV nemám, ale na to o čo som pisal a myslím, že vivid to dodatočne a dostatočne rozpísal a vysvetlil nie sú ani tak potrebné reálne skúsenosti so samotnou OLED TV a keď si uvedenú problematiku naštuduješ hlbšie pochopíš, že problém nie je torrent, ale samotna technológia TV a vychádzajúc z tvojho:

“Pokud se zájemci mají rozhodovat na základě podobných testovacích videí, chápu, že radši volí QLED, jenže ta má zase jiné problémy. A nevěřím, že QLED tohle video dokáže přehrát nějak zásadně líp, než LCD.”

pravdepodobne aj spôsob, akým ty prehrávaš filmy(95% filmov je točenych v 24 snímkoch/s aj bez potrebných info z wiki) a nie som si istý, či program v tvojom notebooku, alebo TV prehráva obsah ako som pisal - spôsobom prispôsobenia obnovovacej frekvencie obrazovky k videu. Takže pravdepodobne patríš k tým spomínaným 70% sledovateľov TV, ktorí toto vôbec neriešia a preto si užívaj svoju OLED TV a debatu už nemusíme ďalej v tomto zmysle rozvetvovať :)
vivid.sk (11472)|5.1.2020 10:24
QLED je len LCD a LCD dokaze dane video prehrat o nieco lepsie. Odporucam, ak mas moznost pozriet si to "side by side" (samozrejme s vypnutymi sw barlickami ako MCFI alebo BFI) a korektne posielanym 24p vstupom pri 24Hz zo zdroja.


Dane video je extremne (ale realne, z filmu nedavno uvedeneho), prave o to islo ukazat na funkcnost displaya. Avsak treba si uvedomit, ze svenky su beznou sucastou kazdeho filmu a pokial ich niekto natoci "ostro" ako tu, vysledok bez softwarovych barliciek bude rovnaky.

Ak chces k predchadzajucemu prispevku realne merania, najdes ich tu.
Pajos_oldd (40)|5.1.2020 14:23
No, pokud jsem dobře pochopil tabulky na rtings, pokud by 24p stutter měl být klíčovou vlastností, je nejlepší si koupit LCD od TLC, nebo HISENSE, nebo Samsung NU7100 za deset tisíc. Proti gustu..
Moje zkušenost je taková, že i když je 95 procent filmů točeno ve 24p, jak píše Romanko, prakticky je tento jev na mojí OLED TV asi naprosto minoritní pro moje oči, protože dokud sem si nepustil to testovací video, nikdy jsem si podobné hrůzy ve filmu nevšiml. A to opakuju, že True Motion kurvítko vypínám vždy a všude.
Nicméně, trochu mě vadí Romankovo tvrzení, že reálné zkušenosti nejsou potřeba k tomu, aby danou technologii pustil k vodě. Já osobně si moc rád věci vyzkouším na vlastní oči, než kupovat podle jen podle tabulek a hodnocení jiných.
Fakt ale je, že to už je out of topic a debatu o 24p stutter můžeme ukončit.
patriot (227)|20.3.2020 02:18
Tak jsem do toho praštil a koupil OLED Panasonic 65GZ1000E + kovové DO.

Mimochodem, když jsem odstavoval dosavadní plazmu Panasonic P50GT30Y, tak jsem zabrousil do servisního menu. Po 10-ti letech, >22.000 hodinách provozu a >15.000 zapnutím jsem na testovacích jednobarevnývh obrazcech nenašel sebemenší stopu vypálení obrazu. Nic. Vůbec nic.
A to jsem plazmu nešetřil, používal THX profil, bez omezení jasu, sledoval jsem pořady v 1 ku 1, tzn. s černými svislými nebo vodorovnými pruhy.

Co jsem sledoval solidní zahraniční recenze, tak ani u OLED není riziko vypálení již aktuální a při normálním ročním provozu prý prakticky nic není vidět - alespoň u Panasoniců, který implementoval dobré kompenzační algoritmy. Samozřejmě kdo mermomocí chce, tak vypálení obrazu docílí. Dát tam na celý rok statický obraz s plným jasem, tak to asi obrazovka neustojí. To by platilo i u mé plazmy.