Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nastavení kodeku Xvid 1.0.3

Lecco (78)|19.7.2005 19:37
Ahoj všichni, nainstaloval jsem si kodek Xvid ve verzi 1.0.3. Pří nastavení profilu unrestricted a základním nastavení tohoto profilu má video mizerný obraz a bitrate je pouze 600kb/s, ačkoliv jsem nastavil 1750kb/s. Tady je ukazka: http://lecco.wz.cz/kostky.avi

Můžete mi pomoct s nastavením tohoto kodeku, abych mohl zachytávat z TV karty do kodeku Xvid v rozlišení 640x480 a bitrate 1750kb/s?

díky za odpovědi
ODSakEda (2278)|19.7.2005 20:03
Lecco -co máš za sestavu PC, co za TV kartu a "nahráváš" v orig. aplikaci nebo v jiné?!
-počítej, že se na tebe sesype Clee a Pitomec a budou se ti smát za XviD...
-Já nahrávám do AVI/XviD 720x576 na cca 2500mb/s a je to k nerozeznání od živého vysílání! 8-) Je to datově malý a snadno editovatelný v kopii-tedy rychle a pořady oříznu vyříznu a šup vžiku uložím :-D a nic nerenderuji a pod...

No popiš to tvoje "železo" a aplikaci a pak ti snat poradím.
clee (6592)|19.7.2005 20:09
za xvid se nikomu smat nebudu, ale za zachytavani do nej jo, takze


:-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E

zachytavat do dv, mjpeg nebo huffyuv a do xvidu kompresovat az nasledne 2passem
Lecco (78)|19.7.2005 20:10
Takže mam:

Intel Pentium 4 2,8 @ 3,01 GHz
deska MSI 865PE Neo2-P
512MB RAM Dual Channel
120+80GB WD disky
grafika ATI Radeon 9800 128MB
TV karta Genius video wonder 3

aplikaci nemám orig ale používám Fly2000TV, který se mi osvědčil nejvíc

PS: to si docela frajer,když nahráváš 2500mb/s 9-)
Lecco (78)|19.7.2005 20:11
A eště se mi nezapomeň zasmát za Win98 8-)
ODSakEda (2278)|19.7.2005 23:25
Lecco -pardon, překlep samo že 2500kbps :-D
-Ale hlavně nedělám žádný GB soubory do DV..., jak radí Clee a nic nepřepočítávám a řežu jen začátky a konce a reklemy a ukládán ve VD toto AVI v XviD v přímé kopii v mžuku napočkání! Mám jiné věci na práci a ne přepočítávat nahrávky z TV... Zašeduluju(třeba i celej den můu nahrávat!!!), zkouknu smažu, nebo když něco stojí zato, vypíchnu to, ořežu a uložím za pár sekund bez přepočtu a hotovo! :-D
clee (6592)|19.7.2005 23:36
no na tohle pouzivam vhs a nemusim kvuli tomu obtezovat kompa, kterej ma lepsi veci na praci nez grabovat do xvidu z tv :-I
Lecco (78)|20.7.2005 10:33
No jo tak pardon ted se zase ja tobe zasmeju za VHS :-E Tenhle format nesnasim od doby kdy sem musel prehravat do PC 15 let starou nahravku z VHS kazety.

Do tedka sem pouzival XviDAlpha.05.05.03.exe (UManiacs build) a rekl sem si, ze by bylo asi lepsi nahrat si novou verzi XviD-1.0.3-20122004.exe. Ovsem sem jaksi opravdu nepocital, ze mi z toho vyjde hromada kostek :-I.
pee.tr (1208)|20.7.2005 10:39
Třeba to je tím neoriginál softem. Když jsem kdysi dělal Xvid z Premiere, tak jsem taky moh nastavit co jsem chtěl, a lezlo z toho 900kbps.
Lecco (78)|20.7.2005 10:41
No tak bud aspon rad za tech 900, to se este da, ale ja mam jenom 600kb/s :((
clee (6592)|20.7.2005 11:26
no radsi vhs nez zachytavat prokladanej signal tv kartou do xvidu a cumet na to na monitoru 9-) jinak pouzivam i hdd rekorder
Lecco (78)|20.7.2005 17:30
No to je jedno, takovyhle veci patri jinam, ja spis potrebuju pomoct s tim nastavenim toho xvidu, tak jestli by se nekdo nasel...
ODSakEda (2278)|20.7.2005 19:32
Lecco -mno já mám dobré zkušenosti t WinFastem(Expert) a orig. aplikací, takže jsem váhal ti poradit konkrétněji, neb máš něco zcela jiného za kartu i SW! Ale Přeci!, snat něco bych měl za zásady (ze zkušeností, neteoretizuju!-pro rýpaly...):
1. Některé aplikace i některé verze k WinFast-PVR, maj tu chybu, že když jsem změnil kodek a rozlišení a neuložil toto nastavení a nepojmenoval, tak zůstalo vše nastaveno původní!!!... Tedy musel jsem zvolit XviD(mimo jeho nastavení jiných parametrů, to šlo pak doladit nezávisle) a Rozlišení a uložit toto nastavení jako.....!
2. Nejsnáze stíhaj TV karty přesný poměr 4:3 a tedy u těch větších rozlišeních 768x576, kdy je vytížení CPU nižší než paradoxně při nižším rozlišení 720x576-to však bude brát i mnohý stolní player, kdežto 768x... ne! A při komprimaci v realu do pokročilého kodeku jako XviD, je každý procento pod 100% vytížení CPU dobrý, neb i kdyby se jen občas dotklo 100%, znamená to, že začnou vypadávat snímky a rozjíždět se obraz a zvuk!
3. Ani 3,6GHz CPU nebude stíhat v reálu komprimovat do XviD ani do těch 900kbps, při nastavení: Moution Search Precission: 6-UltraHigh!!!!! Nemášli ani sběrnici alespon 800MHz a CPU alespon 3,0GHz, použij tento parametr zásadně "jen" 4-High!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4. Dat. tok je optimálně minimální cca od 2400kbps, kdy ještě nelze rozeznat live obraz a záznam. Minimum doporičím 2000 maximum 3000 aby to zaručeně hrály "stolní" mašiny a 6000 pro náročné k archyvaci a jen (zatím!) pro PC. (audio pak ještě přidá necelé 2000kbps!)
5. I-frame Interval z původních 300 změnit na cca 50 nebo i 25 (tedy při snímkování kamer či PALu 25f/skaždou je to každou s), nejméně však 10I-frame pro dat. tok nad 2400kbps! Jinak zvětšit dat tok, kdy pod 10I-frame prudce rostou nároky na něj!!! Ale i dle stíhání CPU! To menší číslo znamená více a hustěji I-frame a tedy přesnější i dodatečnou editovatelnost-vystřižení reklam , ostřižení zač. a konců a uložení přímé kopie v mžiku bez přerenderování :-D Méně než 10 a současně méně než 2400kbps způsobí opět kostky! Používám těch 50 I-frame a dat tok 2400, nebo pro dynamické scény a co budu hustě stříhat (např. z VHS a pod.), použiji i těch 10 I-frame, ale dat tok 3000kbps! Jinak hrozí i časté pulsování neostrosti obrazu!
6. Při takových extrémních úkonech jako: realtime digitalizaci (převod anlog. signálu na digitál, tedy soubor, zvané i zachytávání, nebo i HDD recording)+realtime komprimaci(a to pokročilé a tedy náročné na výkonPC, nemáli karta speciální čip k tomu účelu) +já ještě realtime deinterluji (to taky odře CPU!) počítej se zatížením CPU na 99%... Doporučuji nastavit kombinaci dat. toku, I-frame a stupně preciznosti tak, aby i při dynamických scénách v obraze CPU nepřekývnul nad 95%, popřípadě doporučuji přidat i 1 stupen ve správci systému Windows prioritu procesu TV karty(aplikace-no té co poběží na těch 99%...) a nemít v žádném případě při recordingu velký náhled obrazu natož fuul screnn!
-že je to vše krejzi? Ano! Je to vše dan za to, že to nemusíš již nic dodatečně přepočítávat a je to prakticky nahotovo zkomprimováno. Opak toho je nahrávat nekomprimovaně, nebo jen málo (DV, nebo MJPEG, nebo MPEG-1, lépe, ale needitovatelně pak do MPEG-2) a pak těch šílený GB dat hodiny přepočítávat... Znám pár lidí a i zde se nechali slyšet, že nahrávaj nekomprimovaně!... Bravo, 1film z TV=1 plný 120GB HDD...................... A pak 100GB přepočítat..................
clee (6592)|20.7.2005 19:46
mno zmacknout cudlik record na kissu 558 nebo mym starym vhs panaku je nesrovnatelne jednodussi a kvalita vic nez srovnatelna :-E
ODSakEda (2278)|20.7.2005 19:53
clee -mám aplikaci jednou přednastavenou a dokonce zašedulovanou na zajímavé pořady, nebo které nemám čas sledovat v reálu a ona dokonce "mačká" onen čudlík sama :-D (včetně probouzení a uspávání přístroje-PC 8-) )!
-Co ty na to, věčný kritiku Clee? Já čekal od tebe kritiku spíše k nastavení parametrů a XviD či deinterlaci a pod., ne výmluvu, jak to nejde, nebo proč je to nanic. A zrovna ty mi nepřipadáš jako PCnegramotný, co potřebuje stolní mašinu s velkým červeným tlačítkem record! (což "moje" aplikace PVR od Leadteku dokonce má a můžeš klidně a vždy použít přednastavené kodeky nazvané VCD, SVCD, DVD good, DVD normal atd..., PB=pro blbý-tedy bez urážky: technicky problému neznalý!)
clee (6592)|20.7.2005 20:02
ne jen u pc potrebuju pracovat a ne ho vyuzivat na kraviny jako nahravani tv, od toho mam video a hdd rekorder
Lecco (78)|20.7.2005 21:06
ODSakEda díky za tipy a teď ti napíšu něco k tvým bodům...

1.nastavení jsem uložit zkusil a nepomohlo...zkusil jsem restartovat program, windowsy teda ne to by vadit nemělo.. B-)

2.nahrávám v rozlišení 640x476, protože ořezávám proužek, ve kterém zůstane stát video z prvního frejmu...děje se mi z neznámých důvodů(ale to je jiná historie)
na stolní přehrávač nemám pomyšlení a na formát DVD už vůbec ne, maximálně to vypálit na DVD v avi tak jak to je...

3. vlastnim procák 2,8 GHz(800MHz) @ 3,01GHz(860MHz) a parametr 4-High mám nastavený už od začátku, protože jsem si všiml, že při vyšších nastaveních to nestíhá

4.datový tok jsem doposud používal 1500 kb/s a byl jsem spokojen, maximálně bych šel na 2000 kb/s, protože pak jsou soubory už moc velký a já mám plný disky 9-) zvuk poté po nahrání komprimuji do 128kb/s stereo fraunhofer codec a jak řikam, nejde mi o přehrávání v přehrávači, ale v PC

5.s i frejmama si asi moc velkou hlavu dělat nebudu..maximálně budu ustříhávat vždy konce videa, já u kompu vždycky sedim,když se něco nahrává

6.s tím nastavením co mám, tedy 640x480(ořez na 640x476) (YUY2),25fps, deinterlacing(blur),1750kb/s(nebo spíš 600Kb/s :(( ) audio pcm 44kHz 16bit stereo mam zatížení pouze asi 60%...prioritu si bohužel nenastavím,protože to win98 jaksi nevedou B-) a náhledový okýnko má velikost 384x288 a stream v něm 640x480

nějak si to všechno přeber... 8-)
vlada (3470)|20.7.2005 21:15
Lecco
Zaprvý se nesnaž zachytávat do jinýho rozlišení než 768x576. 640x480 vychází z NTSC a je to špatně. Přečti si něco o prokládání a pochopíš proč.
U XviDu bych zkusil resetnout všechny hodnoty na default, zkontroluj nastavení pro minimální a maximální kvantizer. Místo nastavení nějakého bitrate, tak nastav konstantní kvantizer (zkoušej hodnoty okolo 3,5). Na mých stránkách najdeš význam dalších parametrů. Tak se kdyžtak koukni.
Jinak ten starý XviD si před instalací novýho odinstaloval? Pokud ne, tak bych to ještě udělal. Je možný, že někde nechal v registrech nějaký nastavení, který se verzi 1.0.3 nelíbí.
Lecco (78)|20.7.2005 21:23
Jak už sem řekl výše to video neni na edit ale sou to záznamy třeba videoklipů z mtv nebo jinejch pořadů, který nejsou nijak důležitý. Samozřejmě kdybych nahrával něco důležitějšího,tak změnim rozlišení. Pochybuju že to bude v kvantizéru, opakuju ještě jednou můj problém.

Ať nastavím jakoukoliv bitrate, video je vždy nahráno s bitrate 600kb/s.

A starý kodek jsem samozřejmě odinstaloval, až zas takový pako nejsem..
vlada (3470)|20.7.2005 21:36
Lecco
Já Tě v žádnym případě nechtěl podceňovat. Jenom jsen navrhoval možný důvody toho problému. Zkusil jsi třeba verzi 1.1beta2? Případně vyzkoušej nastavit ten konstantní kvantizer, co to udělá. Doma kouknu na to video a pokusim se něco zjistit, tady v práci to neotevřu ve VD, protože jako USER si nemůžu nainstalovat VfW kodeky.
Lecco (78)|20.7.2005 21:54
Jinou verzi jsem zkoušel kdysi dávno a dělalo to to samý...
ODSakEda (2278)|20.7.2005 22:00
Lecco -jednak VD ukazuje jen 376kbps pro video u té ukázky cos dal do placu a player Winamp celkem s audiem přes1200kbps (neb máš nekomprimovanej zvuk i když kupodivu mono-příště vystav laskavě jen video bez audia, to je ted irelevantní! Dík za modemisty a pod. s pomalým připojením).
-to že je 376kbps pro video víc než málo ti je jasný žejo, ale já taky psal něco vo tom, co mi dělá i aplikace PVR originál k TV kartě! A to že když nastavení kodeku a rozlišení nepojmenuju a neuložím jako jedno z oblíbených nastavení k těm přednastaveným, ponechá namísto XviD a 720x576 klidně empeg a rozlišení třeba 320x240!...-Podobný efekt jsem zažil i s neorig. softem jako i s VD, nebo u iuVCR a pod.! I když nastavení stále ukazovalo 720x576!!!... Byl jsem sice tímto nucen pro využití plného rozlišení použít orig. soft(aplikaci PVR od Ledtek), ale von je po mnoha opravách docela fajn a tak mi to ani neva. Některé poslední čipy v TV kartách prostě asi moc ochotně nespolupracují (žeby záměrně?...) nebo co! I když máš jinou značku TV karty i ovládací aplikaci, alespon si moji radu-zkušenost nějak zobecni a tento bod využij v dalším bádání po chybě!
-vím že píši složitě a dlouze, ale video, tím spíše digitalizace a kor současná komprimace, je složitá věc sakra!!! Na jednoduché a ireleventní krátké výkřiky jsou tu jiní...
Lecco (78)|20.7.2005 22:28
OK, opraveno nyní má soubor 724 kB
ODSakEda (2278)|20.7.2005 23:12
Lecco -sorry že něco opakuji i když jsi již odepsal, já to odeslal tak nějak těsně po tobě a pak teprve čet tu tvoji reakci :-)
Lecco (78)|20.7.2005 23:14
Stejně myslim,že se asi vrátim k tý starší verzi, nerad laboruju.
Lecco (78)|21.7.2005 11:32
Tak už sem si to vyřešil sám víckrát sem resetoval nastavení a reinstaloval a VOILA...už to jede.... 9-)