Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zvuk skrz TV či reciever?

pribylh (38)|21.10.2019 19:59
Asi hloupý dotaz. Mám starší telku spojenou s*novým recieverem přes HDMI a zvuk z*telky jde přes tento kabel (funkce ARC) do repro zapojených v*recieveru. Když z*flešky v*USB portu televize pustím video, kdo se stará o dekódování audia – televize a nebo reciever? Pošle ho tam telka netknuté a nebo ho upraví podle toho co sama umí?
Jde mi o to, že reciever umí vše dnes dostupné, telka samozřejmě ne, tzn. pustím-li tam demo video s*Dolby Atmos, jak to bude fungovat? Telka ho neumí, reciever ano. Konkrétně když to udělám, na displeji recieveru je napsán znak Dolby-S a Dolby-D, nikoli Atmos, telka samotná při zobrazení info o zdroji mi udává Dolby Digital + :-)

P.S. Mám z PC u grafiky (NVidia) jedno HDMI do monitoru, druhé HDMI do recieveru, ale přestože je monitor nastaven jako výchozí zařízení, často se mi po zapnutí PC přehodí obraz do telky (tzn. na monitoru nic nevidím), a to i přesto, že reciever i televize jsou vypnuté. Zatím jsem nepřišel na postup, jak tomu zabránit - někdy k tomu nedojde, zatím jsem nepochopil systém co kdy a jak vypnout/zapnout a v jakém pořadí - jen už vím, že mám nejdřív vypnout reciever, pak až TV, ale ani tohle 100% nefunguje - jsem z toho trochu zblblej :-)

Dík za rady
vivid.sk (11472)|21.10.2019 21:24
[QUOTE=pribylh;538160]Pošle ho tam telka netknuté a nebo ho upraví podle toho co sama umí? [/QUOTE]
To zavisi od nastavenia v TV (nepises aku mas TV). Player v TV moze spravit downmix a posielat von PCM, alebo moze posielat Dolby Digital / DTS. Bezstratove formaty TrueDolby alebo DTS HD MA von z TV nedostanes nijako (v buducnosti cez eARC pri novych TV).

Pre najlepsie mozne vyuzitie zdrojoveho bezstratoveho audia, je vzdy odporucane pouzivat externy zdroj signalu, nie player v TV.
pribylh (38)|22.10.2019 06:50
Telka je tuším 5 let stará plazma 50PB660V - do nastavení mrknu, ale moc možností nastavení tam nemá, je to levnej kousek. Ale pokud je tam možnost poslání zvuku bez úprav, tak by v mém případě ten Atmos poslala do recieveru a nebo ne? To je taky bezztrátový formát nebo není?
Mimochodem, když má kámoš novou telku co umí Atmos a reciever taky a pouští si v TV přes appku Netflix, tak to by mělo fungovat normálně, tedy zvuk hraje tak jak ho Netflix nabízí?
RoPo (6061)|22.10.2019 10:16
[QUOTE=pribylh;538164]tedy zvuk hraje tak jak ho Netflix nabízí?[/QUOTE]

Pokud TV umí (někde dle nastavení) toto takto obdržené audio z Netfilx přehrávače umí poslat dál a TV to také umí poslat dál na výstupy. Je to také podmíněno licencováním daných formátů výrobcem TV, že mohou být "poslány" na výstup TV. Ne každý výrobce a ne každý model TV má toto zalicencováno. Jinak viz. co napsal vivid.sk Tím je vše vysvětleno.
digitivi (215)|22.10.2019 11:47
Zjednodusene povedane: co ti prehraju vstavane repraky v TV to ti TV dokaze posunut von cez ARC. Ak dany format TV nepodporuje nedokaze ho vacsinou spracovat a poslat dalej.
pribylh (38)|22.10.2019 12:18
OK, chápu, díky za vysvětlení. Moje telka umí jen stardarní Dolby Digital a DTS, tudíž z ní nic víc nevytlačím ač reciever by si poradil i s kvalitnějšími formáty zvuku. Čas koupit i novou telku :-)
RoPo (6061)|22.10.2019 12:46
[QUOTE=pribylh;538169]Čas koupit i novou telku[/QUOTE]

To ti, ale nezaručí, že nová TV bude na výstup umět více jak DD a DTS. Jaké další formáty bys chtěl na výstupu TV, tedy na optice a/nebo ARC, aby TV uměla?

HD Audio formáty z principu tam TV mít nebude.
pribylh (38)|22.10.2019 16:59
No tak Dolby TrueHD či DTS HD MA tam neočekávám, to člověk potká stejně jen na BD, ale třebas Dolby Atmos na Netflixu či jiné videotéce by se v budoucnu hodit mohl.
vivid.sk (11472)|22.10.2019 21:35
[QUOTE=pribylh;538169]Čas koupit i novou telku[/QUOTE]

Zbytocnost.

Cez SPDIF (totozny obsah ako cez ARC) von nedostanes nic viac okrem PCM 2.0, DTS a DD (lossy). Ziadne Atmos, ziadne nove lossless HD formaty, ziadne multikanalove PCM.
Ak toto pozadujes, jedine eARC (s prichodom HDMI 2.1, pripadne niekde uz v specifikaciach aj v tohtorocnych TV), alebo externy zdroj signalu priamo do AVR cez HDMI kabel. Ine sposoby neexistuju. Ale to uz opakujem to, co pisem v prvom prispevku.
pribylh (38)|23.10.2019 06:59
Takže chápu-li dobře, jedině přes externí zařízení, např. multimediální či 4K BD přehrávač co Netflix (i Dolby Atmos) umí (podpora appky). Mimochodem, k čemu je pak dobrý, když se TV chlubí podporou Dolby Atmos? Na integrovaných dvou repro nevalné kvality to je úplně o ničem :-)
vivid.sk (11472)|23.10.2019 08:03
[QUOTE=pribylh;538177]k čemu je pak dobrý, když se TV chlubí podporou Dolby Atmos?[/QUOTE]

Cim viac nalepiek, tym viac adidas.... podpora moze znamenat aj to, ze ten zvuk "prehra", v akej kvalite ho prehra, uz nieje az tak dolezite :). Kto by to riesil, to je "az" sekundarne, dolezita je nalepka.
pribylh (38)|23.10.2019 13:30
To je jako u foťáků - čím víc megapixelů, tím kvalitnější :-) Ale stejně to jako laik moc nechápu - když může BD přehrávač do recieveru po HDMI poslat zvuk (např. ten Atmos) tak jak je, proč to po tom samém kabelu skrze ARC funkci nemůže udělat TV když by Atmos uměla a podporovala. Takhle je to současné ARC degradováno na stejnou úroveň jako optický kabel.
Nu což, každopádně velký dík za vysvětlení, teď vím co a jak a mohu se dle toho do budoucna zařídit.
RoPo (6061)|23.10.2019 15:49
[QUOTE=pribylh;538180]nemůže udělat TV [/QUOTE]

Protože výrobce by musel platit za licenci (někde i navíc clo za digitální výstupy a i určité formáty) a to by celkově prodražilo výrobek.
pribylh (38)|23.10.2019 16:29
No tak teď jsem mluvil s kámošem co má stejnej reciever jako já (Denon AVR-X1400H) a telku co umí Dolby Atmos. Když přímo v TV pustí Netflix a video s Atmos zvukem, reciever mu na displeji ukazuje Atmos. Tak už nevím, čemu a komu mám věřit :-) To existuje i komprimovaná verze Atmosu (stejně jako je DD či DTS) co tam TV pošle a nebo jak to je?
vivid.sk (11472)|23.10.2019 21:50
Aku ma TV ?

K tomu Atmosu, ak chceme byt uplne presny: Atmos vies naviazat na True Dolby stream (bezstratovy stream, nachadza sa na BD), alebo aj na Dolby Digital Plus stream (stratovo komprimovany stream, vyuzivaju ho streamovacie sluzby, kedze ma nizsi bitrate). Pokial akceptujeme fakt, ze technicky vieme cez ARC/SPDIF pretlacit s rezervou 640kbit DD+ stream, vieme spolu s nim posielat aj Atmos meta data. Ale toto nieje standardne podporovana funkcionalita napriec vyrobkami, pokial ju vyrobca omozni, obvykle je to zmienene v dokumentacii k pristroju. Standard je PCM 2.0, DTS, DD.
RoPo (6061)|24.10.2019 08:47
[QUOTE=pribylh;538185]reciever mu na displeji ukazuje Atmos.[/QUOTE]

Propojené TV s AVR má přes ARC/optiku ?
pribylh (38)|24.10.2019 10:16
Telku má Panasonic TX-65EX703E, TV s recieverem spojena HDMI ARC.
RoPo (6061)|24.10.2019 13:57
Pak jej protlačí přes DD plus a to přes ARC proleze - HDMI-ARC je kompatibilní. Jak psal vivid. DD plus je aktuálně podporováno v celkem širokém počtu výrobků. Nejen TV, ale i Apple TV, Roku, notebooku (zvku.karet), tablety, telefony, atd...
pribylh (38)|24.10.2019 14:35
Takže za předpokladu, že by Netflix dával k dispozici Dolby Atmos v loseless formě, tak ho kamarád přes ARC dostává kvalitativně "oškubaný" :-) Pro přehrávní zvuku v netknuté kvalitě by musel Netflix pustit např. přes appku v BD přehrávači jež to po HDMI pošle tak jak to je a bez úprav. No tak už tomu snad konečně rozumím :-)
vivid.sk (11472)|24.10.2019 21:37
[QUOTE=pribylh;538201]Pro přehrávní zvuku v netknuté kvalitě by musel Netflix pustit např. přes appku v BD přehrávači [/QUOTE]
Nie, obavam sa, ze Netflix nikde nedistribuuje lossless Dolby TrueHD + Atmos. Ale pracuje s bitratom pri Dolby Digital + a s nim distribuuje Atmos meta data.
pribylh (38)|25.10.2019 06:49
No já si to myslím taky, stream bude vždy používat kompresi, a to nejen na obraz - přecijen stream není BD kam můžete narvat co se vám ráčí že :-) Zkouším z kámoše vytáhnout detailní info o Netflix streamu s Atmosem, ale je otázka, zda ví jak na to či mu to telka umožní zobrazit. Prostě není 4K jako 4K, u zvuku platí to samé.