Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

43" televize

muffin89 (6)|18.10.2019 15:15
Ahoj, poptřeboval bych poradit s výběrem 43" televize. Máte nějaké typy? Díky :)
muffin89 (6)|20.10.2019 16:11
Zaujala mě samsung qe43q60r, ale ta nepodporuje divx, tak jsem se díval dál a narazil jsem na lg7600. Taky by to nemusela být špatná volba?
muffin89 (6)|21.10.2019 06:51
Nejlíp vychází ten samsung, ale nepodporuje formáty pro přehrávání. Škoda
RoPo (6061)|21.10.2019 12:37
[QUOTE=muffin89;538147]nepodporuje formáty pro přehrávání[/QUOTE]

Na přehrávání si pořiď externí "krabičku" - např. přehrávač třeba s Kodi - a neomezuj se touto celkem nepodstatnou věcí. Přednější u TV je kvalita zobrazení obrazu než co a jak umí přehrávat. Většinou hodně TV zaostávají v podporovaných formátech pro přehrávání za aktuálním trendem.
1hroch (865)|24.10.2019 22:24
Pripojim se take se zadosti.
Hledam TV:
1. 43"
2. 99% sledovani DVB-T, DVB-T2
3. co nejlepsi Upscaling SD vysilani (DVB-T2 - to nas ceka...)
4. sledovani prevazne v zeserele mistnosti
5. pozorovaci uhly vetsinou male (zrejme by vyhovoval i VA panel)
Vitano:
a. PVR
b. Smart ficury
c. WiFi (ne pouze LAN - neni podminkou)
d. 100Hz panel zrejme u teto "male" uhlopricky nehrozi

Vyvoj TV nijak nesleduji radu let - pouzivane funguji k plne spokojenosti - nez nastane downgrade na DVB-T2.

Takze i nekolik otazek:
1. Zrejme bohate postaci FullHD, neni nutnost 4K - byt podavaci tvrdi, ze vyssi rady od vsech vyrobcu maji rychlejsi procesory a tim i rychlejsi odezvy na pozadavky z DO - hlavne Net. Jenze tim se dostavam do segmentu 4K (dle me zbytecne). Jaky je vas nazor? pro vyse uvedene uziti?

Zatim jsem amatersky v prvnim nastrelu:
LG 43LM6300PLA - zna nekdo system znaceni modelu LG? (na rtings jsou vsechny modely UK - zrejme 60Hz
Philips 43PUS6503 - IPS?, uz ale 4K
Sam UE43RU7172 - VA?, 4K

Budu rad, kdyz me opravite a privedete na spravnou cestu do reality.
Diky.
digitivi (215)|24.10.2019 23:38
Bud si vedomy toho, ze podmienkou FullHD (v spojeni s dalsimi poziadavkami) si uz v sucasnosti znacne limitujes vyber. V subehu s poziadavkou 100Hz sa s vyberom limitne blizis (skoro) k nule. Jasne, ze nasledujucich min. 5 rokov nebude v DVBT2 dostupny ziadny pozeratelny nativny 4K kanal.
RoPo (6061)|25.10.2019 13:58
Čistě FHD od známějších výrobců u uhlopříček kolem 42" je celkem problém - malý výběr. Zařadit do výběru, pro širší nabídku, i panely do 55", pokud to prostor umožní. Panely 100/120Hz jsou i u takovýchto uhlopříček k dispozici.

Všechny tři vybrané modely mají panel 50/60 Hz. Vybrané LG a Philips (VA panel) mají DirectLED podsvětlení.
1hroch (865)|25.10.2019 18:27
Panove, diky za reakce.
43" je bohuzel max. rozmerovy limit.
100 Hz - to bylo spise jen takove skadleni, zda o necem nevite.
SD - precetl jsem nekolik uvah na tema DVB-T2, nikdo zatim presne nic nevi, ale priklanel bych se k nazoru, ze komercni televize budou free vysilat jen v SD. Mozna CT zustane u HD. Proto jsem se vas ptal, zda nemate osobni zkusenost s Upscalingem z SD na novych TV. Totiz, na muj pozadavek v prodejnach, aby mi predvedli SD, vsichni naprosto shodne odpovedeli - to my nesmime. Z cehoz jsem tak nejak usoudil, ze je to asi pekna mazanice, tak proc odrazovat zakazniky.....at se kazdy vychyta a zjisti tu hruzu az doma, ale prodejce uz ma prachy v kapse.
FHD vs 4K - je mi to k necemu? kdyz stejne temer vse skonci u SD. Asi 4K TV musi mit vykonnejsi elektroniku, aby dokazala vypocitat obraz pro 4K panel, nevim, zda se potom tento vykon uplatni i v ostatnich funkcich - sviznost prepinani kanalu a modu, rychlost nacitani Web stranek, apod.
Kutil71 (33)|26.10.2019 22:45
Dobrý den, proč by měly komerční televize vysílat jen v SD? Třeba Prima... budou vysílat v HD. Počítám, že se potom přidá i Nova.

Jinak mám 5 let starou 100Hz FHD LG vyšší třídy a 1 rok starý 50Hz Philips ( VA, ambilight) - kvalita SD programů je u obou TV zhruba srovnatelná. Navíc 4K můžete využít už nyní, např. při prohlížení fotek.
1hroch (865)|27.10.2019 11:27
Kez by jejich optimisticke plany vydrzely az do do uplneho zruseni DVB-T.

SD Upscale - muzete tedy rici, ze dnes neni u vetsiny novejsich TV velky rozdil. Je to totalni mazanice? nebo koukatelne?
muffin89 (6)|1.11.2019 21:04
Tak jsem si tu samsung qled pořídil, ale nemůžu překousnout, že to neumí přehrávat divx apod, takže jí vrátím. Je to škoda :-(
vivid.sk (11472)|2.11.2019 00:13
Prehravat na 4K TV divixy je rovnaka zvrhlost, ako jazdit so sportovym autom po lese. Naviac interny player v Samsungoch je nepouzitelny koli nepodpore DTS, uz nejaky cas. Ako uz vyssie napisal RoPo, externy player to poriesi a daleko lepsie.

Ak by sme ocakavali, ze kazda funkcia v Smart TV bude fungovat (dlhodobo), museli by sme kupovat TV kazde dva roky.
muffin89 (6)|2.11.2019 05:55
Občas si chci na tv přehrát stažený film nebo seriál. Nechci mít deset ovladačů na stole proto mě to vadí.
Jaký přehrávač by jste mi doporučili? Mají jich stovky a nepotřebuji aby měl tv tuner. Díky :)
vivid.sk (11472)|2.11.2019 12:55
10 ovladacov netreba, staci mat jeden univerzalny, alebo pouzivat HDMI - CEC (ak je to mozne). Aj pred 15 rokmi ludia nemali nic SMART a 10 ovladaov nemali, pritom rozhodne mali viac zariadeni, ako priemerny uzivatel dnes (VHS/CD/DVD/DVB-S/DVB-T/Amp/AVR pripadne a dalsie ...) a fungovali.

Ak chces hotove riesenie na kluc, kup si Vero,, ak vies nainstalovat na zariadenie podla postupu na webe image, kup si za 1/3 - 1/2 ceny HW nahod tam CoreELEC. Viac info tu na fore vo vlaknach s Amlogic HW. Zariadeni je na vyber plno, tu na stranke mas ich zoznam po kliknuti na download/new installation:

https://coreelec.org/



Ak z nejakeho dovodu preferujes android, skus pozriet Nvidia Shield.
arkij (540)|2.11.2019 17:58
[QUOTE=1hroch;538215]Proto jsem se vas ptal, zda nemate osobni zkusenost s Upscalingem z SD na novych TV.[/QUOTE]

Já jsem řešil podobný problém a protože jsem dlouhodobej příznivec SONY televizí vzhledem k možnosti nastavení jejich barevného podání blížícího se skutečnému, zvolil jsem vloni pro sebe 43" SONY Bravia KD-43XE8096 v rámci nějaké výprodejové akce za cca 12 tisíc, https://www.alza.cz/43-sony-bravia-kd-43xe8096-d4803008.htm a dceři pak 43" Sony Bravia KD-43XE7077 https://www.alza.cz/43-sony-bravia-kd-43xe7077-d4949885.htm. Na chatu jsem koupil menší a "blbější" 32" Sony Bravia KDL-32WD759 https://www.alza.cz/32-sony-bravia-kdl-32wd759-d4319947.htm

Mám tedy porovnání u těchto tří typů.

Se všemi jsem (u té mojí snad až na pomalejší odezvu vzhledem k androidu) moc spokojenej. Jako TV používám pouze Skylink s ČT kartou, takže jiné programy nemohu posoudit, jen ty v HD - ČT2, ČT 4 a ČTart.

Co můžu posoudit jsou vlastní SD videa z mé bohaté sbírky (od analogu v roce 1990) a musím říct, že je v kvalitě u toho 4K oproti předchozí FulHD televizi znatelný rozdíl jak u mne tak u dcery. Televize umí obraz vylepšit tak, že je i přes původní zdroj z VHS apod. koukatelnej. Velmi mile mne to překvapilo. U této úhlopříčky 43" se to už projeví a je mírně lepší i FHD ze satelitu.

Když to shrnu:

4K se u úhlopříčky 43" rozhodně vyplatí, SD vylepší a FHD ze satelitu je taky detailnější, než byla na FulHD co jsem měl.
Protože vím, že dlouhodobě děláš do videa budeš obrazem vlastních videí taky mile překvapen a Sony umí dobře přirozenej obraz.
Ta 43XE8096 má obraz nejlepší, u 43XE7077 se mi zdá stejnej ale musel bych je mít vedle sebe, ta 32WD759 se s nima nesrovnáná protože menší obraz je hezkej i v tom FulHD.


Ostatní "fičury" jsou příjemné.
1 - Nainstaloval jsem na ni Kodi na přehrávání videí z USB. V Kodi jsem zatím přehrál všechno, co jsem přehrávat chtěl, takže jsem zrušil HDD přehrávač a moji sbírku 7ks 2 TB HDD jsem přes přepínací USB HUB připojil rovnou do televize, podle potřeby připojím i flešku.
2 - Na PVR jsem vyčlenil starou flešku co mi na velmi občasné nahrávání stačí - k archivu se dostanu pohodlněji přes HbbTV.
3 - Jako velikej fanda muziky rockové i vážné jsem objevil nekonečný zdroj obojí této muziky na YouTube - kvalita rozdílná ale dá se narazit i na velice kvalitní obraz, zvuk bývá dobrej až vynikající - propojil jsem TV optikou s Marantz M-CR611https://www.studiospalicek.cz/akcni-nabidka/marantz-m-cr611-3 a na mých bednách REGA Jura MkII to hraje jak z partesu. Na chatě mám Bowers&Wikins 607, ty mají malinko ostřejší zvuk ale taky maximální spokojenost. Výhodou je že vyhledávám na tabletu a pak jenom odešlu přehrát na TV
4 - Pokud jdu do sluchátek abych nerušil večer manželku ve spánku - TV umí i BlueTooth nebo samostatnou regulaci hlasitosti drátových sluchátek.

Tolik moje zkušenosti, pokud chceš nějaké podrobnosti, ptej se, budu-li vědět odpovím.

Letos bych volil 43" Sony Bravia KD-43XG8096
https://www.alza.cz/43-sony-bravia-kd-43xg8096-d5594978.htm
1hroch (865)|2.11.2019 22:31
arkij, diky moc za obsahly podrobny report. Jsi mne velice pomohl a zaroven uklidnil.
Abych upresnil - jedna se o nahradu 10 let stare 22LG3000 v loznici (pro zenu - ta je fandou vsech novych technologii, TV ma vicemene jako rozhlasovy prijimac - TV je pustena, ona neco neustale smouli na debilovi (nejake Online pajdulaky) a kdyz je neco zajimaveho, tak preostri zrak z debila na TV). Prijimame jen DVB-T (STA), proto jsem se ptal, zda je divatelny i SD obsah vysilani.
Takze zadne vrcholove vyuziti vsech moznosti externich pripojeni nehrozi. Snad vyuzitelne PVR. Ale bonus ve forme Webu, HbbTV a podobnych ficur ji urcite zabavi - a kdo si hraje nezlobi....
Se zvukem take zadny problem - zena nenarocna a ja jsem hluchy uz na obe usi.
"Hlavni" TV je FHD Philips 32PFL7864H (10 let) (do steny se vetsi nevleze) - tehdy vycnivala obrazem nad vse ostatni a pro me velky bonus - oddeleny regulovatelny vystup na sluchatka bez odpojeni repro. Zatim bez problemu funguje, k tomu poridim STB - na obcasne koukani.

Android TV - nemam osobni zkusenost - jen jsem narazil docela casto na vytky ohledne neustaleho vnucovani a objevovani se reklam.

Video - mas pravdu, ale ted uz zadne velke akce. Naposledy jsem pred mesicem delal postrehy z vnukovy promoce.

Zatim jsem vybral
LG 43UM7450 https://www.lg.com/cz/televizory/lg-43UM7450
nebo (pouze stribrna a malinko oskubanejsi)
LG43UM7600 https://www.lg.com/cz/televizory/lg-43UM7600
arkij (540)|4.11.2019 08:05
[QUOTE=1hroch;538260]Android TV - nemam osobni zkusenost - jen jsem narazil docela casto na vytky ohledne neustaleho vnucovani a objevovani se reklam.[/QUOTE]

Nepočítám-li Youtube, žádnou reklamu jsem v souvislosti s androidem při tom na co TV používám nezaznamenal.

Pokud to máš pro ženu k účelům jak popisuješ, android bych asi nevolil, přiinstalovávat nic nebude a ostatní funkce to mít bude.
Já jsem šel do androidu hlavně kvůli Kodi abych nahradil HDD přehrávač, který už začal po těch letech co ho mám haprovat.

S těmi LG nemám žádné zkušenosti
1hroch (865)|4.11.2019 20:51
arkij - mas ponekud docela odlisne pozadavky, jak uz jsem pochopil z tveho reportu.
Takze na Youtube se reklamy vnucuji?
Ja se soustredil na LG - udajne porad zachovavaji kontinuitu v mechanismu ovladani - na coz je zena zvykla. Zda je to pravda, ukaze az skutecnost. A "nacancany" obraz (omalovanky), coz ji uspokojuje.
Hlavni muj puvodni dotaz byl na Upscaling, aby mi nebylo na zvraceni, kdyz se obcas letmo mrknu a taky - (ego) totalni propad meho vyberu.
[FONT=arial]43" Sony Bravia KD-43XG8096 - tebou deklarovana je dle nahledu spicka. Kdybych pouzival ja, tak zrejme neni lepsi volby.
Moc diky za reakce!

[/FONT]
arkij (540)|5.11.2019 16:04
[QUOTE=1hroch;538276]Takze na Youtube se reklamy vnucuji?[/QUOTE]

Nevím jestli vnucují, asi podle toho co přehráváš. Já když si pustím cca 2 hodinový koncert, tak je krátká reklama na začátku a pak už ne. Nemám to ale celé prozkoumané.

[QUOTE=1hroch;538276]43" Sony Bravia KD-43XG8096 - tebou deklarovana je dle nahledu spicka[/QUOTE]

Nevím jestli špička ale v této cenové kategorii mi Upscaling z SD nedělá zle a já jsem byl na kvalitu jak obrazu, tak zvuku vždycky citlivej.


[QUOTE=1hroch;538276]Ja se soustredil na LG - udajne porad zachovavaji kontinuitu v mechanismu ovladani - na coz je zena zvykla[/QUOTE]

Protože i já mám už léta ženu a tím pádem určité zkušenosti, držel bych se toho co už umí (stejně to nepomůže ale je jistá naděje, že drobné změny zvládne:-D:-D).

PS: Ta moje zatím po roce nezvládla - momentálně za to, že si ani televizi neumí pustit můžu já9-).
1hroch (865)|5.11.2019 20:50
[QUOTE=arkij;538282]si ani televizi neumí pustit[/QUOTE]
To ja si stezovat nemuzu. Kdysi ta moje si dokazala na stare Skodovce vypucovat svicky, zprovoznit ucpane trysky v karbecu, atd. Zasadne necte manualy, ke vsemu se dopracovava metodou pokus/omyl. A ted, kdyz ma "ten Internet", tak se "Smart" debilem se musi obcas poucit. Ale na ostatni veci - kdyz ma doma blba, kterej tomu "rozumi", tak problemy prehazuje na me.


[QUOTE=arkij;538282]držel bych se toho co už umí[/QUOTE]
Co jsem vybral, tak asi bude uplne jiny format z hlediska ovladani - TV by mela mit Magic ovladac.
Jen az se nekde objevi. Zatim temer vsude (za rozumnou cenu) neni. Asi uz zacalo predvanocni silenstvi + prechod na DVB-T2.
Chystal jsem jako darecek k narozeninam - nu, co uz teraz.....
1hroch (865)|29.11.2019 19:16
Abych shrnul.
Poridil jsem LG 43UM7450PLA (jakmile se objevila ve kseftech).
Postrehy (subjektivni):
0. Podsviceni homogenni
Ovladace
1. 95% tlacitek na ovladaci od 10 let stare 22LG3000 funguje i na teto nove.
2. Magic ovladac - zajimava vychytavka - jen ho je nekdy tezsi probrat, aby se zjevil kurzor.
DVB-T, T2 vysilani
3. SD - ze vzdalenosti > 2 m pekne,, z mensi ksichty bez prokresleni = plocha.
4. HD - to uz nema vadu (4K nemam moznost)
DVD - prehravano pomoci Hyundai DV5H835, nejlepsi vysledek posilat do TV po HDMI 576i a nechat Upscalovat TV
5. videa z SD kamery - docela zklamani oproti Philips 32PFL7864H, vim, ta obrazova informace chybi - napr. napisy na mapach jsou jen necitelne rozsypane hieroglyfy (zajimave, ze stejny ukaz se objevuje i u Eurosport1, ktery je zkonvertovany v STA do analogu 720x576 - logo vpravo nahore LIVE EUROSPORT1 - ono cervene LIVE je jen jakysi naznak cerveneho a bileho obdelniku nad sebou)
6. DVD videa z materialu FHD kamery - o nekolik trid lepsi - daleko vice detailu, prijemne koukatelne
USB video, foto - neni podstatne, jen info.
7. Video - NEprehraje *.avi, *.wmv. Funguji dnes bezne formaty *.mts, *.m2t, *.mkv, *.mp4, *.Mpeg2, atd.
Dokonce mi pripadalo, ze stejne DVD (SD) jako v DVD Playeru bylo lepsi z USB.
FHD - uz i datovy tok 5Mbps je velice pekny obrazek. Pri testu ptaku leticich nad krajinou "bird20 - 110.mkv" se pri dat. toku 110 Mbps po 20 sekundach skubla.
8. Foto - NEumi *.bmp. *.jpg ano, ale nektera odmitla prehrat - v Metadatech jsem nic podezreleho nenasel. Vice formatu jsem nemel k dispozici. Kazde foto nacita docela dlouho (3sec?) (z USB i debila). Obrazek velice pekny.
9. HbbTV funguje, jen ta spousta nekonecne dlouhych reklam.
10. WiFi 2,4GHz, bez problemu
-----------------------------
Vzhledem k tomu, ze TV bude vyuzivana z 99,5% na TV vysilani, tak jsem spokojen. USB a DVD Player neresim, nevyuzije se. Max. si pani domaci pusti videa z debila pomoci apky LG TV Plus - debil se sparil s TV bezproblemove.
4K rozliseni byla nakonec dobra volba, nelituji, i kdyz nevyuziji, rastr screenu velice jemny.