Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Konektory Mini AV, Mini YPbPr

pee.tr (1208)|11.10.2019 14:13
Ahoj, chci se touto cestou ujistit o správnosti mé úvahy s propojením zařízení. Jedná se o TV Sencor SLE 3225TCS, do níž chci přivést A+V signál z kombo DVD/VHS přehrávače. Přehrávač disponuje výstupy viz. přiložený snímek. Mám kabel 3xCINCH -> čtyřpólový 3,5" jack. Když jsem to zkusil přes ten komponentní výstup, obraz v TV mi nějak šikmo újíždí, je v nekoukatelné kvalitě a z levého kanálu se ozývá silné vrčení. Když jsem přes stejný kabel zkusi přenést kompozitní složky obrazu, tak se mi v TV po sw přepnutí na příslušný TV vstup nezobrazí nic. Zde to asi bude (tuším) netrefením se do správných výstupních zdířek (CINCH) a tím pak špatně seřanými daty na výstupních kontaktech Jacku.
TV má právě vstupy označené jako Mini AV in, Mini YPbPr. Dotaz zní, zda moje úvaha, že se jedná o běžný 3,5 Jack (z vnější to tak vypadá), je správná. Čekal jsem přes ten komponenentní výstup horší kvalitu, ale ne zas takou hrůzu. Čím by to mohlo být? Bude to lepší, když to zkusím ještě přes radukci SCART=>CINCH, nebo je to totéž jako přímo ten komponentní. V nejhorším vyzkouším ten Mini YPbPr, ale zde by šlo použít pouze pro DVD a nikoliv pro VCR (samozřejmě kazet asi už člověk moc nevyužije, nebo je kdyžtak zdigitalizuju). Nebo třetí varianta, vyplatí se koupit levný převodník na digitální signál a do TV to posílat přes HDMI?
Poslední část dotazu: jaké je uspořádání složek signálu YPbPr v případě, že bych použil kabel žlutý, červený, bílý CINCH a na druhém konci jack, aby to signál přenášelo, jak má? Měl jsem obavu, abych něco neodpálil, tak jsem se do bezhlavého zkoušení zapojování červeného, bílého a žlutého CINCHe do výstupních zdířek červené, zelené a modré barvy už dál nepouštěl.
Díky předem.
dvdvcr.jpg
KamilZ (10277)|12.10.2019 12:14
Scart -> 3x CINCH je kompozitní video, což je horší jak komponentní, ale pro DVD/VHS ve spojení s 32" Sencor je to celkem šumák :-)

Komponent s 3x CINCH neřeší zvuk, jen obraz (všechny 3 vodiče jsou opravdu pro obraz, proto je kvalitnější) a zvuk musíš táhnout nezávisle (buď bude TV při zvolení komponentního vstupu dotahovat ještě zvuk z AV vstupu, nebo to prostě neumí a musel bys to řešit zesilovačem)

Z toho, co píšeš, není přesně poznat, co jsi kde zapojil. Kabel 3xCINCH->Jack jsi předpokládám dostal k TV, takže by měl být OK. Napadají mě možnosti:
- zapojil jsi to křížově (kompozit do komponentu nebo opačně)
- zapojil jsi to správně, ale měl jsi prohozené jednotlivé vodiče
- měl jsi to zapojeno OK, ale máš tam problém se zemní smyčkou

Takže bys měl kabel zapojit do DVD přehrávače do "DVD/VCR OUT" a do TV do "AV IN". Pro vyloučení zemní smyčky odpoj od obou přístrojů vše ostatní (hlavně anténní vstupy).

Pokud bys na DVD/VCR použil pouze "Component out" a zapojil to do TV do "Component IN", tak stejně budeš bez zvuku.
pee.tr (1208)|12.10.2019 21:05
Díky za odpověď. Takže vidím, že jsem zde v popisu neodborně pomotal odborné termíny komponentní a kompozitní. Jinak si troufám říci, že bych tomu zapojení rozuměl (vím, co je z těch dvou kvalitnější). Tzn. zapojil jsem to - žlutá, červená, bílá a výstup do AV in - určitě správně. Kabel sice nebyl koupen s TV, ale mám ho doma od starší videokamery. V něm by neměl být (snad) problém, nikdy nebyl použitý. Já si jen nejsem jist stavbou té samice v TV, do níž jsem ten jack zapíchnul a takto to blblo. Jestli je to v TV skutečně jack, ale myslím, že ano, nevím, co by to bylo jiného.
U komponentního je fakt, že bych neměl, jak do Tv dostat zvuk. To byl spíš takový nouzový test.
Nemám zařízení u sebe, tak to zkusím v nejbližších dnech ještě jednou - s tou zemní smyčkou, to je pro mě novinka. V DVD nic dalšího zapojeno není, Do TV vede samozřejmě anténa, dále prodlužovák ze zadního USB vstupu a také https://aukro.cz/audio-konvertor-prevodnik-d-a-coaxial-spdif-ak319-6552130928 - zvuk z reproduktorů té TV se totiž nedá poslouchat. Že by toto zařízení působilo to rušení kompozitního videa a audia?
KamilZ (10277)|13.10.2019 21:10
Pravděpodobnost, že by to rušení udělal převodník, je mizivá. Pokud je to problém rušení, tak nejspíše anténa.

Píšeš, že kabel CINCH-Jack nemáš originální k TV, ale nějaký od kamery. To může být klidně problém. Nemyslím, že by nebyl funkční, ale může být jinak zapojený (už jsem viděl minimálně 3 různé). Doporučil bych, abys kontaktoval servis ( https://www.fastcr.cz/servis/ ) a zeptal se tam na zapojení. U TV nebyl originální? Většinou jsou přímo v balení.
pee.tr (1208)|13.10.2019 22:23
Tahle TV byla pořízena za body z nákupů potravinového řetězce, je to asi to nejnižší co se dá koupit, nebylo u toho vůbec nic než nožičky k TV. :-) Díky. Sice mi není moc jasný, jak by to mohlo vůbec nějak signál přenést, kdyby to bylo jinak zapojené (obraz sice blbě, ale šel a zvuk též), ale popátrám tedy.
pee.tr (1208)|17.10.2019 23:02
Tak ze servisu mi nikdo neodpovídá a když jsem zkusil odpojit vše za zařízení včetně antény, nic se nemění. Obraz "vidím" jen černobíle úplně zešikmený a pokroucený ve stavu, kdy se ani nedá rozpoznat, co v obraze je. Chcílemi vypadává úplně a zůstává modrá obrazovka.
RoPo (6061)|18.10.2019 10:54
Můžeš mít nevhodný kabel. Sežeň si originální 4-pólový 3,5 jack -> 3xRCA kabel k této TV. Nebo zjisti jak přesně je AV IN vstup na TV zapojený a pak změř jak je zapojený kabel co máš od kamery. Nevhodným kabelem, různě široké kontakty na 3,5 jacku, ti může v TV samici pro 3,5 jack zkratovat některé kontakty nebo způsobí v zásuvce přechodové odpory nevhodným konektorem. Pak obraz může být špatný. Další problém může být v přebuzeném nebo naopak slabém výstupu z DVD přehrávače s kterým TV špatně funguje. Zkus připojit přehrávač přes tento DVD/VCR výstup na jiné TV přes RCA konektory. Otestuješ tak, že výstup je v pořádku, ale stejně nezjistíš jestli pro SENCOR TV je úrovňově vhodný.
pee.tr (1208)|18.10.2019 11:43
[QUOTE=RoPo;538129]Sežeň si originální 4-pólový 3,5 jack -> 3xRCA kabel k této TV. [/QUOTE] Pochybuji, že něco takového od sencoru existuje...

[QUOTE=RoPo;538129]zjisti jak přesně je AV IN vstup na TV zapojený[/QUOTE] To bych rád, ale nějak chybějí informace

[QUOTE=RoPo;538129]změř jak je zapojený kabel co máš od kamery[/QUOTE] Změřím

[QUOTE=RoPo;538129]Nevhodným kabelem, různě široké kontakty na 3,5 jacku, ti může v TV samici pro 3,5 jack zkratovat některé kontakty nebo způsobí v zásuvce přechodové odpory nevhodným konektorem. Pak obraz může být špatný.[/QUOTE] Také to na mě dělá takový dojem, protože se obraz mírně lepší, když třeba jack povytáhnu.

[QUOTE=RoPo;538129]Další problém může být v přebuzeném nebo naopak slabém výstupu z DVD přehrávače s kterým TV špatně funguje.[/QUOTE] Nectí se zde nějaké normy?

[QUOTE=RoPo;538129]Zkus připojit přehrávač přes tento DVD/VCR výstup na jiné TV přes RCA konektory. Otestuješ tak, že výstup je v pořádku[/QUOTE] Vyzkouším.

Díky
RoPo (6061)|18.10.2019 17:32
[QUOTE=pee.tr;538131]Pochybuji, že něco takového od sencoru existuje...[/QUOTE]

Ten kabel musí existovat. Jinak by Sencor do TV konektor typu AV IN nedával. To dá rozum a bývá to tak.
Standard však pro zapojení 4polového jacku pro AV vstup/výstup nehledej. Není. Každý výrobce to může mít zapojeno jinak.

---------- Doplněno v 17:32 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:30 ----------

[QUOTE=RoPo;538134]Nectí se zde nějaké normy?[/QUOTE]

Norma je, ale pro ideální stav a kvalitou součástek. A od doby, kdy se začaly objevovat digitální vstupy/výstupy se na analog a kvalitu výstupu tak trochu se.re. Navíc velký problém je v konstrukci, kterou výrobce TV pro daný obvod provedl.
To máš stejné jako někdy problematické anténní tunery. Kdy na některých anténních svodech/kabelovkách nemusí všechno naladit a jiné TV s tím problém nemají.
pee.tr (1208)|20.10.2019 11:43
[QUOTE=RoPo;538134]Ten kabel musí existovat. Jinak by Sencor do TV konektor typu AV IN nedával.[/QUOTE] Snad by to tak mělo být, ale nenašel jsem ho na sencor e-shopu.

[QUOTE=RoPo;538134]To máš stejné jako někdy problematické anténní tunery. Kdy na některých anténních svodech/kabelovkách nemusí všechno naladit a jiné TV s tím problém nemají.[/QUOTE] Hm, to je zajímavé. Řešil jsem tu obdobný problém nedávno, ale tuto možnost mi nikdo nezmínil. Díky.
RoPo (6061)|21.10.2019 11:54
[QUOTE=pee.tr;538141]Hm, to je zajímavé. Řešil jsem tu obdobný problém nedávno, ale tuto možnost mi nikdo nezmínil. Díky.[/QUOTE]

Protože zkušenosti nemaj všichni... Vše se bastlí stylem zapoj a jeď a téměř málokdo o problému vedení ví natolik, že by byl schopen vedení změřit.

Ten kabel by mohl být originální k dispozici přes jakýkoliv TV servis.
pee.tr (1208)|14.1.2020 23:27
Tak se mi konečně podařilo získat info k zapojení sencor kabelu. Vím, že to je dneska už víceméně přežitek, ale kdyby se to přeci jen někomu někdy hodilo, tak přikládám snímek kabelu, který jsem měl doma od kamery (panasonic) vs. kabel od sencoru (foto na papíru mi zaslali z oficiálního servisu). Až si ho vyrobím, tak snad už mi to, co jsem výše řešil, bude fungovat. Třeba ho pak stejně zahodím a pořídím raději nějaký AD převodník (?) :-)
jack.jpg jack2.jpg
IRH (2)|21.3.2020 19:09
Zdravím, mám úplně stejný problém se stejnou televizí. Úplně jsem nepochopil ten poslední příspěvek ohledně zapojení SENCOR kabelu. To správné je to zapojení nakreslené propiskou na papíře ??.....kabel jste si již vyrobil (či zakoupil?? kde??) a funguje to ?? Děkuji Radek
pee.tr (1208)|21.3.2020 19:25
Ano, správně je ten na papíře. Tak mi ho zaslali z podpory sencoru. Nabídli mi ho za 50 + 130 dobírka z podpory sencoru. Jinde jsem ho nesehnal. Nakonec jsem si ho zrovna minulý týden vyrobil sám a funguje to. Ale doporučuji si o něj napsat na [email]nd@fastcr.cz[/email], protože do koupeného 4pinového jacku je pro zlost dostat tři stíněné kabely.
edit: a pozor, kdbyste ho někde přeci jen sehnal v obchodě, doporučuji prověřit, protože i já jsem našel sencor https://www.exasoft.cz/sencor-3-5mm-jack-av-4pin-3-cinch-rca-jack-kabel-delka-1-5-m_d95571.html a přesto byl zapojen "nesencorácky".
IRH (2)|22.3.2020 09:31
Děkuji za vyčerpávající odpověď - přemýšlím o koupi tohoto kabelu https://www.sencor.cz/av-kabel/sav-150 ...ale nevím, zda-li má "sencorácké" zapojení jacku, popřípadě koupit tento typ jacku (nepájecí připojení kabelu) - předpokládám, že při tomto připojení zůstane zdířka pro zemění prázdná (připojím pouze 3 žíly)
s-l1600.jpg
pee.tr (1208)|22.3.2020 10:24
Ten na stránkách sencoru je právě ten, co to má zapojeno klasicky (dle mého levého obrázku) a nikoliv dle sencoru. Je to divné, ale možná vyrábí klasicky zapojenou verzi s CINCH samec a dle sencoru s CINCH samicemi.
Nevím, proč myslíte, že by v tom bezpájecím zapojení měla být zdířka země nezapojená, to by nefungovalo nic. Všechny tři stínění z každého vodiče (L+P+video) se do ní musí smotat a připojit.
setury (26)|30.6.2020 17:47
Já taky řeším pro bráchu připojení DVD HYUNDAI DV-5-X306 na TV kde je konektor AV jack,a mám takový kabel ze žlutým jackem který má kolega jako přílohu, strana od kabelu červený,zem,bílý,žlutý.Když zapojím normálně zadní strana DVD přehrávače CINCH video a pravý,levý audio kanál do televize kde jsou odpovídající vstupy tak mě to jde krásně ale jak říká kolega když to zapojím do televize přes řekneme redukci do AV in vstupu na TV tak mi to taky děla neplechu .Otázka je jestli to nebude tak že to připojení jen a pouze na video na TV vstupu ale proc je ten vstup označený AV in (A -znamená AUDIO a V -video )? ještě mě napadlo jestli se něco nenastavuje v menu toho DVD přehrávače když to potřebuješ připojit jiným způsobem ? díky
RoPo (6061)|1.7.2020 08:15
Stejný problém - pokud není kabelová redukce originál od TV nebo není zcela kompatibilní (jinak zapojena než požaduje výrobce TV), tak bude také obraz zlobit.
setury (26)|29.8.2020 18:33
Před časem jsem řešil DVD hyundai DV5X306 připojení na TV sencor pomohlo takto upravený kabel.Teď řeším opačnou cestu potřebuji dostat video a audio s sat.přijímače APEBOX C2 4K Combo a a zatím mi to nejde, potřeboval bych přivést TV Šlágr ze satelitu přes videopřehrávač - použiji TV modulátor koaxem do kuchyně do jejich TV .dost to spěchá.Existuje nějaký standart u těchto kabelů a konektorů nebo ne ? díky
upravený kabel.jpg
bastlir (3245)|29.8.2020 20:35
Proč chceš tahat Šlágr ze satelitu, když je v nabídce pozemního vysílání?
setury (26)|29.8.2020 20:48
Už není jen přes satelit
Lumca_1 (218)|30.8.2020 06:42
Blbost, Šlágr (ale pouze číslo 1) včera obnovil pozemní vysílání v sítích RS7 (DVB-T), PS13 a MPX24 (DVB-T2)!
bastlir (3245)|30.8.2020 10:24
Jo potvrzuji. Jde mi to také.
setury (26)|11.9.2020 16:38
Ano to sice funguje na RS7 ale jaksi jsem nedostal odpověď jak je zapojená ta redukce jack a cinsh,kde se dozvědět na sto procent jak je zapojený ten konektor v Apebox C2 4K ? zvuk mě jde ale obraz ne ! zkoušel jsem všechny kombinace viz příloha díky
IMG_20200911_162714.jpg
digitivi (215)|11.9.2020 22:24
Vypni prijimac z el. siete. Odpoj HDMI kabel a zapoj prislusny kabel do analogoveho vystupu. Zapni prijimac a skusaj. Niektore prijimace nemaju aktivny analogovy video vystup pokial je zapojeny (sa pouziva) aj HDMI vystup.
setury (26)|12.9.2020 16:47
To jsem zkusil ale nepomohlo to ,já bych potřeboval najít schéma toho přijímače a podívat se jak to je zkutečně zapojeno ve zevnitř na tom konektoru kdyby někdo měl ? díky
setury (26)|26.10.2020 17:28
Tak po krátkém čase se k tomu vracím upravil jsem ten jack viz příloha audio R,L jde ale video ne ,mají to jen atrapu nebo ne ?
AV OUT APEBOX.jpg