Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HTPC s podporou 4K HDR / HDR+ / DOLBY VISION a 5.1/7.1 zvuk 9.8.2019

X-HURD (3)|9.8.2019 14:40
Ahoj všem,

už pár dní řeším a prolézám internet, abych porozuměl problematice 4K a HDR. Nedávno mi odešel pc a rád bych si poskládal nový, ale zaměřený právě na 4K filmy s HDR standardy co dnes jsou. Rád bych tedy i s podporou HDR+ a DV, které nejsou zatím tolik rozsáhlé jako klasicke HDR, ale rád bych byl připravený, už je pro ten pocit, že se teď snažím poskladat něco aktuálního.
Bohužel při skládání pc jsem narazil na problém, že se nikde moc nepíše jaké HDR zrovna ta grafika umí. Momentálně jsem v alze skončil v košíku s tímto HW
https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=766969706A6966794
Chtěl bych právě malou skřín ITX, aby to mohlo být pod TV a byl co nejkratší HDMI kabel
kvůli spotřebě jsem doufal, že by stačil jen CPU (APU) s integrovanou GK a zalíbil se mi právě AMD RYZEN 5 3400G. Kde píší, že to 4K 60fps s HDR zvládá.. ale už nevím jak dobře a jaké HDR standardy to má. Potřebuji aby to rozjelo 4K BD Rip s tím šíleným bitratem :)

už nechci žádný android box. Měl jsem xtreamer whizz a hrozně mě to zklamalo. O 4K filmech si můžu nechat zdát, podpora žádná a seká se mi i 1080p po aktualizaci KODI... jakž takž to fungovalo, když do toho člověk nelezl a nic neaktualizoval. A právě to je důvod proč už nic takového nechci.

Hodlám pořizovat i novou TV (teď nemám HDR), pravděpodobně zase Panasonic , zatím pro představu něco takového https://www.czc.cz/panasonic-tx-65gx800e-164cm/258336/produkt

a ta právě podporuje HDR+ a DV

také bych potřeboval něco na zvuk, v tom plavu úplně nejvíc... 5.1 nebo 7.1. s Atmos, TrueHD... momentálně mám stařecké domácí kino 5.1. Tak nějaky receiver? šly by použít repro 5.1 ze stavajícího kina? A nejlepší by bylo, kdyby to umělo rozeznat jaký vstup je zrovna aktivní, aby se sám přepínal zvuk, protože teď musím na doícím kině neustále nastavovat D-IN a když změnim vstup z xtreameru na tv musím to zase přepnout na D-IN

Takže rekapitulace
HTPC s 4K HDR+/DV
receiver 5.1/7.1
a TV 4K HDR+/DV
a jaký software na přehrávání takových filmů, když KODI neumi HDR+/DV?
umíte skvěle poradit a rozumíte problematice, tak věřím, že mi s tím pomůžete a nějak to splacáme dohromady :). Budu se snažit dodat chybějící informace a jsem otevřený všem nazorům.

Díky
RADU65 (9)|11.8.2019 16:16
Zdravím,
taky dávám dohromady domácí kino.Nejsem ale na slovo vzatý odborník,ale spíše nadšenec který se o danou problematiku zajímá.Rozhodl jsem se DK sestavit klasicky
s TV,REPRO 5.1,AV receiveru a přehrávače Ultra HD Blu-ray.Nejsem zastáncem nějakých kompromisů a než splácat něco dohromady tak raději se na to vykašlat.Člověka to dlouho bavit nebude a jsou to jenom vyhozené peníze.Dolby Atmos bych neřešil a stím HDR to není taky tak jednoduché.
Pokud pošlete HDR signál do Ultra HD LED panelu, který tvrdí, že HDR zvládne, ale ve skutečnosti k tomu nemá hardware? Televizor ho přijme, zpracuje, namapuje vyšší barevné spektrum na schopnosti svých obvodů, a jelikož dostane informaci o tom, že ve stopě se nachází HDR, automaticky zapne nejvyšší možné podsvícení displeje. Highlighty najednou vyletí do výšin, ale částečně se v nich ztratí kresba (mimo jiné proto, že jim budou chybět některé barevné informace), z černé se stane velmi jasná šedá (nebo spíše taková ta "LCDčkově modrošedá") a tím se degraduje plasticita obrazu. Navíc začne docházet ke zkreslení informací v méně jasných částech scény. Platí to i o televizorech, za které nedáte malé peníze.
Takže na HDR se díváte, ale ne v ideální podobě.
Nejvyšší modelové řady a tím pádem i nejdražší zařízení desetibitové panely mají. DCI-P3 pokrývají téměř ze sta procent. A mají plnohodnotné stmívání zón. To znamená že jsou schopny v některé části obrazu svítit více, v jiné nesvítit téměř vůbec.Je jen málo televizorů,které HDR opravdu zvládnou. A vtip je v tom, že ani na nejdražších přístroji HDR nedostanete v ideální podobě.
X-HURD (3)|12.8.2019 14:26
Já teď pokukuji po Panasonicu, který tvrdí, že zvládá všechny dnešní verze HDR. Teď se zaobírám myšlenkou jestli by nestačilo koupit Ultra HD Blu-ray přehrávač také do Panasonicu, který podporuje ty stejné HDR a tím pádem bych měl "zajištěnou" kompatibilitu... jenže potřebuji vyřešit jestli dokáže takový přehrávač, přehrávat externí obsah z mého NASu a zvladne BD ripy s vysokým bitrate... To by bylo úplně nejlepší řešení... Jen mě teď napadá myšlenka jestli i samotný NAS ZyXEL 542 musí podporovat HDR nebo jinak může omezovat tu mou dokonalou představu o přehrávání 4K filmů s HDR?
Co se týče HDR celkově, je mi jasný, že to nebude dokonalost... Už jen to, že se neumí sjednotit v jeden standard, ale každý si dělá svůj vlastní, tak je v tom takový zbytečný bordel a chaoz. Navíc je to požád ve vývoji, takže i když si teď něco pořídím, vím, že za rok to už nebude stačit, protože udelají HDR12 atd...
RADU65 (9)|12.8.2019 17:16
Pokud na televizoru najdete štítek CERTIFIKACE Ultra HD Premium nemusíte se bát produkt koupit, bude splňovat nejvyšší UHD požadavky.
UHDA definovalo tři konkrétní specifikace, podmiňující certifikaci logem Ultra HD Premium: pro zařízení (tedy zobrazovače a přehrávače), pro distribuci a pro obsah.
Obsah, který se dá označit Ultra HD Premium logem, musím splňovat tyto požadavky:
•Rozlišení 3 840 x 2 160
•Barevná hloubka minimálně 10bit
•Barevný rozsah BT.2020
•HDR (dle SMPTE ST2084 EOTF)

V tomto ohledu vždy bude mít navrch Ultra HD Blu-ray. Stejně jako byl etalonem kvality doposud Blu-ray, bude jím i nadále jeho nástupce. Fyzické nosiče mají mnoho výhod, volná ruka ve využívání vysokých datových toků patří k těm největším. A tak zatímco OTT i satelitní služby operují s datovými toky pod dvacet megabitů za sekundu, UHDBD může vysoko nad jejich pětinásobek. To umožňuje menší kompresi UHD i HDR, opomenout však nesmíme ani zvuk - zatímco na UHDBD bude v bezeztrátové kompresi, OTT i OTA *21) jsou omezeny na dvoukanál nebo na těžce komprimovaný šestikanál. Mluví se sice o uvedení object based audia do OTT, stejně tak o jeho implementaci v budoucích vysílacích standardech jako ATSC 3.0. I tam ale bude podléhat značným omezením.
Pokud tedy chcete Ultra HD video (a audio) bez kompromisů, obraťte se na Ultra HD Blu-ray.
Co nabízejí Ultra HD Blu-ray disky po technické stránce:

•Velikost média: 66 GB (dual layer), 100 GB (triple layer)
•Datové toky (pro celý transport stream): až 109 Mbps v LTR zóně, až 127.9 Mbps v HTR zóně
•Rozlišení videa: 3 840 x 2 160
•Barevný prostor: Rec.2020
•Barevná hloubka: 10bit (12bit s Dolby Vision)
•HDR: HDR-10 (povinné), Dolby Vision (dobrovolné)
•(H)FR: 23.976p, 24p, 25p, 50p, 59.94p, 60p
•Zvuk: všechny HD formáty od Dolby i DTS včetně Dolby Atmos a DTS:X
X-HURD (3)|13.8.2019 08:19
BD přehrávač by nebyl problém, ale osobně nemám rád disky. Mám radši digitálně uložené filmy na HDD, nejen kvůli úspoře místa v domácnosti, ale i komfortu ohledně playlistu a nehrozí tolik fyzické poškození jako u BD disku. Proto mě právě zajímá jestli dokáže Ultra HD Blu-ray přehrávač zvládnout přehrávat BD filmy s +100Mbps přes DLNA 1Gbit síť
tramin (74)|18.10.2019 14:36
Taky se chystám zakoupit HTPC,zatím jsem to složil takto:
https://www.czc.cz/230413,241382,249487,239716,247661,225365/kody
jde mi hlavně o přehrávání 4K HDR,HDR+ videa s vysokým bitrate(80-90 Mbps)
TV bude Philips OLED65 803.
Co na tu sestavu říkáte.
RoPo (6061)|18.10.2019 17:41
Zdroj nemusí být dostatečný. Chtělo by to zdroj nad 100W nebo procesor s TDP do 35W. Ale chce to vyzkoušet.
Jinak skříňky s lepšími zdroji např. :
https://www.czc.cz/itek-kiwi-80s-120w-black/183254/produkt
https://www.czc.cz/in-win-bq696-silver-chopin-cerno-stribrna/189775/produkt
https://www.czc.cz/in-win-bq696-black-chopin-cerna/189779/produkt

Jen si zkontroluj výšku chladiče s cpu a deskou.
tramin (74)|20.10.2019 09:16
Kvůli rozměrům by vyhovovala akorát ta iTek KIWI 80S, 120W.Ale podle recenze je ten zdroj katastrofa.Nevíš o nějakém silnějším zdroji k tomu Chieftec?