Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Avidemux × key-frames × I-frames

Nikoloki (55)|30.6.2019 10:00
Léta letoucí stříhám .TS nahrávky z televize pomocí Avidemux. Nejprve nahrávané pomocí Dune HD smart z DVB-T zejména z HD vysílání ČT, předloni jsem pořídil Octagon SF4008 s 2×DVB-T2 tunerem a jedním DVB-S2X a nyní tedy nahrávám z DVB-T2 multiplexu ČT. H264 AVC nahrávky měly key-frame, na kterém umí Avidemux stříhat, rozmístěny dostatečně hustě, ale dnešní H265 HEVC nahrávky mají key-frame použitelné pro střih od několika sekund až po několik minut (!) od sebe vzdálené - například závěrečné titulky filmu třeba i deset minut dlouhé neobsahují ani jediný key-frame, je pouze před nimi a po nich, přitom samotné I-frame jsou stejně jako u H264 zhruba po 1 sekundě - jenomže Avidemux na nich střih neudělá (střihne na nejbližším předcházejícím key-frame). ČT1 a ČT2 naštěstí mívají key-frame na začátku filmu, takže tam se mi podaří předcházející kousek odstřihnout, ale ČT art z jakýchsi důvodů key-frame na začátku filmu má zřídkakdy - ono umístění key-frame je vyvoláváno zřejmě výraznou změnou obrazu, ale ČT art tam většinou provádí animaci svého loga nebo pár světelných čar na černém pozadí a tak film začíná bez výrazné změny charakteru obrazu a tedy se mi nepodaří střihnout film od začátku. Právě teď mě definitivně nas…upil včerejší "Na západní frontě klid" z včerejšího ČT artu. Jak nastavuji začátek nahrávání na 5 minut před (a konec na 15 minut po), tak poslední key-frame před je v čase 08:17.938 na konci vábničky na MFF Karlovy Vary, následuje znělka Kino art, v čase 08:28.518 je první snímek filmu a až v čase 10:47.538 je další key-frame filmu, to je až po 2 minutách 20 sekundách filmu! Přitom když tu .TS nahrávku přežvýknu Xmediarecode remuxem do .MKV, tak najednou key-frame jsou na všech I-frame - ale kudlanoha zase mívá často (podle kontroly dělané FFmpeg) nějak poškozený zvuk (invalid DTS, non-monotonous DTS …) - sice přehrávačem VLC je to OK, přehrávačem televizoru je to taky (nejspíš) OK, ale nehodlám riskovat, že nějaký přehrávač na tom bude někde nějak blbnout, protože už jsem zažil, že jsem si jenom remuxoval sestříhané filmy z .TS do .MKV a VLC je přehrával správně, abych až dlouho po zahození těch správně hrajících .TS zjistil, že přehrávač Dune u těch .MKV přehrává zvuk (mili)nepatrně pomaleji, ovšem akumulací těch zpoždění to za pár minut narůstalo na sekundy a dále. Takže ten včerejší "Na západní frontě klid" po remuxnutí do .MKV tím Xmediarecode má sice key-frame na 08:28.678, což je ještě černý snímek na začátku filmu a jde tedy stříhnout rozumně, ale zase má ten poškozený zvuk.

Nemáte někdo nějaký nápad, nedělá to třeba ten Octagon SF4008 při nahrávání H265? A co pak s tím? Nebo nějaký software/videoeditor, který by uměl nasázet key-framy na všechny I-framy? Eventuálně aby uměl i střih i mimo I-frame? Samozřejmě všude mám na mysli střih bez rekódování - s rekódováním jde pochopitelně stříhat kdekoliv, ale rekódování je za prvé blbost zhoršující kvalitu obrazu a za druhé mi na čtyřjádru trvá do H264 asi tak stejně dlouho jako přehrávání daného filmu - takže rekódování provádím pouze v případech nejvyšší nouze - teď třeba jsem byl nucený barevně zkorigovat "Dobří holubi se vracejí", protože to na Kavkách zpracovával zřejmě nějaký vodník, takže to sice na rozdíl od předchozích SD vysílání bylo sice v HD, ale v barvách "aquacolor", tedy "zelený držky", prostě celé silně do zelena (no v protialkoholní léčebně jako kdyby klienti byli neustále nacpaní Antabusem a přes něj každej dal nejmíň flašku rumu - pak by tak zelení v reálu zcela jistě byli) a tak jsem si to musel barevně srovnat.

Mimochodem, jaký je vlastně rozdíl mezi key-frame a I-frame?

Děkuji předem za všechny slušné rady i názory
Kutil71 (33)|26.7.2019 22:13
Dobrý den, pročtěte si:
https://www.pcforum.cz/forum/tema/strih-v-hevc-bez-rek-11982/strana-2/

Mě funguje - cituji:
"Ahoj, dlouho jsem testoval různý bezplatný SW pro střih TV záznamu z DVB-T2 v HEVC. Většinu nahrávek potřebuji upravit pouze na začátku a na konci (nahrávky z ČT). Postupně jsem se dopracoval k tomuto postupu, který mi vyhovuje nejvíc.

Nahrávku nejprve otevřu v MKVToolnix, odeberu třeba některou z nepotřebných zvukových stop a znovu uložím (Demux).

Takto uloženou nahrávku načte Avidemux velmi rychle a není problém ji stříhat (po klíčových snímcích). V takto přeuloženém záznamu to ale není problém, protože klíčový snímek je v místech kde záznam začíná a kde končí, tedy přesně tam, kde ho potřebuji střihnout.

Pak už jen uložím v Avidemux bez rekomprese (volba COPY pro audio i video) do MKV a je hotovo.

Pokud jsou v 1 záznamu 2 pořady, které chci stříhat, nejprve uložím 1, zavřu AVIdemux a pak ho znovu otevřu a stíhám 2 (občas byl nějaký problém s posunem místa střihu).

Kdo má zájem, může vyzkoušet..."
Nikoloki (55)|29.7.2019 23:47
Díky, to odkazované fórum znám. Vyzkoušel jsem MKVToolnix, ale produkuje mi naprosto totéž co XMediaRecode, tedy do .MKV nastaví keyframe na všechny I-frame úplně stejně, takže to přežvýknuté .MKV pak v Avidemuxu se dá stříhat na všech I-framech, ale taky případně produkuje stejnou chybu zvuku jako XMediaRecode, tedy podle kontroly dělané FFmpeg nějak poškozený zvuk (invalid DTS, non-monotonous DTS …), o které netuším, jak se může později projevit v různých přehrávačích. Takže k používání MKVToolnix nemám důvod. Já bych kruciš potřeboval, aby byl opravený(?) nebo upravený(?) Avidemux, aby rovnou stříhal na všech I-framech - nebo popřípadě aby mi z Octagonu lezly rovnou nahrávky, na kterých by Avidemux bral keyframy na všech I-framech - jenže ten linuxový settopbox Octagon SF4008 je pro mě moc velká divočina …
Nikoloki (55)|28.9.2019 08:46
Tak jsem bohužel zjistil, že pokud HEVC TS nahrávku z Octagonu zkonvertuji ať už pomocí MKVToolnix nebo XMediaRecode do MKV (při čemž jsou nastaveny keyframes na všechny I-frames), tak mi televizor (LG, WebOS 3.0) nepřehraje nejen přímo toto MKV, ale hlavně nepřehraje ani následné MKV Avidemuxem z něj ostříhnuté a uložené v COPY módu :-( … Přitom VLC to přehrává. Takže musím MKV vyrábět Avidemuxem přímo z TS i při zoufale umístěném počátečním keyframe. A to už jsem měl všechno narychtované na to, že z Octagonu nebudu stahovat TS, ale že je právě CMD souborem (krásně si všechny označím a přes "odeslat do" toho CMD souboru) všechny rovnou převedu do počítače na HDD do MKV a teprve to budu Avidemuxem dál upravovat. Tak bacha na to, je v tom bordel …
danton (51)|9.10.2019 03:56
Zdravím.
Já používám na HEVC h265 v *.ts VideoReDo TVSuite V6. Na ČT Art stříhám Ranč u Zelené Sedmy. Bleskově vyseká reklamy atd. Po uložení i oznámí, jestli našel nějaký problém (a kolik) v záznamu, respektivě ho opravil. A nějaké key-framy jsou mu ukradeny, kde stříhneš, tam stříhneš a nikdy to nepoznáš. Takže to můžeš mastit i po vteřině. Jsem těžký frajer, tak jsem si ho za těžkých 2254.- Kč koupil, ale nelituji. Dá se samozřejmě najít i s medicínkou zadara.
VideoReDo TVSuite V5 umí "jen" AVC h264. Takže při hledání si nepoplést V5 s V6.
Navíc umí i fade in / fade out, což se někdy sejde.
https://www.videoredo.com/en/Products_TVSuite_V6.html