Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Formát zvuku přes HDMI ARC

mephis (25)|29.4.2019 10:43
Zdravím všechny,
po koupi nové Samsung 4K televize s HDR mi nastal problém s av receiverem. Receiver neumí ochranu HDCP 2.2 tím pádem neumí zpracovávat 4K video s HDR. Chtěl bych využívat HDR pro praní her a později i pro filmový obsah. Připojil jsem tedy PS4 Pro a Xbox One X přímo k tv s tím, že se bude zvuk přes HDMI ARC vracet zpět do receiveru. Zvuk z tv do receiveru přichází, ale pouze stereo. V Playstationu mám nastaveno formát PCM a v tv také PCM. Podobně se tváří i Xbox, u kterého je v menu zvoleno stereo a formát 5.1 nelze zvolit s odkazem na špatné nastavení receiveru. V tv lze ještě navolit místo PCM bitový tok, ale k ničemu to nevede. Kabely HDMI mám ve verzi 2.0 high speed. Na internetu jsem našel informaci, že HDMI ARC má maximální propustnost 1Mb/s, tzn., že formáty zvuku Dolby Digital 5.1 a pravděpodobně i DTS 5.1 by měli fungovat. Nesetkal jste se někdo s tímto problémem?

Další varianta propojení je přes optiku, ta umí DTS, ale chtěl jsem využít jen jeden kabel HDMI. Do budoucna mě asi stejně výměna av receiveru nemine, pokud si budu chtít pouštět filmový obsah se zvukem True HD či DTS HD Master.
vivid.sk (11472)|29.4.2019 22:13
Mas novy Samsung a sikmooki inzinieri v nich odstranili podporu DTS. Nielen dekodovanie, ale aj posielanie cez SPDIF/ARC. Takze aj keby TV vedel preposielat DD/DTS z HDMI zdroja (co nieje uplne samozrejme), ajtak by si DTS von nedostal.

V tejto situacii odporucam prepojit zdroj signalu cez SPDIF (toslink) priamo do AVR a zmenit nastavenie z PCM na bitstream (alebo 5.1).
Co sa tyka prenesitelnosti ARC a SPDIF su plne rovnocenne prepojenia, to znamena, ze nieje rozdiel v maximalen priepustnosti. ARC je defacto len SPDIF v jednom kabli, ktory je posielany opacnym smerom.
vivid.sk (11472)|30.4.2019 12:02
Info o priepustnosti nieje korektna, cez SPDIF pretlacis aj 2.0 LPCM audio, az do 192/24bit.