Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Různé chování VLC pro dva různé soubory stejného typu mp4

zbysa (4)|1.4.2019 22:41
Zdravím,
chtěl bych poprosit o radu. Stáhnul jsem si z ulozto soubor jednoho dílu mého oblíbeného seriálu ve formátu mp4, který VLC přehrává bez problémů. Chtěl jsem si sám udělat jiný díl toho samého seriálu. Stáhl jsem si z i-vysílání ČT zdrojové soubory mp4 a m4a a spojil pomocí ffmpeg. Všechny video i audio parametry výsledného souboru se zdají být stejné jako u souboru staženého z ulozto, avšak při přehrávání mnou vytvořeného souboru přehrávačem VLC nefunguje správně seeking. Když chci přejít na jinou část videa, VLC neumí zrekonstruovat snímek v tom okamžiku a vykreslí takový ten šedivý rozdílový obrázek, který se obnoví (předpokládám) až s následujícím I-snímkem, což je třeba až za několik sekund. Rovněž začátek videa vykreslí úplně stejně špatně i přesto, že na začátku videa jsou 2 I-snímky. Seeking v souboru staženého z ulozto funguje bez chyby.
Nevíte, v čem dělám chybu nebo v čem může být problém? Je jasné, že formát souborů se navzájem nějak liší, ale nedokážu přijít na to, co to je.
Zde jsou vypsané parametry pomocí MediaInfo, které mají oba soubory totožné:

General
Complete name : D:\_Video\pom\output.mp4
Format : MPEG-4
Format profile : Base Media
Codec ID : isom (isom/iso2/avc1/mp41)
File size : 2.17 GiB
Duration : 50 min 44 s
Overall bit rate mode : Constant
Overall bit rate : 6 129 kb/s
Writing application : Lavf58.26.101

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : Main@L4
Format settings : CABAC / 2 Ref Frames
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, RefFrames : 2 frames
Format settings, GOP : M=4, N=50
Codec ID : avc1
Codec ID/Info : Advanced Video Coding
Duration : 50 min 44 s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 6 000 kb/s
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 25.000 FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.116
Stream size : 2.13 GiB (98%)
Title : h264 1920x1080 16/9
Codec configuration box : avcC

Audio
ID : 2
Format : AAC LC
Format/Info : Advanced Audio Codec Low Complexity
Codec ID : mp4a-40-2
Duration : 50 min 44 s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 125 kb/s
Channel(s) : 2 channels
Channel layout : L R
Sampling rate : 48.0 kHz
Frame rate : 46.875 FPS (1024 SPF)
Compression mode : Lossy
Stream size : 45.5 MiB (2%)
Title : aac 48000Hz 2Ch.
Language : Czech
Default : Yes
Alternate group : 1


Díky moc za rady,
zbysa
zbysa (4)|13.4.2019 08:35
Zdravím opět všechny,
sice se mi nepodařilo přijít na to, v čem jsou soubory rozdílné, ale přišel jsem na to, jak vygenerovat soubor s požadovanými vlastnostmi (tj. aby i ve VLC probíhal seeking správně a rychleji a rovněž ve Windows media playeru probíhal seeking mnohem rychleji - mám na mysli to, že po skoku na jiné místo se obraz vykreslil rychleji).
Prostě jen tím, že jsem použil starší verzi ffmpeg. Stáhnul jsem si verzi 2.7 (která má knihovnu AVformat ve verzi 56.36.100) a s touto verzí byl soubor "správný" (a nepatrně větší - v mém případě 2GB souboru asi o 6 kB větší). Pak jsem si stáhl ještě verzi 3.2 (AVformat ve verzi 57.56.100) a s touto verzí byl vygenerovaný soubor "špatný".
Uvažuju nad tím, jak to asi funguje, a zdá se mi, jako kdyby u "správného" souboru uměl přehrávač po skoku na jiné místo "sáhnout" zpět, vyhledat poslední I snímek a spolu se všemi následujícími snímky "spočítat" výsledný obraz v místě skoku. U "špatného" souboru to nejde a přehávač prostě jen čeká na následující I snímek - Windows media player v tomto úseku čekání na I snímek pouští jen zvuk a VLC v tomto úseku jen slepě zobrazuje i B a P snímky, které jsou rozdílové a proto ten poškozený obraz. Co myslíte, je moje úvaha správná?
Díky,
Zbysa