Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Virtualdub vs. Avisynth+ vs. Vapoursynth vs. ??? gama korekce

Jan10 (836)|6.3.2019 10:53
Ahoj, mám nějaká videa, kde bych potřeboval upravit gamu (jsou moc tmavé v tmavých odstínech) a provést tedy rekompresi (x264). (Je mně jasný, že správně je provést úpravu při přehrávání...)

Svého času jsem si hrál s Avisynthem… i když je mně jasný, že je to jako s kanónem na komára.

Nevíte, který program lze dnes použít vzhledem k rychlosti, kvalitě zpracování (vyhnout se převodům YUV - RGB apod.)?

Zkoušel jsem Virtualdub AIO - levels a srovnával to s Levels přes Avisynth 2.6.0 - obrazově totožný (dobrý) výsledek, Avisynth ovšem o dost pomalejší. Pak jsem zkoušel také Virtualdub2, který byl ještě pomalejší a navíc v něm filtr levels funguje nějak jinak (desaturace barev).

Pak jsem ještě zkoušel Avidemux, který je nejrychlejší, ale nedává dobré výsledky (barevný posun, washout black). Existuje vůbec nějaký další freeware použitelný program v dnešní době? Co třeba příkazový řádek FFMPEG - neumí také upravit gamu?

Mám 32 bit Win7, dvoujádro processor, integrovaná grafika - tedy nebudu moct využít akceleraci na grafice, ani 64bit verze programů.

Chápu, že z praktického hlediska bych měl využít ten Virtualdub, protože víc času strávím studiem a zkoušením než o kolik to bude pomalejší / horší kvalita... Spíš se tak nějak zajímám o zpracování videa, jaké jsou dnes možnosti.

Rád bych vyzkoušel např. Avisynth+ nebo dokonce Vapoursynth (trochu nakouknout do Pythonu...), ale nevím co z toho by šlo použít s danou konfigurací počítače.
Jan10 (836)|6.3.2019 13:06
Tak jsem trochu hledal na netu a velmi dobře se tyto jednodušší převody jeví samotný ffmpeg...
Jan10 (836)|8.3.2019 09:33
Zjistil jsem zajímavou věc - nejnovější ffmpeg na mé konfiguraci počítače běží poloviční rychlostí než starší verze (poslední verze co běží rychle je co jsem otestoval z těch co jsou na videohelp tuším 3.4.1 - teď nejsem na svém počítači...)
Nejnovější 4... běží rekomprese když dám preset Ultrafast asi 40 FPS, ta starší běží až 90 FPS.
Dál jsem zjistil, že když gamma upravím přes eq tak dochází k šednutí černé, zatímco bezchybný výsledek lze dosáhnout pomocí lutyuv=y=gammaval(0...)