Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DV - VEGAS 5 - DV - DVD, problém rozdvojenej obraz??? pomoc

oton (49)|17.7.2005 08:46
pánové už si nevím rady, bratr z DV kamery sestřihal takovej dokument ve VEGASU 5, já to mám vyrenderovat a pak zkompresit do MPEG4 (DVD), ale už po renderu do DV kodeku (výslednej soubor cca 17GB - 1h:10m) je obraz v rychlých scénách jako by trhaný nebo-li rozdvojený, když to pustim na poloviční rychlost přehrávání vidim ten rozdvojenej obraz, zkoušel jsem nastavení prokládání na UPER, pa k LOVER, nakonec i disabled a furt to samý, použil jsem pro renderaci nejdřív kodek ve VEGASU a pak i nainstalovanej MAIN CONCEPT DV 2.4.4 furt to samý, už sem zoufalej, potřebuju to co nejrychleji vyrenderovat, lidi na to už čekaj, nevíte co s tim?
oton (49)|17.7.2005 09:35
ještě může na to mít vliv i nastavení na kartě (viz obrázek) project properties ??? hlavně nahoře "field order: lover field first" (před tim sem tam měl upper...) a pak dole je něco podobnýho "deinterlaced method: a ty možnosti nevim co znamenají"....???
Saxel (2279)|18.7.2005 10:00
Podobné dotazy se tady opakují stále dokola. Přečti si něco o prokládání ve videu (interlacing). To co se ti zdá na monitoru jako rozdvojený obraz bude pravděpodobně na TV vypadat normálně.
Pak by také bylo dobré ujasnit si pojmy: MPEG-4 není formát pro DVD, patrně jsi měl namysli renderování do MPEG-2.
Pořadí půlsnímků "lower field first" je v tomto případě správně (DV kamera).
oton (49)|18.7.2005 11:45
Saxel: sorry ten mpeg byl překlep, jinak nejsem až tak blbej abych tu řešil prokládání jako pruhy na obrazovce, bohužel na tv to mam taky a je to tedy něco jiného nejsou to pruhy, spíš jako dvojitej, rozmázlej, či kouskovanej obraz
pee.tr (1208)|18.7.2005 13:21
Saxel (2279)|18.7.2005 13:30
[quote=oton]nejsou to pruhy, spíš jako dvojitej, rozmázlej, či kouskovanej obraz[/quote]
No vždyť! Dvojitej, rozmázlej obraz v rychlých scénách - prokládání. Já jsem o žádných pruzích nemluvil.
Na tu TV to šlo z DVD přehrávače nebo z AV OUT grafárny? Jestli umí kamera DV/IN, je nejsnadnější vyrendrovat kousek do DV, nakopírovat na pásek a skouknout v TV.
Možná by víc napověděl screenshot rychlé scény.
oton (49)|19.7.2005 09:18
SAXEL: 1) první obrázek, nemám v přehrávači zapnuto "deinterlace" tak je to prokladané video, pruhy jsou jasně vidět

druhý obrázek, mám zapnuto "deinterlace" prokládaní tam tedy neni, pruhy jsou pryč, rozumíme si?

2) k vlastnímu problému: viz obr 3 a 4, je jasně vidět dvojitej obraz, je to stejný i na TV, pouštěno přes TV out z grafárny

(OBR 4 v dalším příspěvku)
oton (49)|19.7.2005 09:19
obrázek č. 4

závěrem ještě přikládám OBR č. 5 zachycený přímo ve vegasu a tam žádné rozdvojení není, tak že problém vzniká při renderu z vegasu, však stále nevím co s tím
pee.tr (1208)|19.7.2005 09:24
oton
díval ses na ten můj předchozí odkaz? Jsou tam taky moje snímky a je to dle mýho názoru, totéž, co ten tvů problém.
oton (49)|19.7.2005 09:39
pee.tr: zdar, zrovna to pročítám, je to kapku dlouhý...
oton (49)|19.7.2005 10:26
tak jsem si s tim nastavením drobet hrál a celkem slušný výsledek jsem docílil, v nastavení celého projektu prokládání lower...

a v render už jsem prokládání nenastavil, dal jsem tam progresive scan

jenže tim jsem tedy docílil neprokládaného DV videa, ale dále chci z toho dělat DVD a to by mělo být prokládané, nebo je to jedno, nebude to dělat bordel při přehrávání třeba ve stolním DVD playeru?

existují nějaké pluginy pro vegas5 abych moch to video rovnou vyrenderovat do MPEG2??? přijde mi zbytečný to nejdřív renderovat do DV a pak to jiným programem převádět do MPEG2 na DVD...

divný je mi, že už jsem jednou něco z jiné DV kamery ve vegasu dělal a takovej problém jsem neměl
Mike (617)|19.7.2005 14:12
To je podle mne Blend clipping - mas spatne nastaveny field order u klipu a/nebo projektu a pri renderu, vse musi byt na lower field vcetne renderu, jinak to bude delat tuhle neplechu
vlada (3470)|19.7.2005 18:38
oton
Ve Vegasu nesmíš nastavovat žádný deinterlace. Všechno - projekt i klip - musíš nastavit na LFF (lower field first). Pak to bude dobrý. Jakmile zkazíš jenom jedno nastavení, jde to celý do háje.
Pokud si nainstaluješ DVDArchitect a zaregistruješ, tak můžeš přímo z Vegasu exportovat do MPEG-2. Taky to můžeš zřetězit přes Pluginpac frameserver do CCE, HC, QuEnc atd. Neni potom nutnej export do DV.
oton (49)|20.7.2005 07:47
tak jsem nastavil vše na lover field first a deinterlaced none (viz obrazky), řek bych že výsledek je bohužel stále stejnej, viz obr. 6
Saxel (2279)|20.7.2005 09:12
[quote=oton]SAXEL: 1) první obrázek, nemám v přehrávači zapnuto "deinterlace" tak je to prokladané video, pruhy jsou jasně vidět

druhý obrázek, mám zapnuto "deinterlace" prokládaní tam tedy neni, pruhy jsou pryč, rozumíme si?[/quote]
Ano, teď si naprosto rozumíme. Tvůj "zdánlivý" problém je v prokládání půlsnímků. Slovo "zdánlivý" jsem použil proto, že defacto nejde o problém, ale o normální stav. Pokud chceš mít ve finále DVD, bude nejlíp, když tu zdánlivou vadu na monitoru budeš akceptovat a zapomeneš na deinterlaci.

[quote=oton]2) ... je to stejný i na TV, pouštěno přes TV out z grafárny
[/quote]
Z TV výstupu grafárny ti právě může vylézt cokoliv. Vypal si zkušební vzorek na DVD (třeba RW) a pusť si výstup ze stolního DVD přehrávače přímo na TV. Jsem si téměř jistý, že obraz bude OK. (ve Vegasu nech samozřejmě prokládání v pořadí LFF a stejnětak v MPEG-2 encoderu). Dej na radu vladi, nainstaluj DVD Architecta a rendruj z Vegasu rovnou do MPEG-2 (pro DVDA).
Mike (617)|20.7.2005 09:52
Jeste si zkontroluj LFF v nastaveni klipu v Timeline - klpeni pravym tlacitkem na media a Properties tam musi byt taky LFF
Jinak hlavne to nevzdavej, protoze Vegas to dela dobre, mas tam proste neco spatne a je i docela mozny, ze to je vyrnderovany dobre a pouze pri prehravani se udela Blend clip, vetsina prehravacu umi nastavit natvrdo prokladani na Weave (umi to myslim jak WinDVD tak i PowerDVD), tak si to tam nastav a uvidis
vlada (3470)|20.7.2005 16:10
oton
Ta ukázka č. 6 je evidentně blendnutá. Opravdu to tam nemáš nikde zapnutý? Nebo nějakej supersampling? Z čeho je to típnutý?
oton (49)|21.7.2005 08:03
vlada: je to z DV kamery SONY, přesněji nevim
oton (49)|21.7.2005 08:08
mam dvd architekta 2.0 ale ve vegasu5 nejak nevidim moznost renderovat primo do mpeg2, kde to tam je?
oton (49)|21.7.2005 08:14
vlada: obě karty mám nastavený jako na fotkách výše, kde jinde bych měl ještě něco nastavovat? když kliknu pravým tlačítkem přímo ve stopě na jednotlivé videa, jak jdou poskládané za sebou tak tam jsou switches, ale nic s prokládáním a taky nějak nevim jak to nakliknout všem jednotlivým videím poskládaným k sobě, je tam toho hodně a klikat postupně na každé, to je divný...
Saxel (2279)|21.7.2005 10:03
[quote=oton]mam dvd architekta 2.0 ale ve vegasu5 nejak nevidim moznost renderovat primo do mpeg2, kde to tam je?[/quote]
Po nainstalování architecta bys měl mít možnost vybrat ve Vegasu v "Render as..." typ "MainConcept MPEG-2 (*.mpg)". Možná je MainConcept plugin i v instalaci samotného Vegasu - to nevím, ale určitě je součástí DVD Architecta.
Saxel (2279)|21.7.2005 10:14
[quote=oton]... když kliknu pravým tlačítkem přímo ve stopě na jednotlivé videa, jak jdou poskládané za sebou tak tam jsou switches, ale nic s prokládáním ...[/quote]
Ještě se můžeš podívat do Event Properties - na kartě Media je také Field order, ale ten bude určitě správně (LFF).
Už jsi zkusil vypálit vzorek na DVD a skouknout to přes stolní přehrávač?
vlada (3470)|21.7.2005 11:47
oton
Já myslel jakym programem jsi udělal ten screenshot z videa.
Jinak k tomu nastavení Vegasu - teď ho tu nemám, tak Ti to přesně neřeknu. Ale někde se ještě dají nastavit vlastnosti klipu. U DV videa by to ale měl Vegas nadetekovat správně sám. Zkus ještě jednu věc - vyrenderuj kousek (pár vteřin) z Vegasu a někam to prskni na web. Můžu na to kouknout a říct co je tam za problém.
oton (49)|22.7.2005 09:45
saxel: "event properties" sem nikde nenašel

vzorek DVD ve stolním přehrávači jsem nezkoušel, potřebuju aby bylo DVD normální tak jako ostatní, které funguje jak na PC tak na stolních přehrávačích, tak že když mi to jde blbě na PC, proč to zkoušet na stolním, i když by to tam šlo dobře, muj problém to neřeší


vlada: screenshot jsem udělal normálně v BSplayeru

jinak vlastnosti klipu to bych řekl že je volba "project properties" veškeré nastavení a odkaz na kousek videa je tady http://kohac.jinak.cz/vegas/vegas_problem.htm

jinak po nainstalování DVD architekta, mi ve vegasu žádná možnost renderu do MPEG2 nepřibyla, mám tam jen "main concept DV codec" opět viz obrázek

už jsem z toho rozhozenej, a napadá mě jen, že mam nějakej zmršenej vegas, nebo co :-(


vlada: jeste k tomuto "Ta ukázka č. 6 je evidentně blendnutá. Opravdu to tam nemáš nikde zapnutý? Nebo nějakej supersampling?" co myslíš, že mám někde zapnutý, a supersampling = nevim co to je, a kde by se to mělo nastavovat
oton (49)|22.7.2005 10:00
sorry s tim renderem do MPEG2 to beru zpět, už to tam mám... zkusim uvidíme, ale když to dělá blbě do DV, tak pochybuju že MPEG2 bude o.k.

vyrenderoval sem i MPEG2 furt stejné, ukázka taky v odkaze výše

děkuju všem za dosavadní rady
oton (49)|22.7.2005 11:19
jeste me napadla jedna vec, cely projek je slozen prevazne z DV videa z kamery ale jsou tam pouzity i nejaka videa grabnute z TV karty, nemuze to delat prave tento problem? uz se chytam vseho... ale ty ukazky co jsem vyrenderoval, zroj je z DV
vlada (3470)|22.7.2005 11:47
oton
Suppersampling je filtr ve Vegasu, který takovýhle obraz udělá. Pokud chceš dělat nějaké screenshoty, doporučuju na to VirtualDub, popřípadě VirtualDubMod (umí i MPEG-2). Přehrávače můžou použít nějakej filtr, o kterym ani nevíš, že tam je a to výsledek zkreslí.

Vlastnosti klipu ve Vegasu 6 nastavim pravym myšidlem na klip a zvolenim "properties". U pětky by to mělo být stejný.


Míchání DV a nahrávek z TV může být průser. Z DV to je LFF a z TV to je TFF. Zkus udělat jednoduchej pokus. Otevři jenom třeba 2 DV videa, hoď tam prolínačku a vyexportuj. Co z toho vyleze?

Musíš se ale smířit s tím, že to na počítači nikdy nebude vypadat dobře. Video z DV a většinou i z TV je prokládaný. To nikdy nebude na počítači vypadat tak dobře jako na klasický televizi.

Zkouknu to video a dam ještě vědět.
vlada (3470)|22.7.2005 13:04
To video je jakoby dvojitě prokládaný. Pokud vyhodim jeden půlsnímek, vypadá ten zbytek jako blend deinterlace. Je to v podstatě stejný u toho DV i MPEGu. Tohle nebude vypadat dobře ani na televizi. Někde je zřejmě chyba.
Nebyla by ještě ukázka originálu pro porovnání?
Saxel (2279)|22.7.2005 18:58
To je hodně divný. Jsou tam zřetelně vidět 4 kontury v jednom snímku. Opravdu je zdrojem přímo DV kamera? Chtělo by to kousek zdrojového videa.
oton (49)|30.7.2005 11:51
chlapi sem v půlce dovolený a tejden se k netu nedostanu, tak vám pak hodim to zdrojový video, ale to video je o.k.