Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kamera pro turistiku

krtenek (28)|12.1.2019 18:36
Mám krátce GoPro HERO7 Black, ale vážně uvažuju o výměně:
- sice je stále zataženo, ale kvalitu záznamu jsem čekal dost lepší
- stabilizaci jsem čekal rovněž lepší
- nízká výdrž na na baterii
- titěrný displej, horší ovládání.
Výhodou je zase velikost a voděodolnost přístroje (i když ta v průběhu času nebude zaručena).

Doposud jsem používal HTC U11 a GoPro prostě není lepší.

Točím venku za pochodu (z ruky) ve full HD a 60 fps (kameru nemám nikde upevněnou). 2k nebo 4k neplánuju natáčet, resp. nemám kde zobrazit. Navíc cenově dostupné přístroje umí 25 nebo 30 fps, což mě nijak neláká.

Chci zařízení s větší kvalitou záznamu a ideálně i s optickou stabilizací. Šel bych buď cestou kamery nebo kompaktu. Kompakt se mi jeví lepší, protože zrcadlovku už prakticky nepoužívám, tudíž bych zároveň měl při focení čím fotit. Ale na druhou stranu chci radši kvalitní video. Takže dilema, zatím nevím kam se směřovat a zda jsou videa z kompaktu a kamery srovnatelná. U kompaktu je drobný mínus, že umí videozáznam jen 20 min.

Zatím jsem brousil jen u Sony:
RX100 VI
SONY FDR-AX53
FDR-X3000.

Dál mě napadá nějaký Lumix.

Ta Sony FDR-AX53 je asi bez diskuse super.

Jak to vidíte, co by jste doporučili?
filmar (30)|14.1.2019 14:38
Ahoj Krtenek,
Tvoja voľba na Sony FDR-AX53 je určite dobrá. Malá mašinka. Na 128 GB kartu dáš 5 hodín FULL HD 50p. Vie aj 4K. Stabilizácia vynikajúca (optika je na gyroskope).
Tu je krátka ukážka:

S úctou
Pipo
krtenek (28)|14.1.2019 17:29
Jojo, tvoje video jsem už viděl. Velmi pěkná kvalita - a to máš jen 25 fps. Co se týče kamer, tak jinou už pár dnů nehledám. Tuhle mám vybranou.

No, ještě mi přesto vrtá hlavou použít na natáčení kompakt - Sony RX nebo Panasonic Lumix. Tam je omezení v max. délce videa 29 min, což je nakonec jedno, jelikož foťák zvládne na baterii natočit max. cca 45 min (Sony lze nabíjet přes powerbanku, nevím zda při natáčení stihne dobíjet). Potřeboval bych, aby mi to někdo definitivně vyvrátil :-) Sony fotí parádně.
filmar (30)|14.1.2019 17:50
Zdravím Krtenek,

no mám aj foťáky na natáčanie. Panasonic Lumix GH5 je trošku veľký (relatívne). Ale teraz som si kúpil Panasonic Lumix GX 80. Má päťosú stabilizáciu čipu s možnosťou duálnej stabilizácie s objektívom. Možnosť natáčania 4K. Baterka vydrži cca 1 hodinu. Ak ho máš z Európy tak vo formáte mp4 20 minút, AVCHD 30 minút. Mimo Európy zakúpená bez blokácie času = čo vydrží baterka :-). Setový objektív, veľmi malý (12 - 32). Vyskúšané a porovnané s GH5-kou. Obrazovo zrovnateľné, GX 80 má ostrejší obraz (nemá lowpass filter). Samozrejme trochu iná ergonómia, ale dá sa zvyknúť. Ja som na GX80 dal objektív Panasonic Lumix 12-35 OIS s duálnou stabilizáciou. Ak si dáš pozor, nemusím používať flycam ani gimbal :-). Pošli mi email zašlem ti test GH5 vs GX80 čo som robil. GX80 môžeš tiež nabíjať z powerbaky cez USB.
krtenek (28)|14.1.2019 18:30
krtenek "zavináč" post.cz

Díky. Mrknu na ty Panasoniky.
ai (2993)|14.1.2019 19:42
Ja bych jeste pripomel jakousi eko variantu (cenove), kamerky od Sony do ruky. Cenove pod $300 a pro venek je to postacujici. Na vnitrky uz nemaji velky senzor, tak zacnou sumet. Ale ja ji mam do kapsy, prave na cestach a vsude, protoze telefon zaznam je nanic (super zanam ale neni zoom a stabilizator, takze k nicemu skoro). Ta Sony ma dobry stabilizator. Nataceni je dokonce i mene "napadne", mas to v dlani, kde telefon nebo vetsi kamera vzdy pusobi zretelneji a je to vice vyzivave.

Ja mam Sony HDR CX 440, ale jsou tu i jine a samozrejme to neni na foceni

Pokud jsi nikdy nemel velkou kameru, tak si zrejme neuvedomujes jak nataceni velkou kamerou vpodstate i muzes menit sve okoli, a to treba nechces.
krtenek (28)|14.1.2019 21:23
V obchodě jsem měl v ruce HDR-CX450. Velikostně dobrý, hůř se mi zoomovalo. Ovšem pokud kouknu na videa na YT, obraz mi nepřijde tak dobrý jako u FDR-AX53.
S rozměry to myslím nebude takový problém: 73 x 80,5 x 166,5 vs. 57 x 59,5 x 128,5.

filmar: Díky za video. Kvalitou jsou oba dva asi jako můj mobil.
filmar (30)|14.1.2019 21:27
:-) :-) :-)
ai (2993)|17.1.2019 00:50
[QUOTE=krtenek;536493]Kvalitou jsou oba dva asi jako můj mobil. [/QUOTE]
Akorat, ze na mobilu nemuzes nic priblizit a trepe se to. Takze kvuli tomu je mobil nepouzitelny, protoze je k nicemu kvuli tomuhle. Jasne kazdy ho mame po ruce, takze nam nic neujde ale cena je ta, ze video je k h**** :-). Je spousta prekrasnych zaberu v reklamach na spickove video z telefonu a proto ma cela planeta videa z obrazkama svych deti , kocek a psu jak si hraji, kde kupodivu ten co natacel ma zaroven parkinsona a zaroven probiha v te lokalite zemetreseni. A to v lepsim pripade, protoze vetsinou jim pri zaznamu padne i neprostupna mlha, protoze se rozhodli v zaznamu zoomovat. :-)
krtenek (28)|17.1.2019 18:16
Já si na svůj HTC U11 nemůžu moc stěžovat. Video sice nemá optickou stabilizaci, ale bez problémů se na něj dá koukat. Samozřejmě statické záběry jsou ještě lepší. O zoomu nemluvím, je pouze digitální.
krtenek (28)|27.1.2019 15:11
Pořád mi vrtá hlavou možnost ušetřit. Co říkáte na CX625 nebo CX450?
4 k nepotřebuju. Má smysl o nich uvažovat s ohledem na kvalitu záznamu a stabilizaci?
filmar (30)|28.1.2019 08:07
To krtenek.
Mne tam chýba hľadáčik a je tam len digitálna stabilizácia. Určite by som si to pred kúpou minimálne vyskúšal v nejakom obchode.
krtenek (28)|1.2.2019 20:19
Jen digitální? Na Sony.cz píšou: "optický stabilizátor obrazu SteadyShot s pětiosým inteligentním aktivním režimem".
ai (2993)|2.2.2019 23:20
U me Sony HDR CX440 je opticky, prave proto jsem byl prekvapen a jsem s tim spokojeny, ty male kamerky dneska opravdu jsou proste o tridu jinde nez drahe telefony, ale protoze ty kamerky se zda uz nekdo nekupuje, tak si lidi mysli, ze telefon jim staci. Je to opravdu o necem jinym v terenu a na spontanni pouziti. jdes po horach , kameru drzis v ruce a jdes a jsou to naprosto pouzitelne zabery, kde zabery s telefonu jsou nepouzitelne. Musis stat, znehybnit vse a nedej boze, ze ti nekdo utece z fokusu, tak zas nic, okoli je take dynamucke a v pohybu. V mistnosti je to moc nepouzitelne , ale to i telefony, nema to dost svetla.

Sedis treba na predstaveni a potomek hraje na piano, tak si to priblizis a je to pouzitelne, z telefonem vpodstate o nicem, musel bys k nemu prijit a stat se volem jak lidi okolo co to delaji, kde vstavaji a toci decka i s iPadem. Kde se pak vsechny tyto akce vypadaji jako tiskove konference.
Asverus music (1)|21.2.2019 14:53
[QUOTE=filmar;536484]Zdravím Krtenek,

no mám aj foťáky na natáčanie. Panasonic Lumix GH5 je trošku veľký (relatívne). Ale teraz som si kúpil Panasonic Lumix GX 80. Má päťosú stabilizáciu čipu s možnosťou duálnej stabilizácie s objektívom. Možnosť natáčania 4K. Baterka vydrži cca 1 hodinu. Ak ho máš z Európy tak vo formáte mp4 20 minút, AVCHD 30 minút. Mimo Európy zakúpená bez blokácie času = čo vydrží baterka :-). Setový objektív, veľmi malý (12 - 32). Vyskúšané a porovnané s GH5-kou. Obrazovo zrovnateľné, GX 80 má ostrejší obraz (nemá lowpass filter). Samozrejme trochu iná ergonómia, ale dá sa zvyknúť. Ja som na GX80 dal objektív Panasonic Lumix 12-35 OIS s duálnou stabilizáciou. Ak si dáš pozor, nemusím používať flycam ani gimbal :-). Pošli mi email zašlem ti test GH5 vs GX80 čo som robil. GX80 môžeš tiež nabíjať z powerbaky cez USB.[/QUOTE]

Dobrý deň. Prosím p. Filmára o zaslanie odkazu na porovnanie GX80 - GH5. Ďakujem. [email]jan.asverus@gmail.com[/email]
filmar (30)|23.2.2019 18:28
Ahoj Asverus music,
test som uložil na ULOŽTO.CZ https://www.ulozto.cz/sem pod názvom 20181228SKUSKA_LUMIXOV.m2ts.

Posielam Ti ešte link na filmík, ktorý bol celý točený GX 80 z ruky.

a ešte

S úctou

P.s. žiaľ youtube sprzňuje kvalitu :-(
krtenek (28)|11.3.2019 22:24
Já se v tom pořád vrtám. Moc se mi už nechce pořizovat kameru, jakožto jednostranný nástroj. Už jsem skoro pevně rozhodnutý pro foťák. Měl by to být Lumix GX80 s objektivem GX Vario PX 14-42mm f/3,5-5,6 Power O.I.S.
https://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-g-x-vario-px-14-42-mm-f-3-5-5-6-power-ois

Fotím totiž mobilem, kde nemám optický zoom a zrcadlovku už dlouho nikam nenosím. Takže bych měl 2 v 1.

Co myslíte? Dá se najít něco lepšího za ty peníze?
krtenek (28)|16.3.2019 10:55
Tak snad už poslední příspěvek monologu - kompakty (snad všechny) natáčí v rychlosti max. 28 Mb/s. Je na přehrávaném videu nějaký rozdíl oproti 45 nebo 50 Mb/s (třeba trhanější obraz)? Nebo se jedná jen o velikost výstupního souboru? Nemám s čím srovnat, kamera mi natáčí 45 Mb/s.
jozkopower (1358)|16.3.2019 13:38
Trhanejší obraz nie, plynulosť videa je závislá na počte snímkov za sekundu. Nižší dátový tok sa prejavuje zhoršenou kvalitou obrazu, vznikajú artefakty a zložité štruktúry sa rozpadajú, to je z princípu stratovej kompresie. Dátový tok 28Mb/s je pre FHD dostatočný, vyšší je lepší, ak chceme video rozsiahlejšie upravovať.
krtenek (28)|18.3.2019 08:19
krtenek (28)|28.3.2019 08:26
Tak za mě vyřešeno a uzavřeno.
kirtu (1)|28.3.2019 11:01
resil jsem podobny problem s kamerou Sony a nakonec jsem k tomu koupil powerbanku Anker na doporuceni kamarada na http://www.alfapower.cz na dobijeni a funguje to skvele. normalni vydrz je totiz dost mizerna a Sony jako jedna z mala umoznuje dobijeni prave z powerbanky, takze se clovek nemusi stvat s nejakejma nahradnima modulama nebo vybitou baterkou...
krtenek (28)|25.4.2019 11:41
Tak já ještě nedám pokoj. Hledám přístroj pořizující video v těchto parametrech:
malý s lehký
optická stabilizace min. 3 osá nebo integrovaný gimbal
full HD min. 60 fps a min. 50 Mbps
hodilo by se 4k na 60 fps
nabíjení za provozu např. z powerbanky
rád bych i optický zoom, ale to vidím černě.
ai (2993)|27.4.2019 20:33
[QUOTE=krtenek;537414]
hodilo by se 4k na 60 fps
[/QUOTE]
Sony se k tomu jeste nedostalo to prakticky zprovoznit na urovni bez problemu, Canon byl za to kritizovan v minulem roce (dotazeni 4k a 60p), nevim jak Panasonic.

Jeste tu neni doba si to komplikovat s 4k a 60p, mozna pristi rok, mozna ne. Proste se jim to porad prehriva, pokud se rozhodnout to nejak neosulit a dat tomu nalepku 4k, jako treba v telefonech nebo levnejsich kamerach. Toc kvalitni HD a 60p/50p radne inteligentne zaostreny, stabilizovany se skutecnym asi tisicem radku a 'be happy'! :-)
krtenek (28)|27.4.2019 22:40
Já teda 4k ve skutečnosti nepotřebuju.
Nicméně asi hledám přístroj, co zatím neexistuje.