Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Aký je rozdiel medzi PQI a PPI pri technickom pohybe interpolácie na TV?

Ivan254 (1)|2.1.2019 22:54
Dobrý deň, plánujem si kúpiť 4K TV prevažne na hranie PS4 Pro. Pri väčšine televízií býva uvedená hodnota 1200 PPI. Avšak pri niektorých je hodnota uvedená ako 1500 PQI. Rád by som vedel, aký je medzi týmito skratkami rozdiel, prípadne ktorá hodnota je lepšia. Taktiež ak by niekto vedel, aký je rozdiel medzi telkami HISENSE H43A6100 a HISENSE H43A6140.

Ďakujem za rady. :)
vivid.sk (11472)|2.1.2019 23:20
Rozdiel nieje mozne posudit, kedze ide o vymyslene a marketingom "vygenerovane" nic nehovoriace cisla.
Foolproof (2713)|3.1.2019 16:34
Hm...
PPI bude pravděpodobně pixel per inch, čili hustota pixelů. uvádí se to hlavně u elektronických čteček, čím větší hustota, tím větší pravděpodobnost ostrosti písma.
PQI je asi od Samsungů, kteří tím míni Picture Quality Index, jehož definice je neznámá,je to asi marketing, jako když laik řekne to je dobré, výborné, vynikající atp., tím vlastně taky vyjadřuje hodnocení kvality,:-D
RoPo (6061)|4.1.2019 09:00
PPI z pohledu počtu pixelů na palec mají tyto modely Hisense 104 PPI.

1200 PPI u Hisense znamená "Picture Performance Index" a je to, jak psal vivid, pseudo měřítko mezi jednotlivými kategoriemi TV, procesorů a výkonostního zpracování obrazu modelů napříč modelovou řadou jednoho daného výrobce.
Foolproof (2713)|4.1.2019 10:44
[QUOTE=RoPo;536353]PPI z pohledu počtu pixelů na palec mají tyto modely Hisense 104 PPI.[/QUOTE]

Nikdy jsem na tento parametr u TV neupíral pozornost, ale pokud je hodnota 104 reálná je to oproti čtečkám teda dost bída, se mi zdá.
EInk Carta display má při rozlišení 1072x1440 PPI 300 ! - např. Kindle PaperWrite nebo PocketBook HDTouch,
Ovšem jinde se dočtu, že má 300 DPI, to by mělo být Dots Per Inch, bodů na palec, hodnota známá třeba z tiskáren.

Je to těžké rozhodování, já mám poslední plasmu od Panasonic - 165 cm, dost jsem krvácel při její koupi, dnes už jsou TV 4K či 8K, ale "obyčejné" TV mě v obchodech k výměně neinspirovaly a [FONT="]77" LG SIGNATURE OLED77W8PLA [/FONT]:-D stojí 399 000 Kč:-G...........
RoPo (6061)|4.1.2019 11:09
[QUOTE=Foolproof;536355]Nikdy jsem na tento parametr u TV neupíral pozornost, ale pokud je hodnota 104 reálná je to oproti čtečkám teda dost bída, se mi zdá.[/QUOTE]

Tak ono to je TV pro sledování ze vzdálenosti nikoliv pro sledování zblízka jako tablet, mobil apod. Proto se vzhledem k sledované uhlopříčce a zorného úhlu očí a právě i k PPI udává doporučovaná vzdálenost pro TV, projektor, venkovní LED obrazovky, atd.
Proto i když mám 165cm TV a 317cm plátno s projektorem tak jako následovník TV bude alespoň 85" 4K TV a pak i 8K vzhldedem k mé požadované pozorvací vzdálenosti a PPI. :-)-

V žádném případě nelze porovnávat PPI jako pixel-per-inch u TV vs tablet, čtečka, apod... \\/ Copak tabletem vykouzlíš obraz např. o velikosti 65" ? :-)-


Jinak k PPI u TV: abych byl přesnější popisu - je to hodnocení výkonosti interpolace vkládání mezisnímků mezi jednotlivými snímky sledovaného videa/TV vysílání. Každý výrobce tento "index výkonu" nazývá jinak. Panasonic má BMR (Backlight Motion Rate), Samsung PQI (Picture Quality Index), Sony MXR (Motionflow XR), atd...
Foolproof (2713)|4.1.2019 17:25
Tak mi to nedalo a našel jsem si nějaké definice.
Parametr se jmenuje "Pixel density" a je to celkový počet pixelů děleno úhlopříčka obrazovky. Když je úhlopříčka definována v palcích, pak je výsledek PPI.

Dostal jsem se tedy do obrazu, ale mně z toho tedy plyne proti mému poslednímu příspěvku zase to,, že ona zmiňovaná Hisense musí být buď zázračná nebo malý prcek asi jako monitor z minulého desetiletí.:-D

Pokud by byla FHD, pak při 104 PPI měla úhlopříčku asi 21 palců.....
Kdyby 4k pak je to asi 39 palců, no a 8k by byla 84 inches.

Takže abych se vrátil k původním tématu - pro rozhodování o koupi té či oné TV je to parametr k hovnu.
RoPo (6061)|7.1.2019 10:35
[QUOTE=Foolproof;536359]pro rozhodování o koupi té či oné TV je to parametr k hovnu.[/QUOTE]

Ale nikdo dle PPI jakožto měřítko hustoty pixelů na palec snad TV nepořuzuje. Tazatel se ptal na PPI jakožto výkonostní index vkládání vypočítaných mezisnímků mezi standardní snímky.

PPI jakožto pixel density při využití uhlopříčky se musí brát v potaz pythagorova věta. :-R 9-)
Jinak lze pro jednodušší výpočet využít šířku obrazu, pokud je známa, a fyzické rozlišení panelu. Takže H43A6100 má šířku panelu 94,132cm a rozlišení 3840 pixelů. Pak PPI je uváděných zaokrouhlených 104. B-)


Např. Panasonic TX-40FSW504 s uhlopříčkou 40" a rozlišením FHD má PPI pouze 54-55.