Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

modifikace metadat u videa

dudator (19)|19.12.2018 00:23
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký program pro modifikaci metadat u videa? Konkrétně bych potřeboval změnit datum vytvoření. Mám HD videa z telefonu, které zabírají spoustu místa, videa jsem v Adobe Premiere změnil na nižší rozlišení, jenže touto konverzí se mi změnily metadata a datum vytvoření už je aktuální datum. Jenže já bych u toho chtěl mít to původní datum vytvoření. Soubory chci dát zpátky na telefon a to původní datum potřebuji kvůli tomu, aby to telefon zobrázil správně na časové ose.
Je možné to nějakým způsobem realizovat? Zatím jsem bohužel nic vhodného nenašel.

Díky
Ondra
vivid.sk (11472)|19.12.2018 01:05
[s]Telefon zoraduje videa podla datumu vytvorenia suboru, takze staci zmenit tento datum.[/s]
Co nieje pravda :)
RoPo (6061)|19.12.2018 08:19
Jakýmkoliv nástrojem pro správu souborů pod Win. Např TotalCommander. Pod Win změníš potřebné datum vybraného videa/souboru. Ve filesystému jsou 3 datumy (vytvoření/modifikace/poslední přístup). Pak takový soubor zkopíruješ na kartu/do telefonu. Při kopírování se zachovávají i atributy souboru, což tyto data mezi ně patří.

Total Commander či obdoba jsou i přímo pro telefon, ale nevím do jaké míry umí měnit atributy souborů.
dudator (19)|19.12.2018 21:37
No právě, že s telefonem to tak jednoduché není, mám tedy jen zkušenost se Samsungem, ale co jsem hledal, tak je to vlastnost Androida. Pokud cokoliv kopíruji na vnitřní paměť telefonu (a je jedno, jestli v samotném telefonu total commanderem, nebo přes počítač) tak se vždy datum souboru změní na aktuální datum. Tudy právě cesta nevede, to jsem taky zkoušel. U fotek to funguje tak, že pokud je k dispozici exif s datumem vytvoření, tak se to seřadí s tímto datem, i když se během kopírování to samotné datum vytvoření souboru změní. U fotek je jednoduché upravovat exif podle potřeby, ale potřeboval bych něco podobného i pro video.
Pokud video stáhnu z telefonu do počítače a pak zase nakopíruji zpátky na telefon, tak se sice datum souboru změní, ale telefon video řadí podle datumu, který je v metadatech, dá se zobrazit i pomocí GSpot. Jenže když video zkonvertuju, tak o metadata přijdu a pak ten telefon soubor řadí podle datumu souboru. Proto potřebuji modifikovat datum vytvoření v metadatech. Snad jsem to napsal srozumitelně. :-)
vivid.sk (11472)|19.12.2018 22:49
Mas pravdu, funguje to ako popisujes, je to teda trosku komplikovanejsie, ako povodna odpoved.

Datum vytvorenia/modifikovania sice ide zmenit aj v telefone, ale realne je video radene podla datume v tagu s menom: "Encoded date".
No a kedze video, ktore vznikne re-enkodovanim je uplne nove, sw datum nastavi na aktualny cas enkodovania. Skusil som len obycajny remux (mp4->mkv) a chova sa to uplne totozne, tento datum sa zmeni na aktualny a telefon nasledne video zoradi ako najnovsie.

Riesenie? Extrahovat povodny datum v konkretnom tagu a nasledne ho zapisat do noveho videa. Vzhladom k tomu, ze nazov suboru obvykle obsahuje jeho datum a cas vytvorenia, mozme tuto barlicku vyuzit a z tohoto retazca nasledne tento udaj pouzit na otagovanie noveho videa.

Pozri toto vlakno, malo by riesit tvoj problem:

https://forum.videohelp.com/threads/372351-Create-Encoded-Date-flag-from-filename
Foolproof (2713)|20.12.2018 14:24
Adobe neumím, ale v angličtině myslím každý editor má v parametrech "Preserve metadata"

Osobně pro konverzi používám Vidcoder, no a v něm:

[ATTACH=CONFIG]34971[/ATTACH]
snap017.png
vivid.sk (11472)|20.12.2018 14:34
Cas vytvorenia/zmeny suboru <> metadata.
ai (2993)|20.12.2018 17:34
Renamer http://www.den4b.com/products pouzivam na hromadnou zmenu nazvu z ruznych zarizeni na stejny format do nazvu pro video, ma moznost tam dat i metadata, ale je vhodne nazvy menit na prehlednych 'rok-mesic-den-cas" a az za tim nejaky popisek, kdyz chces. To ti nepomuze ted, ale snad pro priste, zarizeni stejne nerespektujou metadata, je vhodne to mit ujasnene v nazvu.
Foolproof (2713)|20.12.2018 18:44
[QUOTE=vivid.sk;536166]Cas vytvorenia/zmeny suboru <> metadata.[/QUOTE]

To je sice fakt, ale čas vytvoření souboru se nemění, tím pádem jsou klipy řazeny podle původní chronologie a o to snad jde.....
vivid.sk (11472)|20.12.2018 22:09
Foolproof> prejdi si pozorne cele vlakno od zaciatku, datum suboru je irelenvantny (galeria ho ignoruje), na zoradenie pouziva datum z metadat. Tento je nutne modifikovat.
Foolproof (2713)|21.12.2018 12:38
Hm...Nevím, co je to "galeria", v tom bude asi problém.
Např. na tabletu (program QuickPic) se klipy řadí podle toho, jak si to navolím, no a kromě podle názvu, tedy abecedně, lze i podle datumu, velikosti atp. a myslím, že na to metadata nemají vliv.
Videosoubory totiž EXIF nepodporují, takže by šlo použít pouze IPTC, ale neznám žádného uživatele, který by měl ty kolonky v kameře předdefinované.
Podle mě nedošlo v tom Adobe pouze ke konverzi (proč taky toto dělat v Adobe ?), ale i ke střihu, no a to jsou potom zcela nové soubory.
Adobe používá formát XMP. ale myslím, že pro video to není.
vivid.sk (11472)|21.12.2018 20:26
[QUOTE=Foolproof;536182]Nevím, co je to "galeria", v tom bude asi problém.[/QUOTE]
Standardna (default) aplikacia na prehliadanie foto+videa na Samsungoch.


2) nikto netvrdi, ze ide o EXIF, ide o standardne metadata, ktore vidis, ked si video prezries napriklad cez mediainfo.

Napriklad:

[SPOILER]
[FONT=Courier New]General
Complete name : xyz.mp4
Format : MPEG-4
Format profile : Base Media / Version 2
Codec ID : mp42 (mp41/iso2/avc1/dash)
File size : 5.25 MiB
Duration : 32 s 931 ms
Overall bit rate : 1 337 kb/s
Encoded date : UTC 2018-12-03 11:28:27
Tagged date : UTC 2018-12-03 11:28:27[/FONT]
[/SPOILER]

A hrubym oznaceny je datum, podla ktoreho su videa zoradovane na casovej osi.