Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Príprava na audio pri novostavbe

Teruyo (58)|18.12.2018 12:53
Ahojte, ideme robiť elektrické rozvody a chcel by som spraviť prípravu na audio do domu, hlavne zadné repro k TV a možnosť napojiť repro vonku.

Aké káble je dobre zasekať do steny? Stačí ľubovoľný kábel 1,5 a ten pripojiť na repro zásuvku napr:

Alebo treba niečo špeciálne, tienené alebo originál repro kábel?

Prípadne čo by bolo dobre prichystať?

Ďakujem pekne
tdlmarek (1566)|18.12.2018 14:39
Já bych použil stejnou poučku jako u datových rozvodů - zasekej jen krky a potom už si protáhneš kdykoliv cokoliv.
vivid.sk (11472)|18.12.2018 20:17
Podpisujem sa pod to, co pise tdlmarek vyssie, nezabudni aj na hornu pripravu pre Dolby Atmos, ak budes mat na strope SDK.
Krky staci vyviest na spravne miesta. Aj v pripade, ze tento setup neplanujes pouzit, je dobre mysliet do buducna. Nikdy nehovor nikdy.

Krky pre audio v zadnej casti nieje nutne pracne sekat po celej sirke, staci ich viest po zemi a vytiahnut v spravnej vyske vzadu.
Teruyo (58)|19.12.2018 06:28
Ďakujem, husi krky natahnut mozem to je dobry napad. Len rozmyslam, ako ich v mieste, kde budu vychadzať zo steny pekne zakryt :-D

Aký asi priemer husieho krku treba? Asi 10mm bude stacit, ci? Neviem ake su hrube tie audio kable k zadnym pripadne stropnym repro.
RoPo (6061)|19.12.2018 08:21
Můžeš je ukončit v normální elektrikářské podomítkové krabici a dát na ně standardní víčko. Průměr pro repro kabely stačí 16mm, ale pro lepší manipulaci pérem uvnitř je 20mm lepší, pokud bys tam chtěl tahat nejen repro kabel, ale i třeba UTP kabeláž. 4 UTP kabely se vlezou natěsno do 16mm krku.
Teruyo (58)|19.12.2018 08:28
Ďakujem ,dám teda asi 20mm.

Ale tak to radšej FTP ako UTP, nie?
RoPo (6061)|19.12.2018 08:34
Kdysi dávno, když se stavěl RD jsem používal normální UTP Cat 5e bez sebemenšího problému. Po zapojení a změření s protokolem jsem nikde nenašel žádné zarušení či chyby v síti s používání 2Gbps v truncích mezi servery a switchi. A to mám elektrikou protkanej barák jak atomová elektrárna. Twistování v kabelu dost odruší a délky od rozvaděče nebývají v normální RD extra dlouhé a nesmí se udělat chyba souběžného položení ethernetu a silových kabelů.
vivid.sk (11472)|19.12.2018 17:40
[QUOTE=Teruyo;536144]Ale tak to radšej FTP ako UTP, nie? [/QUOTE]
Samozrejme FTP. Na kabloch nesetri. Ak budu v stene pevne zasekane, uz nikdy ich nevymenis. Takze optimalne Cat 6A/7 tahat vzdy dva sucasne na jedno miesto.