Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Šikmé čáry při digitalizaci VHS

Badatel (12)|4.12.2018 23:34
Digitalizuji VHS s převodníkem Grabster AV 350 MX přes S-video, video zachytávám pomocí ffmpeg/DirectShow a ukládám do lossless H.264. V dalším kroku provádím úpravy v AviSynthu (zejména deinterlace), a ukládám do komprimovaného H.264 opět pomocí ffmpeg.
Na obrazu se však v určitých oblastech objevují neznámé šikmé čáry (často na barevně monolitých blocích). Zkoušel jsem tento jev googlit jak v CZ, tak v EN, ale zřejmě nevím, jak ho popsat. Zde na tvfreak je však jedno vlákno, které zdá se, pojednává o podobném problému. Soubor však už neexistuje, takže nemohu srovnat.
Přikládám odkazy na fóra, kde se tento problém řeší:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/926-Sikme-pruhy-pri-zachytavani-S-video-aj-Composite
https://forum.doom9.org/showthread.php?t=172490
https://forum.doom9.org/showthread.php?t=171259
https://forum.videohelp.com/threads/375423-VHS-capturing-luma-chroma-crosstalk-What-do-you-think
http://forum.matrox.com/mxo/viewtopic.php?p=49111&sid=73dbf2dd7ec13d67fed27347b7941238

Zdá se, že chyba je způsobena tím, že přenáším obraz z VHS rekordéru přes s-video, které, jak jsem pochopil, je určeno hlavně pro S-VHS rekordéry. Když ale použiju SCART, obraz je černobílý. O tom jsem taky leccos zjišťoval, ale plně tomu nerozumím, proč se tak děje.

Přikládám kompletní konfiguraci aparatury:
VCR rekordér LG RC185 (asi není S-VHS, nejsem si jistý - napsáno to na něm není)
A/D převodník Grabster AV 350 MX spojený s VCR s-video kabelem dlouhým 1m.
PC 4 jádro i7, GPU GT740M (stíhá)
SW AviSynth + ffmpeg + DirectShow (s ffmpegem mám ještě další problém - zvuk nahrává vždy jen poprvé, poté jakoby zablokuje audio adaptér, a opraví se to až když spustím jinou capturing aplikaci).

V AviSynthu převedu barvy na YV12, provedu deinterlace, oříznu okraje a roztáhnu opět na standardní rozměr.

Problém se ale projevuje i pokud použiji uživatelský program MAGIX Easy Home Video, který dodává výrobce (mně ale nestačí). Zkrátka chyba opravdu bude někde mimo PC.

Věřím, že při pohledu na obrázek určitě někdo problém identifikuje. Doufám, že to není nic specifického. Věnoval jsem totiž mnoho času šperkováním AviSynthových skriptů, a dosud jsem se domníval, že tuto chybu vyřeší jiný SW. Ale mýlil jsem se.

Předem děkuji všem, kdo mě někam postrčí :)
neznamy_efekt.png
Foolproof (2713)|5.12.2018 14:30
Těžko radit, já bych začal tím, že opravdu ne S-Video.
Vzal bych SCART, jestli je obraz černobílý, znamená to asi, že to není full kabel, grabovací zařízení snad má zapojeny všechny piny.

[ATTACH=CONFIG]34945[/ATTACH]

Ve Scartu je i výstup RGB, což je nejlepší možná kvalita, ale jestli to má na výstupu tvůj VCR netuším. Jinak černobílý obraz bývá i při použití paramtrů PAL pro NTSC či naopak.

Netuším, co používáš za divočinu pro grabování, ale osobně bych zkusil něco, co je na to udělané, např. VirtualDub2, Cyberlink a mnoho dalších.
Maximální rozlišení pro vstup asi DVD, ale jistota je při menším.
Nastavení FFMpeg - na to je potřeba vysoká škola, podle tvého textu si tipuji, že jsi někde opsal parametry, kterých je na netu zaručeně dobrých asi 483 i s tím AviSynthem. Je to pro profesionály, co vědí, co dělají.
Použít grabovací program a v něm vyzkoušet profily, které jsou přednastavené.
snap015.png
Foolproof (2713)|5.12.2018 15:15
Mrkl jsem se, co je to LG RC 185 a mně to ukazuje, že je to DVD rekorder. Pokud je to pravda, tak vůbec netuším, jak funguješ. Pokud máš Combi verzi, tedy i s VHS šachtou, tak lze snad nahrát přímo na DVD. Pokud ne, tak je to pěkný zgarb. Asi chtěli zabránit kopírování videokazet. V té souvislosti mě napadá, že tam byla jakási ochrana, zapoměl jsem jak se to jmenovalo a ta dělala nahrávku nekoukatelnou právě díky jakémusi moire, které se nahrálo, Není to ono?

A ten černobílý obraz, podle parametrů na Amazonu je ta verze Combi LG RC 185 vybavena 6tihlavým VCR, ale pozor - system NICAM, to by pak bylo černobílé.
Badatel (12)|5.12.2018 18:36
Děkuji za radu. Přiznám se, že IT rozumím více než AV technice, proto neznám podrobnosti týkající se např. rozdílů mezi S-video a SCART. O SCART pouze vím, že obsahuje mnoho různých signálů, mj. také S-video. Když jsem ale zkusil VCR s grabberem propojit SCART kabelem, obraz byl černobílý.
Grabber má na sobě přepínač s polohami Video a SCART. Přiznám se, že poněkud nerozumím tomu, co vlastně zvolit (ani v manuálu se o tom pořádně nepíše). Grabber má totiž vstupy SCART, S-video a kompozitní video. Když VCR propojím s grabberem s-video kabelem a přepínám polohy, neděje se žádná změna.
Kompozitní video neberu v úvahu, už dávno jsem si zjistil, že se jedná v podstatě o nejméně kvalitní možnost přenostu signálu.
Takže v podstatě mám na výběr mezi S-video kabelem + 2 cinch kabely za zvuk a SCART.
Vyzkouším ještě jiné VCR.
Co se týče ffmpeg, tak ten používám proto, protože dodávaný SW MAGIX Home Video video záznam rovnou pomocí MPEG2 kodeku. Já bych se pochopitelně chtěl tomuto kodeku úplně vyhnout, proto nemohu použít tento SW.
Za další, kazet mám více a chci činnost trochu automatizovat, jako nejlepší a nejflexibilnější možnost se tedy jeví grabbing pomocí ffmpeg, který automatizovaně spouštím pomocí dávnkového souboru. Pominu-li problém s opakovaným spuštěním, tento postup funguje skvěle.
Radíte mi vyzkoušet přednastavené profily. V MAGIX Home Video jsem nastavil ten úplně nejvyšší profil, avšak stále se jedná o MPEG2 kompresi. A šikmé čáry jsou na záznamu také.
Co se týče AviSynthu, tak je pravda, že jsem se inspiroval na internetu, ale skriptu, který je velmi jednoduchý (nepoužívám zatím žádné filtrování šumu či posun barev), rozumím.
Poté, co jsem si pročetl zmíněná fóra, domnívám se, že se bude jednat o HW problém za Grabberem. Tedy od kabelu až po VCR.
Badatel (12)|5.12.2018 18:45
LG RC 185 je DVD/VCR rekordér a umožňuje funkci přehrání z VHS na DVD. To ale nepřipadá v dnešní době v úvahu. Je to pomalý postup a navíc, filmy nechci mít ani na DVD. Chci je mít rovnou v počítači. Zároveň bych ani neměl možnost zvolit si alespoň pár parametrů digitalizace a bůh ví, jak by ten rekordér vyřešil deinterlace.
Jestliže video obsahuje, jak píšete 6 hlav, jedná se o S-VHS rekordér? Už jsem se chystal vyhledat S-VHS rekordér, jak radí všude na fóru (viz odkazy v mém prvním příspěvku).
Nerozumím tomu, co je systém NICAM. Zjistil jsem si pouze, že se jedná o metodu komprese audia. Můžete mi říct, co je tedy "standardní"?
Foolproof (2713)|5.12.2018 21:22
Nicam má jiný způsob zápisu audia na pásku a pokud by ty VHS kazety byly nahrány na něčem jiném, tak bůhví.

Z VHS podle mě nejde udělat lepší digitální záznam než udělá rekorder. Argument, že to trvá je přece irelevantní, doba zpracování grabingem na PC nebo nahrání na disk v rekorderu je stejná, VHS se zřejmě nedá pustit zrychleně. Rekorder má čip, který je na to postaven, placku lze přepisovat stále dokola a i kdyby bylo nutno DVD uzavírat, aby bylo přehratelné, tak jsou to náklady korunové a kopie do PC je rychlá a máme digitální kopii. Jsou tam 4 kvality, ta nejvyšší by měla uspokojit.
Nevěřím tomu, že by se z hovna co je na VHS dal uplést prostřednictvím jakkoli bezeztrátového kodeku bič.:-E
Záznam v MPEG2 je v PALu 720x576, víc se z toho vytáhnou nedá a potom se už jedná o střih, editaci atp. Při hardwarovém záznamu na disk nemohou vznikat žádná moire a jestli vznikají, je to strojem, který špatně snímá a nelze to řešit, protože to bude vždy.
Možná ti uniká, že jakmile je to jednou v digitálu, tedy třeba to MPEG2, už se to potom jenom kopíruje jako data.
Dál nevěřím, že by jakási grabovací lowend krabička měla lepší parametry než poměrně sofistikovaný, na svoji dobu dobrý rekorder.

K PC je potřeba DVD mechaniku, dnes pár korun, lze to s přehledem zeditovat, uložit v jakémkoliv formátu a kvalita DVDVidea, dnes přehrávaní na fullHD TV s funkčním upscalingem je až překvapivě dobrá.

Přepínač funguje jenom na Scart výstupu, a přepíná mezi YPbPr a RGB, s SVideem nemá nic společného, to je extra. Grabovací krabička nebude umět RGB.
Badatel (12)|5.12.2018 22:19
Doba není stejná. VHS zrychlovat nehodlám. Při převodu kazety na DVD trvá převod dobu záznamu, pak musím DVD vzít, zkopírovat ho do počítače, převést záznam z MPEG2 do MPEG4 (H.264) a pravděpodobně udělat úpravy (deinterlace). A to už je špatně (už jen ten převod na H.264), protože převádím už zkomprimovaný záznam. Je obecně známo, že takový převod ze ztrátového kodeku do ztrátového kodeku vede ke slušným ztrátám na kvalitě. A je to logické. Co pokazí MPEG2, tak MPEG4 už to z toho nedostane. A pokud VCR udělá nějaký hloupý deinterlace (třeba vynecháním půlsnímků a tím 25 FPS místo 50), tak je to nevratně pokažené. To je důvod, proč chci převádět data rovnou do počítače. Tím vzniká cca 35 GB soubor (nekomprimovaný), který potom proženu AviSynthem a uložím ve ztrátovém H.264 (a nebo když se mi bude chtít, můžu i H.265, ale to je pomalejší). Navíc přepisovatelné DVD nejde přepisovat donekonečna, a není to abych tak řekl profesionální a udržitelné řešení. Snažím se vyhnout se podobným mezistupňům jako je dnes už zastaralé DVD a MPEG2.
Nicméně, protože mě to samotného zajímá, zkusím si jednu kazetu takto převést. Ale rovnou říkám, že pokud ta kvalita nebude doslova oslňující (což kvůli MPEG na podobném objemu dat určitě nebude), tak to touto cestou dělat určitě nebudu. Do budoucna, pokud se převodník, který mám, ukáže jako nekvalitní, můžu zvážit nějaký Canopus (ADVC 55 například). Ale myslím si, že zas tak špatný nebude, protože je určitě lepší, než nějaké no-name TV karty.
Zároveň by mě zajímalo, jestli má Grabster AV 350 TBC. Nikde jsem to nenašel, ale zároveň jsem se nikdy nesetkal s posunutím a deformací obrazu, který je vždy naprosto přesně hranatý. Tak nevím. Neví o tom někdo něco?
arkij (540)|6.12.2018 07:39
[QUOTE=Badatel;536021]Canopus (ADVC 55 například)[/QUOTE]

Touto cestou běž rovnou a neztrácej čas. Canopus převodníky byly dobré a jediné co jim konkurovalo bylo grabovat VHS přes digitální kamery (DV, D8) s otevřeným výstupem, kdy signál prošel přes kameru do PC ve formátu DV který byl sice trochu komprimovanej ale jen v jednotlivých snímcích, takže pak šel dál dobře zpracovávat. Možná půjčit, či koupit v bazaru DV kameru. Možná to bude levnější než Canopus. Na druhé straně máš-li těch kazet víc tak by se Ti to mohlo vyplatit.
Saxel (2279)|6.12.2018 08:43
Používám S-VHS přístroj Panasonic NV-HS1000, a když jsem nedávno graboval VHS, zjistil jsem v obrazu ty stejné šikmé proužky jako tam máš ty. Nejvýraznější jsou v plochách se sytou barvou. V žádném dříve nabraném videu tato chyba nebyla, a že toho nabraného materiálu bylo! Zkusil jsem vyčistit hlavy, zapojit všechny přístroje do stejné zásuvky, ale bez úspěchu. Takže bych taky rád věděl, co to způsobuje. Na digitalizaci využívám A/D převodník v Mini DV kameře, takže surový materiál mám ve formátu DV-Video (prokládaný). Pro úpravu používám důsledně "odladěný" avisynth skript, a komprimuji do h264 neprokládaných 50p.
Co se týče propojení VHS a A/D převodníku, je teoreticky fuk, zda použít scart, kompozitní kablík nebo s-video, protože v šikmých stopách pásku VHS je zaznamenáno kompozitní video, tedy už smíchaná barevná i jasová složka. V praxi je ale dobré vyzkoušet všechny dostupné varianty propojení a vybrat tu, která dává subjektivně lepší obraz (pokud to jde rozeznat).
romana51 (355)|6.12.2018 09:49
Arkij, tam se Ti vloudila chybička, D8 musely mít odblokovaný VSTUP. Bylo to zablokované softwarově (rozhodnutí blbů z EU kvůli dani) a odblokování prováděla firma GIO Pha.
Ještě to chtělo úpravu dálkového ovladače, kde stačilo na správném místě vyvrtat 2 dírky.
Já používám Panasonic NV-HS900 a uvedené potíže jsem neměl. Možná proto, že jsem měl nahrávky v S-VHS a ty jsou proti VHS kvalitou jinde.
Nevím jak se dnes tyto staré mašinky dají sehnat, kdo je má asi je těžko cizím půjčí. Pokud toho videa není mnoho, je asi lepší zadat převod firmě.
Foolproof (2713)|6.12.2018 13:16
to Badatel - u všech formátů je nejdůležitější datový tok. Pokud budeš mít MPEG2 s datovým tokem pro DVDVideo, tedy 9,8 Mbit/s, máš velmi kvalitní obraz a pro 420 chrome subsampling a rozlišení 720x576 při 25 snímcích interlaced je to dobré.
Odstraňování prokládání je z mé zkušenosti zbytečné, dnešní TV to přehraje v pohodě a na PC to playery taky zvládnou.
Zřejmě ti vadí velikost souboru, při dnešních cenách disků to už není tak zajímavé šetřit místem, raději bych upřednostnil kvalitu. MPEG2 má výhodu u dtřihu, tento formát umí téměř všechny editory uložit bez rekomprese, tedy v původní kvalitě.

Mám nagrabováno z minulého století velmi mnoho hodin domácího videa, ale použil jsem na to před 25 lety Pinnacle a později DV kameru. přičemž na vstupu byl vždy Y/C signál. Je to uloženo jako MPEG2. Manželce jsem dal věci, které chtěla na tablet v HEVC, protože tam bylo potřeba místem šetřit, ale na velké je to snížení kvality poznat, pro tablet nebo YT to stačí.

U Terratecu je pro tvoji krabičku poslední driver z roku 2009, takže moje prvotní rada použít osvědčený VirtualDub a pod. se může minout účinkem, protože to snad byly ještě XPéčka, snad mají W20 nějaký generic.
arkij (540)|6.12.2018 14:02
[QUOTE=romana51;536024]Arkij, tam se Ti vloudila chybička, D8 musely mít odblokovaný VSTUP[/QUOTE]
Máš pravdu ne výstup ale A/V vstup.

Tady je třeba na Bazošu k sehnání za 1 000,- Kč [FONT=Verdana]miniDV Kamera Sony DCR-TRV33[/FONT]

https://foto.bazos.cz/inzerat/97846143/miniDV-Kamera-Sony-DCR-TRV33-vc-prislusenstvi.php

která má odblokovaný A/V vstup, jak píší dále
https://videokamery.cz/clanky/nove-videokamery-mini-dv-od-sony

Stačí Fire Wire, A/V kabel jak se zdá z fotky je přiložen a pokud je třeba digitalizovat větší množství VHS, tak se to vyplatí. Určitě se dá sehnat i jiná v podobné cenové hladině.
Badatel (12)|6.12.2018 14:05
To Foolproof: Děkuji za informace a osobní zkušenosti. Máš pravdu, když nastavím u MPEG2 dostatečný datový tok, bude to samozřejmě v pořádku. Dále je mi jasné, že v budoucnu bude pravděpodobně místa dost, bude to levné. Ale přesto bych radši využil moderní způsob, nebo filosofii (chceš-li) - tedy méně dat, zato chytřeji zakódovaná. Podpora H.264 je dnes již skoro standardem, H.265 urychlí DVB-T2. Co se týče ovladače, tak na oficiálních stránkách výrobce:
https://www.terratec.de/details.php?artnr=10599#.XAkc1-KLrDc
Je ovladač dostupný i pro OS Win 10 32/64. Otázkou je, jak jsou staré samotné soubory ovladače. To jsem nezjišťoval. Nicméně pokud tím narážíš na problém, že se mi vypíná zvuk, tak o tom asi založím speciální téma, sem se to nehodí.
Nějaký Canopus bych si pravděpodobně sehnal už dříve, vadí mi na něm ale, že nemá USB. Bohužel, jediný výkonný stroj, který doma mám je notebook, PC nestojí za nic, a notebook nemá žádné FireWire rozhraní. Leda použít nějakou redukci na rychlé USB 3. Nemá s tím někdo zkušenost? S provozem ADVC s převodníkem na USB?
arkij (540)|6.12.2018 15:19
[QUOTE=Badatel;536027]PC nestojí za nic, a notebook nemá žádné FireWire rozhraní[/QUOTE]

A to PC má Fire Wire? pokud ano tak to nagrabuješ do DV na něm a klidně na externí HDD (trvat to bude stejně dlouho). Tento formát pak jde beze ztrát stříhat a třeba i upravovat a pak ho vyexportuješ klidně do toho H.264. Rozhodně je to z hlediska kvalitativních ztrát (dá-li se u zdroje VHS mluvit o kvalitě) lepší než jít přes komprimovaný formát. Navíc při tom exportu jde použít i nějaké filtry, které obraz mohou subjektivně mírně vylepšit.
Těch VHS kazet jsem pro kamarády zpracoval pár desítek, tak mi věř, že s tím mám dost zkušeností.
romana51 (355)|6.12.2018 18:08
Já to ještě doplním. Dnešní základní desky do PC už dávno nemají Fire Wire vstup jako kdysi. A ani notebooky, které ho také měly.
Už je to jako se sloty pro disketové mechaniky. Já používám pro Fire Wire kartu do PCI slotu, kterou ochraňuji jako oko v hlavě.
Ale je otázka, jestli by ještě pod Win10 byla funkční. Už jsem to několik let nepoužil a nechce se mi lézt do PC, mám tam plno (v PCI slotech).
RoPo (6061)|7.12.2018 11:03
Doplním funkcionalitu firewire pod w10: Používám pod Win10 FireWire kartu do PCIex1 slotu (protože starý mobo s fw odešel a nové mobo pořizovat s už zastaralou PCI nepotřebuji). Kupoval jsem FW kartu do PCIex1 asi před dvěma měsíci z ali. Ale u nás jsou stále k dipozici také. Vše funguje jak z praku. Připojen Canopus převodník a grabování v Ediusu. Takže FireWire, avšak na řadiči do PCIe, přes kartu pod Win 10 bez problémů funkční.
romana51 (355)|7.12.2018 16:09
Jakou verzi Ediusu máš? Já naposled graboval do v.5 nebo 6, už si nepamatuji. Nyní mám v.8. Je dobře vědět jestli by to fungovalo kdyby ....
Dík!
Badatel (12)|9.12.2018 22:59
Tak jsem vyzkoušel různé možnosti, a zjistil jsem, že se toho efektu zbavit neumím. Když totiž propojím VCR SCART kabelem s převodníkem, obraz je vždy černobílý. A to jsem vyzkoušel 3 SCART kabely - jeden byl tlustý jak palec, takže měl asi všechny piny zapojené.
Byl jsem tedy odkázán na s-video :( Dokonce se mi podařilo sehnat i druhý převodník Grabster AV 350 MX, ale ani po pečlivém pozorování jsem nenašel vůbec žádný rozdíl. Pruhy tam jsou stále. Takže opravdu chyba bude asi ve VCR ?! Vzadu má přepínač RGB / Component - ten ale také problém neřeší.
Procházel jsem i menu VCR, ale žádné nastavení výstupu jsem tam nenašel. Je to možné? Všude čtu, že by to tam mělo být. Asi sem ještě nahraju nahrávku toho menu pro případ, že by se chytil někdo moudřejší.
Jinak v příloze posílám ukázku videa z komerční VHS (abych eliminoval chyby přehrávání z kamery na VHS). Na paní v růžovém kabátu jsou ale čáry opět vidět.
Jinak bych byl se záznamem spokojený - možná je tam ale šum, posuďte sami, já se šumem zkušenosti nemám a moc to poznat neumím.
Ocením, když mi napíšete, jak hodnotíte zaznamenané video.
RoPo (6061)|9.12.2018 23:46
Graboval jsem do verze 9
Foolproof (2713)|10.12.2018 00:09
Myslím, že je to bída ta ukázka, příliš zkomprimované, datový tok 2,5 Mbit/s, to lze jenom z velmi kvalitního zdroje. Stále jsi myslím nezkusil přímo ten rekorder.....

Asi ti vadí toto:

[ATTACH=CONFIG]34948[/ATTACH]

Pokud budeš mít vyšší datový tok, zlepší se to.
Dávám tu ukázku z homevidea starého asi 25 let, tehdejší VHS kamera Panasonic, výstup Y/C, pásek TDK, datový tok asi 6,5 Mbit/sec, grabované přes Pinnacle zgarb. Víc jsem z toho nebyl schopen dostat a tehdejší PC bylo nějaké Pentium V, takže celkem horror. Kdo nezažil, nepochopí,

https://uloz.to/!GISuLbWefDGI/produce-0-mpg
snap016.png
Saxel (2279)|11.12.2018 08:15
Tak jsem včera chvíli bádal, proč mám v obraze ty šikmé proužky, které tam dříve nebyly, a zjistil jsem, že za ně může špatný kabel s-video. Z videorekordéru nabírám video kabelem s-video a audio druhým kabelem (2xcinch-jack). Jak už jsem psal, k digitalizaci mám mini-DV kameru. Když jsem odpojil audio kabel, obraz se celý rozpadnul - v kabelu s-video je ulomená signálová zem (GND). Při ohýbání kablíku se občas zem spojila a obraz byl v pořádku bez proužků. Když byla GND propojená jen přes audio kabel, v obraze byly proužky. Na obrázku je vlevo výřez videa s proužky, vpravo bez nich.
Takže zkontroluj propojovací kabely, případně nabírej přes kompozitní výstup.

[ATTACH=CONFIG]34949[/ATTACH]
vhs-pruhy.jpg
Badatel (12)|12.12.2018 12:09
Ahoj. Děkuji Saxel za odpověď! Doufal jsem, že se najde někdo s podobným problémem. A koukám, že jsi měl úplně ten samý problém jako já.
Naštěstí jsem doma našel ještě jeden úplně nový S-video kabel. Také jsem na základě rady Foolproof zvedl bitrate na 5000 kb/s. Používám 2-pass encoding. Během grabbingu nahrávám kodekem huffyuv.
Nastala velmi výrazná zmněna. Kdybych tam ty čáry nehledal a nevěděl, že tam jsou, ani si jich nevšimnu. Ale... ... pořád tam jsou :D
Ještě mně napadá, když o tom Saxel píše, jestli nebude vadný zvukový cinch-cinch kabel. Ale zvuk je parádní. Leda že by to ovlivňovalo GND S-videa ?!
Je možné, že i tento kabel není dostatečně kvalitní? Mám se poohlédnout po nějakém kvalitním s-video kabelu?
Podívejte se:
RoPo (6061)|12.12.2018 12:46
Tak ono ne nadarmo je ve spránvě zapojeném SCARTU oddělená video zem, audio zem, u komponentu každá složka má svoji zem a signální taky má svoji zem a to celé sólo stíntěné na "jinou" stínící zem.
Foolproof (2713)|12.12.2018 14:10
Nechápu, proč je ze Scartu obraz černobílý, chápu, že asi neumí RGB, ale tam je i kompozitní....

Já jsem graboval vždycky Y/C (S - video), bazmek na převod z videorekrderu bych možná doma ještě našel.

https://cdn.alza.cz/ImgW.ashx?fd=f3&cd=MK384
Badatel (12)|22.12.2018 01:28
Ahoj, Foolproof,

během prodlevy :) jsem si pořídil tento scart-cinch+s-video převodník. Zapojil ho do videa, spojil s převodníkem s-video kabelem (zbrusu novým). Jenže...
Obraz je opět černobílý. Stejně jako když spojím převodník s videem přímo SCART kabelem. Přiznám se, že vůbec nerozumím tomu, proč je to černobílé.
Asi zkusím jiný VCR.
Foolproof (2713)|22.12.2018 13:12
Ten obraz je BW i z kompozitu ? Tedy jenom z toho žlutého ?
V tom Magixu se nedá natvrdo nastavit PAL nebo NTSC ?
Když budeš grabovat originál, bez těch opiček ve scriptu (YV12 a pod), tak je to stejné ?
Badatel (12)|25.1.2019 00:03
Ahoj, Foolproof,
vyzkoušel jsem, co mi radíš. Tedy do videa jsem vložil SCART redukci na "žlutý, bílý a červený cinch", a spojil video s převodníkem pouze těmito 3 cinch kabely. Obraz je barevný. Takže může se jednat o nějakou indicii. Nicméně všude (naprosto) čtu, že mám dávat ruce od kompozitního videa pryč. že je to prakticky nejhorší možnost spojení. Myslíte si, že má cenu koupit ještě nějaký úplně nejlepší s-video kabel? Nějaký pozlacený, dobře stíněný, (drahý :D) ?
Saxel (2279)|25.1.2019 07:23
Už jsem dříve psal, že na pásce VHS je zaznamenáno kompozitní video, takže teoreticky by neměl být kvalitativní rozdíl v tom, jestli nabereš kompozitní nebo s-video.
Foolproof (2713)|25.1.2019 13:23
Šířka pásma je 3 MHz, to prý odpovídá 240x576. Děláš-li z toho 720x576 je třeba ztrojnásobit sloupce, takže bych řekl, že větší vliv než druh vstupního videa má kvalita převodníku a upscalovacího algoritmu.
Někteří tvrdí, že nahrávat pouze 352x288 prý se tím odstraní prokládání ?????? a teprve potom upscalovat solidním programem. Nevím.

V tom minulém století, kdy jsem se tím zabýval, bylo DVD z VHS naprostý hrot, dnes je při existenci 4k jakékoliv hodnocení problematické.