Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Převod VHS do PC přes kameru - pruhy na stranách videa

GameKeeper (12)|14.7.2005 14:55
Mám kameru Sony DCR-HC40 s DV převodníkem. Chtěl bych převést nějaké staré videa z VHS do PC a udělat si z nich DVD. Kameru na video a PC připojím v pohodě. Grabuju v Pinacle studiu 9.3, nebo v Adobe Premiere. Problém je, že výsledné video má po stranách asi centimetrový ořez. Nevíte někdo, jak toto odstranit? Event. čím to protáhnout aby zmizely? Pravděpodobně to bude rozlišením, ale co s tím? Neměl někdo stejný problém?
ODSakEda (2278)|14.7.2005 23:10
-Dig. kamery pracují s rozlišením 720x576, mno ale 720:576 není přesně 4:3 (1,333.......), jako obrazovka telky nebo PC monitoru a používané typické rozlišení grafikou, ale jen 1,25!
-řeší se to pomocí aspect ratio, tedy zadáním nečtvercového pixelu, což je z matematického i počítačového pohledu barbařina, nečtvercový pixel...
-I proto např. mnohé TV karty pracují (dogitalizují do) s rozlišením 768x576 a tedy přeně 4:3 a nemusí se to pak nijak řešit ani nevznikají deformace obrazu, nicméně ani stolní přehrávače nepodporují více jak 720x... a nepřehrají to!
-Nejspíš je to dáno kompromisem výrobců v tom, že umí tyto stroje zpravidla PAL i NTSC až kupodivu snadno (a výrobně levně že?!...) a tedy NTSC používá u digitálu rozlišení 720x480 a tak se nejspíš udělal čip, co koduje a dekoduje maximálně rozlišení 720x576 a při zpětném pouštění do telky PAL je to 720x576 skroakurát 4:3 a pro NTSC jde z teho 720x576 udělat snadno 720x480 -prostě vypuštěním řídků 8-)
Pitomec (10211)|15.7.2005 00:35
[quote=GameKeeper]Mám kameru Sony DCR-HC40 s DV převodníkem. Chtěl bych převést nějaké staré videa z VHS do PC a udělat si z nich DVD. Kameru na video a PC připojím v pohodě. Grabuju v Pinacle studiu 9.3, nebo v Adobe Premiere. Problém je, že výsledné video má po stranách asi centimetrový ořez. Nevíte někdo, jak toto odstranit? Event. čím to protáhnout aby zmizely? Pravděpodobně to bude rozlišením, ale co s tím? Neměl někdo stejný problém?[/quote]
Na TV to neuvidíš ani po převodu do DVD, takže to neřeš.
Saxel (2279)|18.7.2005 10:14
Obvykle se v dolní části objevuje ještě úzký proužek mihotajícího se obrazu. Ten já navíc ještě ořezávám, takže mám černý proužek i dole. Ale proč to tam nechávat, když to zbytečně ubírá část datového toku a stejně to není na TV vidět!
Rozhodně nemá smysl obraz roztáhnout na celou velikost (aby zmizelyčerné proužky) - sníží se už tak mizerná kvalita digitalizovaného VHS.
stayman (12393)|18.7.2005 10:22
...a to co este mohlo byt videne, nebude :-D
GameKeeper (12)|19.7.2005 17:50
A čím to ořezávaš?
stayman (12393)|20.7.2005 01:34
Kto?
Saxel (2279)|20.7.2005 09:21
[quote=GameKeeper]A čím to ořezávaš?[/quote]
No, já střihám ve Vegasu a tam mám "Event Pan/Crop", ale jak se to dělá v Pinnaclu nebo v Premiere, to tedy nemůžu sloužit :-(
vlada (3470)|20.7.2005 16:23
Ořezávat se to nesmí. Rozlišení musí zustat 720x576. Musí se to překrejt černym proužkem, říká se tomu letterbox.
Jinak pruhy po stranách jsou celkem normální. Obraz totiž má 720x576, ale sampluje se jenom 702x576, 9 pixelů na každej straně se zahodí. Je to úlitba za snadnější kompatibilitu mezi PAL a NTSC, jak psal Eda. Je to mírné zlevnění pro výrobce a velký průser pro uživatele.
Saxel (2279)|21.7.2005 10:22
[quote=vlada]Ořezávat se to nesmí. Rozlišení musí zustat 720x576. Musí se to překrejt černym proužkem, říká se tomu letterbox.[/quote]
Ale jdi. Rozlišení zůstane i po ořezu tak jak je v nastavení projektu, černý pruh se doplní automaticky. \/ Tedy ve Vegasu to tak je.
vlada (3470)|21.7.2005 11:43
Saxel
Tak to potom neni ořez ale letterbox. Vegas to samozřejmě nějak dopočítá a podle nastavení duďto resizne na výstupní velikost nebo dodá černý pruhy. Ale obecně filtr, kterej zakryje kus ubrazu pruhem se jmenuje letterbox. Že to při nějakym konkrétnim nastavení v konkrétnim programu zafunguje stejně i při ořezu je hezký, ale principiálně to není správně.
Podívej se tady do diskuze, kolik lidí si takhle ve Vegasu ořízlo video a kolik s tim měli následně problémů, protože jim to Vegas automaticky resiznul.
Saxel (2279)|21.7.2005 14:15
A tak to prrrr. Říkej si tomu jak chceš, ale pro mě je to crop čili ořez. Principielně to není o nic míň správné než tvá metoda. To jestli to potom Vegas resizne nebo ne záleží pouze na nastavení parametrů. Ale nechme toho, ať si každý sám vybere, jak to bude dělat.
deenius (4)|30.11.2021 20:15
Ahoj

Pustil jsem se do digitalizace starých VHS a potřeboval bych poradit. Snad se mi tedy podaří toto vlákno oživit :)

Na začátek bych uvedl, že pro tuto činnost používám kameru SONY DCR-TRV120E, videorekordér PANASONIC NV-SV120, FireWire PCI-Express a Adobe Premiere.

Video z VHS je přes kameru do PC zachytáváno v rozlišení 720 x 576. VLC přehrávač jej však přehrává jako 768 x 576. Tomu úplně nerozumím.

Video má po stranách černé pruhy a dole problikávající vícebarevný pruh. Z minulosti vím, že u starých TV se tyto pruhy neobjevovali a nebylo to třeba řešit. Ostatně, bylo to tu i zmíněno. Avšak dnes je situace jiná a pokud spustím takové video na současných chytrých TV, tak je samozřejmě vidět vše.

Takže má otázka zní, jak se elegantně těchto pruhů zbavit? V diskuzi jsou dvě metody, tj. crop a letterbox, bohužel však s ani jednou nemám zkušenosti. Předpokládám však, že ořez (crop) bude lepší cesta. Mohl by tu tedy někdo nastínit alespoň postup jak na to? Moc děkuji za jakékoli info a doporučení.
Video_720x576.png 2021-11-30_20-00-02.png
Saxel (2279)|1.12.2021 13:22
Z nabraného videa je potřeba odstranit prokládání, ořezat rušivé pruhy, možná použít i nějaký ten filtr pro vylepšení obrazu. Toto téma se tady už na několika místech řešilo, zkus projít např. následující vlákno včetně odkazů v něm a pak se ptej co a jak... https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/42114-Prevod-DV-suroveho-AVI-z-kamery-HI8
deenius (4)|6.12.2021 10:42
Děkuji moc za hodnotné info!