Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

16:9 capturing přes 4:3 kameru

adagio (47)|14.7.2005 01:10
Ahoj, jednoduchý dotaz na strašně složitou teorii :o)

mám od někoho miniDV kazetky, natočené v 16:9. Já mám ale jen miniDV kameru bez tohoto módu. Je možné bez nějaké deformace širokoúhlý obraz přesto nacapturovat do PC takovou kamerou?

Video jsem do PC i dostal, dokonce se správně zobrazuje jako široké, info v premiéře říká správné rozlišení 1024x576. Potřebuju teď tohle video převést na 4:3 (letterbox), abych s ním mohl pracovat a doplnit o jiné 4:3 záběry.

Když toto video v 4:3 PAL projektu pomocí "Pixel aspect ratio" označím jako "D1/DV PAL widescreen 16:9 1.422), pak vyberu "Maintain aspect ratio" a doplním zbylý prostor černou barvou, tak se mi při exportu video hrozně zúží (něco jako 21:9 a víc - vše je až příliš šišaté). Jediná šance, jak obraz dostat (vyexportovat do 4:3 letterbox), aby vypadal nějak přirozeně je tedy místo D1 widescreen... v "pixel aspect ratio" vybrat buď Sqaure pixels (1.0) nebo D1 DV PAL (1.067), pak je to klasický letterbox. Ale při střihu mám trošku dojem, že se z toho stalo neprokládané video - dost to je znát.

Je to pro mě španělská vesnice - uměl by mi někdo (v případě, že je vůbec možné 16:9 záznam bezchybně převést 4:3 kamerou) vysvětlit právě rozdíl mezi Square pixel a tím D1 PAL 1.067). Pochopil jsem, že čím vyšší číslo (jako je to widescreen 1.422), tím je výsledek uzší. Fakt je, že po capturingu se mi v seznamu importovaných videí běžné 4:3 video označuje jako právě 1.067, zatímco toto širokoúhlé nemá v závorce nic. (to znamená square pixel 1.0) ??? I pří výběru toho Pixel aspect ratio mi sám vybere volbu Square pixel.

Co tedy vybrat? Je lepší zachovat pro všechna videa tu D1 PAL nebo mám raději dodržet to co označuje jako square? Nedošlo při tom capturingu širokoúhlého videa k nějaké "sqare" deformaci a případně i ztrátě prokládání?

Díky moc každému, kdo tomu rozumí, poradí a vysvětlí.
stayman (12393)|14.7.2005 23:34
Nedoslo ku nicomu, aspect ratio si predstav ako povel a nie ako fyzicke rozlisenie, ktore je mimochodom u oboch pomerov 4:3 a aj 16:9 rovnake, presne 720x576 a aj tak sa ti to dostane do PC, navyse aj preto, ze data sa pri naberani DV zaznamov nijako neupravuju, iba kopiruju...

Aspect ratio (alebo presnejsie PixelAspectRatio=PAR) ti ten zaznam "zobrazi" presne, teda dodrzia sa proporcie objektov (=MaintainAspectRatio=MAR) a teda objekty budu spravne pomerovo zobrazene. Ak chces pouzit /kombinovat v jednom projekte oba formaty, zakonite musis zvolit kompromis:

Project 4:3
1. teda ak pouzijes v takomto projekte 16:9 zaznam, na vysledny 4:3 sa dostanes bud doplnenim ciernych pruhov (obalka/letterbox), alebo orezanim casti obrazu po stranach (strata obr. informacie)
2. zaznam 4:3 je jasny.

Project 16:9
1. ak pouzijes 4:3 zaznam v projekte 16:9, pochybujem ze by bolo pripustne, aby si mal obalku po stranach, takze pripada do uvahy jedine, urobit orez hornej a dolnej casti obrazu (strata obr. informacie), aby si mal zase v poriadku MAR.
2. 16:9 zaznam v tomto projecte je jasny.
adagio (47)|15.7.2005 09:29
čus staymane, díky moc. Teď tedy vím, že není problém 16:9 dostat do PC.

Ještě ale váhám, co nastavit při tom zúžení. PAR. Při volbě PAR po mně chce vybrat formát videa. V knížce raděj vybrat ten widescreen - to mi ale z toho videa udělá moc velkou nudli. Automaticky se mi nabízí volba Square pixel, která i správně pak vypadá, ale nějak jí nevěřím, myslel jsem, že by DV video mělo být spíš to D1 DV PAL 1.067.

Netušíš ještě, co mám zvolit? A případně objasnit, proč by se to nacapturovaný video 16:9 mělo teď "hlásit" jako square pixel?

A pak ještě, jak se dá ověřit, ýe je video prokládáný (s půlsnímkama), info v premieře říká jen 25fps, v timeline se dá poskakovat po framech, je nějaký způsob?

Díky moc.
stayman (12393)|16.7.2005 12:24
Neviem ako sa to robi v Premiere,ako je tam nastavene okno preview, ale hladaj skor take daco ako Pan/Crop a tym si nastav ten orez, alebo tam budes mat mozno aj nejaky preset,ktory bude predstavovat ten pomer stran, aby si mal spravne zobrazene proporcie objektov...
Nechce sa mi to pozerat, ci Premca ma zobrazovanie info aj o polsnimkach, ale Vegas pise 25fps bud progressive, alebo 25fps interlaced.