Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Fullframe vs. super 35

petrisku (73)|14.8.2018 22:40
Zdravím Vás vážení Freak uživatelé. Již nějakou dobu zvažuji zakoupení kamery. Jsem především filmový a videoklipový točič. Po prokousávání se tunami gigabytů informací na webech a recenzích, stejně jako i osobních rozhovorech jsem na vážkách. Potřeboval bych třeba poradit či posunout nějakým směrem. V první řadě bych měl asi zmínit částku kde se mohu pohybovat ta je cca max do 150k. Někteří doporučují to, jiní zase ono. To co bych od kamery očekával je 4K, ale i zároveň FULL HD rozlišení videa, ale také slow motion v přijatelném rozlišení čili aspoň FULL HD. Nejvíce mě asi zaujaly Sony alpha A9, či jsem dost studoval i Sony Pxw FS5. Jestli mě někdo posune ještě i jinam budu rád. Taky jde o to, co je lepší pořídit zda Fullframe či super 35. Čemu by kdo z vás dal přednost a proč. Mám v tom trošku guláš. Původně jsem si totiž myslel, že super 35 je plný formát, ale byl jsem vyveden z omylu. Zase na druhé straně plný formát je převážně jsem zjištoval buď u zrcadlovek či bezzrcadlovek(třeba ta sony) ale zase je to přece jen foťák, není to v prvé řadě videokamera. Nevím, nevím, tápu a tak mě napadlo napsat zde. Snad by někdo se našel kdo by mě někam navedl. Vždy jsem tady našel nějaké odpovědi, které mi pomohly. Za případné nápady budu vděčen.
jozkopower (1358)|9.9.2018 16:07
Super 35 zodpovedá snímaču APS-C, navyše je tam orez pre pomer 16:9 v režime videa, teda o dosť menšia efektívna plocha proti FF. Sony A9 je FF špeciál na akčné fotenie v tom je jednička, točí sice pekné video, no možnosti videa sú obmedzené, nedoporučujem, zbytočne zaplatíš za funkcie, ktoré vo videu nevyužiješ. 150K je veľmi slušný rozpočet, za to by sa mal dať kúpiť blížiaci sa Sony A7S III aj so slušným zoom sklom a práve tento prístroj bude podľa únikov videoking. Teda moja rada znie - počkať na Sony A7S III. Má disponovať úplne novým FF snímačom s bezkonkurenčnou citlivosťou, možno RGBW, 4K/60p HDR 10-bit, vylepšený AF, špičkový EVF, rekordne nízky šum v low light a spústu ďaľších fajnovostí. A prečo FF snímač - veľká efektívna plocha, to znamená poberie podstatne viac svetla ako menšie snímače, malý šum, ľahko dosiahnuteľný filmový look s malou hlbkou ostrosti /rozmazané pozadie/, vysoký dynamický rozsah, pravdepodobne blížiaci sa k 15EV, verné podanie farieb atď.
Ak budeš potrebovať ďaľšie info, kľudne napíš.
petrisku (73)|9.9.2018 19:09
Moc děkuji za informace. Od doby, kdy jsem tohle psal jsem stále sledoval a ptal se, koukal na YT, četl recenze atd atd atd. Docela hodně doporučovali Panasonic GH5s, který má podobné parametry jako "snad" budoucí A7s lll. až na ten FF. Videotočiči si ji dost pochvalují. Co na ní říkáš?
jozkopower (1358)|9.9.2018 20:18
Panasonic GH5s je vnímaný ako vyšší model GH5, ale omylom. GH5s je špeciálne vyrobený pre zlepšnie obrazu v slabom osvetlení, má polovičné rozlíšenie snímača GH5 teda dvojnásobnú veľkosť diód. Skutočne je citlivosť lepšia i šum menší, asi 1 až 1,5EV. Prístroju chýba univerzálnosť GH5, fotorežim je s 10MPx už slabší a veľké sklamanie vyvolala absencia stabilizovaného snímača. GH5 má špičkovú duálnu stabilizáciu. Už tradične majú oba prístroje kontrastný AF, ten je voči konkurencii slabý.
Závisí ako budeš prístroj používať, ak na statíve prevažne s manuálnym zaostrovaním GH5s ti môže perfektne poslúžiť. Zásadné je použitie objektívov, Panasonic používa na dnešnú dobu relatívne malý m4/3 čip, to ale nemusí byť až taký problém, pokiaľ sa použijú svetelné sklá, od svetelnosti objektívu záleží hodnota ISO, teda šum, strata farieb i filmový look. Ja používam na interiér GH5 + Panasonic Leica Summilux 12mm F1.4 a obraz je krásny, pretože snímač ide na ISO 800, základný zoom s F2.8 ide na ISO 3200, prípadne až ISO 6400 a to je už na snímač moc.
S budúcim Sony A7S III by som to nezrovnával, to je iný level.
petrisku (73)|9.9.2018 23:22
Já moc děkuji za informace. Musím říct, že už tak 4 měsíce vybírám a vybírám a ptám se. Já pracoval celou dobu pouze s reportážní kamerou bez objektivů. Takže v tomhle tápu dá se říct. Už už jsem měl dokonce domluvenou nějakou slevu na ten panasonic. Určitě jsem postřehnul na webu info o A7s lll ale zatím ne a ne vyjít - už se o tom diskutuje na různých serverech více než půlroku. Jsem teď zase na vážkách. Vím, že fullframe je prostě "lepší". Já teda nakonec asi fakt počkám :))) snad ta 7s lll vyjde :))) Jedná se mi totiž hlavně o autofocus. Většinou natáčím sice se štábem ale bez ostřiče. Videoklipy, filmy - prostě připravené záběry, ale také záběry s pohybem kamery- gimbaly, koleje atd. Proto ten AF je pro mě důležitý. Co bys event doporučil za skla k té sonce. Dočetl jsem se že jsou i nějaké redukce pro skla canon, ale zase, nevím zda se neskrývá tam nějaké úskalí. Zda je lepší mít skla FE sony. V každém případě to musí být AF skla. Měl bys prosím nějaké doporučení?
jozkopower (1358)|10.9.2018 12:07
[QUOTE=petrisku;535158]Jedná se mi totiž hlavně o autofocus[/QUOTE]

Tak to by som prístroje Panasonic vylúčil, AF nemá fázové zaostrovanie, len kontrastné.

Situácia vo výbere je zložitá, pretože koncom mesiaca má práve Panasonic oznámiť naprosto neočakávane FF prístroj o ktorom ešte nič nevieme, ale úniky informácií hovoria o prístroji s vynikajúcim videorežimom.
Možno ťa zaujme nový Fuji X-T3, určite mrkni na tento APS-C, má unikátny záznam videa 4K/60p 10-bit interne. /20min., bez stab./

Objektívy k Sony A7S III by som určite vyberal natívne Sony, adaptér na Canon bajonet nemusí podporovať všetky funkcie, radšej na istotu. Na video je ideálne používať sklá /zoom/ s konštantnou svetelnosťou, kedy pri zazoomovaní prístroj nemusí meniť expozičné hodnoty a nedochádza k blikaniu obrazu. Veľmi zaujímavo vypadá základný zoom pre FE bajonet 24-105mm F4, to je eq k m4/3 na F2.0
petrisku (73)|10.9.2018 21:01
Tak koukám, že opravdu ta situace se horší a horší. Jak říkal Sokrates "vím že nic nevím" Čím více a více absorbuji informací, tím si připadám, že vím míň a míň :) No v každém případě jsem se opravdu rozhodnul počkat. Píšeš, že i Panasonic má mít nějakou bombu?? No trochu mě straší to, že se už půlroku mluví o té 7s lll a stále nic. Co mě ještě zaujalo na tom původním panasonicu GH5S, že umí LUT přímo v menu (můžu nastavit a obraz vidím barevně) a nemusím k LOG profilům mít Atomos nebo jiný monitor který to umí. Zase jsem dnes koukal na další YT videa a recenze. No je těch informací na jednoho člověka až moc. Vím o tom, že lepší je mít objektiv s konstantní světelností. Vím také , že pro "moje" točení tzn hlavně videoklipy a pak i filmy jsou asi lepší skla s pevným ohniskem (jestli teda potvrdíš i ty) Máš nějaké vyzkoušené případně doporučené pro tu Sony jako pevné objektivy - určítě ale autofocusové. Navím mám problém s tím, poznat jestli je sklo manuální nebo AF. Je nějaká značka či možnost toto rozeznat? V popisu produktu to většinou není. Jen hodně málo kdy... :)
jozkopower (1358)|10.9.2018 22:02
Prístroje Panasonic GH5/GH5s sú veľmi schopné prístroje so zatiaľ bezkonkurenčným formátom 4K/60p, žiadny dopočet snímkov v telke, žiadne cukanie na monitore PC.
Majú skvelé ovládanie, asi najlepšie menu, krásny OLED hľadáčik, polohovateľný monitor, výbornú podporu firmware a nespočet možností formátov.
Ano, LUT sa dá nastaviť v prístroji, to je tiež fičúrka i keď v tomto prípade sa točí do LOG na plochú krivku DR a sýtosti, LUT je skvelá vec. Keď nad tým rozmýšľam, je celkom možné, že by ti AF GH5s mohol postačovať, ak nepožaduješ nasledovné situácie :
- točenie v protisvetle
- rýchly predo/zadný pohyb k a od snímača
- príliš blízke predmetové vzdialenosti /pod meter/
- dlhé ohniská s malou hlbkou ostrosti
Sony A7S III je už údajne dávno pripravený, výrobca má čas, pretože A7III sa neskutočne dobre predáva.
Objektívy s pevným ohniskom nemajú až taký veľký vplyv na video, pretože 4K sa získava prevzorkovaním s oveľa vyššieho počtu pixlov, fotky využívajú plný počet buniek, preto celoplošná kresba má vysoké nároky na sklo.
Pred GH5 som mal Sony A6300 a A6500, to sú APS-C prístroje, ale FF videofoťák som ešte nemal, takže skúsenosti mám len s obj. pre tento formát.
Ak chceš získať prehľad o FE sklách, skús mrknúť na dpreview.com, na hornej lište vyber lens a sony. Je tam prehľadný zoznam všetkých skiel s podrobným popisom na aký prístroj sú určené.
petrisku (73)|13.9.2018 13:05
Omlouvám se, že píšu po dvou dnech. Byl jsem tak trochu mimo civilizaci. Moc děkuji za všechny informace, jsou pro mně moc cenné. Já tedy jsem se rozhodnul asi fakt počkat. Koukal jsem na různé "predikce" kdy a jak bude ta nová sonka vypadat a co bude mít za "vychytávky" Dá se tomu věřit ale taky ne, jsou to jen spekulace. V každém případě asi počkám a do té doby budu točit se svou "starou" kamerou. Pro mě je ten AF hodně důležitý hlavně při točení klipů. Ještě ujištění ohledně těch skel. Čili podle Tebe není nutné mít skla s pevným ohniskem? tedy není lepší mít několik skel s pevným ohniskem než třeba jedno, které pokryje jak detail tak široký záběr? Koukal jsem na ty sony objektivy , je jich docela dost. Ale protože jsem se zase z "webu" dověděl, že je pro účely točení videoklipů a filmů mít pevná ohniska tak proto jsem se ptal :)) No pro mě co opravdu točil jen s kamerami bez "skel" je to novinka a pořád vstřebávám a čtu denně plno informací, koukám na youtube apod.
jozkopower (1358)|13.9.2018 15:06
Sony A7S III bude takmer určite výnimočný videonástroj, už aktuálny model je výborný a progres tam nastane. Je ale pravda, pokiaľ nebude predstavený, tie uniknuté špecifikácie nemôžme brať na 100%.

Objektívy s pevným ohniskom majú opodstatnenie. Optický návrh a realizácia je ďaleko jednoduchší proces ako pri zoome a z toho plynú atribúty "
- lacnejšie
- ľahšie
- vysokosvetelné
- celoplošná kresba, aberácia, skreslenie lepšie
Tu by som ťa rád upozornil na crop faktor. Pri výbere objektívu je treba prepočítavať ohnisko na FF. Príklad - ak si vyberieš objektív FF s ohniskom 20mm bude skutočne 20mm, v prípade APS-C je crop menšieho snímača 1,5x takže ohnisko bude 30mm, ak by si vyberal pre GH5s crop je 2x a ohnisko bude 40mm.
Výberom pevných objektívov určite neurobíš chybu, je ale praktickejšie namiesto fyzickej výmeny troch objektívov len zazoomovať. Tu ale narážame na problém využitia filmového looku, teda rozmazaného pozadia, kde veľmi svetelný zoom ani nedostať kúpiť. Stejné je to pri slabom svetle, ak chcem zachovať verné farby, vysoký dynamický rozsah a nízky šum musím nasadiť na bajonet extra sveteľný objektív, takže zase len pevné sklo. U kamier sa používa zosilnenie /zisk/ v dB, u videofoťákov citlivosť ISO, je to úplne to isté, elektronické zosilnenie /nežiadúce/.

FF Panasonic má byť predstavený o dva týždne ako funkčný prototyp, komerčný, finálny produkt až 3/19. Takže by si musel čakať zhruba 1/2 roka. Problém je v tom, že to bude na 99% pecka mašina, obdobne ako Sony A7S III.
petrisku (73)|14.9.2018 13:21
No všichni říkají že to bude dobrý stroj , ta SONY. S těmi objektivy jsem se docela seznámil, ikdyž zase jsou objektivy a objektivy. V tom aby se taky čert vyznal. Některé jsou o dost levnější než jiné ikdyž třeba mají stejnou světelnost apod. Předpokládám, že u objektivu se musí řešit i více parametrů než světelnost. Já určitě potřebuji vždy AF. O tom crop faktoru jsem si už také načetl spousty informací, takže už vím jak to funguje. Člověk se pořád učí a vzdělává :) Zoomy jsou většinou asi se světelností F4- tedy aspoň ty co pokryjí velký i malý záběr. Chápu , že čím světelnější objektiv , tím lepší bookeh a DOF je mělčí. jak to tak vidím, tak je asi nejlepší mít objektivy s pevným ohniskem a aspon jeden zoomový. Jeden kameraman doporučoval mít aspoň 15mm, 35mm, 50mm, a 70mm plus jeden zoom. :) pochopitelně myslím u FF kamer. Nebo je něco co bys doporučil ty (velikosti skel)
jozkopower (1358)|16.9.2018 16:08
Máš to už pekne naštudované. S výberom objektívov by som ešte počkal, potrebujeme vedieť špecifikácie, teda istotu, že nové prístroje budú disponovať odpočtom z celej šírky snímača. Typický príklad je najnovší Canon EOS R, je to FF prístroj, ale po prepnutí do videorežimu používa veľký orez 1.74x. V praxi to znamená, že napríklad nasadíš na bajonet 35mm objektív a po prepnutí na snímanie videa máš rázom ohnisko 61mm, to je moc nešťastné riešenie.
petrisku (73)|16.9.2018 16:17
Aha, no rozumím. já jen vycházím z toho, že ty poslední Sony jako A7, A7S, A7R atd jsou kompatibilní se všemi objektivy, nebo si to aspon myslím. Mám na Tebe takový dotaz. Včera jsem si půjčil Sony 6300 , abych se seznámil osobně a osahal si to. zkoušel jsem točit nějaké věci, ale co mě docela zarazilo je trhaný pohyb ve videu v obraze. Točil jsem 100FPS shutter 1/200 a při panoramě se obraz zadrhával (ve fotáku to vidět na monitoru není) ale až jsem natáhl do PC tak to vidět je. Koukal jsem na to jak nastavit Sony na natáčení a myslím, že jsem nic neopomenul. Ty jsi tuhle sony měl, dělalo ti to taky? Měl jsem něco špatně nastaveno? Díky moc za případné informace.
jozkopower (1358)|16.9.2018 16:28
Prepni na normu NTSC, 120fps, bude to plynulejšie.
petrisku (73)|16.9.2018 16:40
Aha, já myslel, že pro Evropu je to právě PAL. NTSC teda ničemu nevadí? Budu točit klipy v brzké době a nechci nic zanedbat :)) budu si muset na točení půjčit právě tuhle Sony, případně jinou třeba 7S ll ale s ní jsem do styku nepřišel ještě vůbec tak nevím jak se chová. U NTSC je jasné že v programu pak musím nastavit taky NTSC. ale ten výsledný klip teda bude v pořádu vysílatelný u nás? :))
jozkopower (1358)|16.9.2018 16:55
Ano, Europa používa normu PAL, takže za účelom vysielania treba použiť PAL. Ja používam NTSC, pretože má vyšší fps. Pri určitom druhu umelého osvetlenia môže obraz blikať, lebo v rozvodnej sieti máme 50Hz a frekvencie kolidujú.
vivid.sk (11472)|16.9.2018 18:26
[QUOTE=petrisku;535230]ale až jsem natáhl do PC tak to vidět je. [/QUOTE]
To je prave problem, ze to nesmies pozerat na PC+monitor. Respektive ak na PC, potom k nemu pripojenej TV, ktora bude mat nastaveny refresh 50Hz (alternativne monitor, ktory podporuje 50Hz refresh).

[QUOTE=petrisku;535232] ale ten výsledný klip teda bude v pořádu vysílatelný u nás?[/QUOTE]
Paradoxne, ak to budes chciet dat vysielat v TV vysielani (OTA, ktore ide nativne v 50fps), opat to bude cukat. Ale ak planujes distribuciu cez subory a prehravanie povedzme v USB TV, ci inom mediu, bude to OK.

Rovnako odporucam pre univerzalnost radsej 60p, pretoze vsetky monitory podporuju tento refresh, rovnako aj vsetky dnesne TV.

Jedine ak by si robil obsah, ktory bude vysielany v TV, treba 50p.
jozkopower (1358)|16.9.2018 19:14
[QUOTE=petrisku;535202]Jeden kameraman doporučoval mít aspoň 15mm, 35mm, 50mm, a 70mm plus jeden zoom.[/QUOTE]

- 15mm je už skutočne široké ohnisko, to by som použil len v prípade nevyhnutnosti /skreslenie/
- 35mm je univerzálne ohnisko, dá sa tým točiť " všetko"
- 50mm je ohnisko najbližšie k prirodzenému pohľadu oka /presne 45mm/
- 70mm je už takmer portrétne sklo
V prípade použitia FF prístroja bez orezu sú to dobré voľby, ja by som 15mm vymenil v prospech 20-24mm. Samozrejme, ak to pre účely bude stačiť.
petrisku (73)|16.9.2018 19:47
Velice moc děkuji za veškeré informace. S těmi skly si stejně ještě počkám :) V každém případě opravdu moc děkuji i "vivid.sk" za odpověď a radu.
Ještě mě napadá taková věc s nastavením renderu či vůbec projectu. Příklad: mám natočené video 100 FPS (hlavně pro účely slowmo v postprodukci- videoklipy) Project properties (sony Vegas PRO) si myslím, že nastavím podle toho co vložím do programu, čili 100 fps full HD - to si myslím, že je jasné. Pak ale v postprodukci v programu budu video zpomalovat třeba na polovinu(nebo jen část videa kdy se uprostřed záběru zpomalí akce) čili budu mít na timeline jak původní video tak zpomalené. Jak pak nastavím správně render? V render vyberu - alespon dle tutoriálů na YT - 1080p (protože točím 1920x1080) ale pak příjde na Framerate a tady nevím co vybrat. z nabízených možností je tam pouze 25 Pal a 24 NTSC. vůbec tam není 100 fps. tady si totiž nevím rady. Máte zkušenosti?
vivid.sk (11472)|16.9.2018 20:22
Youtube podporuje maximum 60fps (pokial mam spravne info), cize mozes ako vstup pre YT import pouzit 60p/50p videa. Tieto potom YT bude ponukat v tychto fps aj pre rozlisenie 720p / 1080p

Priklad:
Napriklad Rasto Chvala toci pri 50p. Pokial si videa pozeras na TV korektne (teda pri 50Hz refreshi), tak su pekne plynule.



Pokial chces spomalovat video so 100fps na polovicu, vystup by si mal vyrenderovat ako 50p. Sony vegas sice nepoznam, ale vies korektne editovat projekt pri 50/60p tak, aby bol mozny export v tomto frame rate ?
ai (2993)|16.9.2018 23:22
Projekt nechej 50p, i kdyz nactes 100fps. Vegas ti vynecha kazdy druhy snimek. Pokud udelas slo-mo, tak klip natahni na presne dvojnasobnou delku. Copy klip za klip do jineho tracku, nebo tam dej mark na konec toho zkopirovaneho klipu, "M", roztahni originalni klip na ten mark (s pridrzenim CTRL). Exportuj 50p.
petrisku (73)|17.9.2018 01:06
Hezký večer, "ai" děkuji za doplnění informace. Tyhle ty slo-mo jsou pro mě nové. Ještě mě napadá jedna věc. Protože jsou videa, ve kterých je částečně slo-mo a částečně běžný obraz. Nebo se normální "pohyb" změní nenadále na "zpomalený" čili mám např v projektu na timeline video 50fps které zpomalovat nechci a nějakou část chci zpomalit na polovinu. Jak v tomto případě nastavit project properties a render?
petrisku (73)|17.9.2018 22:05
Opět hezký večer, děkuji moc za poskytnuté video. Ano, už jsem zkouknul hodně vidí na YT- tutoriálů ohledně editace 50p či více. Jediné co si nejsem jist a nikde jsem nenašel je to, jak nastavit projekt když chci zpomalovat jen část videa (v tom videu, které jsi poslal se také střídá běžná rychlost a najednou je zpomalení) čili když mám video na timeline natočené v 50fps a chci jen část z něj "zpomalit" na polovinu a část nechat v 50p. jak nastavit projekt a také render v tomto případě. To jsem nikde nenašel na YT