Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LCD nebo OLED

Karel55 (1)|7.8.2018 13:04
Zdravím, rád bych se zeptal na radu. Vybírám televizi a jelikož se v moderních technologiích příliš nevyznám, tak si jdu pro radu. Na http://techhity.cz/media/tipy-a-rady-jak-vybrat-televizi jsem se dočetl, že existuje buď LCD nebo OLED displej, přičemž rozdíl má být v kvalitně obrazu. Také tam píšou, že LCD televize s CCFL podsvícením nahradily LCD LED, ale že se ke slovu dostávají OLED televize, které se vyznačují obrazem s absolutní černou barvou a větším kontrastem. Můj dotaz tedy zní, jakou televizi mám pořídit, chci-li kvalitní barvy? CCFL, LED nebo OLED? Jakou máte doma vy?
KamilZ (10277)|8.8.2018 09:20
No, hlavně, CCFL už několik let nekoupíš :-E

S LCD LED a OLED to není také jednoznačné. Dobrou čelnou mohou mít i LCD s lokálním stmíváním s mnoha zónami. OLED může mít třeba problém s bílou na větší ploše, mohou stárnou barvy nebo se vypalovat. Projdi si parametry několika OLED a LCD a ideálně nezávislé testy (jak, kontrast, pokrytí barevného prostoru, ...). Obecně je spíše trend k OLED, ale jak píšu, jednoznačné to není, vše má + a -.
Pokud chceš "kvalitní" barvy (i když je otázka, co si pod tím představuješ, pro spoustu lidí znamenají kvalitní barvy to, že obraz je nepřirozeně saturovaný, nemá s realitou nic společného, ale je to "líbivé), tak se zaměř i na HDR.
fox (222)|8.8.2018 16:19
Ahoj, myslim, ze velmi zalezi na tom, co a kolko budes na tej TV pozerat. Ak tam bude bezat zvacsa program so stalou a vyraznou grafikou (ala TA3 a pod. stanice s pruhom alebo vyraznym logom), potom urcitie OLED nie (kvoli vypalovaniu). Ak chces TV na viac rokov (>2), potom taktiez asi nie OLED. Kdesi tu na fore najdes aj odkaz na dlhodoby test LCD a OLED televizorov. Faktom je, ze to, co sa normalne predava, je po viacerych strankach dost frustrujuce a zdaleka nezodpoveda tomu, co by vyrobcovia realne mohli ponukat (nejde len o panely, ale aj o dalsiu elektroniku vo vnutri). Tusim buduci rok by sa mali zacat konecne predavat televizory s MicroLED (Samsung), co je nieco, co by konecne mohlo byt zaujimave a to aj dlhodobo. Ale cena bude urcite vysoka :(.