Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Přehrávání 4K videa z PC do TV přes HDMI

OndrusCZ (8)|22.7.2018 13:31
Zdravím,
rád bych poprosil zdejší experty o pomoc.
Mám PC propojené s TV přes HDMI 2.0 (formou Rozšíření zobrazení). Na PC mám grafickou kartu NVIDIA GTX960 GAMING 2G, která by měla podporovat 4K.
Když zapnu film (4K x265) a přetáhnu ho na TV, hraje mi pouze ve FullHD a ne ve 4K. Když film dám na HDD a připojím k TV, 4K normálně funguje.
Nevíte, v čem by mohl být problém?
Foolproof (2713)|22.7.2018 14:18
TV je potřeba nastavit jako primární monitor s rozlišením 4k, ovladače to nastaví automatcky.
OndrusCZ (8)|22.7.2018 16:29
Díky moc za snahu a tip.
Bohužel to zaprvé přesune celou plochu z PC na televizi a když jsem to zkusil, stejně to na TV hraje jako FullHD a ne 4K. :-(
Není možné, že mi grafická karta nepodporuje 4K v X265?
1hroch (865)|22.7.2018 17:30
Nové jadro má aj prepracovaný Video engine, schopný zobraziť obraz v 5K rozlíšení pri súčasnom zapojení štyroch monitorov. Samozrejmosťou je podpora pre 4K rozlíšenie a prítomnosť HDMI 2.0 obrazového výstupu. Čo sa týka podpory nových kodekov, jadro GM206 bez problémov zvládne enkódovanie a dekódovanie pre H.265 (HEVC), nechýba ani natívna podpora pre protokol HDCP 2.2.
vivid.sk (11472)|23.7.2018 00:19
Aky player pouzivas na prehravanie v PC? Aku mas TV?
OndrusCZ (8)|23.7.2018 09:27
VLC (zkoušel jsem i přes MPC-HC), televize Philips 55PUS6412 .
Foolproof (2713)|23.7.2018 14:16
Nejsem si jistý, protože jsem s tím laboroval před mnoha lety, ale myslím, že jako renderer nelze použít VMR9 nebo EVR a pod, pouze VMR7 má overlay režim, v tom lze myší přetáhnout obraz kamkoli, nevím jak Haali a další renderery, zkusil bych to v MPC měnit, ale myslím si, že pokud je monitor 1920x1080 např., tak extended monitor nemůže mít 4k, má taky pouze HD.
Ovladače detekují TV jako 4K - EDID informace ?

Já jsem vždycky používal Clone režim, což asi nechceš.

Zkus dát do nastavení TV v ovládacím panelu NVidia "beze změny měřítka" případně si tam s těmi parametry pohrej.
OndrusCZ (8)|23.7.2018 16:21
Jj uvažuješ přesně jako já. Taky mě napadlo, že ten problém může být v tom, že monitor mám jen FullHD a tudíž to nepustí.
Ovladače detekují TV jako 4K a ovládací panel Nvidia už jsem celý prošel a vyzkoušel všechny varianty - i tu "beze změny měřítka" a bohužel nic. :-(
vivid.sk (11472)|23.7.2018 17:52
Treba zacat s jedinym zariadenim. T.j. primarny (a jediny) zobrazovac = TV s nastavenym nativnym rozlisenim TV. Pokial vsetko prebehne v poriadku, mozes sa posunut dalej (ale tu sa obavam, ze tu budes musiet volit medzi korektnym prehravanim pri nativnej frekvencii a nekorektnym prehravanim pri 60Hz sekundarneho displaya; no a to este nevieme, ci tento TV s 60Hz panelom vobec korektne zobrazit zdroje vie - bez pulldownu. Ak nie, posledny odsek v zatvorke mozes ignorovat).
OndrusCZ (8)|24.7.2018 17:13
Vyzkoušeno. Odpojen monitor, jako jediný a hlavní nechána TV.
Vše zůstalo při starém, žádná změna se nekonala. Zkoušel jsem měnit nastavení v ovladači a přehrávači, ale pořád stejně.
Není možné, že je to tím, že mám Windows 7?

Všiml jsem si ještě mě trkla jedna informace (viz. obrázek).
rozliseni.png
Foolproof (2713)|24.7.2018 22:07
MNo....v minulé století ještě 4k nebylo.:-)

Desktop - plocha je v 4K ? Poznáš to, že budeš mít 4x menší ikony a já osobně nic nepřečtu.:-)
OndrusCZ (8)|25.7.2018 09:56
Když jsem zkoušel plochu jenom na TV, 4K to zobrazuje. 4K to zobrazuje, i když je TV jako rozšířené zobrazení.
Foolproof (2713)|25.7.2018 13:43
A v tom MPC jsi zkoušel měnit renderery - VMR7 - overlay.
OndrusCZ (8)|26.7.2018 17:33
Zkoušel jsem, nic. :-(
vivid.sk (11472)|26.7.2018 22:33
[QUOTE=OndrusCZ;534884]Když jsem zkoušel plochu jenom na TV, 4K to zobrazuje.[/QUOTE]

Takze v com je potom problem?
Ked sa pozries v nastaveniach Windows, vidis tam UHD rozlisenie?

[ATTACH=CONFIG]34830[/ATTACH]
IrGmv.png
OndrusCZ (8)|27.7.2018 08:44
[QUOTE=vivid.sk;534903]Takze v com je potom problem?
Ked sa pozries v nastaveniach Windows, vidis tam UHD rozlisenie?

[ATTACH=CONFIG]34830[/ATTACH][/QUOTE]

Ano, vidím. Problém není v tom, že na TV není UHD rozlišení, ale že UHD videa a jejich obraz se při spuštění na PC a přetáhnutí videa na TV nezobrazuje jako 4K, ale FullHD.
Poznal jsem to tak, že jsem si už po několika spuštěních UHD filmů říkal, že kvalita obrazu videa není tak dobrá, jako by měla být. Nakonec jsem si je přetáhl na externí HDD, napojil na televizi, spustil je a najednou ten obraz byl úplně o něčem jiném - konečně to bylo 4K.

Propojovací kabel HDMI je normálně 2.0.
1hroch (865)|27.7.2018 19:05
Sice jiny problem, a to donutit prehravani videa(50i) pomoci Nvidia 50 Hz na monitoru (60Hz) a na TV(50Hz) puvodne pripojene jako rozsirena plocha. Nemam 4k TV.

Po bezuspesnem vyzkouseni vsech moznych kombinaci nekolik postrehu:
1. Prehravac si pri spusteni nahrabne vlastnosti primarniho monitoru - takze spusteni na monitoru a pretazeni na TV nefunkcni.
2. Castecne funkcni - TV jako primarni monitor a prehravac spoustet v ni - tobe ale nefunguje.
Pro me jedine kostrbate vysledne reseni bylo:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31143-navod-na-perfektne-prehravanie-v-mpc-hc-aktualizacia-14-04-2014#post533813
popr. cela anabaze viz prispevky v danem vlakne vyse.


Tak nevim, zda je problem ve Win nebo driverech grafiky, ze nedokazou prizpusobit obrazek vlastnostem zobrazovadla, kde se nachazi momentalne prehravac.
vivid.sk (11472)|28.7.2018 09:52
[QUOTE=OndrusCZ;534906]Poznal jsem to tak, že jsem si už po několika spuštěních UHD filmů říkal, že kvalita obrazu videa není tak dobrá,[/QUOTE]

Opat zopakujem postup, na dalsi bod prejdi az v pripade, ze predchadzajuci bod je splneny:

1) TV pripoj ako jediny vystup PC (ziadne rozsirene plochy ani duplikovanie monitora).
2) Nastav nativne rozlisenie UHD TV (vid obrazok vyssie) pri 60Hz.
3) Over si, ze TV naozaj toto rozlisenie prijima (tlacitko info na DO, alebo nieco v tomto zmysle). Pokial ti TV ukaze, ze prijima UHD@60Hz, je to OK a mozes pokracovat v dalsich krokoch.
4) Zober si nejaky UHD test sample bez meta dat a prehraj v MPC-HC. Odporucam testovat na samploch bez HDR meta dat, nie na filmoch, ktore ich obsahuju.

Ak sa dostanes uspesne k bodu 4, mozme pokracovat. MPC-HC (ctrl+j) aj TV (info) ti musi zobrazit UHD rozlisenie.