Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HTPC zostava

dnomle (3)|10.7.2018 00:14
Ahojte,

Vopred sa ospravedlňujem, ak sa pýtam hlúpu otázku, prezrel som niekoľko vlákien, ale mne dostačujúcu odpoveď, som nenašiel, resp. som obrovský amatér v tomto..

Otázka znie, ako správne zvoliť dobru HTPC "zostavu", resp. ako všetko navoliť správne, aby "to fungovalo". Je mi jasné, že sú nejaké low-cost a hi-end riešenia...Najlepší by bol nejaký stred...

Potreba:
- Domáci server s úložiskom prepojeným v rámci domácej siete (lan/wifi) na TV, mobil, PC...napr. Synology DS218play 2× 4 TB RED
- chcem používať KODI, nestačí mi SMART TV a tam naištalovať apku alebo potrebujem zakúpiť niečo "naviac" rpi* / intel NUC/ android smart usb...napr.:Intel NUC 7i5BNH?
- k smart TV dokopujem soundbar, ten je potrebné mať "pripojený" k systému (napr. intel NUC) alebo priamo k TV, treba receiver?


To znamená, že na "schopný" HTPC potrebujem Smart TV + NAS + INTEL NUC + receiver?

Vopred Ďakujem za akúkolvek odpoved
vivid.sk (11472)|12.7.2018 22:38
Tema na dlhsiu diskusiu, pretoze vsetko ide riesit roznymi kombinaciami. Absolutne optimalne riesenie je to, co pises v zavere - kazde zariadenie ma sluzit svojmu ucelu. Zabudol si vsak este na repro, pretoze receiver bez repro nestaci. Riesenim je tiez soudbnar, ale jeto za vela penazi malo muziky, cize skor z nudze cnost (priestorove dovody).
dnomle (3)|15.7.2018 11:08
[QUOTE=vivid.sk;534800]Tema na dlhsiu diskusiu, pretoze vsetko ide riesit roznymi kombinaciami. Absolutne optimalne riesenie je to, co pises v zavere - kazde zariadenie ma sluzit svojmu ucelu. Zabudol si vsak este na repro, pretoze receiver bez repro nestaci. Riesenim je tiez soudbnar, ale jeto za vela penazi malo muziky, cize skor z nudze cnost (priestorove dovody).[/QUOTE]

Dakujem za odpoved....Rozumiem, ze je najlepsie mat 1 zariadenie na kazdu vec, ale ci to nie je az moc nadnesene....

Je potrebne mat minipc "len" kvoli kodi??
Smart tv a instalacia aplikacie tam nie je dostacujuca?
resp. to minipc ma byt zdruzujuci bod - riadiaci cinitel ??

Po fore/internete som hladal, ale je niekde lopatisticky navod ako rozbehnut podobnu sustavu(co by si sam odporucil)??
vivid.sk (11472)|15.7.2018 12:43
[QUOTE=dnomle;534812] ale ci to nie je az moc nadnesene....[/QUOTE]
Nieje

1) NAS vyuzijes aj inak, ak mas rodinu s viacerymi clenmi, dovolim si tvrdit, ze je to nutnost, ak nechces ty (alebo iny clen domacnosti) neustale prenasat disky hore dole. NAS riesi aj dalsie veci automaticky, backup smartfonov, management opravneni, atd - to je tema na dalsiu stranu. Ide to riesit aj inak, no ak nie si IT geek, odporucam skor kupu hotoveho riesenia (Synology / QNAP).

2) mini PC nepotrebujes, pokial nezistis obmedzenia nativnych aplikacii. Ak je to len otazka ceny, vacsine uzivatelov posluzi aj amlogic S905X/S912 objednany z ciny za 40eur + LE. Na 90% zvladne to, co plnohodnotne HTPC. Mozno sa pytas, preco dedikovane zariadenie.

Dovodov je opat mnoho:
- TV ma sluzit len ako kvalitny zobrazovac, integrovane appky su casovana bomba, ktore skor ci neskor prestanu fungovat (zial, taka je dnes doba).
- externy zdroj signalu lahko vymenis/upgradnes za lepsi bez nutnosti vymienat TV.
- externy zdroj signalu vies pouzivat aj bez zapnutej TV (napriklad pri pocuvani hudby, staci mat zapnuty len tento zdroj + AVR).

3) AVR+Repro. Opat tema na samostatne vlakno, pretoze to je nezavisly komponent na vyssich bodoch. Zavisi od narokov konkrenteho uzivatela.


Ak by sme to mali zobrat z opacnej strany, existuje aj pouzitelna low-cost varianta vyssie uvedeneho riesenia Amlogic + pripojeny externy HDD. Ak disk neplanujes vytahovat, si obmedzeny 100mbit rychlostou sietovky (pri S905X) pri kopirovani z/nan a to je chce potom hodne trpezlivosti. Ako jednoucelove zariadenie vsak toto splna svoj ucel.
dnomle (3)|24.7.2018 15:19
[QUOTE=vivid.sk;534813]Nieje

1) NAS vyuzijes aj inak, ak mas rodinu s viacerymi clenmi, dovolim si tvrdit, ze je to nutnost, ak nechces ty (alebo iny clen domacnosti) neustale prenasat disky hore dole. NAS riesi aj dalsie veci automaticky, backup smartfonov, management opravneni, atd - to je tema na dalsiu stranu. Ide to riesit aj inak, no ak nie si IT geek, odporucam skor kupu hotoveho riesenia (Synology / QNAP).

2) mini PC nepotrebujes, pokial nezistis obmedzenia nativnych aplikacii. Ak je to len otazka ceny, vacsine uzivatelov posluzi aj amlogic S905X/S912 objednany z ciny za 40eur + LE. Na 90% zvladne to, co plnohodnotne HTPC. Mozno sa pytas, preco dedikovane zariadenie.

Dovodov je opat mnoho:
- TV ma sluzit len ako kvalitny zobrazovac, integrovane appky su casovana bomba, ktore skor ci neskor prestanu fungovat (zial, taka je dnes doba).
- externy zdroj signalu lahko vymenis/upgradnes za lepsi bez nutnosti vymienat TV.
- externy zdroj signalu vies pouzivat aj bez zapnutej TV (napriklad pri pocuvani hudby, staci mat zapnuty len tento zdroj + AVR).

3) AVR+Repro. Opat tema na samostatne vlakno, pretoze to je nezavisly komponent na vyssich bodoch. Zavisi od narokov konkrenteho uzivatela.


Ak by sme to mali zobrat z opacnej strany, existuje aj pouzitelna low-cost varianta vyssie uvedeneho riesenia Amlogic + pripojeny externy HDD. Ak disk neplanujes vytahovat, si obmedzeny 100mbit rychlostou sietovky (pri S905X) pri kopirovani z/nan a to je chce potom hodne trpezlivosti. Ako jednoucelove zariadenie vsak toto splna svoj ucel.[/QUOTE]

Ďakujem za odpoveď a vysvetlenie. Nejdem zakladať nové vlakno, ale rád by som teda ešte poznal názor na toto zloženie:

TV (do 900e, je niečo 100hz 55" lepšie?):
55" Sony Bravia KD-55XE8577
55" Sony Bravia KD-55XE8596
55 "Philips 55PUS7502

NAS:
Synology DS218play 2× 4 TB RED (560e)
(ako alternatívu kvôli cene synology ds218j 2x3tb RED alebo WD My Cloud Mirror 2x3TB) = pod 500e
@je NAS riešenie od WD ok? alebo je lepšie ísť do niečo uplne mimo WD a aj synalogy (ide mi hlavne o jednoduchosť a uživateľské prostredie / podpora)


mini PC /
@trocha som nepobral "nezistíš obmedzenia natívných aplikácii"? v zmysle skončí podpora pre android a zariadenie môžem vyhodiť?
Intel NUC Kit 7i3BNHXF 1 TB Optane (~439e)
Intel NUC Kit 7i5BNKP 256SSD (~650e)
Intel NUC Kit 7i5BNHXF 1 TB Optane (~540e)
Lenovo ThinkCentre M710q Tiny (~450e)

@premýšlam som aj nad tym amlogic s912
tu už došlo k nejakému odporučaniu (https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/41529-MMC-nebo-TV-boxf?highlight=s912)
VORKE Z6 Plus
alebo toto som ešte našiel Omikai R-TV BOX X99

ale nie som si istý a tak som hladal nejaký list vhodných zariadení, vygooglil som toto : (https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=252916), ale "lajk" ako ja je z toho ešte viac zmätený...
odporúčania? cena až tak úlohu "nehrá", ale nech už to obsahuje podporu "všetkého" (viem, velmi špecifický parameter, 4k, HDR, komunikácia NAS<>TV box bola rýchla, user friendly = nepotrebujeme byť "geek" aby som zvládol základné nastavenia)

@čo sa týka AVR+ repro alebo soundbar, je to otázka ceny a toho či pôjdem do amlogic alebo intel NUC...budged sa hýbe okolo 1000 bez TV. Čiže, to čo sa mi podarí "ušetriť" na miniPC asi hodím do AVR+repro..asi z dlhodobého hľadiska je možno oželieť AVR, dať minipc a časom dokúpiť AVR (zamyslenie :D)...
premyslal som nad týmto: Onkyo TX-NR575E-B na amazone za 300 stovky
@trocha stále neviem pochopiť dôvod minipc okrem výkonu, ale pokiaľ ako tvrdíš amlogic dokáže pokryt na 90% potreby HTPC, čo predstavuje tých 10%?