Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Srovnání zvukových kompresí

vlada (3470)|13.7.2005 10:21
Na serveru Hydrogenaudio se před pár dny objevil test několika kodeků zvuku při 80 kbps. Konkrétně je tam srovnání AAC a AAC-HE (Nero), WMA 9.1, Vorbis (1.1, aoTuV) a samozřejmě nemůže chybět MP3 (LAME). Zajímavé čtení.....

Už dlouho plánuju udělat vlastní test při 192 kbps, jenže to zabere dost času. Ale jednou se na to dostanu....
mirekv (7169)|13.7.2005 10:45
vlada
Myslíš, že při 192k něco poznáš?
ODSakEda (2278)|13.7.2005 11:12
vlada -jak známo, používám pro video neprokládaný XviD(Clee a Pitomec mě zase ukamenují :-), ale uklidním je, že někdy archyvuji i v DV, ale jen vyjímečně!), jde sice o kompromisní, ale velmi dobrou a uhlazenou kvalitu obrazu (samo že v plném rozlišení a nad 3000kbps) a bez problémů s reprodukcí na PC monitorech a datavideoprojektorech a přitom velmi malý objem dat (používám od 2000kbps do 6000kbps dle dynamiky scény a důležitosti události, nebo potřeby dodatečně třeba stříhat, kdy s hutějšími I-frame rostou nároky na dat. tok!).

-Audio pak nekomprimuji!!! 8-) Neb 2 až 3 hod home videa (AVI) na jedno medium DVD+-R je nudy až až! Mnohdy, jdeli např. o koncert, přednes a j., kde je zvuk daleko důležitější než obraz, je nekomprimovaný originální zvuk z některých dig. kamer (ne z Canonu řady 7xx..., ale ani z DVD kamer, co již komprimují zvuk tuším do mpgLayer2 a i když teoreticky má 224kbps, nevyrovná se LameMp3 128kbps a mírně šišlá u výšek! již tak z kompromisních pidimikrofonů...), nebo s kvalitními mikrofony, daleko realističtějším zážitkem a uchováním atmosféry z nějaké akce, než díky obrazu!!! Navíc nebude mít problém dekodovat takové AVI ani "stolní" DivX(XviD) DVD player. 8-)
-Mámli přesto potřebu komprimovat, aby byl soubor co nejmenší při zachování kvality stereozvuku z kamery (nebavme se o kradení a kopírování filmů a jejich mršení...), neb třeba zákazník má PC jen s CD-ROM mechanikou, nebo chce kousek videa poslat po netu, nebo vystavit, pak používám pro zachování stereo (žádný AC3 a pod. není potřeba u sterea z kamer) zvuku subjektivně k nerozeznání od originálu, kodek LameMp3 (for VirtualDub) a to 128kbpsCBR(CBR proto, že u VBR se u víc jak 1h videí někdy rozchází zvuk s obrazem a i dodatečný střih je pak problém bez převodu zpět na WAV)! Jako profi zvukař ani na dobré audio reprodikční technice nejsem sto rozeznat originál od komprimátu!!! Narozdíl od různých mpg Layer kodeků, používaný u DVDvideo kompatibilních, tedy především u "zadarmo" dodávaných ke kamerám... A to platí i o kvalitě obrazu u kodekú zadarmo: XviD vs "zadarmo" MPEG-2! (kdy XviD je krom vyšší kvality při menším objemu dat navíc skutečně freem kdežto prodávat, i když vlastní video v MPEG-2 i když v softu ke kameře v ceně kamery, není zcela legální a přípustné-přečtěte si preambuli (ujednání)!
vlada (3470)|13.7.2005 13:14
mirekv
No chci to udělat i jako test různých bitrate mezi sebou - 80, 128, 160, 192. Myslim si, že při 192 na mém přístroji nic nepoznam. Ale chci to udělat tak, že nabídnu ukázky a každý je bude moct ohodnotit (ale nebude vědět, čim jsem to původně zkomprimoval). Musim ale ještě nějak vymyslet systém hlasování.
ODSakEda
DV kamery podle mě zvuk nijak komprimovat nemůžou. DVD kamery to většinou cpou do AC3. MP2 používají spíš různý authoringový softy a střižny (Vegas, Premiere atd.) Přestože většinou umí i AC3, tak jako výchozí nabízí MP2, nechápu proč.
Já dávam zvuk k filmum do Vobisu. I podle těch odkazovanych testů je při nižšim bitrate nejkvalitnější, ale zároveň je skoro nejkvalitnější i při vysokym bitrate.
Pitomec (10211)|13.7.2005 14:11
ODSakEda: Ukládej si do čeho chceš - já se na to dívat (naštěstí) nemusím :-E
ODSakEda (2278)|13.7.2005 20:14
Pitomec -mno a klienti, tedy naprostá většina, krom pár nadšenců, co na to koukaj na PC či projektorech, na to koukaj na 55 až 70 cmm telce 50Hz značky TESLA či Hnujdajfujnaj s rozplizlým obrazem s přepálenými barvami a budto z PC z mizernou kvalitou TV výstupu a po Compositu..., nebo sice ze "stolního" (ale může ležet i na polici, nejen na stole :-E ) DVD playeru a jsem svědkem, že velmi často taktéž po Compositu!...
-Takžeeee zbytečný asi něco řešit kvalitnějc pro takový klienty. I když paradoxně takoví lidé budou mít často jako 1. HDTV satelit i displej, neee že by je to uchvátilo avěděli o co jde , ale že to maj jejich známí, tak aby taky měli to HáDéTéVé a nezístali pozadu... (podobně, jak se mě ptaj, jestli umí muj telefon GPRS a WAP a já na to, že jej mám na telefonování a jesti to už sami někdy použili, na což oni že si néé ale maj to!... :-E ) Mooo aněkteří budou mít ten HáDéTéVé satelít a koukat na to budou na starší klasické telce, ale budou mít HáDéTéVé a budou se tím chlubit :-E :-E :-E
Fantas! (3016)|13.7.2005 20:39
ODSakEda
Muzes mi rict, co mas za komp, ze ti XVID stiha ve full Palu? Pokud neresizujes a krmis to velkym datovym tokem, tak verim by vysledek mohl vypadat slusne, i kdyz nezachovas prokladani obrazu, coz by me s*alo...Nadruhou stranu jsou vysilane i videa, ktere jsou original neprokladane, tak by to mohlo byt k necemu... Napis mi pripadne, jake mas nastaveni toho Xvidu? B-)
ODSakEda (2278)|14.7.2005 00:14
Fantas! -mno ty myslíš jako že stíhá již při zachytávání z TV karty?

-Rozlišujme, kdy video můžeme dodatečně z nekomprimovaného videa či z DV z miniDV kamery převádět, komprimovat např. ve VirtualDubu do XviD-u vklidu do rána i 100MHz PC a kdy je nutný obrovský výkon PC, a to dějeli se tak v reálném čase, tedy např. již současně při zachytávání (digitalizaci analog. signálu A/D převodníkem) at již z TV karty či jiného převodníku, který nemá vlastní čip (existuje běžně do MPEG-2, a již i do DivX, volba XviD ale není zatím možná u HW převodníků) a vše tedy musí odřít CPU!

-používám obě metody! 8-)
1. z AVI v DV z dig. kamery toto AVI zkopíruji po FireWire a následně ve VirtualDubu sestříhám (nejlépe vylučovací metodou :-D ) a posléze vklidu uložím (převedu, zkomprimuji, vyrenderuji-jak kdo chce :-) )jako XviD a to až do 6000Kbps (tedy pro video, zvuk toto zvýší cca na celkem 8000Kbps). Na toto nepotřebuji výkov PC ani vysokou prioritu procesu renderingu 8-)
2. "Nahrávání" z TV karty WinFast Expert nebo přes ni i z digitální(!) kamery(z analogovách výstupů), kdy u dlouhých nudných koncertů vážné hudby a pod., kdy je stejně důležitější zvuk než obraz (zvuk také nezapojuji do TV karty, ale do PCI zvukovky (SB Live!) a když se mě nechce ty Giga Bajty v DV přerenderovávat...) opravdu činím a to rovnou do AVI a kodeku XviD! Audio mi již PC nestíhá, ale jak jsem již psal, není nutný jej komprimovat! 8-) Moje konfigurace PC mi umožnuje nastavit XviD ještě tak na dat. tok do 3000Kbps! :-) při I-frame od 10 (pro pozdější přesnější střih, ale roste nárok na dat tok!) do 50 (optimální a ještě dodatečně sříhatelné) a kvalitě kodování (Moution search precision) 4-High -toto je velmi důležitý parametr, víc ani 3GHZ CPU nezvládne!!! A přednastaveno je přitom v Xvid 6-UHigh!!! (pro malá rozlišení-384x288 a dat tok-900Kbps...)
-Samo že celou dobu mám na mysli rozlišení 720x576/25fps, kdy ale TV karta fyzicky zvládá až 768x576, tedy skutečný poměr stran 4:3 pro matematicky idelání, tedy čtvercový pixel a také právě proto i když větší rozlišení, méně zatěžuje CPU až o 10-15% než u 720x576! Jenže 768x... nic než PC nepřehraje!!! Dále také nemohu koukat na fuul scren obraz při recordingu a současné komprimaci, ale jen na minimální velikost okna s videem a také musím nastavit vyšší prioritu procesu aplikace TV karty! Nevypadávaj mi pak snímky a ani se mi v důsledku teho nezpožduje ani po 3h záznamu vkuse (i jedn soubor vkuse! 8-) ) obraz za zvukem!

-A moje konfigurace, mno nerad se chlubím, ale budiš, pro představu: Vše (deska, čipset, CPU) ASUS/Intel, P4 2,8GHz/533, Grafika taky ASUS Nvidia Ti4200 128MB VIVO Deluxe (VIVO, tedy ten IN je ale nanic !..., neb Expert má velmi dobrý 10bit převodník s deinterlací v reltime a aplikace je stabilní s bezkonfliktní možností volby XviD i když to vše (i deinterlaci) odře CPU!), jen 500MB RAM DDR 400 Kingmax (ne Kongstone, i když nic proti), Grafika i RAMka s pamětima Samsung s tehdá s nejmenší latencí :-) ), disků mám cca 1TB a to vše 120 a 200GB WD7200 o/min 8MB keš(bacha u HDD nad 120GB, kdo má Win.2000, widle víc neznaj a přepíší vám po naplnění nad 120GB datat jinými!).

-Synovec nyní dostal za vysvědčení nové(..., ale nové nerovná se dobré nebo dokonce lepší 9-) ) PC s 3,06GHz CPU, ale Celerom a desku tuším VIA a absolutně mu nestíhá ani nahrávat do 720x576 a dokonce ani přehrávat HDV ani 1440x1080i! Mě stíhá plynule i 1920x1080i 8-) A to je vlastně tzv. staré 9-) (cca 3roky) Závěr si udělejte sami.
Fantas! (3016)|14.7.2005 00:48
Zaver je, ze jsi naprosty blazen! To co jsem chtel vedet, by se veslo na 3 radky! Pis kurna strucne! :((
Ale i tak dik... ty tri radky jsem z toho vycetl, ostatni veci byly redundantni... B-)
mirekv (7169)|14.7.2005 06:20
Fantas!
Eda je tím typycký! :-E
Fantas! (3016)|14.7.2005 19:56
mirekv
ja vim, ale toto uz je i na jeho prumer prilis! :-)
Pears (1027)|15.7.2005 00:22
[quote=Fantas!]To co jsem chtel vedet, by se veslo na 3 radky! Pis kurna strucne! :((
[/quote]

Naprosto souhlasim. Edovy prispevky zasadne nectu! Nejen to, ze jsou na me moc moc moc dlouhe, ale kdyz uz tam vidim slovicko DivX nebo XviD.
Nemuzu si pommoct, ale temto formatum jsem neprisel na chut. To se radsi budu s*at se spatnym renderem do MPEGu nez do DivX. Je to ale kazdeho vec.
ODSakEda (2278)|16.7.2005 13:15
Pánové!
-Diskuse není jen pro vás! Je to veřejná diskuse! Ne každý ví co je co, někdo ani neví co je HDD nebo DV. Já zase nevím co ví např. Fantas!! Když se tak blbě zeptal, jestli mi ve VD PC stíhá převod do XviD z AVI/DV, z čehož plyne, že nejprve z kamery soubor zkopíruji a pak vklidu do rána třeba i na P1/100Hz vyrenderuji do XviD a nepotřebuje to tak nic stíhat!
-Proto jsem začel zeširoka, neb se zde neustále plete zpracování-převod videa.souboru uloženém již na HDD a posléze převod na jiný formát, na což nepotřebuji výkon PC a zachytávání videa, tedy digitalizace a současná(!) komprimace před uložením na HDD, což je realtime recording a současně realtime compression a na to je každž CPU málo! (i když P43,0GHz HT/800 je dost best a jde to téměr kvalitně i s P4 2,4/533 (s Celerony a třeba i s 3,0GHz to kupoduvu silně drhne!-to jsem chtěl navíc naznačit, že nejde jen o GHz! Vadí vám takové varování navíc? Nebo vám vadí že nesesmolíte delší souvislou větu a moje výklady vám způsobují mindrák??? Na krátké výkřiky jsou tu jiní experti...)

Až se nebudete (někteří!) ptát jak amatéři, budu vám odpovídat jednodušeji a krátce! Ale ne až tak zcela, čtou to zde i jiní i ženy, tak je laskavě nepřehlížejte a nepište namyšleně, jako že snat každý ví vocogo, tedy co je co!

Jsem rád, že umíte číst i mezi řádky a udělat si výcuc a to navíc, co není určeno vám, přeskočit. Asi to od sebe výrazněji odliším, dělám to tak, ale tedkom se mi moc nechtělo zvýraznovat a dávat do závorek a pod. To je celý.
Fantas! (3016)|16.7.2005 13:56
[quote=ODSakEda]vlada -jak známo, používám pro video neprokládaný XviD(Clee a Pitomec mě zase ukamenují :-), ale uklidním je, že někdy archyvuji i v DV, ale jen vyjímečně!), jde sice o kompromisní, ale velmi dobrou a uhlazenou kvalitu obrazu (samo že v plném rozlišení a nad 3000kbps) a bez problémů s reprodukcí na PC monitorech a datavideoprojektorech a přitom velmi malý objem dat (používám od 2000kbps do 6000kbps dle dynamiky scény a důležitosti události, nebo potřeby dodatečně třeba stříhat, kdy s hutějšími I-frame rostou nároky na dat. tok!).
[/quote]

Mozna by ses mel podivat co tu bylo za tema a rict mi, jestli jsi mluvil k veci... B-) NADBYTECNE!

Mozna jsem se blbe zeptal, ale proste me nenapadlo, ze nekdo neco bude zachytavat do nejakeho "nestratoveho" kodeku a pak to bude prevadet do MPEG4 a hazet na DVD a jeste s nekomprimovanym zvukem... V dobe kdy je temer DVD levnejsi nez CD.. Proste ze neuzijes radej MPEG2, ktery muzes nahrat rovnou a full pall i na relativne slabe masine a pak ti odpadne veskera prace... ASI JSEM DEBIL tak SORRY! B-)
ODSakEda (2278)|16.7.2005 17:34
Fantas! -téma?
-Právě že jsme na TV(!) freaku a zde je sice řeč o audio kedecích, nicméně si myslím že o audu ve videu především! A když ten můj podrobný výklad zobecním, aby jsi jej lépe pochopil, tak jsem psal, že tím že dosáhnu malého objemu dat u videa, přes jeho ne-výrazné zprznění, nemusím audio dokonce vůbec prznit komprimací (psal jsem i, že někdy je audio primární a obraz sekundární důležitosti, že?!) a vystačím se současnou kapacitou DVD-R a už vúbec nemusím např. nahrávku hudby, koncertu, přednesů a j. vystoupení, prznit do nějakého MPEG-2 a šišlajícího LayerII :-k
-A nejde mi o nějaké zachytávání do nekomprimované podoby a následně do něčeho menšího! Asi neumíš číst, když jsem psal že můj kompl to umí rovnou a že mi nejde ani tak o ukradnutý filmy a jeho zprznění, což umí každý omezený skolák a přitom to není nutný, když už nemáme jen CD-R(!!!) ale především, jak zmenšit a uchovat vlastní video/audio z dig. kamery v AVI/DV!!!
-Takže má ještě někdo stále pocit, že jsem mimo téma a nepíši o audiu??? :-(
Fantas! (3016)|16.7.2005 23:11
ODSakEda
JA :-E
wencaS (853)|17.7.2005 00:00
napiste nekdo strucne o cem sou ty romany od ODSakEda. ja to odmitam cist cely stejne jako Pears :-E :-E :-E
imported_Ivan (25)|17.7.2005 01:48
ODSakEda
Tak nevím, jestli jsem to přečetl dobře. Nejsem zvyklý číst romány.
Ale jestli ano, čili DivX(Xvid) plus zvuk v "originále", no tak to snad ani neni možné. Ty jsi snad utekl z Bohnic. Na mazanice v DivXu s "orig" zvukem se dá "dívat"(poslouchat) jen se zavřenýma očima. Protože jen ten zvuk může mít úroveň. "DříčX" bych porovnal s MP3 v 11.000khz a 32kb/s. Chudák ten, co by se na to musel dívat. To je snad jen pro toho, kdo má šedej zákal....

Ještě k tomu zvuku v MP3(Lame). Lame umí celkem dobře, ale zce lepší je AVG než CBR. Ty máš asi problém i s ušima.

P.S. Se ti omlouvám, ale co je moc, je moc. No hlavně že ti to vyhovuje....