Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kontejner+titulky

klacekzovy (72)|29.5.2018 15:03
Zdravím dnes podruhé s jinou otázkou.

HDV video z kamery jsem sestřihal, vyexportoval(.m2t) a v jakémsi titulkovacím programu jsem vytvořil titulky s datumem a časem(.sub). Mám tak 2 soubory.

Je možné, abych do kontejneru MP4 vložil titulky s tímto videem? Popř.lze to do MKV? A pokud by to přehrávač videa(v PC) uměl, tak bych si chtěl softwerově tyto titulky zapínat a vypínat podle potřeby. (umí to tuším VLC třeba)

No a nyní natáčím do MP4 (h.264)(kamera Sony AX53 či tak nějak). Mám dojem, že se to jmenuje XAVC(1080p/50). Zatím nevím, který střihový program budu užívat. Zkouším Vegas 15, Edius 9 a Premiere 2018. Jsem na začátku(krom starších verzí AP 6.5 a Pro 7). Ale zajímá mne, jestli některý z těchto tří programů umí přidat do exportovávaného videa titulky(datum a čas) přímo tak, aby se daly vypínat/zapínat v SW. Z kamery totiž leze krom souborů s videem.MP4 taky ještě soubory s příponou .XML, kde jsou uloženy info o datu a čase.

děkuji
klacekzovy (72)|30.5.2018 13:01
jo, tak jsem trochu pohledal a poučil se. Nicméně pár otázek mám, protože jsem vysvětlení druhých zatím nepochopil.

V programu VideoRoDo jsem remuxoval soubor m2t na .ts(m2t nelze přidat do mkvtoolnix). Video takového souboru je ovšem s jiným datovým tokem(dle mediainfo), než původní. Přitom očividně se nic nekoduje, jen kopíruje v podstatě. Čím to je? Když jsem četl, že si někdo všiml, že když převedl stažený film z jednoho kontejneru(třeba mp4) do jiného(třeba mkv), tak že ten soubor změnil velikost a datový tok. A bylo mu vysvětleno, že TV vysílání přidává do datového toku prázdné data, aby datový tok byl dle standardu(nějak tak jsem tomu vyrozuměl). Ale přece já si při exportu z AP7 žádné data do datového toku dávat nenechal. Tak kde se ty rozdíly berou?

Zkusil jsem v programu mkvtoolnix přidat titulky s příponou .sub do kontejneru MKV, ale ten .sub nepodporuje, jak mi ráčil sdělit. Tak jsem ty titulky převedl programem na soubor .srt. Takový připojit šel, spojilo se to přímou kopií a výsledek je *.mkv. Má opět jiný datový tok. A pak jsem to převedl v jakémsi konvertoru a udělal z toho soubor *.m2ts. Opět jiný DT. A tento m2ts jsem převedl na *.ts a ten má stejný datový tok, jako ten, co vylezl z VideoRoDo. Může mi k tomu někdo něco napsat? děkuji

Z výše uvedeného postupu je jasné, že je užito tak 4 programy pro spojení m2t+sub. Měl by někdo vědomost o programu, který by uměl spojit m2t+sub přímo? Chtěl bych spojit asi 200 videí(vše vlastní tvorby)

V programu mkvtoolnix, když zadávám výstupní soubor, mohu přepsat příponu na .MP4. Program vyhoví. Ale mediainfo tento soubor stejně vyhodnotí, jako matroska.
Jsou ty dva kontejnery rovnocenné? Na TV výstup neplánuji. Vše bude přehráváno jen v peci.

děkuji
Saxel (2279)|30.5.2018 14:06
1. MKVToolNix načte bez problémů kontejner m2t (materiál z HDV kamery). Buďto m2t "přetáhni" do okna Source files nebo když použiješ "Přidat soubor" zvol masku "Všechny soubory (*)".

2. Titulkům v MKVToolNixu nastav příznak "Vynucená stopa" (forced) na Yes nebo No podle toho, jestli chceš při přehrávání titulky defaultně zobrazit.

3. Pro Vegas existuje script s názvem "Export Regions As SRT Subtitles". Používám ho ve Vegas Pro 13, nemám ověřeno, jestli je funkční i ve verzi 15. V časové ose vytvořím regiony s textem pro titulky a skriptem titulky vygeneruji.

4. MKVToolNix umí vytvářet pouze kontejnery Matroska (MKV). Pokud bys chtěl vytvářet kontejner MP4, musel bys použít jiný nástroj. MKV kontejner podporuje širší škálu formátů.
Foolproof (2713)|30.5.2018 14:44
Nemám Sony, ale dosud jsem si myslel, že výstup by měl být jako MXF, se všemi metadaty v něm a čučím, že Sony umí 50p. (v par. je 60p)

MKVToolnix umí MXF jako *.*, kdyby náhodou, ale způsob zpracování tšchto formátů míří mimo MKV.
ai (2993)|31.5.2018 01:06
Pokud vylozene nestrihas nejaky 'casovy sber' neceho - video zachycujici delsi cas, tak delej presne opak. Exportuj z Vegasu kratke klipy, ktere tedy budou natocene ve stejnem case povetsinou nebo 'ne daleko' od sebe. A ty pojmenuj s datumem v nazvu formatovany rok, mesic, den: "2018 05 30 zde nejaky kratky popis". To se ti vzdy seradi podle casu, kdykoliv, kdekoliv a nepotrebujes titulky. Nedelal bych dlouha videa, nevim proc to bere kazdy jako, ze tak by se to melo delat. Kratke klipy, max 5 minut , priblizne. V tech kratsich videiich taky vzdy vsechno hned najdes.

Pokud tomu das jiny kontejner s titulkama jako MKV, proc trvat na stejne velikosti? Jiny kontejner, jiny overhead.

Btw. nez udelat titulky, tak se casove vyplati radsi to namluvit v tom Vegasu a pridat tomu jednu zvukovou stopu. casove to je dokonce mene narocne a historicky to nabere neuveritelnou cenu, protoze to je zive namluveno. Kolikrat si po tom poslechu dozvis veci, ktere si uz davno zapomel. Co by za to dal takovy Caslavsky kdysi, pokud by mel ke kazdemu filmu vykopaneho z nejakeho archivu i komentar. :-)
klacekzovy (72)|31.5.2018 08:15
heh, ai, tak to je jiný pohled na věc, to se musí uznat :) Budu o tom přemýšlet. Na druhou stranu zastávám názor, že cizí videa nikoho moc nezajímají. Dnes byl každý všude, všechno to je podobné. Točí a fotí snad každý a ta inflace tohoto materiálu je obrovská. Před dvaceti roky netočil nikdo. Jen boháči, nebo někdo,kdo k tomu měl blízko,nebo vztah. Tehdy jsem koupil kameru a všichni stáli o to se podívat na to, co se natočilo. Dnes točím jen pro sebe, babu a pro děcka. A i ta děcka k tomu, kde nebyla, nebudou mít žádný vztah. Budou mít v mobilu tuny svých videí, které stejně nikdy neshlédnou.

Z tohoto úhlu pohledu si říkám, že komentovat svá videa moc nechci. Ono je to možná i proto, že někdy mluvím na kameru přímo, co se děje, nebo co se bude chystat. A těmi titulky mám na mysli zobrazení data a času. Je v nich pouze toto. Namlouvat čas nebudu :D

Co se týče těch délek videa a popisů názvů. Obecně to mám označeno jako "2018 5.31. XXXXX.m2t". Videa jsou různých délek. Takto jsem to dělal do doby před 7mi léty, kdy jsem z časových důvodů přestal střihat(ted se k tomu vracím). Jenže skoro po celou dobu těch 7mi let nefungovala kamera(HDV) a tak jsme točili na foťák, nebo hlavně fotili. A vzniklo "milion" krátkých videjek, které by se obtížně spojovaly do jednoho tématického celku. A tady vidím velký přínos tvé myšlenky videa nespojovat. Popř.jen pár takových po sobě jdoucích. A co mne ve W7 potěšilo, že má programy, které umí najednou přehrát fotky i videa(win.media player, media classic, VLC jen tak namátkově). Toto pod Linuxem dobře nefungovalo. Max.ve VLC pár fotek+pár videí. Ale nešlo mi celou složku s tisíci fotkami a videí. To se to dycky seklo. A tak budu dělat a popisovat videa tak, abych je mohl mít ve složce s těmi fotkami a šly po sobě. No, celé to ještě promyslím, jak to nastřihám a uspořádám.

MKV kontejner: nelpím na stejné velikosti, ale zajímal jsem se, proč se to mění. Overhead píšeš, díky za info :)
ai (2993)|1.6.2018 05:00
Pouzivam mpv prehravac jak ve windowsu tak na linuxu, je rychly, neni nabobtnaly jako uz VLC je a dalsi prehravace. Startuje rychle aprehrava videa po sobe skoro bez preruseni, tedy je vhodny na prehravani tech kratkych videi a klipu, treba tam nacti celou slozku.
klacekzovy (72)|2.6.2018 13:02
ten mpv přehrávač mám nainstalován. Hele, zdá se mi to, nebo je to tak jednoduchý přehrávač, jak to jen možné je? Nemá ani ovládací tlačítka, seznam přehrávaného, ukazatel průběhu videa.... prostě nic. :D Ty tam, ai, máš více, než jen okno s videem?
ai (2993)|2.6.2018 15:31
take to mam, ..., je tam napsano , poloz soubor nebo url , aby to zaclo hrat, pak se ovladani objevi, kdykoliv kdyz das mys na spodni cast toho okna.
Tato logika ma sve misto, napr. brouzdas pocitacem a najdes soubor, ktery chces prehrat, nemusis hledat jeho adresu znova v PC po spusteni prehravace, mas ikonu mpv na desktopu , tu rozjedes a ten soubor na nej poloziz

-pozor, na Linuxu se nerozjede soubor ze site (treba z NAS atd.) , pokud jej polozim na prehravac, tam davam open with, nevim jak na widnowsu v tomto

nebo si nastav sve Windows aby tva videa mpv prehravac prehraval defaultne (je to par sekund), tak to mam i ja, mp4, m2t, avi, mkv mam nastavene takto

nebo na sva videa klikni pravym na mysi a zvol "open with" , tedy tam mas nejaky cesky ekvivalent toho

ten prehravac je momentalne vyvijeny a ma config soubor, ktery si muzes upravit, ma mnoho nastaveni, neni to zlate pozlatko, ktere nic neumi a je rychly