Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pomoc s problematikou střihu videa- AP CS 6

klacekzovy (72)|12.5.2018 14:29
Zdravím

Asi 7let jsem nic nestřihal. Už jsem toho moc zapomněl a potřeboval bych se znovu trochu zorientovat v možnostech.
Tehdy jsem si zpracovával HDV(1440x1080i/25) v AP Pro 7. Loni jsem koupil FHD kameru a ta točí MP4(h.264 a 1920x1080p/50. Nyní již mám po létech čas se věnovat úpravám domácího videa.

Zkouším AP CS6 + WIN7 ultimate. Mám Radeon X1600, Procesor:Core2duo E6750 (2x2.66Ghz). HDD 7200otáček. 3GB RAM

Otázky:
1.Jak vylepšit PC, aby bylo přehrávání a střih FHD plynulé?
2.Je dobré doinstalovat nějaký enkoder do AP CS5.5, aby bylo kodování lepší, než to co tam je? Mám dojem, že právě do AP7 se cosi doinstálovávalo... proto se ptám.
3.Je možné v AP CS5.5 bezkodovací export? Tedy takový, že bych jen vystřihl nevhodný záběr a AP by nemusel přepočítavat celou délku videa?
4.Na zkoušku jsem založil nový projekt. Když na začátku zadávám parametry, tak tam není možnost 1080 50p. Pouze 25p. AP 50p importuje, ale už jsem zapomněl, k čemu se to vlastně na začátku ty parametry zadávaly. Můžete prosím přiblížit? 50p video importovat i tak lze. A když zadávám parametry pro export, tak lze rovněž nastavit 50p.

děkuji

oprava:
vzhledem k tomu, že jsem přešel na verzi CS5.5, tak proto měním znění otázek z CS6 na CS5.5. Nadpis ovšem zůstává stejný - nelze změnit
klacekzovy (72)|13.5.2018 09:49
Tak otázku č.4 ruším. Už jsem našel odpověď. Používám trial verzi a v ní to je osekané. Tak zkouším včil 5.5 a tam jsou ty přednastavené parametry víceméně všechny.

Co tedy zbývající otázky 1-3?

děkuji
Foolproof (2713)|13.5.2018 10:58
Faktem je, že o Adobe produkty se nezajímám, ale zaujaly mě ty verze, já vidím na warez forech Adobe Premiere Pro CC 2018 v. 12.1.1.10 ovšem pouze dnes už pro x64.
Verze Pro myslím už má enkoder, jinak v dubnu vydali Adobe Media Encoder CC 2018 v. 12.1.1.12 (x64), jestli tvá karta umožňuje GPU akceleraci netuším.
Píši to z toho důvodu, že v oblasti software jde pokrok dopředu raketovým tempem a Adobe 5.5 bude asi už trošku pozadu.

Jinak na pouhé vystříhání nežádoucích věcí a uložení streamu v originální kvalitě není potřeba obludu od Adobe, dělám tyto věcí např. ve VirtualDubu2.
Na "umělecká" díla používám CyberlinkPowerProducer - enkoduje přes GPU, 360,3D,až 8k atd.
RoPo (6061)|14.5.2018 10:49
Co se týče HW, tak je celkově slabý. Vyměnit za zcela nový HW. S tím potom je otázka výběru vhodného SW k novému HW tak, aby jej dobře využívala pokud možno na plno.
klacekzovy (72)|14.5.2018 15:38
No, moc z vašich odpovědí chytrý nejsem.
Mám-li koupit zcela nový HW, tak potom jaký? Zkoušel jsem upravit asi 10min.video v oné AP CS5.5. Když dám přehrávat v tom programu, tak se video rozjede plynule a asi za 2vteřiny začne zadrhávat a pak se sekne a skočí to třeba co 5vteřin. Na takové sekání je potřeba vylepšit co? Procesor, grafickou kartu, nebo rychlejší paměti?

Obecně vím, že vliv na rychlost enkódování má rychlost paměti. Ale ta rychlost exportu mne nějak extra neštve.

Když přehrávám exportované FHD video s 25p , tak se neseká. A pokud má 50p, tak se trochu zadrhává. Ve VLC přehrávači to řeším tak, že zpomalím rychlost přehrávání na 88%. Řekl bych, že pro přehrávání bude nutné lepší grafická karta.

Mne obecně vyhovuje AP. Mám rád ty klávesové zkratky. Líbí se mi, že mohu rozpojit obraz od zvuku a s takovými samostatnými stopami mohu kouzlit. Nechat běžet zvuk a vystřihnout jen špatný záběr(prázdné místo doplnit zrcadlově převráceným záběrem z jiného místa :) ), nebo naopak nechat obraz jak je a vystřihnout třeba zvuk motoru projíždějícího auta(a doplnit ho jinou části kde byl klid).... Mám dojem, ale je to tak 15let co jsem Virtual Dub testoval, že tam to možné nebylo. Také mám rád různé funkce v AP, které usnadňují práci. Třeba zkracování záběru(třeba na konci) po ukazatel místa kde se video nachází, a hned se mi posune i zbytek stopy tak, aby nebyla mezi tím zbytkem a zkráceným záběrem mezera. A je toho více, co AP nabízí.

Co se týče samotné verze 5.5, tak jsem nějak ani moc nezaregistroval, že by se lišila funkcema oproti AP Pro7. Vzhledově ano.Možná i nějaké okna přibyla. Spíše přibyly efekty a propojení s Adobovskýma programama. Ale toto nevyužívám. Proto si myslím, že zcela nový HW nebude třeba. Pro plynulý chod ale něco třeba bude. A proto se tady ptám - co? :)

děkuji

Zkoušel jsem svého času Vegas, ale nevyhovoval mi. A Canopus taky ne. Cyber link znám, ale nezkoušel jsem ho. Možná ho zkusím, ale obecně se mi nechce přecházet na jiné systémy. Tu Premieru mám naučenou tak, že i po těch sedmi létech jsem si automaticky pamatoval ty klávesové zkratky co znamenají, kde co najít, jak co udělat.... :-)
RoPo (6061)|14.5.2018 16:21
Ten HW, co máš je tak starý, že do desky neseženeš nové/silnější CPU ani paměti (jedině vše z druhé ruky na inzerát, nehledě na to, že jsi nenapsal co kontrétně máš za mobo). Proto jsem psal, že to chce vše nové. Pokud Intel, tak patice 1151 a k tomu na FHD nějaká i3 z řady Cofee Lake (např. i3-8100) a RAM DDR4 8GB. Toto ti na FHD bude zcela bohatě stačit.
Pokud nebudeš nějak extra barvit či dělat s videem grafickou postprodukci obrazu, tak ani extra GPU nebudeš potřebovat a vystačíš si s tím, co je v CPU.
BEPE (539)|15.5.2018 15:38
Souhlasím s vyjádřením na HW. Sám stříhám na APP CS6 (dříve APP CS 5.5). Jen pro informaci používám HW - CPU i7-2600, Grafika nVidia GeForce GTX 460 SE (CUDA), 8GB RAM, HDD 250 GB system, 2T + 500GB (šuplik) datová úložiště. V této konfigraci bez problémů stříhám a přehrávám FHD (50Fps/50Mbps). Tato sestava je schopná i nenáročného střihu 4K. Takže Premča je docela náročná na HW :-). Výhodné je použití grafiky s CUDA (de facto téměř všechny grafiky s podporou CUDA). Tato akcelerace se nastavuje přímo v APP a umožňuje plynulé přehrávání z timeline a přímo použitelné některé filtry bez přepočtu.
klacekzovy (72)|18.5.2018 13:51
děkuji všem za info. Zkusím se zeptat ještě trochu jinak. Zaznělo tu, že jsem nezmínil desku. Ta je GA-P35-DS3L. Patice je 775. Díval jsem se na netu a ten můj procesor není nejlepší možný do této desky. A tak se ptám, dá se má situace zlepšit koupi lepšího procesoru s paticí 775? Přikládám seznam procesorů, které deska podporuje. https://www.gigabyte.com/Ajax/SupportFunction/GetCpuList/?Value=2629&Type=Product

Zde specifikace desky https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-P35-DS3L-rev-20#ov

Které procesory by připadaly v úvahu? Zkuste dát když tak tip na více typů, protože to budu kupovat z druhé ruky. Nové asi nebudou a do staré desky stejně nemá smysl kupovat nový procesor. Samozřejmě, pokud patice 775 na APP CS5.5+FHD 50fps nestačí, koupím i novou desku. Ale jsem už tak nějak šetrný k přírodě a když vyloženě nemusím kupovat nové(lepší), tak do pokažení snažím využít to co mám.

Co se týče Grafiky: Na co se u ní zaměřit? Měla by podporovat CUDA.

Paměti jsou mi jasné. Obecně uznávám, že 3G není v dnešní době nicmoc. Otevřu ve Firefoxu pár oken a už mi načítá další paměť z HDD. Těch 8GB by mělo na nějakou dobu stačit. Deska podporuje 1066MHz, takže jasné, že tito.

Zdroj mám Bestec ATX-300-12Z

děkuji za snahu pomoci
RoPo (6061)|18.5.2018 14:16
I s tím nejvýkonnějším CPU z druhé ruky ([FONT=&]QX9770[/FONT] a možná i nutnosti lepšího chladiče pro TDP 135W) jsi přibližně na půlce výkonu i3-8100. Chceš nejistotu, že výkon nebude odpovídat tvým představám, absolvovat?

Jinak s čímkoliv Q9400-Q9650 budeš mít cca. o 100-140% výkonu více než s E6750.

Bohužel snažíš se ze stroje 11 let starého (dle CPU) udělat stroj pro dnešní dobu. Což moc dobře nejde, ale třeba budeš spokojený.

Pak ještě poznámka k využití 8GB RAM budeš potřebovat 64bitové Win. Ale to možná víš.
klacekzovy (72)|18.5.2018 15:14
Ještě si to vše promyslím. Ale asi máš pravdu.

Jinač jasně, 8GB RAM +64bit OS.
klacekzovy (72)|26.8.2018 08:12
Děkuji všem za informace. Považuji za dobré zde zmínit, jak jsem dopadl. Snad to pomůže podobně se rozhodujícím, jako jsem já.

Koupil jsem 4x 2GB 800Mhz RAM z Alika za asi 450kč. Toto se okamžitě projevilo na tom, že mi FF přestal mrznout, když jsem měl otevřeno třeba 20oken. RAM jsem přetaktoval na 1066Mhz.

Koupil jsem z druhé ruky GTX 750 2GB za 1000kč. FHD video s 50p se přestalo sekat.

Koupil jsem procesor Xeon X5450 z Alika za 300kč. Je to ekvivalent za 4x 3GHz. AP PRO CC 2018 teď přehrává video plynule. Střih je okamžitý. Přechody zvládá plynule. Efekty s mírným trháním. Ale je to pro mne snesitelné. Při vykodování scény to samozřejmě netrhá.

Budu muset asi vylepšit chladič procáku. Semtam to jde přes 50°C a při náročnější práci až k 70°C.

Win 7 64bit.

Děkuji všem za podnětnou diskuzi, přestože se ty černé scénáře nevyplnily. Ale dál jsem si pozor, abych to vylepšil na max., co ta deska zvládne(RAM+CPU). GPU je asi násobně lepší, než co ta deska zvládne. Ale pokud bych měnil v bližší budoucnosti desku za novější, tak bych tuto GPU využil. Hry nehraji a pro AP 2018 to je ok.

ještě jednou Děkuji