Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Špatný zvuk na Hi8 kameře, čím to bude?

malytom (3)|17.4.2018 22:06
Ahoj, dostal jsem za úkol digitalizovat několik Hi8/Video8 kazet, ale mám problém s jejich zvukem, viz odkaz na YouTube dole. S těmi páskovými nemám žádné zkušenosti, ale tipoval bych to na špatnou hlavu (znečištěná není). Ten nepříjemný brum je slyšet už při náhledu v kameře, takže není způsobený až přenosem do počítače. Pokud navíc kameru spojí TV kartou a nastavím na ní režim nahrávání, zvuk z mikrofonu jde do karty čistý. Brum se nachází na všech asi deseti kazetách, co tu mám, takže bych vyloučil špatnou pásku.

Nevíte, čím by to mohlo být? Jestli je to hlavou, pomůže vyčištění? Je u těch kamer audio hlava zvlášť jako u VHS? Nemám v okolí žádnou jinou kameru, na které bych to ověřil. Potěší každá rada, děkuji.

Tom

https://youtu.be/1MUUnx0Gg_k
1hroch (865)|17.4.2018 23:21
[QUOTE=malytom;534268]Ten nepříjemný brum je slyšet už při náhledu v kameře[/QUOTE]
1. Pouze kamera?! PC odpojeno? Nic jineho nepripojeno?
2. Mas spravny a plne funkcni kabel pro prenos do PC?
3. V ukazce je sileny brum jen v pravem kanale.
4. Menu kamery - Play - Audio - co je tam za moznosti nastaveni - norma, stereo/mono, atd.
malytom (3)|17.4.2018 23:36
PC na to nemá vliv, zvuk blbne i na samotné kameře, která není k PC připojená. Brum je i vlevo. Kamera je jen mono, ale na PC jsem zachytával stereo, takže doprava zamíchal jen brum. V menu není žádné nastavení týkající se zvuku. Jinak jde o kameru Sony CCD-TRV418E.

EDIT: Tady je ukázka zvuku přímo z kamery (nevím, proč to YouTube otočil na výšku, točil jsem normálně na šířku)
https://youtu.be/RinO_GvQk-8
Saxel (2279)|18.4.2018 09:00
[QUOTE=malytom;534268]Nevíte, čím by to mohlo být? Jestli je to hlavou, pomůže vyčištění? Je u těch kamer audio hlava zvlášť jako u VHS?[/QUOTE]

Odhaduji, že problém způsobuje rotační hlava, respektive nastavení dráhy pásku kolem hlavy. U těchto systémů (video-8, hi-8) bylo nastavení ještě citlivější než u mnohem širších pásek VHS a často byl problém se vzájemnou "kompatibilitou" nahraných pásek mezi různými kamerami. Frekvenčně modulované audio je nahrané v šikmých stopách vedle videa, podobně jako u VHS s HiFi zvukem, nicméně u VHS zbylo ještě místo na podélnou audio stopu s mizernou kvalitou záznamu.
Do nastavení páskové dráhy se raději nepouštěj. Zkus si někde půjčit jinou kameru, třeba budeš mít víc štěstí.

Ještě dovětek: podobné problémy jsem zažil i u VHS se zvukem v šikmých stopách a úprava dráhy obvykle pomohla.
malytom (3)|18.4.2018 11:35
Díky za radu, asi si tedy holt budu muset sehnat jinou kameru. Při jejich stáří mám strach, že budou v podobném stavu. Jinak ta kamera je od bráchy, asi pět let ležela v brašně někde ve skříni, ale předtím prý žádné podobné problémy nevykazovala. Těžko to tam mohl poškodit nějaký magnet, dostat se tam více prachu apod. :(
arkij (540)|18.4.2018 19:57
Máš-li někde v okolí servis, můžeš ji nechat seřídit tam. Otázkou je, zda takový co to ještě umí, najdeš. V Olomouci to dělal Mgr. Zapletal.


http://www.videoolomouc.cz/cenik-sluzeb-servisu.php