Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Intel 2017 Apollo Lake NUC - Celeron J3455 - NUC6CAYS

danielson (44)|26.2.2018 20:00
Dost silne zvazujem o zakupeni tohto NUC.
Z medialneho hladiska, nevie niekto co by som na nom mal este prehrat a s cim by mohol mat us asi problem?
BTW: pojde do neho SSD a 2x4GB hned na zaciatku.

EDIT:
FYI: Uz by som sa rozhodol, ale bije sa mi to s "42 MINI PC Intel Apollo Lake Pentium N4200" ktore sa da zakupit napr na E-bay. Su dost identicke vykonnostne, N4200-ka ma troska nizsiu spotrebu a troska vyzsi - zanedbatelny vykon. Hlavne si myslim, ze ked J3455 nadopujem RAMkou a SSD tka to bude slapat lepsie. Ale toto rozhodnutie urobim ja.
Mna stale zaujima co to prehraje, respektive co to uz neprehraje?

FYI2: Idem po tomto zariadeni a nie po 905ke alebo 912ke lebo je to Windows vs Android (alebo LibreELEC), a toto PC sa bude viac vyuzivat ako PC do domacnosti. Browsing by mal zvladat v pohode. Android je viac nemotorny v browsovani si myslim.

Uviedol som viac toho, aby som sa podelil s nazorom po pripade ak mam v chybu v uvazovani, mozete mi to vytknut... Vdaka
vivid.sk (11472)|27.2.2018 17:25
[QUOTE=danielson;533749]Mna stale zaujima co to prehraje, respektive co to uz neprehraje?
[/QUOTE]

To zistis, ked to kupis :), alebo skus pogooglit ohladom konkretnych skusenosti, pretoze jedna vec je, co napise Intel do release notesu a druha realita (ako moja i5 Broadwell a papierova HW podpora HEVC :mad:).

Ale cim novsi CPU, tym lepsie, a cim vyssie TDP, tym (potencionalne) lepsie tiez. Aj ked v pripade tychto dvoch CPU tazko povedat, ktory z nich je viac osekany.

Rozhodnutie vyhnut sa Amlogicu je imho spravne, tie x86 su daleko univerzalnejsie. Vela RAM ti sice nijako nepomoze pri prevadzkovani povedzme s KODI, ale vzhladom (aj) k inemu vyuzitu, je to OK. Pre viac trvacnejsie riesenie by bolo mozno dobre investovat do nejakej i3 s lepsou GPU, otazne su ale tvoje poziadavky na prehratelnost obsahu.

Aky system (OS) a aky player planujes pouzivat na primarne prehravanie A/V obsahu ?
tahlovej (304)|27.2.2018 22:21
Já jsem J3455 testoval v MELE 35 apo(W10 a grafika INTEL500) - všechny běžné formáty mkv,avi,ts,dokonce i .trp v Potplayeru s "odstranění prokládání-vždy použít" šly přehrávat solidně a navíc v nastavení grafiky INTEL jde zvolit všechny používané fps od 23,97 až po 59,97.Video 4k z youtube (i v 4096x2304,fps 25Hz) jde plynule přehrávat pomocí windows10 playeru "filmy a tv pořady" na 4K zobrazovači(na zobrazení 4k obsahu s vyšší fps by zařízení asi mělo mít DisplayPort).Co jsem ale nezjistil,jsou pokročilejší zvukové formáty,protože MELE nemělo optiku a já nemám HDMI vstupy v AVrecu. N4200ku jsem zkoušel u švagra v NTB ACER(OS a grafiku stejné jako MELE) a vzhledem k tomu,že MELE nemělo v sobě ten balast od ACERu,připadalo mi jako browser trošku svižnější - jako přehrávač tam žádný rozdíl zřejmě nebude.Jinak jak napsal vivid - čím výš hardwarově půjdeš,tím lepší volba.Navíc NUC bude určitě lepší volba než MELE35apo nebo Minix NEO N42C-4.
danielson (44)|28.2.2018 01:30
Hned na zaciatok - teraz co mi cerstva myslenka ostala vysiet v hlave a zvazujem ci pockat na teraz predstaveny NUC NUC7PJYH s Intel J5005 (v predaji uz aj je niekde, ale lepsie to bude na jar-leto).
Zo specifikacie NUC7PJYH co ma zaujalo jedine je ze to bude mat hardware TPM a vykonnostne grafika o tretinu asi lepsie ak nie o polovicu oproti J3455. Ale zas ma to DDR4-ku. Co som si zbezne preletel ceny, tak budem nuteny do RAM dat o 50EUR viac (pokial chem 8GB) a to je trocha absurdne. No a 8GB preto, lebo chem aby to bolo dual channel. 2x2GB povazujem za hranicne bez ohladu na to, ze je to media-pc a od toho vyzsie je 2x4GB. Ako som pisal, cerstva myslienka, zajtra budem uvazovat uz inac :p
Z dalsich detailov co som postrehol ma to 2x HDMI, ale mne staci 1x. Akokolvek nevidim zmysle v dvoch HDMI. (Viac monitorov jedine tak pre production PC a toto to nikdy nebude :p) Ak sa dostanete k specifikacii NUC7PJYH, zaujalo vas nieco?

Po i3-kach a i5-kach som pozeral, ale akosi sa drzim "pri zemi" co sa tika spotreby, ani neviem z akeho dovovodu (asi z ze uz mam doma dve stare zeleza co tahaju 130W a 200W). Co je bludny dvovod lebo tie NUC nezeru ani zdaleka tak ako stare sroty co mam doma. Asi tu ide len o usetrenie 50-100EUR?...

Co sa tika browsovania, som uz zistl, ze som v urovni ked je browsing akykolvek uplne v pohode. Otazka je ze ked kupim neco lepsie/horise co viac/menej za to dostanem. Teraz si prechadzam trh a ponuku, ale aj tak NUC spomenuty v titule sa mi pozdava najviac.

A teraz k tomu podstatnemu - MEDIA. Musim sa priznat, ale v tomto som na zaciatku. Este mam co studovat. Momentalne, ked sledujem filmy, tak sa snazim nech to je 1080p. Sledujem to vo VLC, ale tu to tak konci.
Ale tento rok cielim na HW co zvlada 4k, budem kupovat telku 4k + 5.1... Chcem tym povedat ze mierim vyzsie.
Rozhodne sa zacnem sustredit aj na ine parametre filmov - teda ich formaty. MPC mi sedi na PC ako backup player. Raz ked sa do toho dostanem, tak budem aj mudrejsi a pojdem cielene po kodekoch... Ak VLC je akceptovatelne tak ho budme pouzivat nadalej (asi ide o nastavenia...). Inac prejdem na MPC. Preklikavanie do KODI sa mi zda byt prilis, na to aby som si pustil len film. Zjavne nepoznam vyhody KODI :p. Ale verim, ze raz aj k tomu sa dostanem a ponastavujem si KODI tak, ze sa tam rad budem vracat ;)
HA, spomenul som si ze mat kodeky pred 15 rokmi znamenalo vediet prehrat film, inac to neslo :p. Teraz sa da prehrat "vsetko bezne" s kazdym schopnejsim playerom.

Na tom NUC planujem Win 10. Zvazoval som dnes Linux na okamih, ale to by bola stale babracka. Lepsia podpora bude s Win. Linux neodcudzujem, ale vo Win som viac doma.

To mi pripomina moj Alfawise H96Pro+, este ani nezabehnuty. S tym sa budem hrat neskor, ak bude cas, a mozno aj LibreELEC na to poputuje.
tdlmarek (1566)|28.2.2018 13:34
Vždycky když čtu tady ty příspěvky, nemůžu se ubránit dojmu, že se lidi upínají k Windows jenom proto, že je znají, a třeba ani nemají představu, že to jde řešit i jinak. Objektivně vzato to ale přináší jenom problémy a komplikace, existuje pouze málo oprávněných důvodů, proč řešit HTPC na Windows.

Takže si položme otázku - co ta krabička má splňovat? Pokud chceme jen bezproblémové a precizní přehrávání multimedií, případně internetových streamů, udělá Kodi na platformě OpenELEC/LibreELEC daleko lepší službu. Trvat na Windows jen kvůli webovému prohlížeči je hloupost - to někoho opravdu baví číst webovky na TV?

Bez Windows NUC najednou nepotřebuje SSD, stačí minimum paměti, není třeba kupovat licenci Windows a hlavně se o to člověk nemusí starat (!!!) - zkrátka zapne zařízení podobně jak třeba DVD přehrávač a jen si vybírá obsah. A ušetří to tolik peněz, že na to šmrdlání po Internetu z gauče ještě zbyde na slušný tablet.

OpenELEC/LibreELEC z uživatelského pohledu nemá prakticky nic společného s Linuxem, ty systémy jsou stavěné jako "appliance" - hotové, funkční řešení, nic se neladí. Konfiguruje se v podstatě jen základní připojení k síti, a to přímo z prostředí Kodi.

No a především - jde si to snadno vyzkoušet. Stačí si jeden z těch systémů stáhnout, nahrát na flashku a otestovat na libovolném počítači/notebooku, aby člověk věděl, do čeho jde.
danielson (44)|1.3.2018 02:19
tdlmarek neber to tak tragicky/kriticky ze chcem len Win. Ale nepouzivam len PC ja ale aj priatelka. Nebudeto iba na media, respektive nie hlavne na media.
Dali sme sancu Alfawise H96Pro+ ale je to nemotorne na browsing, a ten potrebujeme. Napr na Esc-ape tlacidlo si neviem zvyknut lebo na androide ta to vyhodi z apky... Zase inde by si potreboval doslova ovladat to dvoma prstami - napr mapy. Prezeranie pdf-ka je nemotorne-zoom. Tlac som tiez nevedel rozbehat. Tlac z mobilu ale isla... cize H96ka tento kombinovany ucel nedokazala splnit.

Tiez mam tolko veci rozrobenych, ze na zaciatok potrebujem "hrubu" istotu vo Win a potencial v Hardwari. Ked bude cas a zaujimem, tak budem nastaovat KODI na zaciato pod Win. Ked budew viac chuti a budem mat lepsiu predstavu o tomto vasom svete :) , tak to vysperkujem na LibreELEC na H96-ke. Ale zatial na zaciatok riesim HW a pojde nan Win 10.
Aby som bol uprimny potreba toho zariadenia je z 20% media, 30% web-videa, a zvysok browsing a ostatne. Ale po medialnej stranke chem aby to slapalo na 100%.

U nas to funguje tak: Priatelka pride domov zapne zariadenie(klasika DESKTOP PC + 40" TV). Zoberie do ruky Logitech K400-ku, posadi sa pohodlne na pohovku, check-ne fb, pozrie hento tamto, pozrie web-videa typu youtube, nejaky TV archiv... A ked treba tak presne s tym istym zariadenim si urobi web search na 8-10-12tich kartach.
Ci sa pri tom hrbis pri notebooku, alebo sklanas nad tabletom, alebo si pokruteny na pohovke pred telkou. Je to v podstate jedno. Co komu vyhovuje.

Ja som overkill. Ja ked vyhladavam tak 20 kariet otvorenych az 30... to by som si s androidom predstavit nevedel (na tablete napr). U mna search jedine pri riadnom desktope.
Ano je tu este Linux, ale po roku skusenosti s Banana-Pi+OMV mam dost :p. Teraz mi OMV bezi na HP microNAS servery a nemam problem klop-klop.
Akoze riadna Linux distribucia by bola omnoho viac user-friendly, ale aj tak by som riesil veci, a bolo by toho mnoho, lebo Linux by bol na mna novy svet stale.
Zaver po skusenostiach: super veci sa riesia na forach, ale mi sme user-luzri-noobs a povacsine nam treba cim jednoduzsie riesenie z ktoreho vieme dostat troska viac, popripade usetrit ci neminat na zbitocnostiach. A ked sa che, tka sa ide do hlbky. Ale je lahke sklznut do experimentalneho extremu. Ani sa nenazdas a si z toho dead. Praktickych prikladov z mojej strany mam dost.
tdlmarek (1566)|1.3.2018 08:39
V pohodě. Po dovysvětlení z tvé strany, že přehrávání multimédií má tvořit jen relativně malou část využití toho stroje, jsou věci samozřejmě trochu jinak. Jen by mi přišla škoda, kdyby se člověk uvazoval ke známému, ale neoptimálnímu řešení z pouhé neznalosti.

Osobně to browsování webu na TV s nepohodlnou K400 (mám ji také) prostě asi nepochopím, ale to bude můj problém :) Dávám přednost trochu vyššímu komfortu plnohodnotné klávesnice a myši, v dnešní době je ideální asi nějaké AiO. Akorát člověk přijde o ten pohodlný gauč :) Ale to už trochu odbočujeme a pořád platí - proti gustu žádný dišputát.
vivid.sk (11472)|1.3.2018 14:33
[QUOTE=tdlmarek;533799].. ale neoptimálnímu řešení z pouhé neznalosti...
[/QUOTE]
Toto su prilis silne slova, rozhodne nieje na windows nic neoptimalne, skor naopak. Ak ma uzivatel vyssie poziadavky (alebo aj tie najvyssie), len ako beziaci LE+KODI, tak vela inych alternativ nieje. Skus napriklad ozbehat pod linuxom MadVR (ktory je v tomto segmente tzv. referencia). Uznavam, ze pre korektne nastavenie vystupu pod Windows treba viac znalosti "pod poklickou", ako pri rozbehnuti LE, ale obykle to ide ruka v ruke s narocnostou pouzivatela. Ak vie, co chce, tie veci si nastavi a sfunkcni.


Cim nijako nenamietam proti prispevku vyssie, naopak, LE odporucam pre uzivatelov s presnymi poziadavkami, hlavne ak pojde primarne len o beh KODI.


@danielson:

Pri vybere by som nespustil z poziadavky prehratelnosti UHD@60p (AVC / HEVC / VP9; 10 bit) pri HW decodingu, kedze CPU to nezvladne. V Intel NUC CPU nevymenis a iGPU je jediny "problematicky" komponent, ktory ta v buducnosti moze pri prehratelnosti nachytat na hruskach. Vyssie uvedeny NUC by s menovanym nemal mat problemy, no 2x by som to preveril.
tdlmarek (1566)|1.3.2018 15:45
[QUOTE=vivid.sk;533809]Toto su prilis silne slova, rozhodne nieje na windows nic neoptimalne, skor naopak. Ak ma uzivatel vyssie poziadavky (alebo aj tie najvyssie), len ako beziaci LE+KODI, tak vela inych alternativ nieje.[/QUOTE]
Neoptimální řešení v dané situaci. Je třeba to brát v kontextu tohodle vlákna - danielson psal, že používá VLC a je v zásadě nenáročný uživatel. Takže se tu o žádném hi-tech přehrávání s madVR nebavíme. Navíc jsem vycházel z toho, že půjde primárně o přehrávání médií - nakonec se ukázalo, že je to ve využití jen asi 20%, takže tím je moje doporučení bezpředmětné.
Plutotype (717)|2.3.2018 12:46
Pár poznámok k diskusii o NUC
Za prvé Celeron J3455 1.5 Ghz a Windows10 kombinácia je na zamyslenie.
SW prehrávanie videa je o viacerých veciach, ktoré sa dejú na úrovni CPU a GPU. Ak má dnes ktokoľvek investovať do HW a SW viac ako 500EUR, asi by chcel mať HW ktorý je "future proof", to znamená, že na ňom prehrá UHD kontent s HDR10 v rámci dostupného obsahu, t.j. 2160p 10-bit HDR10 60fps s tým, že základová doska má natívny HDMI 2.0b konektor. HDMI 2.0a postačuje, ale kedže na trh prichádza HDR10+ štandard, HDMI 2.0b má význam ( a rovnako má význam HDMI 2.1 ). Natívny HDMI konektor znamená, že sa nejedná o adaptér DP 1.2 to HDMI 2.0. Ak sa bavíme o HDR, HD500 HDR nepodporuje. Podpora je len na HD620 a vyššie ( Kaby Lake ). Zoznam je tu:
https://communities.intel.com/thread/118457

Čo sa týka vhodnosti low end NUC na prehrávanie videa je treba sledovať tieto parametre:
- podpora full HW akcelerácie pre HEVC Main10. HD500 Gen9 podporu už má, ale decoding performance bude zodpovedať triede
- podpora pre HDR
- CPU load pri H.264
- GPU load pri H.265 s HW acceleráciou pre decoding: napri Billy Lynn's Long Halftime Walk 60fps sample
- aký scaling a dodatočný processing na úrovni SW playera vie grafika realizovať súčasne
- ako sa chová SW player a knižnica pri záťaži, start, stop, pretáčanie, exit...
- aká je teplota CPU/GPU pri rôznych scenároch
danielson (44)|13.9.2018 11:28
Trochu oprasim tému.
Dnes je troska ina situácia co sa týka ponuky zariadení a tiez mam nejasnosti nejaké.
V súčasnosti všetko novšie prehraje 4k. Ale aká je situácia s prehrávaním HDR vo win?
Som mal vyhliadnuty NUC7CJYH. Lenže neprehrá HDR. A od toho vyzsie nejaký NUC i3 stoji o 100ku viac. To už radšej osobitne riešenie ako android tv box pre HDR. Ale niekde som čítal ze kodi HDR nedáva? Ako je to dnes s prehrávaním HDR? Ide mi o prehrávanie mkv súborov a tomu podobných.