Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

script 4K 30P to FHD 50P (to Ai )

maxima (134)|17.2.2018 21:57
Ahoj, muj novy dron (Mavic Pro) nataci, mimo jiné, 4K 4096x2160 29.97..NTSC, asi nejlepší výsledek ( vic snimku nez 25p). Vetsinu současného materialu mam FHD 1920x1080 50p PAL.
Poradíte script, který 4K z drona udela FHD 1920x1080 50p. Zkousel jsem všechny mozne sablony, ale nejlepší je 1920x1080 30Fps P a to mi nesedi do projektu. Striham Vegas. Vysledek bude 1280x720 50p vypalene na DVD jako BD.

Diky Maxim.
vivid.sk (11472)|18.2.2018 00:30
A nestaci len zrychlit na 50p? :D.
maxima (134)|18.2.2018 10:30
zrychlit ?? jak ?? jak tam doplni ty snimky zrychlenim?
vivid.sk (11472)|18.2.2018 11:27
Nie. Nic nedopocitavat, to nebude nikdy ono.

Tento sposob nieje mozne pouzit pre material, ktory potrebujes presne (casovo) synchronizovat s inym, ale tam, kde potrebujes spravit nejaky prelet / preview objektu a neprekaza, ze bude vo finale zobrazovany rychlejsie.

1) zvuk nepotrebujes - nahradzas vlastnym zdrojom
2) video zrychlis na 50p (len v hlavicke povies, ze toto je video s 50 snimkami, t.j. video sa bude prehravat realne rychlejsie). Ziskas tym perfektnu kadenciu pohybu bez re-encodingu videa a dopoctu snimkov.
jozkopower (1358)|18.2.2018 18:55
[QUOTE=maxima;533632]Poradíte script, který 4K z drona udela FHD 1920x1080 50p.[/QUOTE]

Adobe Media Encoder je program, ktorý obsahuje funkciu " optický tok " pri exporte videa. Jedná sa o pokročilý výpočet nových snímkov na základe pohybu v susedných snímkoch. Skúšobná verzia v odkaze, ale musíš sa prihlásiť/registrovať na Adobe cloude. Dá sa stiahnuť aj samostatne z neofiko stránok.
https://www.adobe.com/cz/creativecloud/catalog/desktop.html?promoid=PTYTQ77P&mv=other
ai (2993)|18.2.2018 22:53
Video z dronu je priklad, kdy tam audio neni dulezite a pokud tam neni zadne interakce z lidma, zviraty nebo pohubujicimi se objekty nebo jsou velmi daleko, kde by slo videt to zrychleni, skutecne by stalo za to zkusit to zrychlit na tech 50p. nejde o prepocet snimku, proste jen reknes videu: hraj to 50p ne 30p, tedy ti strci do jedne sekundy ne 30 snimku, ale 50, tedy to video bude pak kratsi neboli zrychlene, to udela jeden radek v Avisynthu:

AssumeFps("pal_double")

Pokud by jsi to chtel prepocitavat,
ja ted zacal pouzivat Vapoursynth a tam se muze ject vsechno 64bit (i frame server ma dokonce ted 64bit server.avi moznost, takze to nacte do 64bitove aplikace). Je to multiplatform (win, linux, Mac), neni to omezene jen na 8bitu, a pluginy mi jedou na 100%CPU (treba QTGMC). Tady jsem to shrnul v prvnim prispevku. (co se tyka Vapoursynthu a frame serveru z Vegasu).

Existuje komunita, ktera se soustredi kolem pluginu, ktery prehrava video v 50p, kde original je 24p. Jsou lidi, kteri se chteji divat na film a mit "soap opera effekt". To je prave co bys mohl vyuzit, oni to maji celkem dotazene. Ty skripta se jim mohou ruznit, podle toho jaky hardware je k dispozici.
Ten projekt se nazyva Smooth Video Project (SVP).
Ten vypocet musi byt live pri prehravani, ale ty muzes pouzit jejich nejtezsi algoritmy, protoze to enkodujes. Prave ta komunita to ma vybrane takto, protoze jim to jede i na linuxech (ale i na MACu a Windowsech). A to jsou prevazne geeks, kteri se tomu venuji. Toto existovalo i na Avisynth, ale ja mam pocit, ze oni to ted dotahuji dale.

Skript muze byt treba takovy: https://www.svp-team.com/forum/viewtopic.php?id=3244 nebo ten Staxrip primo pouzij, ten skript tam manualne vloz, mozna ti to staci, ne pres frame server. Nebo zkousej tam nacist i frame server do toho Staxripu. Musis , ale upravit svuj debugmode frame server na 64bit vystup, to je prave na teto lince ,pry jsou problemy z win10. Ja mam ale win7, a tam to bezi. Staxrip pouziva jen 64 bit Vapoursynth a ma uz vsechny DLL pluginy v potrebnych slozkach. Pak by Staxrip to mel normalne nacist, tedy to frame server avi. Pokud bys chtel obejit Staxrip, musel bys ty DLL si sehnat (coz je problem, narazis na linky, kde si to budes muset kompilovat sam :-) , takze normalne pouzij ty DLL treba z Staxripu slozky) .

Pokud chces testovat Vapoursynth, tak je treba nejdriv nainstalovat Python3.x 64bit, posledni verzi a pak Vapoursynh 64bit (pozor, nainstaluje se do Program Files x86, takze , aby to neprekvapilo, ja jsem si myslel, ze jsem omylem ztahnul nejakou 32bit verzi). A to doporucuju v tom sledu. Vapoursynth je zavisly na Pythonu.
maxima (134)|19.2.2018 10:21
wow, takze moje video dam na osu a projekt nastavim na 50p ? Vyleze z toho 50p zrychlenim ?
Ten druhy způsob vyzkousim, ale dle toho co pises je to pokracovani dalšího semestru.
ai (2993)|19.2.2018 17:14
Ne, to snad jde jen pres Avisynth nebo Vapoursynth. AssumeFPS(50.0). Vegas ti zachova cas, tedy bude dopocitavat snimky.

Pokud bys to chtel nejak hacknout a donutit Vegas zrychlit musel bys vypocitat novou delku presne, ktera by odpovidala tomu pomeru : 3 ku 5 nebo presneji 29970:50000 (nevim kolik mas presne fps), udelal bys bookmark na timeline a zkratil to video z Ctrl+drag ,a Vegas by snad jen doplnil originalni snimky. To cele v 50p projektu, nebo u zpomaleni /zrychleni, je tam nejaky koeficient jako moznost vyplnit u tech krivek?

Tohle funguje se spomalenim, ja to kdysi zkousel, video 60p na 30p, ten pomer se dal lehce spocitat ten bookmark a pak video k tomu protahnout s Ctrl klavesou (cas je dvojnasobny, kde se jen klip zkopiroval, udelal bookmark a pak vymazal). U tveho pomeru to je slozitejsi a stejne nevim co Vegas bude skutecne delat s temi snimky.
vivid.sk (11472)|19.2.2018 17:32
Aj mkvtoolnix vie zmenit fps. Staci pri remuxe uviest pozadovane fps. Akurat audio ostatne bez zmien, t.j. bude sa rozchadzat s videom, ale ak ide len o video stream, je to bezpredmetne - audio zahodis.
maxima (134)|19.2.2018 18:09
Tak to jde i ve VirtualDubu, sekce snimkova frekvence.
maxima (134)|22.2.2018 11:09
Ahoj, chtěl jsem se nejprve podivat co mi ty skripty delaji (zatím Avisynth) ve VirtualDubu a to 4K video jsem skriptem do nej nedostal (DirectShowSource) ani hole video bez vseho dalšího. Avsak pouhym pretazenim mysi videa do okna VD to tam normalne nacetl. Nevite, kde by mohla byt chyba? FHD videa nacteni přes script normalne chodi.
Diky
Maxim
ai (2993)|22.2.2018 21:20
mozna ma ffdirectshow nejaky limit?

pouzivej VirtualDub FilterMod, zde, ne VirtualDub, pokud mas 32bit avisynth stahni take 32bit verzi, ten FilterMod ma moznosti exportovat i mp4 atd.(tedy krome toho lossless , ktery asi ty potrebujes pro ten Vegas), shekh se zacal tomu venovat a updatuje stary VirtualDub. Nacte to krome Avisynthu i Vapoursynth (kdyz je pouzit nainstalovany Vapoursynth ne jeho portable version).


DirectShowSource neni vhodny, na MP4 bys mohl pouzit ffms2, lsmash, pokud to je transport stream (m2ts) LWlibav :
[ATTACH=CONFIG]34688[/ATTACH]
nL7DsHh.png
ai (2993)|23.2.2018 01:20
To co delas prave ted, je prave to co chci dotahnout take, primo i s GUI (uz zadne batch skripta!), takovy prostrednik mezi tim co natocime , editorem a upravou videa, treba i hromadne prevadeni na intermediate. Zadne klasicke konvertory, toho je tisice vseho, plna rit. Neni treba delat o jeden vic, a stejne bych to neumel tak jak to delaji oni. Ale vse uz pod Vapoursynthem. Autor Vapoursythu ma primo zabudovany r210 output, ktery treba nacte Davinci Resolve a i jine videoeditory. Cti napriklad zde,
To znamena, nacte se video a primo pres Vapoursynth (zmena fps, barev, cokoliv) se nacte primo do tech editoru pres avfs.exe. Ja si prave ted s tim hraju s tim avfs.exe, funguje to naprosto perfektne, absolutne zadne zadrhele, i nekolik virtualnich avi najednou, ten proces se da automatizovat, davam dohromady neco co porovnava Vapoursynth skripta, to je celkem zaklad a neni to tu, nemam ty skripta jak porovnat (jako treba to umel AvsPmod). No pak na ty prevody.
maxima (134)|23.2.2018 12:32
Diky, zmenim ty prikazy a uvidim. Jinak ty batch skripta , bez nich uz si to neumim představit, v podstate nic jiného nepouzivam, všechny ostatní blbosti jsem odinstaloval, chodi jak hodinky (.. a ta rychlost a kvalita vystupu..) a zrovna když to amatersky ovladam prijdes se zmenou. Tusim, ze to bude bomba, ale ta cesta k tomu to rozchodit , zatím jsem si netroufnul jak si psal minule. Mozna by pomohlo udelat takovy strucny a jasny navod. Mas win 10 stahnes toto instalujes tam,mas zdroj format toto chces vystup tento pouzijes cript x atd. Asi je to opruz, ale tim se to otevre sirsi komunite a zacne se to používat a o tom vsem jde. Ty se v tom vyznáš jak málokdo tady a pro většinu smrtelniku je to slozite pochopit, navíc, když jsi amater a jednou za cas k tomu sednes a chces něco udelat. Ale jak o tom vždy pises, tak me to nakopne se to zacit ucit, protože ten výsledek vždy stoji za tu praci. Zkusim se po vecerech nejak prohrabat tim Vapoursynthem, ale bude to na dlouho, tak snad vydrzis pripadne dotazy.
maxima (134)|23.2.2018 15:55
Tak nez to zacnu instalovat zkousel jsem par informaci z tvych odkazu, abych se vpravil do problematiky.:

-exporting dfms from Vegas, as RGB32 (Vegas internally uses that so no point to export YUV)
- loading it into Avisynth script, I still have here Avisynth 2.6 installed, naming that script for example server.avs (az sem je mi to jasne)

ale odsud uz netusim o cem je rec, proc se tam micha 32 versus 64 berze atd.

- running AVFS.exe from Vaporsynth 32 portable, it is easy that exe has just one parameter: "AVFS.exe" "server.avs"
- so virtual server.avi is created in C:\volume\server.avi directory
- loading that server.avi into Vapoursynth 64 portable.

Cim vice jsem precetl, tim vice se vzdaluji.:-)
ai (2993)|23.2.2018 20:08
Je to vpodstate tak,
32 bitova aplikace nefunguje s dalsi 64bitovou aplikaci, treba mas 32bitovy Avisynth nefunguje s 64bitovym x264. Takze Co se tyka tech mych skriptu, co pouzivas konkretne ty (nebo moment, ja ani nevim co vlastne pouzivas, mozna i ten posledni , kde 32 a 64 bit je mozny), tam je vsechno 32bit. Avisynth, x264 enkoder, frame server z Vegasu ma 32bitovy driver. Tak to vsechno funguje. Pokud napriklad bys mel VirtualDub 64bitovy, tak ten by s tim nesel.

64bitove aplikace maji vyhodu, jsou nepatrne rychlejsi a dalsi veci.

Da se to preklenou tak, ze musi byt nejaky prostrednik treba mezi 32bit Avisynthem a 64bit x264 enkoderem. V tom pripade to je avs4x26x. Ten nacte 32bit Avisynth skript a pouzije x264 enkoder i 64bitovy. To pouzivam v tech skriptech "Dmfs Avi to MP4 -DVD.zipu". Protoze 64bitovy Avisynth neni rozsireny a take v nem nejdou vsechny pluginy. Protoze pro 64bitovy Avisynth musi byt take 64bit plugin! :-) Ty pluginy jsou rozsirene hlavne v 32bit verzich.

Jak z toho ven? Pres Vapoursynth. Vsechny pluginy jsou 64bit. Take sice je 32bit a 64bit verze vapoursynthu, ale ja jsem o 32bit ani neuvazoval, proste se musi udelat tlusta cara a rict a dost, od ted uz jen vsechno 64bit. Tedy i 64bit Python, ktery se musi nainstaovat pred Vapoursynthem. Cim drive, tim lepe. Skoncit s tim 'insanity'. Jediny problem byl, ze DebugMode Frame server byl napsany s 32bit driverem, takze nesel nacist ten server.avi do 64bit Vapoursynthu, ale to uz ted neplati. Na tom webu to jeden upravil a , kdo chce muze mit ten frameserver v 64bit.

Jak popisujes v tom poslednim prispevku, take se to da obejit , ta prechodova utilita avfs.exe, s ni je mozno preklenout 32 a 64 nekompatibilitu. Ta nacita jen avisynth a vapoursynth soubor a vytvori virtualni avi. Treba nacist 32bit dmfs avi do 32bit Avisynthu, ktery avfs.exe 'prevteli' do virtualniho avi, ktery se nacte do kterekoliv aplikace 32 nebo 64 bit.

Ale je treba rict konec. Proste od ted jen 64bit a hotovo. Jedine lidi co pouzivaji Avisynth na restaurovani videi jsou ta brzda (se nedivim, proste je to nutne), protoze ty pluginy jsou vpodstate vetsinou 32bit. Je to zajete. Ten Vapoursynth ma jiny syntax, pluginy se musi stahnou jinde, neni v nem mnoho postupu, i kdyz se to meni, uz muzes zacit googlovat i skripta. Zvlada to video s jakoukoliv bitovou hloubkou, ted uz i alpha kanal. Ja jsem rozjel QTGMC a jede mi CPU 100%. Predtim s Avisynthem to jelo jen na 30%. Proste nativne je to modernejsi. Zjednodusil bych to tak, nic neni problem v e Vapoursynthu, ale problem je stahnou si potrebny plugin. Dokonce i autor Vapoursynthu na jeho strankach ma sice linky, ale ty jsou na github server a tam si to vetsinou musi kazdy zkompilovat na binary bud na windows nebo linux! Tam jsou zdrojove kody, source codes. To je silene pokud s tim nekdo zacina. Oni si na to uz zvykli. malokdo udela release verzi a zkompiluje to primo do nejakeho zipu ( treba finalni DLL pro Windows, ktery se jen ulozi do hlavni plugin slozky pro Vapoursynth, tak jako Avisynth).

Je to zkratka takove 'geek' delivery , ale oni si to snad ani neuvedomuji, protoze to pro ne jsou normalni veci, ale ne pro koncove uzivatele. ja jsem s tim vypekl tak, ze jsem proste stahnul Staxrip , jeho autor take udelal tlustou caru, a podporuje jen Avisynth+ a Vapoursynth64bit. A potrebne plugins (DLL) na QTGMC jsem si tam 'vyzvedl' a zkopiroval do Vapoursynth plugin64 slozky, pozor ne do core64 slozky, ne do core64/plugins (vidis zase dalsi vec , ktera je treba vedet). Mozna Selur, autor, Hybridu by take nabidl neco ke stazeni uz zkompilovane do binary.
ai (2993)|23.2.2018 20:38
Pokud nekdo se rozhodne jit do Vapoursynthu na Windows: tak je to zde: http://www.vapoursynth.com/doc/installation.html

1.Nainstalit Python 64bit https://www.python.org/downloads/release/python-364/ uplne dole: windows x86-64 executable installer
2.nainstalit Vapoursynth 64 bit: https://github.com/vapoursynth/vapoursynth/releases tu exe verzi.
pozor i 64bit verze se nainstaluje do ProgramFiles x86, aby vas to nevyvedlo z miry
3.je mozne jeste stahnou vapoursynth editor, ktery pomaha editovat ty skripta https://bitbucket.org/mystery_keeper/vapoursynth-editor

Tedy na kontrolu toho skriptu se jevi ten Vapoursynth Editor (vyse uvedeny), je tam moznost i preview, prehrat si ten skript jako video. jedna z mala aplikaci co nacte vpy nativne, se to tak da rict vpodstate.

bohuzel zatim ffmpeg, x264 nenactou ty Vapoursynth skripta. soubor s extension vpy. Avisynth mel avs, ted Vapoursynth ma vpy, takze se musi pouzivat prostrednik a to jsou ty dva vspipe.exe a avfs.exe, oba jsou prilozeny pokud si nainstalujes ten Vapoursynth

command:
avfs.exe skripta.vpy
zapricini, ze se vytvori C:\Volumes\skripta.vpy\skripta.avi
to je virtualni avi a stim se muze zachazet podle libosti. proste je to avi soubor. Enkodovat, prehravat.

VSpipe.exe je ta chybejici vec, ktera predava z Vapoursynthu video , informace o klipu, nebo treba i dodava prommenne/argumenty do vapoursynthu. Je to obousmerna komunikace. Je to nutne jeste ted. protoze zatim nativne nacte vpy skript jen VirtualDub Filtermode (ne VirtualDub, pozor). ffmpeg, videa prehravace jeste ne. I kdyz linuxaci uz maji mpv player s nativni vpy podporou, zatim pod windows jsem jeste nic nevidel.

priklady:
prvni priklad, je 720x480 60p video anamorfni, pak (mpv.exe) je prehravac, pak je priklad jak predat argument do Vapoursynthu, nactu treba video do nej, v tom skriptu je treba napsano jen 'input' v radku, kde nacitam video a pres ten vspipe se to doplni, a ten posledni priklad je prehravani slozky z videi, jedno po druhem, pres Vapoursynth(samozrejme no audio), Vapoursynthem 'neprojde' audio

vspipe.exe Vapoursynth_script.vpy - --y4m |x264_64bit.exe --sar 8:9 --demuxer y4m --crf 18 --output out.h264 -
vspipe.exe Vapoursynth_script.vpy - --y4m | mpv.exe -
vspipe.exe --arg "input=D:/path/DV.avi" Vapoursynth_script.vpy - --y4m | mpv.exe -

@echo off
for %%a in ("*.avi") do vspipe.exe --arg "input=D:/path/%%~na.avi" Vapoursynth_script.vpy - --y4m | mpv.exe -fullscreen -
maxima (134)|27.2.2018 15:31
ai moc díky za neskutečnou trpělivost, kterou máš, ale toto fakt nedám. Principu rozumim, ale jestli narazim na jediny malinky problemek, vůbec nebudu vedet co s tim. Neda se nic delat, nekde jsou me hranice, zustanu zatím u historických 32 a budu doufat, ze se to v case nejak uzivatelsky posune. Do te doby budu užívat tve BAT. v case zkusim občas odskocit na nejake info a pokouset v compu, jestli to nahodou nenaskoci.
Diky moc a prijmi muj obdiv.
maxim