Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T2 z Jedlové hory (Chopmutov)

Retiree (659)|14.12.2017 19:53
Ač jsem zákazníkem kabelovky UPC, uvítal jsem v úterý možnost ověření příjmu DVB-T2 z Jedlové hory. Příjem na kus drátu jak televizorem Samsung, tak i USB donglem Astrometa výborný, jak se ostatně dalo čekat (Teplice, JZ). Nemám přehled o ostatních vysílatelích, ale ČRa jsou asi mezi nimi unikátní (HEVC), nevím...
Všech 15 stanic v h.265/HEVC.
Na PC program DVB Viewer u všech cca 15 stanic udává rozlišení 960x540, 50fps, což jsou hodnoty, se kterými jsem se dosud nesetkal, resp. dosud jsem žil v domnění že pro tv vysílání platí prokládané snímování. MediaInfo udává u záznamu stejné hornoty
Například stanice Prima u některých (většiny) programů uvádí Název_programu -W -HD. To W asi znamená Wide (16:9 oproti 4:3)?, celkem mě překvapil symbol HD. Cvičně jsem si jeden W + HD pořad zaznamenal (neuvědomil jsem si, že ho nemám čím sestříhat), BR se v záznamu pohyboval mezi 1,5 a 2.5 Mbi/s. Nedokážu posoudit, zda to bylo fullHD, mám v tom celkem guláš...
Opakovaný příjem představuje opětné= přeladění tv nebo USB tuneru, takže další pokusy jsem odložil. Tím kusem drátu pro příjem myslím anténku dodávanou s donglem.
Uvítám názory, zejména to rozlišení a HD
Lumca_1 (218)|15.12.2017 11:26
V PS12 od ČRa se nic v HD nevysílá a nikdy vysílat nebude! Jedná se o tzv qHD rozlišení ve formátu 540p! Jinak by tam nebyli schopni narvat 15 tv stanic + tři rezervy. To, že se v EPG píše W (což značí formát 16 na 9) a HD pro DVB-T a T2 nic neznamená (EPG je jen jedno pro všechny platformy), to se týká kabelovek a SATu, tam se tyto stanice skupiny Prima vysílají v HD rozlišení, ovšem formát 1080i50 a nikoliv 1080p50.
Retiree (659)|15.12.2017 12:48
Dík za odezvu. To co píšeš, jsem samozřejmě podvědomě tušil, zaujal mě především formát 540p50. Jak píšu, sleduju jen kabelovku. Ten příznak W tušm používaly některé stanice už v analogu. Netuším, zda byl někde (na něčem) funkční, asi je to jen relikt z té doby.
Rozlišení qHD není Quad HD (4K?), ale čtvrtinové HD rozlišení (to nepoučuju \\/, jen rekapituluju, co jsem vyhledal)...
Musím si ještě ujasnit vzájemný vztah rozlišení 1080i25 a 540p50, v pojmech HD ready, HD, fullHD, ultraHD je už i tak, většinou díky novinářům, dostatečný guláš...
Lumca_1 (218)|15.12.2017 13:32
Je to tzv "quazi" HD. Polovina z 1080p. HD 1080p v T2 bude, ale pouze placené, kromě vysílací sítě 21 s programy ČT, které budou "zdarma" (pouze za koncesi). Vše ostatní v HD po přechodu bude za prachy, teda kromě kanálů jako je Šlágr, TV8 a dalších "hodnotných" tv stanic. Jinak u nás v analogu byl na TV vysílačích při vysílání pořadu v 16 : 9 natvrdo nastaven režim letterbox (černé pruhy nahoře a dole kvůli tomu, aby na zobrazovačích 4 :3 nebyl zmršený obraz při pořadu v 16 : 9, pokud měl někdo zobrazovač 16 :9 musel si ručně na správné zobrazení formátu ručně přepnout), Příznak WSS se plně začal využívat až při vysílání v DVB-T. Slováci měli funkční WSS i v analogu, aspoň z TXu VJ u STV1 na K56 to tak v samém závěru analogu fungovalo.