Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zapojení antenního rozvodu - špatné koncové zásuvky?

themiracle (10)|26.11.2017 19:24
Dobrý den,

dělám si antenní rozvod pro DVB-T v rodinném domě. Celkem jsou plánovány 3 zásuvky. Zásuvky máme od firmy Efapel, Logus 90. Zakoupil jsem koncové zásuvky pro zapojení do hvězdy. Anténu jsem instaloval na půdu pod střechu, jsme kousek od Prahy, signál je takto dostatečný. Pokud připojím TV přímo za anténu, hraje bez problémů. Pořídil jsem tento zesilovač/aktivní rozbočovač:

https://www.ges.cz/cz/antenni-zesilovac-azr-ampl40-GES08105366.html

Pokud se zapojím do něj kabelem, tak je také vše zcela bez problémů. Jakmile se ale zapojím přes koncovou zásuvku, TV nehraje. Zarazilo mě, že mezi stíněním a středovým vodičem koaxiální přípojky naměřím odporo cca 121 ohmů. Předpokládal jsem, že zásuvka je hloupé koncové zařízení, ale po jejím rozebrání jsem zjistil, že tomu tak není. Pokud by to byla jen obyčejná koncovka, věřím, že vše funguje v pohodě. V tomto případě předpokládám že je potřeba nějaký jiný aktivní rozbočovač, který zásuvky napájí (je tam několik tištěných spojů). Prodávají dva druhy - R+TV koncová a R+TV pro zapojení do hvězdy. Mám tu druhou, předpokládám, že pro hloupé zapojení potřebuji tu první. Je to tak? A pokud bych chtěl využít ty hvězdicové co mám, jaký rozbočovač s nimi umí pracovat?

Děkuji za radu a vysvětlení.
KamilZ (10277)|26.11.2017 20:11
To je nějaké divné. Jak to máš přesně zapojené? Anténa -> zesilovač -> zásuvky -> TV? Nemáš k těm zásuvkám nějaké papíry (dokumentaci apod.)? Nenapadá mě rozdíl mezi "koncovou zásuvkou" a zásuvkou pro "zapojení do hvězdy". Zradu bych hledal někde jinde.
themiracle (10)|26.11.2017 20:37
No já na to taky koukal jako puk, vůbec by mě to nenapadlo, ale prostě to ta je. Našel jsem katalog a tam mají dva vzhledově stejné typy. Viz příloha (mám bez SAT).



Já mám asi tu 21533.
themiracle (10)|26.11.2017 21:10
Tak na to ještě teď koukám a naopak. Já mám zásuvku 21554. Našel jsem to tam vyražené. Ta se asi používá, poukud mám průchozí zásuvky a mám jich několik za sebou. Takže já naopak asi potřebuji 21533...
RoPo (6061)|27.11.2017 08:44
Zásuvky se vyrábějí rozdílné pro zapojení do hvězdy a sběrnicově (průběžné zásuvky + koncové). Mají jiná vnitřní zapojení kvůli ohmickému vyvážení vedení při různém zatížení připojenými TV. Zásuvka 21543 se pak používá pro případ, že máš na střeše u antény zesilovač, který vyžaduje napájení po vedení. Zásuvka pak umožňuje po stejném vedení od antény připojit DC napájecí adaptér pro takovýto anténní zesilovač.
themiracle (10)|27.11.2017 10:36
Díky. Takže pokud to správně chápu, ty zásuvky, co jsem koupil jsou špatné, protože by se použili v případě, že bych měl rozvod řešen seriově za sebou, tzn. bez rozbočovače, do první zásuvky průchozí (21564), pak třeba další průchozí (21564) a nakonec koncová (21554 - ty jsem koupil).

Můj rozvod, kdy mám ke každé televizi veden sólo kabel od antény s tím, že rozbočovač bude na půdě potřebuji tu 21533.

Je fakt možné, že to s tou 21554 vůbec nefunguje, když před sebou nemá ty průchozí? No nic, tak jsem vyhodil 400,- zbytečně, jsou horší věci.

Ještě jednou díky, člověk je zase o něco chytřejší.
digitivi (215)|27.11.2017 10:59
Ak mas koncovu zasuvku (nie priebeznu) tak by to malo fungovat. Aktivny zosilovac + rozbocovac ma svoje vlastne napajanie, takze v TV rozvode nie je ziadne napatie/prud. Neviem ako je na tych zasuvkach rieseny vstup pre koax. kabel. Je tam srobik pre uchytenie stredoveho vodica, alebo sa len nasuva do diery kde je vlastne uchytavacie zariadenie? Je mozne, ze nemas stredovy vodic dobre pripojeny, alebo nemas dobre uchytene (pripojene) tienenie vodica. To tienenie mozes mat zle nielen u zasuvky ale aj na IEC konektoroch veducich do/z aktivneho prvku. Mozes este vyskusat pripojit zasuvku na koax. kabel veduci priamo od anteny este pred vstupom do zosilovaca, ak to mas dobre pripojene tak to tam musi fungovat.
themiracle (10)|27.11.2017 12:44
Ano, takto by to mělo být. Rozbočovač je napájen přímo sám o sobě. Ale je mi divné, že na té koncové zásuvce je měřitelný ten odpor 122 ohmů. Přitom se přesvědčen, že kdyby v té zásuvce nebyla ta deska s tištěnými spoji, ale jen vyveden konektor, tak to bude fungovat. Dodavatel každopádně na můj popud zařadil do nabídky i tu druhou krabici (do hvězdy) a upravil popisky, takže když tak ji zkusím koupit a uvidí se... Díky za informace.
Saxel (2279)|27.11.2017 15:33
Měly by ti fungovat i ty koncové, které máš. Zkontroluj znovu, jestli to máš dobře připojené. V koncových zásuvkách je přidaný odpor, proto tam naměříš 120 ohmů, je tam kvůli impedančnímu přizpůsobení svodu na konci každé větve.
RoPo (6061)|28.11.2017 08:39
[QUOTE=themiracle;532661]Je fakt možné, že to s tou 21554 vůbec nefunguje, když před sebou nemá ty průchozí? No nic, tak jsem vyhodil 400,- zbytečně, jsou horší věci.[/QUOTE]

Pokud je ve hvězdicovém zapojení zapojena na každém "fousu" prostá koncová zásuvka (určená je sběrnicovému zapojení), tak příjem by měl fungovat. Za předpokladu, že signál je dostatečně silný a je zvolen vhodný rozbočovač u antény.
KamilZ (10277)|28.11.2017 11:21
Jak jsem psal, také si myslím, že by to mělo fungovat i se stávajícími zásuvkami. Docela by mě zajímalo, k čemu je tam ten komplikovaný tišťák. Já si ji snad koupím, abych se podíval. Nebo se zajedu mrknout, ElkoEP sídlí 5 km ode mě.
RoPo (6061)|28.11.2017 15:08
Pravděpodobně kvůli impedančnímu vyvážení připojeného vedení. Možná je na něm i PCB cívka a pásmové propustě pro jednotlivé konektory R/TV. Tazatel měřil jen odpor na vývodu. Neboli odpor vedení (což je měřitelný pro DC proud/napětí) a nikoliv impedanci (pro AC proud/napětí), která se na tomto vedení a použití uplatňuje.
themiracle (10)|29.11.2017 20:28
Tak mám posun. Potvrdilo se, co píšete. Zásuvky nakonec fungují. Chyba byla někde v jednom z testovacích kabelů. Posílám obrázky toho tišťáku:





Sestavu mám tedy takovou, že jsem použil starou anténu (myslel jsem jen na otestování, ale pokud to bude fungovat, tak ji tam nechám), od ní mám cca 5 m koaxu do zesilovače s jendím vstupem a čtyřmi výstupy:

https://www.ges.cz/cz/antenni-zesilovac-azr-ampl40-GES08105366.html

a pak samostatně vedené 3 koaxy do pokojů v délce cca 10 - 15 metrů. Zakončeno tou koncovou zásuvkou. Jestli jsem to dobře pochopil, tak ta koncová zásuvka má větší útlum, než ta hvězdicová, takže pokud by to blblo, můžu zkusit vyměnit ty zásuvky.

Děkuju všem za rady.
RoPo (6061)|30.11.2017 08:24
[QUOTE=themiracle;532709]Jestli jsem to dobře pochopil, tak ta koncová zásuvka má větší útlum[/QUOTE]

Ano přesně tak. Je to kvůli impedančnímu vyvážení celé sběrnice (v sériovém zapojení zásuvek) při různých odběrech na různých místech.
Saxel (2279)|30.11.2017 10:42
Větší nebo menší útlum by ti neměl nijak vadit, když máš za anténou zesilovač - ten všechny ztráty pokryje, to je jeho jediná úloha.
bastlir (3245)|6.12.2017 15:51
Kvalita montáže, kabelů, konektorů. Já už používám jen značkovou celoměď a konektory zásadně už jen lisuji. Bez problémů! V podstatě v Praze zesilovače a předzesilovače vůbec nepoužívám. Jen LTE filtry.

Pro rozvod rodinného domu nepoužívám koncové zásuvky pro STA. V podstatě stačí podobná krabička "na omítku" s příslušnými konektory, které jsou prakticky bez útlumu.
MAREKJU (1)|1.1.2019 08:36
Dobrý den,jsem zde uplně nově zaregistrován.Potřebuju radu ohledně TV/R/SAT zásuvky.Mám doma televizní zasuvky od Valeny a v katalogu viz.strana 10 https://www.elima.cz/storage/Valena%20katalog.pdf
udávají tři druhy techto zásuvek.Já mám doma to zapojení do hvězdy.Znám pouze pruběžnou a koncovou.Lze to zapojení do hvězdy použít jako pruběžnou??
Děkuji moc za odpověd,Marek
bastlir (3245)|1.1.2019 19:46
Nelze